רשות השידור וההגיון העקום

במדינתנו הנחמדה אזרחי ישראל צריכים לשלם אגרה על הזכות להשתמש בטלויזיה. זה לא תשלום חד פעמי אלא תשלום שנתי למימון ערוץ 1 ועוד ערוצים נוספים. אם יש לך רכב, אז אתה צריך לשלם גם אגרת רדיו.

עם כניסת האינטרנט לחיינו במידה הולכת וגוברת בשנים האחרונות, לא מעט אנשים החליטו לוותר על התענוג. אחרי הכל, אתה במרחק חיבור VPN פשוט ולאחר שתתחבר תוכל לראות כמו חבריך האמריקאים מגוון סדרות, תוכל לשכור סרטים או להשתמש בתחביב הלא-רשמי-אך-מאוד-מקובל במדינתנו – הורדת סרטים וסדרות דרך כל תוכנת Bittorrent. כיום, אגב, לפחות למשתמשי אפל – כבר ניתן לרכוש חלק מהסדרות והסרטים דרך ה-iTunes.

ברשות השידור ממש לא אהבו את הרעיון, שפתאום אנשים יחברו HTPC או טאבלט או PC רגיל למסך הגדול בסלון, יחברו דרך חיבור VGA או DVI או HDMI וישתמשו במסך הגדול כמוניטור, וככזה יכריזו עליו וימנעו מתשלום אגרה. מבחינת רשות השידור, זה שיש לך טיונר במסך, זה הופך את זה לטלויזיה ומשכך אתה צריך לשלם אגרה, גם אם אין לך שום ממיר, אין לך HOT או YES, זה לא מעניין את רשות השידור.

לאחרונה החליטה רשות השידור לעלות בדרגה ולרדוף גם אחריך, כן, אתה זה שמסתכל וקורא את הטקסט ושיש לו מוניטור על השולחן. יש לך מסך או מסכים? קדימה, תשלם אגרה, גם אם אין לך שום דבר.

הסיבה? “איך אפשר לדעת שמחר לקוח לא מחבר למסך ממיר עיד"ן או HOT ו-yes?”

לא חשובה העובדה הפשוטה שאם אני מחבר למסך ממיר כזה, אני יכול או לראות את מסך המחשב או לראות עיד”ן, לא חשוב שהפתרון הזה הוא פתרון עקום, והכי חשוב – שוב רשות השידור מסתכלת עלינו כעל גנבים פוטנציאליים.

אני טוען שרשות השידור צריכה להרחיב את הצעדים. בכל חברה יש לפחות כמה מאות מסכי מחשב, אפשר לחבר אותם פוטנציאלית לממיר, אז קדימה, תוציאו להם חיוב! מה עם כל מיני מרכזים מסחריים שמציגים פרסומות על מסכים? גם אותם אפשר לחבר לממירים, קדימה להוציא חשבוניות! אפשר להרחיב את זה עוד יותר! כל מחשב נייד מגיע עם חיבורי USB, ויש ממירים שהם מתחברים ב-USB, אז צריך לחייב כל בעל מחשב נייד גם! מי יודע, אולי בעתיד הוא גם יתחבר לעיד”ן פלוס? (הסיכוי לא קיים כמעט במציאות).

לצערי אף אחד עדיין לא עצר את הטירוף הזה. רשות השידור משתמשת במשרדי עורכי דין לרדוף אחר הלקוחות וכמובן אם יש לך טלויזיה ואין לך שום ממיר והשימוש שלך בטלויזיה הוא כמסך מחשב בלבד – הם יחייבו אותך לשלם אגרה. ויכוח איתם או עם עורך הדין המייצג אותם משול לדיבור עם הקיר.

שידורים אנלוגיים כבר לא קיימים מאז מרץ 2011 כך ששימוש בטיונרים עם חיבור קואקסיאלי לאנטנות רגילות כבר לא משמש לכלום, ולכן לעניות דעתי יש לבצע את אחד מ-2 הדברים הבאים:

  1. לשנות בחוק את ההגדרה מהי טלויזיה ומה חייב בתשלום אגרה. מסך מחשב לא אמור להיכלל בה.
  2. תקנון אכיפת הגביה של רשות השידור צריך להשתנות. על רשות השידור להוכיח כי האזרח הוא בעל ממיר דיגיטלי או ממיר אחר (יס,הוט) על מנת לגבות ממנו אגרה. מסך גדול בסלון משמש לעיתים קרובות כמוניטור המחובר ל-PC או סטרימר ותצורה כזו פטורה מתשלום אגרה.

אנחנו בתקופת מסע בחירות, האם מפלגה כלשהי תרים את הכפפה?

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “רשות השידור וההגיון העקום

  1. אופציה נוספת, ואולי לא פופולארית, אבל הגיונית, היא חיוב האגרה על כלל משקי הבית (עם הפטורים הרגילים, לנכים קשישים חרדים שאננחנו כבר רגילים להם). זה ממילא לאן שהם שואפים.

  2. אין שום צורך לעשות רפורמה באגרה הזו. הפתרון המתבקש הוא לבטל את האגרה בכלל.

סגור לתגובות.