ההיסטוריה מכה שנית באפל

לעיתים נראה כי אפל לא לומדת את הלקח מההיסטוריה שלה עצמה מלפני שנים רבות.

עד כה התחרות בין אפל ליצרני סמארטפונים אחרים היתה הולכת כך: אפל מתעלמת מכל יצרן אחר, וכשצריך להשוות למתחרים, הם היו נטפלים לגוגל, בין אם זה למערכת אנדרואיד או למכשירי הנקסוס. אחרי הכל, אין כמו להלהיב את הפנאפלים בהשקות כמה המוצר של המתחרה גרוע וכו'. כאחד שצופה בהשקות ומכיר "טיפה" את 2 מערכות ההפעלה, היו מקרים שאפל צודקת אבל ברוב המקרים היית צריך להיות נאיבי או שהיית צריך לעשן/להזריק משהו כבד בשביל להאמין לטענות של אפל, אבל ככה זה תחרות.

לקראת ההשקה של הגלקסי S-4 מבית סמסונג (ההשקה תהיה בבוקר בשעון ישראל מחר, נכון לשעת כתיבת שורות אלו), אפל התחילה בלכלוכים. זה התחיל בטוויט של פיל שילר עם קישור למאמר של F-Secure כמה נוזקות יש לאנדרואיד, והמשיך ב-2 ראיונות שנתן פיל לרויטרס ולוול-סטריט ג'ורנל בהם שוב תוקף פיל את אנדרואיד והפעם גם את סמסונג, וטוען שהמכשירים נחותים, מערכת ההפעלה סובלת מפרגמנטציה ושלל מחמאות אחרות.

בעבר, כשסמסונג או כל יצרן מכשיר אנדרואיד השיק מכשיר טלפון או טאבלט, מהצד של אפל שתקו, אבל מאז עברו מים רבים בנהר והמניה של אפל..

 

הגרף הנ"ל הוא בדיוק חצי שנה מהיום לאחור. המניה של אפל שהיתה ב-700 פלוס, ירדה ל-432$. זה לא שאפל לא מוכרת מכשירים, היא בהחלט מוכרת ומציגה רווחים נאים ביותר פר מכשיר, הרבה יותר מהמתחרים, אבל המשקיעים רואים גם דברים אחרים:

  • לפי הדו"ח של חברת IDC – טאבלטים מבוססי אנדרואיד (שלא היו קיימים ב-2010 ובקושי ב-2011) צפויים לאחוז כ-48.8% מהשוק בשנת 2013, והמספר הזה עבר שדרוג מהתחלת השנה (המספר היה בערך 41%), ואפל 46% אחוז, והפער נוצר כמעט מכלום תוך שנה וקצת.
  • לפי דו"ח של Comscore, מכשירים מבוססי אנדרואיד אוכלים לארוחת הבוקר את השוק של אפל גם בארה"ב. גוגל עם 52.3% ואפל עם 37.8%. לא מדובר בדו"ח עתיק, זה דו"ח מלפני שבוע וחצי. גוגל עם אנדרואיד כבר מזמן עקפה את אפל באירופה ובשאר העולם.

​אז נכון, אפל מרוויחים המון פר מכשיר (ההערכה היא שאפל מרוויחים בסביבות 250$ פר מכשיר). אבל על כל מכשיר שאפל מוכרת, נמכרים בין 4 ל-5 מכשירי אנדרואיד בעולם.

אפשר להתווכח מכאן עד הודעה חדשה איזה מכשיר ואיזו מערכת הפעלה יותר טובים, ועבדכם הנאמן יכול לפרט כל Feature והסבר לגביו במכשירים השונים, אבל כל זה לא משנה. מה שמשנה זה הצרכן ומה שחשוב לו.

זוכרים את הסרט "שודדי עמק הסיליקון"? הסרט שתאר את אפל, הולדת המק, סטיב ג'ובס, ביל גייטס וההעתקות? הנה הקטע הרלוונטי, קחו 2 דקות לצפות בו. זה הקטע שג'ובס מבין שביל גייטס עבד עליו ומיקרוסופט העתיקו את הכל.

רואים מה השחקן שמגלם את ביל גייטס אומר לסטיב ג'ובס? That doesn't matter. זה היה באמצע שנות ה-80, וכעת כמעט 30 שנה אחרי, באפל עדיין לא הפנימו את זה.

ללקוחות שונים יש דרישות שונות. יש לקוחות שעבורם כל מוצר שיש עליו לוגו תפוח, עבורם זהו המוצר שהם רוצים וזהו, גם אם טכנית הוא נחות מהמתחרים. הם רוצים אפל וזה מה שהם יקנו, אבל רוב העולם מחפש מכשיר סמארטפון שיכולים לבצע איתו שיחות, לשחק איתו אנגרי בירדס/טמפל-רן, אפשר לצלם איתו, פייסבוק, וואטסאפ, וייבר, Waze, דברים כאלו, ואלו דברים שקיימים היום גם לאייפון וגם למכשירים מבוססי אנדרואיד, ובמחינתם זה לא משנה מה המכשיר, כל עוד הוא עושה את הדברים. כיום אנשים מבינים יותר מה זה אייפון ומה זה טלפון אנדרואיד בערך, ואם הם רוצים מכשיר אנדרואיד פופולרי, הם הולכים לחברה שמייצרת את מכשיר האנדרואיד הכי פופולרי. כן, של סמסונג (בגלל זה סמסונג מכרה בארץ כפול ממה שאפל מכרה בישראל).

היסטורית, מאז מחשב ה-אפל-3 (ולמעט התקופה שג'ון סקאלי היה מנכ"ל אפל) אפל מכרו את המכשירים והמחשבים שלהם במחיר יותר יקר מהמתחרים. המחשבים היו עולים יותר, אייפוד עלה יותר מהמתחרים, אייפון עולה ועלה יותר מהמתחרים וחברות מתחרות שחושבות שהן יותר טובות ומנפיקות מכשירים במחיר כמו אפל, אוכלות אותה במכירות (אהלן סוני עם ה-Tablet Xperia Z!). ככה תמיד אפל עשתה את הרווח שלה, ממחירי פרימיום. הם מכרו פחות מהמתחרים, אבל הרווח על כל מכשיר היה יותר גדול. עם האייפון הראשון, למי שלא זוכר, אפל מכרו אותו ב-650 דולר אחרי חוזה עם AT&T, ולאחר 3 חודשים אפל הורידו אותו למחיר של 499$ (אחרי חוזה כמובן, ונעול).

עכשיו השאלה היא אם אפל רוצה ללמוד מההיסטוריה של עצמה, ולהמשיך למכור במחיר הזה ולראות את השוק שלה נאכל ע"י מתחרים כמו סמסונג ואחרים, או להתחיל לחשוב איך פותרים את הבעיה.

האם אפל תפיק לקחים ותלמד מההיסטוריה? שאלה מצוינת.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “ההיסטוריה מכה שנית באפל

  1. בדר"כ אפל התמודדה עם מתחרים עם פיצ'רים/זהים טובים יותר ומחיר נמוך יותר באמצעות חדשנות טכנולוגית ועיצובית ולא ע"י הורדת מחירים. (ככה זה היה כשיצאו מתחרים טובים לאייפוד ולמק בוק אייר). מצד שני, אז היה להם את סטיב ג'ובס.

  2. יש לי נייד חזק, ולאחרונה שידרגתי בתשלום לW8. האמת? חולם על היום שיהיה לי מק. לא חשוב איזה.

סגור לתגובות.