הדם רותח והטמטום מנצח

השעה כרגע היא 5:49 בבוקר. לא הצלחתי לישון ולו דקה אחת הלילה. חשבתי על אותו אדם, משה סילמן, שהצית את עצמו הלילה בזמן המחאה שהיתה בחיפה.

בצעירותי האמנתי שיש אלוהים, שיש טוב ורע ואיזה צדק כלשהו ובסוף הטובים מנצחים, אלוהים (כך חשבתי) חנון ורחום, כך כתוב בתנ”ך, ורק כשגדלתי הבנתי ש-לא חנון ולא רחום ולא נעליים. פה בישראל אולי יש אלוהים היכן שהוא, אבל הדבר ששולט פה זה השטן, או בשמו הידוע לכולנו: הבירוקרטיה הישראלית ובראשה הרשויות השונות כמו ביטוח לאומי, משרד השיכון, רשויות המסים ועוד.

תראו איך חוב פעוט, בצירוף אטימות מוחלטת, יכולים להפיל אדם עד למצב שהוא יצית את עצמו (אפשר לראות את הסיבות בהרחבה כאן):

 • למשה היה חוב קטן יחסית, 5000 שקלים לביטוח לאומי. האם ביטוח לאומי יצרו קשר עם משה ויגיעו איתו להסדר תשלומים נוח של 10-12 תשלומים? מה פתאום! עיקלו לו רכב מהעסק בשווי 65,000 שקל (על חוב של 5000!) ומכרו את הרכב ב.. 30000 שקל, פחות ממחצית! בדרך הוציא הביטוח הלאומי
 • מצבו הבריאותי של משה התדרדר, לקוחות ביטלו הזמנות והעסק נפל.
 • משה החליט לתבוע את הביטוח לאומי, אך כאן הוא שוב נתקל באטימות של מערכת בתי המשפט (מוטו: צדק זה כוכב לכת ואם אתה מחפש צדק, תצטייד בעו”ד מאוד יקר, כך שגם אם תזכה, הלך הכסף). בית המשפט, במקום לקבוע שביטוח לאומי אשם, החליט לזכות את התביעה והוסיף חטא על פשע בכך שקבע כי התביעה “מוגזמת על פניה”, ובקיצור בית המשפט זרק את משה מהמדרגות.
 • אחרי כל הצרות הללו ולאחר שנותר ללא אמצעי מחיה וכחולה, פנה משה למשרד השיכון וניסה לקבל זכאות לדיור ציבורי, אך מה לעשות, הבירוקרטיה הישראלית לא שמעה על המושגים “חמלה”, “אמפטיה”, “עזרה לנזקקים”. גם הם דחו אותו ואת בקשותיו הרבות, כך שמשה נהפך להומלס.

פלא שמשה היה כזה מיואש שהוא החליט לשרוף את עצמו פיזית? אינני מכיר רבים אחרים שלא היו מנסים להתאבד במקומו.

זו הבעיה המרכזית שלנו במדינה: טמטום, אדישות וחוסר אכפתיות משווע. אף אחד מהגופים הנ”ל לא גילה דברים כאלו. כל אחד יודע שכשמגיעים למשרדי הגופים הללו, אתה תיתקל בטמטום, רשעות והדבר הכי מרגיז – חוסר אחריות משוועת. אין שום אחריות אישית וגם אחרי מה שקרה למשה איש לא יפוטר מעבודתו, איש לא יקבל נזיפה. יצקצקו בלשונם וימשיכו הלאה, להתעמר באזרחים עוד קצת.

האם כל כך היה קשה למשרד השיכון למצוא דירה קטנה כלשהי בחיפה או באזור ולתת אותה למשה? לא, אבל כשהפקידות משחקת ראש-פיצי, לא מוצאים כלום, תלך לאלף עזאזל ואם אתה מאיים להתאבד, אל תעשה זאת במשרדנו. זה ילכלך פה דברים. לך, לך מכאן.

אני די בטוח שהיום בחדשות יהיו מפגרים בימין שימצאו איזה משהו להאשים את המחאה, בטח יזרקו פה ושם את המילה “הסטה” לגבי המחאה (אל תנסו להבין מדוע, לוגיקה זה לא כאן), ביבי בטח יטען ש”אנחנו מנסים להקל על העם”, שטייניץ בטח ישלוף איזה סעיף או 2 שנעשו שינויים ואטיאס בוודאי יציין שמשרדו עובד יום וליל על מציאת פתרונות לדיור ציבורי (הוא דיבר בעבר על הצורך ב-2400 דירות, משרד הקליטה שביידו המספרים האמיתיים מדבר על טיפ טיפה יותר.. 39,000 דירות) ואם תשמעו איזה ליכודניק פותח פה, תזכירו לו שהליכוד הוא שהפיל לפני חודש וחצי הצעה של אטיאס לחייב הקצאה של 5% דיור ציבורי בכל פרוייקט חדש.

בתוניסיה הצית את עצמו ב-2010 מוחמד בועזיזי, וזה היה הזרז לרפורמות שם ולהתחלת המחאות האחרות במדינות ערביות ישראליות. ב-2012 הצית את עצמו בישראל משה סלימן. האם העם פה יתעורר ויראה את המצוקות האמיתיות ולא יטה אחרי ביבי והממשלה הנוכחית? אני בספק.

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “הדם רותח והטמטום מנצח

 1. אני כואבת את כאבו של האדם הזה, אך לא מבינה את פשר ההצתה העצמית. פעם אמרת לי שאתה סולד עמוקות ממודלים של קדושים מעונים כדוגמת חזוס וחבריו. אין ספק שיש אטימות בממסדים הממשלתיים והבחור הזה הוא דוגמא לכמה הם שליחי השטן לפעמים, אבל האם להעלות את עצמך באש אמור לזרז משהו מלבד את המוות?

  אם ראשי המחאה החברתית יתמכו במעשים כדוגמת שלו הם לא מעודדים "צדק" כי אם פגיעה ואלימות עצמית. הצעד הבא הוא לעודד נערים שהמורים מתעללים בהם לקפוץ מג בית הספר.
  המחאה החברתית הפכה לאלימה השנה, וזו אירוניה בהתחשב בעובדה שאנשים אלו ממש התלהמו כנגד תג מחיר, נוער הגבעות ועימותים אלימים בפינויי ישובים.

  אלימות לעולם אינה הפתרון, גם לא אלימות עצמית.

  • מה את לא מבינה? כשמגיעים למצב של יאוש מסוים, הלוגיקה כבר נמצאת ממש רחוק מאחור, לא רואים שום סיוע, לא מקבלים שום יום, וזה מה שקורה לחלק מהאנשים.

 2. אינני מבין איך בצד סיפורים כאלה קוראים להגדיל את כוחו של הממשל ('מדינת רווחה').

  מדינה = בירוקרטיה. בטח בהתחשב באופי הישראלי.

  צריך להפסיק את קיומם של גופים כמו הביטוח לאומי, שכן גוף כזה שאינו חייב דין וחשבון לאף אחד – ברור שיהיה מסואב, בירוקרטי, מגושם, מושחת.

 3. הטור עצמו מפוקס וממוקד מטרה כתמיד. והקריאה מעלה מחשבות. הבעיה במערכת ביורוקטית היא שכל פקיד ופקידה רק רוצים לסיים את היום בלי לעצבן את הממונים עליהם. זבל של תרבות מנהלית.
  אבל לעזאזל, הבעיות שלך עם הרבש״ע (אלוקים) לא מענינות אותנו. ואתה צריך למצוא את הדרך שלך למצוא אותו. הוא שתחכה שהוא ימצא אותך…

 4. אני חושב שמבין השורות פה ניתן להבין שהבעיה היא לא ה"ימין" כי אם הבט"ל.
  הביטוח הלאומי הוא גוף מושחת, זולל משאבים, מתעמר במסכנים ובעיקר מיותר.
  וזו רק עוד דוגמא אחת.

  אל תנסו "לעזור לנו" ואל תקחו מאיתנו על זה כסף.

 5. תראה, אני מבין את מצבו של סילמן וכמה קשה לו שהגיע למצב של אפס; וגם קל לי לדבר בתור מי שמעולם לא היה רעב ללחם או חסר בית.

  מצד שני אני מכיר אנשים שהגיעו למצב הזה מספר פעמים ויצאו ממנו בשלום. במקום לבכות על מה שהיה הסתכלו קדימה והתחילו מחדש מאפס.

  לשרוף את עצמך זו לא דרך.

  — אריק

 6. אין אלוהים בכלל, ואם יש הרי שהוא רע ואכזר ולא שווה בכלל שנעבוד אותו. זהו.

 7. 1. עיקלו את הרכב ואת הכסף העבירו לבנק מזרחי כי הרכב היה משועבד.
  2. ביטוח לאומי הודיע 3 פעמים למייצג שלו (הרו"ח/מנהל חשבונות שלו) שיש לו חוב בלי שום תגובה.
  3. עסק לא קורס בגלל שמעקלים משאית אחת מתוך כמה.
  4. בית המשפט כיסח אותו בפסקי דין, על התנהגות עקומה.
  5. ההרוגה היחידה במהלך ההתנתקות, הייתה אישה שהציתה את עצמה, אף אחד לא זוכר/יודע כי החשיפה התקשורתית שהיא קיבלה הייתה אפסית.

  מצד שני, יש פסטיבל קוקו גמב'ו בקיץ בת"א, למה לא בירושלים? למה לא בחורף?
  הרעיון של המחאה צודקת, הבעיה שהיא שלמוביליה יש סדר עדיפויות עקום.

סגור לתגובות.