מחכה ל-USB PD

הנה סיטואציה מעניינת: אם יש לך טלפון חכם עם מעבד חזק ש”טוחן” את הסוללה, אז אתה כבר בוודאי מכיר את הסיטואציה שקצת גלישה, כמה שיחות טלפון וכמה מיילים יכולים לגמור כמחצית הסוללה תוך זמן קצר (במיוחד בגלקסי S3, ואייפונים למיניהם. אתם בוודאי מכירים את הצעקות במשרד “למי יש כבל טעינה לאייפון?”). רבים הם האנשים שחושבים שאם תחבר את המכשיר שלך למחשב הנייד כך שהוא יטען (או שיחברו את המכשיר לספק כח USB גנרי) ותמשיך לעשות הרבה פעולות עם המכשיר – הוא יטען ללא הפרעה.

האמת קצת שונה – כשאתה ממשיך לעבוד על המכשיר ואתה משתמש בטעינה מהמחשב או מספק כח גנרי, הטעינה תהיה לא אפקטיבית כי אתה “אוכל” את הטעינה.. תוך כדי שהמכשיר נטען. אותו דבר קורה שמשתמשים בכבלים גנריים ולא מקוריים של היצרן (כמו במקרה של סמסונג. הכבל שהיא מספקת יכול לספק את המתח הנדרש, כבל גנרי אחר יעביר רק רבע מהכח) גם אם משתמשים בספק המקורי: המכשיר שלך יקבל חצי אמפר, במקום 1.5 או 2 אמפר, מה שאומר שהטעינה שלך תהיה איטית.

עד היום בכל מה שקשור לטעינה וחשמל משקע USB – המצב בטטה. שקע ה-USB שלך מוציא 5 וולט עם 0.5 אמפר, מה שאומר שאם תנסה לטעון טאבלט מודרני או טלפון יחסית חדש, הטעינה תהיה ארוכה מאוד (ואם הטלפון/טאבלט שלך מריץ 1001 שרותים וה-WIFI נשאר דלוק גם כשהמסך מכובה – אז לא תהיה כמעט כל טעינה!).

מפרט חדש שיצא ביולי נועד לשפר את המצב מקצה לקצה. לא עוד 5 וולט וחצי אמפר מסכנים, אלא הרבה יותר – המחשב שלך יוכל לספק עד כ-100 וואט לציוד שלך, והמפרט מכיל 5 פרופילים שונים לקבלת עוצמות מתח שונות.

מה זה אומר מבחינתך? שתוכל לחבר ציודים שהיום מצריכים ספק חשמל נפרד – ישירות לחיבור USB. כך לדוגמא המסך, מדפסת, מערך RAID ביתי, רמקולים, וכל ציוד חשמלי אחר – יוכל לקבל את החשמל ישירות מחיבור ה-USB שלך. החיבור יהיה גם דו כיווני, מה שאומר שהמחשב הנייד שלך יכול להיות טעון דרך סוללה חיצונית, כך שאם נגמרת הסוללה הפנימית, הסוללה החיצונית תמשיך להפעיל את המחשב שלך (ויגיע הקץ סוף סוף לכל הספקי כח הקנייניים!).

מפרט חדש אצל חברות שונות (שלום לחברה עם הפרי הנגוס!) מתורגם לחיבור חדש ושונה מחיבורים אחרים, אך במקרה דנן החיבור יהיה אותו חיבור שקיים כיום, כולל תואמות אחורה לציודי USB 2. החיבור יקרא USB-PD ואלו 2 הצורות שהוא יראה מבחינת אייקונים על הקופסא:

usb-pd

האייקון השמאלי הוא לציוד שהוא USB 2.0 והשמאלי הוא ה-Super Speed, הלו הוא ה-USB 3.0.

איך בסופו של דבר נוכל להשתמש בזה עם המחשבים שלנו?

 • במחשבים נייחים יהיה אפשר לרכוש כרטיס PCI Express שאליו נחבר את אחד מחיבורי החשמל הפנימיים ומצידו החיצוני תוכל לחבר את הציודים. זה עדיין לא משהו סגור ויצרנים שונים עדיין מתכננים משהו לשוק הנייחים שבוודאי ירצה לרכוש פתרון כזה.
 • במחשבים ניידים, טאבלטים וכו’ לא ניתן יהיה לשלב פתרון במוצרים שכבר בחוץ, אך ציודים אלו יוכלו להנות מחיבורים אל מחשבים עם USB-PD כדי להיטען במהירות האפשרית.

מתי יהיה אפשר לרכוש זאת? שאלה מצויינת. הפתרונות הראשונים יוצגו לציבור הרחב כנראה ברבעון השני או השלישי של 2013 (התיקונים למפרט עצמו הסתיימו רק בהתחלת חודש נובמבר) וסביר להניח שעד כמעט סוף 2013 יצאו לוחות-האם עם USB PD.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “מחכה ל-USB PD

 1. הערה קטנה: אם אתה רוצה לטעון את המכשיר בהספק גבוה עד פי 3 אתה לא חייב כבל מיוחד מהיצרן. אתה צריך כבל שלא מעביר נתונים – שני פיני הנתונים בו מקוצרים האחד אל השני.
  https://en.wikipedia.org/wiki/USB#Charging_ports_and_accessory_charging_adapters
  ר' שם מעט פרטים לגבי המגבלות הטכניות שכרוכות בעניין.

  • הכבל שסמסונג מספקים עושה גם וגם, הוא גם מעביר לך 2 אמפר (מהספק המקורי או ספק שנותן לך הספק כזה) וגם מעביר נתונים.

   • זה כי הרגליים של ה-data (שני האמצעיים ב-USB) מקוצרים בספק המקורי. קח כל ספק סיני, תקצר בין רגלי ה-data ותקבל מטען מהיר.

    הבדיקה של "האם ה-data מקוצר" זאת הדרך של המכשיר לדעת אם הוא נטען ממחשב (ואז הוא מגביל את מהירות הטעינה ל-500mAh), או "מהקיר".

 2. זה לא לחלוטין מדויק. בעוד מפרט USB משנת 1999 איפשר עד 0.5 אמפר, בפועל מכשיר ששותה 1.0 אמפר מהמחשב לא יגרום לו ל-overcurrent.

  העניין הוא שרוב המכשירים יסרבו לשתות 1.0 אמפר מהמחשב כדי להגן על מחשבים ישנים (אם היו כאלה בלי overcurrent protection בכלל…). אם אתה בטוח במה אתה עושה, אתה יכול לסמלץ שהמחשב שלך הוא מטען על-ידי חיבור דרך כבל שמקצר את D+/-. כנ"ל, מטענים לא-רשמיים שלא מטעינים באותה מהירות? זה כי הרשמיים באים עם D+/- מקוצרים.

  למשל:
  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1671083

  לחילופין, יש מודים לקרנל. למשל, חפש Galaxy Nexus Fast Charge.

  לגבי 2 אמפר אני כבר לא יודע…

סגור לתגובות.