“יש עתיד”?

ככל שעוברים הימים ואנו מתוודעים יותר ויותר ל”יש עתיד”, נראה כי המצב במפלגה החדשה הזו אינו מעודד כל כך. יאיר לפיד שמר את הקלפים צמוד אל החזה. שלשום הקלפים נפרסו והתמונה … לא ממש מעודדת.

להלן רשימת המועמדים כפי שהופיעה ב-YNET:

 1. יאיר לפיד
 2. הרב שי פירון
 3. יעל גרמן
 4. מאיר כהן
 5. יעקב פרי
 6. עפר שלח
 7. ד"ר עליזה לביא
 8. יואל רזבוזוב
 9. ד"ר עדי קול
 10. עו"ד קארין אלהרר
 11. מיקי לוי
 12. ד"ר איתן חי-עם
 13. הרב דב ליפמן
 14. בועז טופורובסקי
 15. שמעון סולומון

זה פורסם ב-2/11, אבל אנחנו מדינה מאוד דינמית ודברים משתנים מהר מאוד. מקום 12, ד”ר איתן חי-עם כבר החליט לפרוש, ומיקי לוי (מקום 11) גם הוא עושה קולות שהוא רוצה לפרוש.

מה יאיר לפיד רצה להשיג בדירוג הזה? שאלה טובה, אבל הייתי רוצה להציג כמה נקודות לגבי המיקומים ולגבי הבידול של לפיד מול הליכוד ומפלגות ימניות אחרות:

 • אם יאיר רצה לבד את עצמו מאביו טומי ז”ל ומפלגת “שינוי”, אז הוא הצליח, בכך שהם שם ראש ישיבה במקום שני. כמובן שבמהלך תשדירי הבחירות וכל מיני קמפיינים יזכירו לציבור מי הוא אביו של יאיר לפיד.
 • מצד שני, ראש ישיבה במקום שני? אין לי שום דבר אישי נגד אנשים דתיים, זכותו של אדם להאמין במה שהוא רוצה ולהתפלל למי שהוא רוצה ולחיות כרצונו לפי אמונתו וצו מצפונו, אבל כשאתה שם במקום השני איש שהוא בעצם ראש ישיבה, שהוא רב, שהפסיקות שלו מחזירות נשים אחורה, ששואף מבחינה משפטית להחזיר אותנו למשפט העברי עם התנהגות לפי ההלכה הדתית? איפה ההגיון כאן? מילא הרב הנכבד היה נמצא במקום 10 ומטה, אז אפשר היה לאמר שיאיר רוצה נציגים מאוכלוסיות וסקטורים שונים, אבל מקום שני? זה דווקא ירחיק מצביעים פוטנציאליים חילונים, שלא לדבר על הומואים, לסביות, בי וטרנסג’נדר שיראו שנציג מאוד בכיר של אותה מפלגה עדיין מתכחש לקיום הדברים וסבור שכל עניין הלהט”ב הוא רק עניין של יצר, למרות שמבחינה מודעית הוכח בעבר שזה קיים לא רק אצל בני אדם אלא גם אצל חיות.
 • כעת שיאיר לפיד חשף את האג’נדה שלו, מבחינת ביבי והימין כל מה שצריך לעשות הם “שינויים קוסמטיים” כדי לקסום לאותם בוחרים:
  • לפיד מדבר על דיור ציבורי לחילונים? אז הממשלה תוציא עוד כמה מכרזי דיור.
  • סיוע לעסקים קטנים? ינתנו כמה הבטחות, תוקם איזו ועדה עם 3204132 תתי ועדות לבירור העניין.
  • גיוס ושרות לאומי? ביבי יזכיר את ועדת פלסנר ומסקנותיה ויבטיח שכבר בקדנציה הבאה יהיה גיוס חרדים ושרות לאומי מורחב.
  • הגדלת אחוז חסימה? ביבי מזמן בעד זה, הוא ישמח מאוד להטיל זאת על לפיד או על מישהו אחר. אין התנגדות לכך בליכוד.
  • פלסטינים: לפיד מצהיר שלא תהיה תהיה נסיגה ברמת הגולן, ירושלים לא תחולק, והשאר נתון למו”מ. אם מישהו לא יודע, ביבי בדיוק באותן עמדות.
  • נישואים אזרחיים: הליכוד בלחץ הסיעות הדתיות לא נתן לזה לעבור. חיבור של ליכוד+לפיד+ישראל ביתנו יעבירו נישואים אזרחיים בישראל.
  • שינוי בחינוך? לא תהיה כל בעיה לליכוד לתת את תיק החינוך ללפיד. השאלה מי בעצם יהיה שר החנוך. הרב שי פירון? פתאום גדעון סער נראה כמו ליברל נאור!
  • מלחמה בשחיתות – תעירו את ביבי ב-4 לפנות בוקר ותזרקו לו את המילה שחיתות והוא ידלקם “כן! צריך להילחם בשחיתות”. הליכוד ולפיד באותה דעה.
  • צמיחה ויעילות כלכלית – ביבי ישמח להזכיר שלפיד החמיא לליכוד על השנים האחרונות בקואליציה, כך שאין הבדל ביניהם.
  • חוקה: אולי זה יפתיע חלק מהאנשים, אבל אני מתקשה להאמין שהליכוד יתנגד לחוקה (מי שמונע כיום את זה הם המפלגות הדתיות שמבחינתם החוקה היחידה שיש זה ספר התנ”ך). קואליציה של לפיד+ישראל ביתנו+ליכוד יכולה להעביר. כמובן שליברמן ינסה להכניס את “חוק הנאמנות” שלו לזה, והמפלגות הדתיות יאיימו בפירוק.

את כל התתי נקודות האלו כתבתי בערך ב-7 דקות על סמך הכרות עם הליכוד. תארו לכם כמה קל יהיה לליכוד בבחירות להראות שלפיד הוא לא יותר מאשר תואם ליכוד במילים שונות ובכך בעצם למשוך בוחרים אליו.

לא צריך להיות גאון שיווקי מטעם הליכוד כדי לעקוץ את לפיד, הנה כמה נקודות ב”שלוף”:

 1. יאיר לפיד מדבר על דמוקרטיה, אבל המפלגה שלו היא דיקטטורה (שלטון יחד): יש לו “ועדה מסדרת” אבל הוא הקובע הסופי. מה ההבדל בין זה לליברמן? בליכוד יש פריימריז.
 2. אצל לפיד יעקב פרי מדבר על כך שגם הוא ממעמד הביניים. כותרת מ”גלובס” תראה שיעקב פרי הרוויח מאז פרישתו מהשב”כ סכום מוערך של כ-100 מיליון שקל. עם 100 מיליון שקל, אתה מסתכל מלמעלה כלפי מטה לכיוון מעמד הביניים עם טלסקופ!
 3. מפלגת אופנה: הליכוד לא יצטרך לשקר בכך שהוא יראה כי בעבר היו בדיוק מפלגות כמו “יש עתיד” שהבטיחו הרים וגבעות ולבסוף התפוגגו, והם יצביעו על “יש עתיד”
  בדיוק כמפלגה כזו.

לסיכום: אני מסתכל על מפלגת “יש עתיד”, ואני לא מוצא אפילו סיבה אחת טובה שמישהו יצביע עבורהּ. אתם מצליחים למצוא?

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא ““יש עתיד”?

 1. אני רק רוצה להעיר כמה דברים. בתור אדם עם מוגבלות, גיליתי שללפיד יש ילדה עם מגבלה וגם לרב פירון יש ילד עם מגבלה. אולם יש הבדל ביניהם – לפיד לא מצהיר שהוא אבא לילדה כזו בעוד שהרב פירון ידוע בפעילות בתחום שילוב ילדים עם מוגבלות בחינוך ובתחומים דומים. אני רק מעיר זאת מפני שהרב אינו ראש ישיבה בלבד. בתור דתל״ש, אני לא ממהר לפסול אדם בגלל היותו ראש ישיבה. למיטב ידיעתי הרב פירון ועליזה לביא דתיים „שפויים” כמו הרב מלכיאור ממימ״ד. אני רק מופתע שהם חברו ללפיד. מה הוא הבטיח להם? אני לא אוהב את העובדה שלפיד מנהל את מפלגתו כמו שביבי מנהל את ליכוד ואת המדינה. אני מרחם על האנשים שחברו ללפיד.

  • כפי שציינתי יואל, התייחסתי לרב כראש ישיבה ולא כאדם פרטי דתי ובמיוחד תמיהתי על כך שהוא מדורג כשני במפלגה חדשה, הרבה לפני אחרים, ולעניות דעתי הדבר תמוה. אם זה לא היה יאיר לפיד, הייתי מעריך שאותו אדם ששם רב בעמדה כל כך גבוהה הוא "מתחזק"/חוזר בתשובה, ומתשובותיו של הרב על שאלות שונות, דווקא נראה שהוא מהמחמחירים ולא מהמקלים.

   • עכשיו בדקתי את שני הקישורים לרב פירון. הוא באמת לא כל כך גמיש מבחינה הלכתית כמו הרב בני לאו לדוגמה. אבל הוא דווקא מכיר בקיומן של נטיות מיניות בניגוד לרבנים מסוימים שעושים רעש על כך. לדעתי הרב במקום שני בשל היותו אב פעיל לילד נכה ולאו דווקא ראש ישיבה. ועדיין אני לא מבין למה משתתפים עם לפיד במירוץ לכנסת. הרי הוא לא ימנע שום גזרה אנטי חברתית וגם הוא מחליט הכול במפלגה שלו.

 2. עד לפני כמה זמן, הייתי בטוח שמדובר בנסיון מחוכם של אזרחים להפסיק את הטור השבועי של בידיעות. כרגע, באמת שאין לי מושג למה שמישהו יגיד שהוא תומך לפיד.

סגור לתגובות.