תנו לילד לבחור

לפני מספר ימים העלתו אימו של סאם תמונה של הבן שלה שבחר נעליים. לא אלאה אתכם ביותר מדי פרטים, הנה התמונה:

כפי שאתם יכולים לראות, קשה לאמר שהנעליים האלו גבריות. אימו של סאם אמרה לו שאלו נעלי בנות, אך הוא טען שגם נינג’ות לובשים נעליים ורודות. אימו הסכימה איתו והיא רכשה את הנעליים. סאם הולך איתן.

התמונה הועלתה ע”י אימו של סאם לפייסבוק ומשם החל מחול שדים מטורף: חלק דיברו על כך שהאמא בעצם הופכת את הבן שלה לבת, חלק טענו שהיא מעודדת אותו להיות גיי (קרובי המשפחה מחו נגד התמונה, שאר המבקרים שהשאירו הערות היו דווקא בעד). הנה מה שהיה לאם לאמר בנידון:

הסיפור הנ"ל צבר מאז המון שיתופים ולייקים, וחשבתי להביע את דעתי בנידון.

ישנם הורים שמרנים וישנם הורים ליברליים. כל הורה יכול לעשות כרצונו ולהחליט איך ילדיו יתלבשו וילכו, עם מי יתרועעו ומה יעשו. זה חלק מהורות.

אבל אחד הדברים שהורים שוכחים לפעמים, זה להבין מה קורה בעצם בחוץ. אתן מספר דוגמאות:

  1. עגילים, דבר שהיה נחלתם של בנות בלבד, כבר שנים רבות נמצא גם על בנים. כיום אם אתה רואה עגילים על גבר, אין זה אומר שהוא גיי, נשי או דברים כאלו, זה נכנס עמוק לתוך המיין סטרים, ואף מקום עבודה לא זורק עובדים אם יש להם עגילים (למעט מקומות שמרניים במיוחד או מקומות דתיים)
  2. צבע לשיער – שוב, בעבר היה נחלה בלעדית של בנות, ובשקט בשקט אצל בנים שרצו לכסות שיער שיבה (כמובן לאותו צבע שיער, חס ושלום לשנות ממש את כל צבע השיער למשהו אחר לגמרי). כיום אם אלך לחמצן את השיער או לצבוע אותו בצבע אחר, איש לא יתרגש וזה לא משנה ממש לאף אחד. גם זה נכנס למיין סטרים וחברות כמו Wella חוגגות על כך.
  3. צבעי נעליים – בעבר אצל הגברים נעליים היו תמיד בצבעים כהים כמו שחור, חום, פה ושם אדום כהה (נעלי צנחנים), לפעמים צהוב (טראקים) וכמובן לבן (ספורט). היום אם אצא עם נעלי ספורט אדומות, ירוקות, כחולות אף אחד לא יאמר כלום, כל עוד הנעל עצמה היא בצורה של נעלי ספורט גבריות, כלומר הצבע עצמו הפך למשהו שלא ממש משנה לאחרים ולא חושדים במישהו על מיניותו בגלל צבע נעלי ספורט.

בקיצור – בנות ממזמן שדדו את הארון הגברי כולו. בנים לעומת זאת (במיוחד סטרייטים) עושים זאת לאט ובזהירות (למעט קורבנות אופנה כמובן).

סיפור אישי קטן: לפני מס' שנים נשברו לי משקפי השמש ולקחתי ידידה טובה שמבינה באופנה לחנות משקפיים (מה לעשות, אצלי גם משקפי שמש צריכים מספר אופטי). מכיוון שאני מאוד מאוד גרוע בכל הקשור לאופנה (ערבב ולבש זה המוטו שלי בביגוד). ידידתי בחרה משקפי שמש חומות עם כתמים מנומרים. האופטיקאי הרכיב עדשות כהות אופטיות והשתמשתי בהן למשך 3 שנים, עד שיצאתי לבליינד דייט (טעות, טועים, טעינו) עם מישהי שקבעתי איתה פגישה לאחר הצהרים ובאתי עם משקפי השמש. לאחר שישבנו, השאלה הראשונה שהבחורה שאלה אותי היא "מדוע אתה הולך עם משקפי שמש נשיות?".. אני לא ידעתי שאלו משקפי שמש נשיות כי לא היתה להן צורה כזו. 

האם המשקפיים הפכו אותי לגיי? לא. האם מישהו העיר לי על כך, צחק עליי בגלל המשקפיים? גם לא. האם זה הפריע לי? לא. 

עולמנו משתנה היום מרגע לרגע. הדברים שנשים שמים היום, יגיעו בעתיד כלשהו גם לנחלתם של בנים. קחו צעירים רבים ותסתכלו על ציפורניהם, סביר להניח שאצל חלק מהם תמצאו לק שחור על ציפורן אחת או על כולן. חלק מהצעירים שמים גם אייליינר שחור. זריקות בוטוקס להעלמת קמטים כבר ממזמן אינם נחלה לנשים בלבד.

אם נחזור לסאם, ישנם ילדים רבים כאלו. יש להם טעם שונה מההורים ולפעמים הטעם מפתיע, אבל בסופו של דבר מי שצריך לחיות עם הבחירה הוא הילד. הוא זה שילך עם הנעליים לבית הספר, הוא זה שיצטרך להתמודד מול כל מיני בנים ובנות שבגיל צעיר לא ממש סותמים את הפה ומתבטאים בשיא האמת בלי שום ריכוך כלפי אחרים על הופעות. השאלה היא מה הגב של הילד. האם יחכו לו בבית הורים ש"יקטלו" את הילד על הבחורה וישאירו אותו במצב של "זו בעיה שלך"? או שיחכו הורים שיסבירו לו שזה שילדים אחרים לא מקבלים את הטעם שלו, זה לא אומר שזה טעם פסול?

הורים רבים חוששים שדברים נשיים "יהפכו את הילד" להיות הומו. זהו חשש מופרך לחלוטין. אדם לא נהפך להומו. אדם יכול לגלות על עצמו שהוא הומו עוד בגיל צעיר דרך כל מיני פרמטרים: משיכה לגברים, משחקים עם צעצועי ילדות ועוד (אגב, בעבר חשבו שאם ילד לובש לבוש נשי של האמא או האחות אז סביר להניח שהוא הומו. זה לא תמיד נכון, תופעת קרוס-דרסינג קיימת גם אצל סטרייטים שכלל לא נמשכים לגברים). זה שההורה ימצא את ילדו מתאפר ומתלבש נשי ומשחק עם בארבי ויאסור עליו את זה, לא יגרום לכך שהתופעה תיעלם והילד יהיה סטרייט, זה פשוט יחכה עד לגיל יותר מאוחר ואז זה יצא בריבית דריבית החוצה. "הומואיות" אינה תופעה שניתן למחוק אותה או "להחזיר לדרך הישר", זה הגנים של האדם ואותם לא ניתן לשנות, וזה קיים גם בטבע עם חיות כמו כלבים, קופים, דולפינים, ציפורים ועוד (בניגוד לטענה המגוכחת שמעלים כל מיני רבנים כאילו זה קיים רק בבני אדם). אותו הדבר לגבי ילדים שמתלבשים נשי ורוצים להיות אשה (מבחינת אותו צעיר, העולם בעצם הפוך: הוא מבחינתו אשה שנמשכת לגבר והוא מסתכל על עצמו כ"סטרייטית"). אגב, אחד הדברים היותר מוזרים בקטע הזה שטרנסקסואליות מצפות ורוצות שהחברה תקבל אותן כמו שהן, אבל אם בחור שיש לו "פטיש" לבגדי נשים (קרוס דרסר) ינסה להכיר רומנטית טרנסקסואלית ויאמר לה שהוא גם אוהב ללבוש נשי, קיים סיכוי מאוד גדול שהטרנסקסואלית לא תרצה להיות איתו בקשר. האירוניה? טרנסקסואליות רבות הן שמרניות כמעט כמו החרדים.

לסיכום: אם הילד בוחר נעליים שנראות נשיות, זה לא אומר שהילד שלכם גיי, ואם הוא כן גיי, הנעליים לא "הפכו" אותו לכזה, כמו שסטוץ חד פעמי של גבר עם גבר לא הופך אותו להומו. 

Print Friendly, PDF & Email