היי גלעד, זה חץ

מי שעקב אחר הבחירות בעבר, בוודאי שם לב ל”מסורת”, לפחות ב-3 בחירות האחרונות – לא היה עימות טלויזיוני. היו לכך סיבות שונות, אבל זו התוצאה – בישראל אין עימותים.

והגיע הזמן לשנות זאת, רק שכאן יש לנו בעיה קטנה.

בארה”ב לדוגמא, פורמט העימות די פשוט: יש 3 עימותים, משתתפים בהם הנשיא (או המועמד לנשיאות) מטעם הדמוקרטים, כנ”ל מטעם הרפובליקנים. אחרי כל עימות, כל הרשתות חורשות במשך כמה ימים על העימות, שואלים את האנשים ברחוב ובמקומות אחרים מה דעתם, וכו’. בנוסף יש גם עימותים בין המתמודדים לתפקיד סגן הנשיא.

בישראל, ארץ שעל כל 2 אזרחים יש מפלגה, המצב בעייתי. מול מי תעשה עימות? ליכוד מול עבודה? מיד ציפי, לפיד, מופז ואחרים יתלוננו למה הם לא בעימות, שלא לדבר על מפלגות קטנות שיתלוננו שהם בכלל לא יכולים להשמיע את קולם בעימות.

שלי יחימוביץ הציע לערוך עימות בינה לבין רה”מ ביבי. גלעד ארדן, יו”ר מטה הבחירות של הליכוד במקום לענות ישר, העלה מהאוב הפוליטי את זה שהיא לא הסכימה לעימות עם יצחק הרצוג, מי שראה את עצמו גם מועמד לראשות מפלגת העבודה – וזה במקום לענות ישירות ולהסכים או לסרב לעימות. בליכוד מעדיפים לדבר סביב סביב במקום לדבר בצורה ישירה. ספינולוגיה אחרי הכל שולטת שם…

אז חשבתי על פורמט חדש ואני רוצה להציע אותו. זה סתם רעיון שלי ומי שרוצה להריץ אותו קדימה – אהלן וסהלן. רק תאמרו לי למי להוציא חשבונית Smile

הנה הפורמט בנקודות:

 • העימות ישודר ממקום שאינו משויך לאחד מערוצי החדשות, כך שכל הערוצים יוכלו לשדר אותו בשידור חי (בדומה למה שקורה בנאומים של ראש הממשלה).
 • במקום 2 סטנדים (ליכוד, עבודה) יהיו 4 סטנדים: ביבי, שלי, לפיד, לבני. שאר המפלגות בין כה משוייכות אוטומטית לאחד מהצדדים והשתתפות שלהם לא תועיל לאף אחד (אתם רואים את הבית היהודי מצטרף לממשלת שמאל או את מרצ לממשלת ליכוד? גם אני לא)
 • ארבעת המתמודדים יקבלו הזמנה רשמית להשתתף בעימות.
 • מי שישאל את השאלות הם 3 עיתונאים, כל ערוץ שולח עיתונאי.
 • 2-3 שאלות ישאלו מתוך שאלות שהקהל ישאל בדף פייסבוק או דף עצמאי אחר והעיתונאים יחליטו מה השאלות שישאלו מהקהל, לא המועמדים.
 • למועמדים לא ינתנו השאלות מראש.
 • עכשיו טוויסט: החליטה מפלגה מסויימת שלא לשלוח את המועמד שלה להתמודדות? הערוצים ישדרו את תשובתו לשלאלה ששודרה בטלויזיה בעבר (לא מתוך תשדירי בחירות או קמפיינים ביוטיוב) כאשר לפני השידור תשובה יצולם הסטנד הריק של המועמד.
 • תונהג משמעת בנושאי דקות לתשובה, כך שלא כל מועמד יתפוס מיקרופון ויבזבז דקות יקרות.

עם פורמט כזה, למועמדים לא תהיה ברירה אלא להגיע. אחרי הכל, הדבר האחרון שהם רוצים זה שהערוצים ישדרו משהו בלתי מנוסח או משהו לא מעורפל מדי.

מה דעתכם? מישהו ירים את הכפפה?

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “היי גלעד, זה חץ

 1. "הקנס" שלך זה רעיון ממש מגניב.

  מצד שני, אין שום סיבה שראש ממשלה מכהן ייאלץ להתמודד מול קשקשן כמו לפיד.

  ומול ציפי ושלי הוא יגמגם. ציפי יותר חזקה ממנו ושלי יותר רהוטה.

 2. אין שום סיבה שנתניהו יסכים להתעמת עם מי מבין יתר ראשי המפלגות. הוא ראש הממשלה המכהן והוא הולך לנצח ולהיות המפלגה הגדולה בכנסת הבאה (גם לפי הסקר המחמיר ביותר, שלדעתי הוא רק ספקולציה ולא מבטא מצב אמיתי). אין שום סיבה לנתניהו להסכים לעימות ויימצב את עצמו במעמד של 3 פוליטיקאים לייט. העמותים מתאימים רק למצב בו יש שני מועמדים ושהחלוקה שבהם לא הכורעה. המצב הזה לא קיים בינואר 2013.

סגור לתגובות.