כמה מילים על הבחירות ועל “אזרחים מכורים”

אתחיל בסיפור שקשור לעסק שלי: לפני מספר ימים הכרזנו על חבילה שנקראת VPS MOBILE. החבילה מיועדת למפתחים וחברות שמשחררים אפליקציות לאנדרואיד או IOS וצריכים תקשורת במהירות גבוהה עם הרבה מאוד כניסות במכה אחת, שזה בעצם מה ששונה בין אתר רגיל לאפליקציות מובייל: בדקה אחת יכולים להיכנס אליך מאות חיבורים סימולטנית ו-2 דקות אחרי זה אולי 4 חיבורים סימולטנית. הרעיון לחבילה לא סתם צץ לי מהראש שקמתי מהמיטה. היא באה כפתרון לבעיה שיש ללקוח שלנו, והסיפור עם הלקוח … קצת מוזר.

טכנית, ללקוח הנ”ל אין אצלנו שום שרת VPS. יש לו שרת VPS אצל חברה גדולה שמוכרת חבילות VPS. לנו הוא משלם על תחזוקת אותו שרת ודווקא בתעריף שעת חרום (350 שקל + מע”מ). הצענו לו כמובן חבילת שעות שכוללת טיפולי חרום, אך אותו לקוח מעדיף לשלם פר שעת חרום. הקטע היותר מוזר? אם מישהו מהקוראים יבוא ויקח חבילה כזו וישלם לשנה מראש בלי שום הנחות, הוא ישלם בערך שליש ממה שאותו לקוח שילם. ניסינו להסביר את זה ללקוח, ניסינו להסביר לו שהשרת שלו נופל בגלל בעיות בשרת הפיזי, ניסינו להסביר לו שזה מוזר מצידם לסמוך על השרות שלנו בעת חרום, אבל לקחת חבילה מאצלנו שתעלה לו במחיר זול בהרבה עם אותו שרות – הוא לא רוצה לקחת.

הסיבה? המנכ”ל החליט שלוקחים חבילה מאותו ספק ויהי מה. יעלה כמה שיעלה.

כטיפוס לוגי לי זה נשמע מוזר, אבל זו החלטתו של הלקוח ואנחנו בעסק בשביל ביזנס.

מדוע סיפרתי לכם את כל הסיפור על אותו לקוח? כי זה מזכיר לי בדיוק את המצב הפוליטי כאן בארץ. הממשלה החליטה לפטר את עצמה ואנו עכשיו בתקופת מערכת בחירות.

להלן גרף סקר בחירות שמצאתי באתר “הארץ”. התוצאות מראות את המצב ערב התפטרות הממשלה, מספר תאריכים שהיה בהם מדגם. להלן הגרף:

שימו לב לפס הכחול השמאלי ביותר בכל מפלגה, עם זה מתחילים וכפי שניתן לראות, הליכוד העלה את כוחו ל-29 מנדטים, העבודה עלתה בצורה נאה ל-19 מנדטים, ישראל ביתנו שומרת על אותו מספר כמו שנכנסה לכנסת, יאיר לפיד גורף 11 מנדטים, ש”ס יורדת במנדט (שאותו + נוספים היא תשיג עכשיו שאריה דרעי חזר לש”ס), הבית היהודי מתחזק במנדט, קדימה קופצת ממגדלי עזריאלי מ-28 מנדטים ל-7 (ואני מאמין שהם ירדו עוד), יהדות התורה עולה במנדט (שאותו היא כנראה תפסיד אחרי שיהיה כנראה שוב פיצול שם), מרצ עולה במנדט, המפלגות הערביות נשארות פחות או יותר באותו מצב, ו”עצמאות” של אהוד ברק לפי המדגם – תעשה עצמאות מחוץ לכנסת הבאה.

זה המצב פחות או יותר כרגע. סקרים אחרים מראים מצב טיפה שונה אבל עדיין – זו בערך אותה תמונה.

וכאן לדעתי ההגיון מקבל צו שחרור, במיוחד במפלגה השלטת, הליכוד, מכמה סיבות:

 • נתחיל בתקציב: ראש הממשלה החליט ללכת לבחירות כי הוא לא יכול להעביר תקציב שחותך 14 מיליארד שקל במשרדים השונים. היכן הבעיה? גם ראש הממשלה וגם במשרד האוצר לא פרסמו מהיכן הם רוצים לחתוך, והממשלה לא מציגה את התמונה לעם וכמובן שהיא לא מוכנה לשמוע על שום פתרון חלופי. הרי אם היו מציגים את הבעיה, היו קופצים כמה כלכלנים בעלי שם ומציעים אלטרנטיבות לפתרון הבעיה במקום קיצוץ בשרותים (דבר שהממשלה כבר מנחיתה בלי לחשוב יותר מדי על האזרח) כלומר ביבי מתנהג כמו רומני – שמבקשים ממנו תוכניות כלכליות, הוא לא מראה כלום.
 • הממשלה הנוכחית שיקרה לציבור בכך היא מראה כאילו היינו “נס כלכלי”. האבטלה דווקא עולה, כמות ההשקעות בישראל נהיית קטנה יותר משנה לשנה, עלות המחיה עולה והממשלה לא מציעה פתרונים, ודווקא השכבות החלשות (שבהיפוך מארה”ב – מצביעות אוטומטית למפלגות ימניות) נדפקו עוד יותר.
 • הממשלה הנוכחית לא נקטה אפילו צעד אחד להקטנת הפער בין השכבות החלשות לשאר השכבות וההשקעות של הממשלה בשכבות הנמוכות ובמעמד הביניים רק ירדה, כמו שכוסח תחקציב המדען הראשי ועוד.
 • הממשלה ממשיכה להזרים תקציב כאילו אין מחר למשרד הבטחון, למרות שלמשרד האוצר אין מושג ירוק לאן הכסף הולך (נציגי משרד הבטחון עדיין לא מאפשרים למשרד האוצר להתחבר למחשבים שלהם כדי לראות את התקציב)
 • הממשלה לא עומדת בהחלטות שהיא עצמה קובעת. גיוס חרדים? הממשלה החליטה משהו ובהתחשב בכך שאם הליכוד יזכה שוב, הסיעות הדתיות יציבו בראש ובראשונה תנאי לאי גיוס חרדים. בקיצור, הסיכוי שחרדים יגויסו שווה לסיכוי שאהיה דוגמנית על.
 • הממשלה עדיין מתעלמת מבעיית הדיור כאן. ההחלטה האחרונה להפרשת קרקעות ובניה נהפכה להחלטה מוטית לטובת החרדים (“ותק בנישואים”, תנאי שלא קיים בשום מקום בעולם, אגב). מה עם זוגות צעירים חילוניים? שילכו לחפש..

אני יכול להמשיך ולתת עוד עשרות דוגמאות, אבל אני חושב שהנקודה ברורה בצורה מספקת.

ועדיין – 29 מנדטים לליכוד. מדוע? הרי אין שום הגיון שבוחר שהצביע ליכוד בעבר יצביע שוב ליכוד. המפלגה פישלה בפרמטרים רבים, אז מדוע אתה נותן להם את קולך שוב?

כאן לדעתי נכנס “ישראל היום”, החינמון שמחולק בארץ וממומן ע”י החבר הטוב של ביבי, שלדון אדלסון. החינמון הזה שבעבר (לפחות בהתחלה) ניסה להראות את עצמו כאילו הוא מאוזן (מאמרי דעה של אנשי שמאל הופיעו תדיר) – בשנה האחרונה הוא פשוט נהיה השופר של ביבי והימין, וכך בעצם ישנה תעמולת בחירות לליכוד והימין (מוסווית או גלויה, תלוי איך מסתכלים על זה) נון סטופ במאות אלפי עותקים מדי יום ובחינם, ותוצאות המדגם מראות את האימפקט שהחינמון מחולל.

סיבה נוספת לכמות המנדטים הזו היא לדעתי שאנשים חושבים ש”אין מישהו אחר מתאים”, והאמת? אני לא בטוח שהמשפט הזה נכון, ולדעתי, “חפירה” קצרה בנתונים כמו באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים נתונים קצת שונים ממה שהממשלה מציגה. כך לדוגמא הממשלה מתפארת שהמשק צמח כמו שלא צמח בשום מקום אחר בעולם. האמנם? תסתכלו על הגרף הבא (מי שרוצה, כאן ה-PDF המלא):

jobs

המספר נכון לחודש אוגוסט צנח ב-6% של מספר מקומות העבודה. אני ממליץ להסתכל בקובץ ה-PDF לראות גרפים נוספים.

הנה דוגמא נוספת: קליפ חדשות שבו מתעמתים שלי יחימוביץ’ מול יובל שטייניץ (איכות קידוד הוידאו זוועתית, אבל זה מה יש):

עימות–שלי יחימוביץ’ מול יובל שטייניץ בנושאי כלכלה

לפחות לפי מה שאני רואה, יובל שטייניץ חוזר על מה שנאמר לו למסור, והוא מתעלם מהנקודות (שלדעתי מוצדקות) ששלי מעלה.

ויש עוד המון דוגמאות..

לסיכום: לעניות דעתי, בוחרי ליכוד שרוצים לבחור שוב את הליכוד ומחשיבים את עצמם לחכמים, מומלץ כי יעזבו את האמוציות בצד ויסתכלו על המספרים, יחפרו קצת ברשת, יציצו באתר Politiwatch הישראלי שחוקר באמת דברים שנאמרו ונותן להם דרוג מ-1 עד 5 באמיתות הדברים, ובקיצור – אל “תבלע” מסרים שיווקיים (ולא חשוב של איזו מפלגה), עשה החלטה חכמה.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “כמה מילים על הבחירות ועל “אזרחים מכורים”

 1. האם ניסית להיות דוגמנית על? לעולם לא מאוחר מדי…
  עכשיו ברצינות – יש עוד כמה פרמטרים שהתעלמת מהם ב"אלגנטיות" (או שלא… אולי בכ"ז זה לא רעיון כ"כ טוב לפתוח בקריירת דוגמנות…).
  דוקא התחום הכלכלי הוא תחום שלא הייתי מנסה לתקוף את הממשלה הנוכחית מצד המספרים. ניתן להראות מספרים מחמיאים רבים. את המספרים הפחות מחמיאים יתרצו ע"י המיתון העולמי.
  מה ששלי עושה (וגם אחרים) הוא לתקוף על בסיס אידיאולוגי. כלומר, לא משהו שמבוסס על משהו מההנחות עליהן התבססת בניתוח ה"לוגי" שלך. לא שאין מה לדון באופן "שכלי" על אידיאולוגיה – ההיפך הוא הנכון, אבל המספרים לא כ"כ יעזרו, בטח לא בטווח הקצר.
  בתחום הזה, האידיאולוגי, כנראה ישנם לא מעט (כ- 29 מנדטים ליתר דיוק) שחושבים אחרת ממך כנראה. כאמור, הם יקחו את המספרים המחמיאים ויציגו אותם. בעצם, זה מה שעושה רה"מ.
  כמה מילים על האידיאולוגיה – השאלה היא לא כיצד מחלקים את העוגה: מזה תמיד יצאו מפסידים שלא יהיו מרוצים. השאלה העיקרית היא איך מגדיליים אותה – ואלו המספרים שבהם מנפנף רה"מ.
  אולי צריך לגלות יותר רחמים, יותר חמלה, לעשות צעדים בצורה יותר הדרגתית, להתחשב יותר, כל אלו אולי יהיו טענות שאולי ניתן לטעון. אבל לטעון שיש כאן חוסר היגיון, והחלטה שלא מושפעת מהמציאות – זה רחוק מהאמת.

  • בדיוק על זה דיברתי בפוסט זה: להתעלם מהפרצופים שמייצגים את האנשים והדעות ולהסתכל על המספרים.
   שלי יחימוביץ' טענה כי לפי הלמ"ס, יש גידול טבעי של כ-80,000 מקומות עבודה בשנה. שטייניץ טוען שהמספר הוא 55,000. אם יש למישהו לינק להראות את המספר המדויק – אודה לו.
   אבל בוא נהיה אופטימיים ונרוץ עם המספר ש-שלי נתנה, ונכפיל אותו ב-3 (כמספר השנים של הממשלה הנוכחית) כך שיוצא לנו 240,000 מקומות עבודה גידול טבעי ללא קשר איזו ממשלה נמצאת. שטייניץ טוען כי הממשלה הוסיפה כ-340,000 מקומות עבודה (שזה כולל את הגידול הטבעי) כלומר הממשלה בעצם יצרה 100,000 מקומות ב-3 שנים, או 33,000 מקומות עבודה חדשים.

   אני שואל אותך – 33,000 מקומות עבודה בשנה, זה גידול רציני?

   אשמח אם תתייחס לנקודות שהעליתי שם (ה-Bullets).

   • ראשית – תתחדש על העיצוב החדש. נראה נעים, ויש גם מספר חידושים נחמדים (תיבת התגובות לדוגמה).

    שנית – אני רוצה להתנצל אם בתגובתי הראשונית השתמשתי יותר מדי בדימויים לא במקום. אני מקוה שהבנת שהדברים נאמרו בצחוק. עברתי עכשיו על הדברים שכתבתי וראיתי שהן עשויים להתפרש בצורה לא נכונה אולי.

    לגוף הדברים – תקן אותי אם לא הבנתי אותך נכון: אתה טוען שצריך להתייחס למספרים, ולא לרעיונות שיכול להיות שהם יפים, אבל הם חייבים להיבחן במבחן המספרים.

    אם כך הדבר, אמשיך. ניתן להתייחס ל bullets שכתבת, וניתן להתייחס לנתונים נוספים, שלא הבאת. כדי לקבל החלטה באמת מושכלת, צריך להתייחס להכל. וגם אז זה לא באמת עוזר, שכן לעולם אין לדעת אם אלו מגמות כלליות שהמשק "רכב" עליהם, או סתם מזל, או דוקא פרי של מדיניות עקבית. את זה ניתן רק לנתח בכלים שהם מעבר למספרים. אמנם, אי אפשר להתעלם מהמספרים – גם אם התיאוריה שלך הכי טובה בעולם, אבל כושלת במבחן המציאות פעם אחר פעם, כנראה בכ"ז משהו דפוק בתיאוריה (או לפחות בהתאמתה למציאות המוכרת לנו 🙂

    במילים אחרות, נראה לי שהרבה פעמים ישנה תחושה שאפשר לנתח כל דבר (מעין "הכל בגיץ") בניתוחים מספריים בלבד. אך הדבר דומה לכך שניתן לסטטיסטיקאי לקבוע את המהירות המותר בכביש – הוא יכול לומר אולי מה הסבירות שתתרחש תאונה במהירות מסוימת, אך זה עדיין לא יכול להגיד מהי המהירות המותרת המומלצת. אם היינו הולכים עם כיוון זה עד הסוף – הסטטיסטיקאי היה קובע את מהירות 0 כמהירות המותרת, שכן אין ערך לחיי אדם, ולא ניתן לעשות תאונה במהירות 0.

    לכן התייחסתי בתגובתי בעיקר לשאלות אידיאולוגיות, שכן את השאלות המספריות יש לבחון במסגרת רחבה בהרבה מתגובה, או אפילו פוסט בבלוג. צורת התייחסות כזו אכן סותרת את ההנחה הראשונית, אם היא כמו שניסחתי אותה לעיל.

    אגב, שלא יובן לא נכון, זה לא שאין לי ביקורת על המדיניות הכלכלית של הליכוד – ישנן מפלגות ימניות במצען הכלכלי, ששפויות יותר מצד יחסן ההוגן לאנשים, לא רק בהצהרות, אלא גם בפעולות שלהן (הבית היהודי למשל).

 2. אם כבר מדברים על לוגיות:
  התחלת להסביר שאולי אנשים חושבים שאין אלטרנטיבה מוצלחת יותר ובמקום לנתח את זה עברת לניתוח נתונים. מה באמת לגבי זה שאין אלטרנטיבה? שלי יחימוביץ' על שלל יתרונותיה היא בראש ובראשונה קומוניסטית (מתנגדת בחריפות ליבוא וכו') ותומכת בוועדים החזקים. לכן לחלק נרחב מהציבור אין רצון להצביע לה.

  • אני לא כל כך מסכים איתך יונה. במה בדיוק מתבטא הקומוניזם שלה? בכך שהיא רוצה עוד השקעה בשכבות החלשות ולא התעלמות מוחלטת כמו שהליכוד עושה ובכך הוא מפקיר את אותם שכבות לידי ש"ס ודומיהם שכולאים את הבוחרים שלהם בכל מיני אג'ינדות?

   הבה ניקח את הנקודה שאתה מדבר על התנגדות לייבוא: תכל'ס אפשר לקנות מחו"ל כמעט כל דבר שמיוצר בארץ, החל בחלב, גבינות ומוצרים אחרים והמחיר יהיה יותר זול לצרכן (אולי, תלוי כמה היבואן גוזר לעצמו מבחינת רווחיות. תסתכל מה קרה כאן עם שוק הטלפונים הסלולריים שיובאו ועלו פי כמה וכמה מאשר בחו"ל עד לפני מס' חודשים), אבל כשאתה פותח את השוק להצפת יבוא, קיבוצים ומושבים שלמים יכנסו לחובות עתק והאבטלה שם תהיה מאוד גבוהה, כי מי יקנה חלב מתוצרת הארץ ב-5.04 שקל בשעה שהשקית חלב מיובאת ממול עולה 3 שקלים? אני דווקא עקבתי אחרי מה שהיא הצהירה, והיא מתנגדת לפתיחה לייבוא מבלי למצוא פתרון ליצרנים המקומיים. אני לא חושב שזה דבר רע, ולא משהו קומוניסטי.

   • אין לי את הזמן ללמד כאן קורס שלם במקרו כלכלה, אבל הגדלת יבוא דוקא מגדילה תעסוקה ולא מקטינה אותה. מה שכן, הרכב המקצועות והעבודות חייבים להשתנות.  אתה יכול לחפש חומר על איך היבוא והיצוא חייבים להתאזן באינטרנט במאמרים על חשבונאות לאומית. 
    כנקודה למחשבה, אתה יכול לחשוב על דוגמא (אני בכוונה מקצין) שבה יש מכסים על הכל כמו פעם ואוכלוסיות רחבות עוסקות בתפירת טקסטיל פשוט  וכך למשל מישהו כמוך היה עשוי להתגלגל לעבודה במפעל טקסטיל במקום לספק שירותי מחשוב. 
    עוד נקודה למחשבה – תחשוב על הרבה עסקים ותעשיות לא מוגנות שפשוט נסגרים כל הזמן ואף אחד לא מספק להם תעשיה חילופית במתנה. כך למשל טכנאי לתיקון מכשירי וידאו סובל מחוסר בלקוחות (כולם הרי עברו לטכנולוגיות חדישות כמו צפיה ישירה וחיבור USB לטלויזיה)  אבל אף אחד לא מעלה בדעתו לסגור את האינטרנט בארץ ע"מ לשמור על פרנסתו. כנ"ל על עגלונים, מתקני עששיות, יצרני זרועות טלויזיות (של פעם הכבדות) או אפילו מפתחי פילמים.

     

 3. עקרונית, אני מססכים עם יונה ,יחימוביץ' אמנם לא קומוניסטית בעיניי, אבל לא הסברת למה מישהו שמציג את עצמו כאלטרנטיבה לליכוד הוא אכן יותר מוצלח.
  לגבי ישראל היום, אין ספק שאובייקטיבי הוא לא, אבל זה רק טבעי היה שיקום כזה עיתון לאזן את ה"אובייקטיביות" ארוכת השנים של ידיעות / הארץ / חדשות 2 / חדשות 10 / גלי צהל וכו… תן קצת קרדיט ליכולת השיפוט של הבוחרים.. ככה זה בדמוקרטיה.

  • ההסבר שלי: כי צריך מישהו עם אג'נדה יותר חברתית ופחות מתעלמת מהשכבות החלשות ושכבות הביניים. ב-3 השנים האחרונות הועלו עשרות הצעות חוק שנועדו לסייע לאותן שכבות במגוון אספקטים והליכוד תמיד הצביע נגדן, וגם הנוצות שהוא מתהדר בהן (כגון גנים חינם מגיל 3) – אני מאמין שבקרוב נראה שזה בעצם נוצות מפלסטיק. יש חוק חינוך חובה חינם ואם אינך הורה, גש לשכנים שלך שיש להם ילדים ושאל אותם האם החינוך הוא באמת חינמי.

   הליכוד מראה שוב ושוב שהוא לא מוכן לדאוג לא לזקנים ובוודאי שלא לצעירים. ועדת טרכטנברג דיברה על דיור ציבורי שיכול לעזור לזוגות צעירים. מה עשתה הממשלה? נתנה לחתול את השמנת, לש"ס, שכמובן קבעה קריטריון הזוי של "ותק בנישואין" שהיחיד שממלאים אותו אלו זוגות חרדים. מה יעשו זוגות צעירים שאין להם כסף לרכוש דירה? שיגורו על עצים? תסתכל על כל מדינה מערבית נאורה ותראה שאחוז הדיור הציבורי שם גדול בעשרות ומאות אחוזים ממה שיש בישראל.

   אז כן, הליכוד מתעלם מהאג'נדה שהוא מציג בעת בחירות, והמפלגה היחידה שדואגת לבוחריה היא ש"ס, ומי שנדפק מזה הם החילונים וכל אלו שלא נמצאים בהגדרות מצביעי ש"ס. הליכוד "מכר" את השכבות החלשות, הצעירים ומעמד הביניים לש"ס. אתה שלם עם ההסדר הזה? כי אני לא.

   • אני לא מעוניין להכנס לוויכוח על הפרטים, ובטח לא על ש"ס (שמבחינה כלכלית חברתית, האידיאולוגיה שלה הרבה יותר קרובה לשלי יחימוביץ מאשר לליכוד), הנקודה היא, שגם אם אני לא "שלם עם ההסדר הזה" במאה אחוז, אני עדיין חושב שהליכוד עדיף בהרבה על האלטרנטיבות המוצעות כרגע (עבודה, קדימה, לפיד?! , ליברמן). וזה עוד לפני שאני מכניס גם השקפות ביטחוניות, מדיניות (משום מה כשהליכוד בשלטון יש שקט בטחוני יחסי בהשוואה לתקופות שלפניו או אחריו, מה שמאפשר לכולם להזכר בפערים החברתיים.., הרבה יותר קשה לעסוק בזה כשיש 2 מלחמות בשלוש שנים, או גלי טרור במרכזי הערים).

    זו כמובן דעתי, ואני בשום פנים לא טוען (כמוך) שמי שחושב אחרת "מכור" להצבעה מסויימת, ו/או שטוף מוח, ו/או אין הגיון בבחירתו

    • האידיאולוגיה של העבודה קרובה לזו של ש"ס? איך בדיוק? ש"ס רוצה תקציבים לחרדים, לבטל גיוס חובה לחרדים, להמשיך לתת תקציבים למחממי כסאות (בתואנה שהם "לומדים תורה" בשעה שרבים מהם עובדים בשחור), ולכל אלו שלי דווקא בהחלט מתנגדת. אני לא יודע איך אתה מצליח למצוא קירבה ביניהם.

     במה בדיוק הליכוד עדיף? הרי הליכוד הדגים עד כה אוזלת יד מוחלטת בטיפוח השכבות החלשות ובהתעמרות במעמד הביניים ובזוגות צעירים. תראה לי בבקשה איך משפחה של זוג צעיר הרוויחה משהו מזה שהליכוד היה בשלטון.

     מבחינה בטחונית ומדינית, אמנם לא נכנסתי לכך בפוסט, אבל עצם נתינת משרד החוץ לליברמן וחבריו דפק אותנו לא מעט ובקצב הזה שוב נגיע למצב שהמדינה היחידה שתומכת בנו באו"ם היא .. מיקרונזיה. כבר היינו בסרט הזה בעבר. מבחינה בטחונית הממשלה הנוכחית ממשיכה לנסוע לעבר קיר בטון למרות שהמצב הנוכחי בסופו של דבר ישתנה ולא לטובתנו. אז זה שקט שלפני הסערה.

     לפחות ממה שאני קורא ורואה, את האנשים מעניין יותר המצב החברתי והכלכלי, הרבה יותר מאשר עניינים בטחוניים, ובכך הליכוד כושל.

      

סגור לתגובות.