כמה מילים על עיסקת רשת עמל עם אפל והאייפד

זה לא סוד שבמדינת ישראל, מצב מערכת החינוך פה הוא על הפנים. במגזר החרדי מנסים למשוך לכיוון מימון מלא ממדינת ישראל תוך הפיכת התלמידים לבורים ומניעת לימודי ליב"ה, ובמגזרים הפחות חרדיים רמת הלימוד של התלמידים היא לא משהו שאפשר להתגאות בו בהשוואה למדינות אחרות. רק לאחרונה התברר כי רק 1 מתוך 200 תלמידים לומד על איך עולמנו באמת נוצר (אבולוציה, ולא הוקוס פוקוס של 6 ימים). עד כה מגלה משרד החינוך אפתיות למצב ושר החינוך שלא מחפש לריב עם אף אחד, נותן למצב להמשיך להתדרדר.

זה גם לא סוד שבמדינתנו אוהבים קסמים במקום פתרונות אמיתיים, תוך השענות מוחלטת שקסמים אלו ישנו את המצב. אפשר לקרוא מדי פעם בעיתונות שאיזו חברה מחפשת לה קצת PR יותר מהמצב שהם נמצאים, אז הם תורמים כמה עשרות או כמה מאות מחשבים, מגיעים הפוליטיקאים מלחכי הפינה, יש צילומים, נאומים, הבטחות כיצד ציוד זה "יעזור לקדם את החינוך בישראל", ו… זהו. האם זה באמת עור? כמובן שלא. מחשבים לא עושים כלום בתור מחשבים.

את הטריק הזה מנסים עכשיו ברשת עמל, שחתמה על שיתוף בלעדי עם Apple, וכפי שנכתב בהודעה: "במסגרת ההסכם תיכון הולץ בתל אביב יצויד באייפדים, 30 מורים יוסמכו בלונדון להיות מפתחי אפל מקצועיים ורשת עמל תקים מרכז הדרכה של חברת הענק לפיתוח אפליקציות".

ושוב חוזרים לאותם שגיאות, רק שהפעם השגיאות הם כבר בגירסה יותר מתקדמת. הרשו לי להאיר אותם:

 1. זה לא ה-iPad שמהווה בעיה, אלא הפלטפורמה עצמה. תלמידים צריכים מכשיר שלא רק שלא ישבר מנפילה מהשולחן, אלא גם להכניס בו תכנים ובמקרה הזה אני מדבר על מקלדת. המורה מדבר, תלמיד צריך לסכם את מה שהמורה אומר. איך הוא בדיוק יקליד את זה? על המסך? 
 2. להפוך 30 מורים להיות מפתחי אפל מקצועיים וכל זאת בקורס אחד של מספר ימים?? כלומר תוך מספר ימים הם ילמדו דברים כמו XCode ו-Object C ויהפכו בקסם למפתחים? נמרוד הראל – יש לך מתחרים!, אבל בשיא הרצינות – מישהו שעובר קורס של מספר ימים לא נהיה מפתח מקצועי מיד לאחר הקורס! בשביל להיות מפתח מקצועי, צריך נסיון של שנים, לא ימים.
 3. רשת עמל תקים מרכז הדרכה  לפיתוח אפליקציות. מדהים – אותם מורים שעברו קורס יחיד של מספר ימים יהיו לא רק מפתחים, אלא גם מורים של זה! מה עם שנות הנסיון הרבות שצריך לשם כך? עזבו, זה קסמים!

עם כל החיבה שיש לי לטאבלטים, והרצון שלי לראות תלמידים לומדים מחשבים ותכנות, הפתרון של רשת עמל הוא פתרון גרוע מאוד ממספר סיבות:

 • תלמידים צריכים פתרון מחשובי אחר, עם מקלדת כדי שיוכלו להקליד את החומר. הם צריכים מחשב עמיד לטלטולים ונפילות ואייפד הוא הדבר האחרון שמתאים לכך.
 • אם רוצים ללמד תלמידים מחשבים ותכנות, אז אהלן, בשמחה, רק תלמדו אותם שפות פתוחות עם פלטפורמה פתוחה. תלמדו אותם C או ++C, או PHP, או Python, או Ruby או Perl – אלו דברים שהם יכולים להתקין בכל מערכת הפעלה ולפתח דברים שם ולהריץ אותם בכל מערכת הפעלה אחרת. 
 • אם רוצים שמורים ילמדו מחשבים, כדאי לשכור מורים ש…מכירים את התחום, לא כאלו שאין להם נסיון בתכנות ונוסעים ללונדון לכמה ימים ללמוד את זה. 

לסיכום: מחשבים יכולים בהחלט לסייע לתלמידים, כל עוד בוחרים בפתרון מקיף שיכול לעזור לתלמידים וגם פתרון שנותן לנהל את הכל תוך שימוש בפלטפורמות מוכרות ושפות סטנדרטיות. במקום ללכת ולשלם 500$ פר טאבלט על משהו שהתלמיד אפילו לא יכול להקיש שיעורי בית ו/או סיכומי שיעור, אפשר לרכוש בחצי מכיר את הכרומבוק של סמסונג לדוגמא, שהוא כבר כולל מקלדת, יציאות USB ועוד. במקום לפנות לאפל שאין לה שום יצוגיות בכל הקשור לפיתוח תוכנה בארץ, אפשר לפנות לחברה כמו גוגל שיש לה 2 מרכזי פיתוח בארץ (חיפה ורמת גן) ושהעובדים שלה ישמחו להסביר, לעזור ואולי גם ללמד מורים ותלמידים. עם פתרון כזה המחיר יורד, יש כלים מרכזיים לניהול המחשבים הניידים, מחיר נמוך להורים, ומה שהכי חשוב – שהפלטפורמה עצמה פתוחה, ומה שירוץ שם יכול לרוץ תחת כל דפדפן סטנדרטי.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “כמה מילים על עיסקת רשת עמל עם אפל והאייפד

 1. <ציניות>

  מה כל אלו לעומת ה"הייפ" של "פיתוח אפליקציות לאפל" ?

  עזוב שטויות כמו ידע

  </ציניות>

 2. תהליך האבולוציה אינו קשור ליצירת העולם. הוא אפילו לא קשור ליצירת החיים. האבולוציה ע"י ברירה טיבעית, היא התהליך המסביר את המגוון של היצורים החיים בעולם. האבולוציה היא תאוריה חשובה, משום שהיא שימושית מאד (ניתן לחזות איתה מגוון רחב של תופעות, ואף לעשות בחיזויים שימוש מעשי), מוצקה מאד (יש תופעות רבות שתומכות בקיומה), ויש לנו הסברים פיסיולוגיים טובים לאופן פעולתה (אנחנו יודעים מה המערכת הביולוגית הפיסית שמאפשרת את קיומה של האבולוציה – כלומר הגנטיקה).

  אני חייב להגיד שבהקשר הזה, האבולוציה לא נתפסת בעיני כ"גביע הקדוש" של הביולוגיה, שכל תלמיד חייב להכיר על בוריה. אני בהחלט חי בשלום עם זה שרוב התלמידים לא ידעו על אבולוציה, בוודאי לא ברמת פירוט הנדרשת לבחינת בגרות.

  • אני לא מצפה שילמדו אבולוציה ברמה של 5 יחידות בגדרות, אבל אני חושב שזה חשוב שתלמידים יבינו וידעו שהעולם לא נוצר ע"י ישות קוסמת ב-6 ימים. אם רוצים ללמד על הישות הזו, יש שיעורי תנ"ך.

 3. חץ היקר שלום,

  חבל שבלוגרים לא נתונים לאותם חוקים כמו עיתונאים שלא קוראים כתבה בעיתון ומגיבים אליה 

  מבלי לבדוק לעומק את העובדות ואת הנסיבות.

  ראשית בכתבה תרגמו לא נכון את התואר שאפל מעניקה למנטורים שלה בתחום החינוך -APD מדובר על קורס לפיתוח תוכניות לימוד מתקדמות ולא קורס מפתחי אפליקציות, בדיקה פשוטה בגוגל הייתה מגלה לך שאין קורס הכשרה כזה ואין הסמכה כזו.

  שנית אני רק יכול רק להניח שאתה לא מבין כלום בחינוך מאיך שתיארת את הפתרון הנדרש לבתי ספר, מקלדת ? באמת זה הפתרון שאתה חושב ישנה את פני החינוך ? המחשב האישי נכשל בבתי הספר בגלל המידות שלו, זמן ההכשרה והמיומנות הטכנית שנדרשת לשימוש יעיל, תקלות אין סופיות וחוסר אמינות והרשימה ארוכה מלהכיל. האייפד חולל מהפכה מאחר והוא מספק תוצרים שמחשב סיפק בלי תופעות הלוואי וזמן הכשרה מינימלי, ודרך אגב אם תתעקש נחבר לך מקלדת לאייפד ותוכל לכתוב גם בעברית מסמכים ארוכים כאורך הגלות שהמורים לעולם לא יקראו והתלמידים לא ילמדו מהם כלום.

  המהות של האייפד היא בכך שהיום מורה ומערכת חינוך מקבלת כלי עבודה נוסף שמאפשר להנחיל ידע ולהטמיע תוכניות לימוד חדשניות שלא יכולנו לחלום עליהם.

   

  אני ממליץ לך בחום לקבל את עצתי ולפני שאתה כותב תעשה מעט מחקר ואל תרוץ להסיק מסקנות ותתרגם כתבות באופן כל כך מוטה ולא מדוייק.

  • כל כך הרבה סיסמאות נבובות.

   האמת היא שכל סביבת ה-iOS מעודדת תרבות צרכנית במקום יצרנית (במיוחד במה שחשוב כאשר מלמדים מחשוב) – בדיוק ההיפך ממה שמדינה כמו שלנו צריכה.

סגור לתגובות.