שרתים

השבוע היה בתכנון להזמין עבור העסק מספר שרתים נוספים מ-HP להרחבת העסק. בדקנו מחירים, התווכחנו עם משווקים, קיבלנו הצעות מספקים שונים והמחירים כרגיל הראו שהמשווקים פה מרוויחים בכלל לא רע על חשבון עסקים כמו חץ ביז.

אז לפני שאני שם חותמת עסק וחותם על ההזמנה החלטתי קצת לחשוב מחדש על עניין ההזמנה. בכל זאת, מדובר פה בסכום רציני ומכובד..

העפתי שוב מבט במחירים בארה"ב, והחלטתי לבדוק לשם שינוי מחירי חלקים. מה יקרה אם נבנה אצלנו שרתים מחלקים איכותיים לא פחות מהחלקים שהיצרנים כמו HP משתמשים (לא שהם תמיד משתמשים בחלקים מי יודע מה טובים..)

הופתעתי לטובה מהתוצאות.

אצלנו בעסק יש שרתים שונים מבחינת מפרט לכל תחום. לאחסון אתרים יש לנו שרתים מסויימים ו-VPS שרתים אחרים, כי כל אחד מהם צריך דברים שונים. לתחום ה-VPS לדוגמא אנחנו מזמינים שרתים עם 2 מעבדים, 32 ג'יגה זכרון ו-2 דיסקים שיעבדו כ-RAID-1 חומרה. השרת מגיע עם כל הדברים החשובים כמו זכרון ECC, ספקי כח כפולים, ניהול IPMI/LightsOut וכו'.

המחיר שמשווקים מבקשים מאיתנו על מכונה כזו – בין 16 ל-20K שקל, תלוי למי פונים ותלוי בכישורי המ"מ של הרוכש.

כשבדקתי מבחינת חלקים, עלות משלוח וכו', הגעתי למספר מעניין: בפחות ממחצית אני יכול לקנות רכיבים של שרת כזה עם כל מה שתיארתי. מספר נאה, אבל בכל זאת, אתה לא שם שרת על ניילון סטטי ומכניס אותו לחווה, אתה צריך מארז רציני, וכאן אני נעזר בבחור מוכשר שיסייע לי לבנות את המארז.

אוקיי, חסכון מהמחיר הסופי, עכשיו יש הזדמנות לשנות כמה דברים שתמיד חשבתי שכדאי לשנות בשרתים.

אם נפתח שרת סטנדרטי, לא חשוב מאיזה יצרן מכובד, נמצא ערימות של מאווררים שגורמים לשרת להיות יצרן רעש רציני. האם יש צורך בכל אותם מאווררים? בדיקה של מספר פתרונות הבהירה לי שפשוט לא צריך את רובם. מישהו פעם בנה שרת בפורמט הזה ומאז כולם מעתיקים. כך לדוגמא אפשר למצוא פתרון של צלעות קירור ללא איוורור גם למעבדים שלוקחים 140 וואט. הדיסקים עצמם, אם נלך לפי מפרט יצרן, יכולים לקבל איוורור יעיל גם ללא שימוש ב-5 מאווררים, ויש עוד הרבה חלקים שהם שם אבל אפשר לבצע את הדברים בצורה אחרת.

אז התחלתי לתכנן שרת 1U. בתור התחלה אני משתמש בלוח של Supermicro בגודל ATX עם צלעות קירור ללא מאוורר על המעבד. יהיו כמובן מאווררים נוספים שאותם נשים לאחר בדיקות וסימולציית Airflow (הבדיקה הפיזית תתבצע על מכונה שישבו עליה כל החלקים והיא תועמס עד המקסימום). אגב, למי שתוהה – אני מכיר את פרוייקט ה-Open Computing של פייסבוק

וכאן אני מעוניין לשמוע את דעתכם: לו הייתם רוכשים שרת כזה מ"חץ ביז", מה הייתם רוצים או לא רוצים שיהיה בו? הנה מספר דברים שאני חושב לגביהם, ואני פתוח לשמוע ממכם עוד רעיונות:

 1. נורות LED במארז מצדדיו השונים: בתוך חברה בחדר שרתים יש מספיק תאורה. בחוות שרתים לעומת זאת, במקרים רבים דווקא שאתם רוצים להוסיף זכרון, להבריג בורג או דברים כאלו – אין תאורה מספקת (הידיים מסתירות חלק מהתאורה מבחוץ). מספר נורות LED יתנו לכם תאורה מספקת לדברים הללו והחשמל לנורות יהיה עצמאי, כך שגם אם תנתקו את השרת מהחשמל, יש תאורה.
 2. דיסקים בתוך השרת ולא שליפים ישירות – שוב, משהו לא רלוונטי לחברות שיש להם חדר שרתים, אבל רלוונטי שאתה מארח שרת שלך בחוות שרתים זרה ואינך שוכר ארון מלא משלך. כל אחד יכול להיכנס ופשוט לשבור לך את ה-RAID בכך שהוא פשוט גונב לך דיסק. שמעתי על מקרה כזה בארץ וגם על מקרה דומה בחו"ל. בהצעה שלי – תוכל לפתוח את השרת בזמן שהוא פועל, ולהחליף דיסקים, במקום ללחוץ על קליפס קטן ולהוציא את הדיסקים כמו אצל רוב היצרנים.
 3. דיאטה לשרת – כיום שרתים הם באורך מטר ומעלה (יש ויש). בהצעה שלי – הם בערך באורך חצי מטר, כך שאם אתה צריך לטפל בשרת בחווה, אינך צריך להוריד אותו מהמסילות ולא לחסום לאחרים את המעבר (לא כיף להגיע לשרתים לך ולראות שמישהו חוסם את הדרך כי השרת על המסילות כמעט כולו בחוץ ואין אפשרות לזוז והבעלים לא בא להם להוריד אותו מהמסילות כדי לטפל בו).
 4. דיסקים – 3.5" ולא 2.5" (לפחות לא בגירסה הראשונה). הסיבה לכך פשוטה: גודל דיסק. שוב, לא רלוונטי בחברות שיכולות לאפשר לעצמן מבחינה פיננסית RAID-5 ומעלה, מאוד רלוונטי בתחום השכרת שרתים שלקוחות לא רוצים לשלם על RAID-5 אבל כן רוצים 1-3 טרה מקום, גם אם לא יקבלו את שיא הביצועים.
 5. קורא SD CARD: אם המערכת פועלת דרך iSCSI או NFS, אז המערכת המינימלית יכולה לשבת על כרטיס SD. לחלופין, אם יש תקלת רשת, ניתן לעשות Boot  מ-SD Card מבלי להגיע לחווה.
 6. Riser Card – להכנסת כרטיסים (לא כרטיסים גרפיים עם מאווררים) – למקרה שצריכים להכניס כרטיסי רשת אחרים, Infiniband, וכו'.

אלו בינתיים הרעיונות שלי. מה שלכם?

אני מעוניין להבהיר משהו: אין לי שום מחשבה לבוא ולהתחרות ב-HP, DELL, IBM וכו'. העסק צריך שרתים וכעסק חשוב להכניס שרתים חזקים אך במחיר כמה שיותר נמוך כדי להחזיר את ההשקעה, אך מה שיותר חשוב – לתת ללקוחות אפשרות לשכור שרתים חזקים במחירים נמוכים יותר מחו"ל. כמה נמוך? תחשבו על שרת עם 16 ליבות, 16 ג'יגה זכרון, 1 טרה אחסון (2 דיסקים של 500 ב-RAID-1 חומרה), עם IPMI לניהול – בערך ב-200-250 דולר לחודש עם 10 מגהביט רוחב פס סימטרי. לא שווה? סמיילי

עדכון: יש המשך לפוסט כאן

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות בנושא “שרתים

 1. http://shev.com/server-chassie-1U-2U-case-computer.php
  ^ חברה ישראלית שמייצרת מארזים חלופיים לשרתים.
  אני בטוח שמה שמעניין הרבה חברות זה האחריות והשרות.
  במשרד שלי הייתי שם מכונה רק מיצרן שהוכיח את עצמו כי הפסד שעות עבודה של עובדים שתלויים בשרת הזה יהיו הרבה יותר יקרות משרת המותג.
  אבל למשימות מבוזרות, שרתים שמאחורי LOAD BALANCER "עננים" למיניהם, שאם מכונה אחת נופלת זה לא פוגע לך בזמינות ואתה יכול להעלות עוד אחת דיי מהר, יכול להיות מאוד שישתלם להחזיק שרתים שעולים 40% פחות אבל עם 10% יותר כשלים בממוצע.

  • אם תסתכל בתמונות בלינק שנתת, תראה שזה PC רגיל עם מאוורר של PC וספק PC פשוט. דבר כזה לא רק שלא הייתי לוקח, לא הייתי רוצה אפילו להשתמש/לתת ללקוחות להשתמש בזה. אין לי שום כוונה להכניס דברים ביתיים.
   אני מדבר על משהו שונה לחלוטין. חלקים יוקרתיים ולא משהו גנרי. מארזים סגורים ולא פתוחים שחוטפים אבק מכל כיוון אפשרי, משהו שהוא בכמה רמות מעל מה שאותה חברה שציינת מוכרת. כך לדוגמא אני מדבר על כמה שפחות חלקים נעים אבל עם איוורור מספק שהמערכת לא תתחמם, כולל אפשרויות בקרה עם IPMI ועוד.
   לגבי אחריות ושרות – לכשנגיע למכירה של דברים כאלו לחברות שרוצות להקים לעצמם "ענן" או דברים כמו שציינת, אז כמובן יהיה שרות NBD או 4 שעות ברמות שונות בתמחור תואם.

 2. נורות LED במארז מצדדיו השונים: מיותר לחלוטין. תחזיק פנס בכיס ותחסוך בעלויות מיותרות לכל שרת. בכל מקרה תצטרך פנס בשביל ציוד שאינו תוצרת "חץ שרתים".

  דיסקים בתוך השרת ולא שליפים ישירות: כל יצרני השרתים שאני מכיר פותרים את הבעיה בכך שהם מספקים פנל קדמי ננעל. כך אין צורך למשוך את השרת החוצה מהמגירה. מגירות דיסקים נשלפות הן מבנה מכני מורכב, אבל יש סיבות טובות למה חברות שרתים משקיעות בהן.

  קורא SD CARD – רעיון מעולה

  חץ, אכלתי הרבה קש משרתים שבנו חברות מרכיבים. דע לך שיש עקומת לימוד תלולה מאד בדרך לשרת אמין. בעיות הולכה טרמית. בעיות ברכיבים שמגלים רק אחרי סדרת יצור גדולה. בעיות של דיסקים עם אורך חיים ממוצע נמוך בהרבה בגלל בעיות אוורור לקוי. בנושא המאווררים – חברות משתדלות להפחית למינימום את כמות החלקים בשרתים שלהם, סוללות המאווררים הגדולות נמצאות שם מסיבה טובה. על אחת כמה וכמה בשרתי 1U ששם הכל דחוס ביחד עם הרבה התנגשות למעבר האוויר. יש סיבה טובה לכך שהם מנסים להמריא כמו מטוס סילון כשלוחצים על הכפתור. בעיות בקירור הן הרבה יותר חמקניות ממה שאתה חושב.

  ואנקדוטה: בימי הסטארט-אפ קנינו שרתים מסדרת יצור של supermicro שהיה בו רכיב שנשרף ומעלה עשן שחור באופן אקראי. שלחתי לשטח כ-100 שרתים כאלה. יום אחד בחדר שרתים של לקוח ראיתי אחד השרתים האלה מעלה עשן בזמן אמת – דקות ספורות לפני שהיינו אמורים לכבות אותו ולהחליף אותו…

  ועוד אנקדוטה: עבדתי כקבלן בשביל חברת סטארט-אפ שיצרה מוצר שהיה למעשה מחשב במארז יעודי ששירת איזה תפקיד, לא משנה מה. המחשבים האלה היו מתים באתרי לקוח, והסיבה היתה התחממות יתר. מה לעשות, הזמינו מומחה והוא הגיע עם מכשיר בדיקה – מד טמפרטורה 40 ערוצים (!!!) עם גששים קטנים כאלה שהוא דחף לכל חור אפשרי במוצר. לא יודע מה היו התוצאות (הפרוייקט שעבדתי עליו לא היה קשור ישירות) אבל עם כל הרצון והיכולת לא הצליחו בחברה להתמודד עם בעיות ההתחממות של חתיכת PC במארז. קח את זה בחשבון.

  — אריק

  • טוב, בוא נעשה קצת סדר.
   LED – כל עוד העלות ב-BOM לא תהיה יותר מכמה עשרות שקלים, אז נחמד שיהיה לדעתי. זה לא כזה קריטי.
   דיסקים שליפים – תכנון ויצור של זה עולה המון, במיוחד כל הפלסטיקיאדה/קפיצים (תלוי איזה גירסה אתה מסתכל), בגלל זה אני לא מכניס את זה בדגם הראשון. בעתיד – אולי
   חימום טרמי וכו' – בגלל זה ציינתי שזה יעבור בדיקות, סימולציות וכו'. לא מדובר פה בתחליף לשרתים של היצרנים הגדולים אלא על משהו שהוא יחסית די בסיסי ועושה את העבודה, ואני גם שוכר אנשים שמבינים הרבה יותר ממני בכל מה שקשור לחום, קירור וכו'.

   אריק, אני רוצה להדגיש שוב: לא מחפש להתחרות ביצרנים הגדולים ששמים לוחות אם ענקיים, סוללות מאווררים ועוד דברים. אני מחפש להקים משהו פשוט יחסי שיתן לעסק להציע שרותים ברמה נאותה ובמחיר זול. זה לא יחליף DL-360 של HP וזה לא אמור להחליף. זה כן מתאים לשרת פשוט שיהיה עם מעבד 1 (בדגם הראשוני) ויתן שרותים בצורה יציבה. בעתיד, אם הכל ילך עם זה טוב, נפתח את זה הלאה.

   • עשה כפי שליבך חפץ, חץ. הרבה הלכו בדרך הזו, חלקם הצליח בצורה פנומינלית וחלקם נפל על הפנים. בהצלחה!

    — אריק

 3. בוא נחשוב איזה ערך אתה בעצם רוצה לספק ללקוחותיך.

  למה לקוח בכלל צריך להחזיק שרת בחוות שרתים ולא אצלו במשרד?
  – חיבור סרט רחב לאינטרנט.
  – מיקור חוץ של כוח מיחשובי חזק.
  – מיקור חוץ של שרותי ניהול מערכות ברמה בסיסית.

  למה לקוח בכלל צריך מחשב בהתאמה אישית?
  – אופטימיזציה של ביצועים ע"י תמהיל של מעבד/זכרון/דיסק בהתאם לצרכיו.

  השאלה האמיתית שהייתי שואל זה למה בכלל מחשוב ענן יותר יקר (בעלות לשעת עבודה נגיד) מתחזוקת המחשב שלך בחוות שרתים? אלו מרכיבי עלויות יש במחשוב ענן שאין בתחזוקת מחשב בחוות שרתים (אחרי שלוקחים בחשבון עלות ביקורים כדי לתקן תקלות שאי אפשר לתקן מרחוק)?

  אני הייתי מציע לבדוק חבילות של מחשוב ענן. אם לקוח מתחייב להחזיק נגיד שני מחשבים כל הזמן, והוא צריך את הענן בשביל להתאושש מהר מתקלות חומרה, האם לא יוכל לקבל מחיר קרוב לזה של חוות שרתים?
  תמורת כוח מיחשובי לפי דרישה (מה ששרותים כמו אמזון ואחרים מספקים), ללא התחייבות, סביר לדרוש יותר כסף לשעת עבודה.

  • ובכן שודד יקר,
   יש לקוחות שמעוניינים במערכת שלמה ושהעסק שלנו לא יתערב כלל וכלל. הם רוצים שרת חזק שהם יקימו עליו שרתים וירטואליים, לחבר אותו לשרתים אחרים חיצוניים שנמצאים במקומות אחרים ובקיצור – הם מחפשים עצמאות כמה שיותר מוחלטת. "חץ ביז" כעסק רוצים להשכיר להם שרת כזה במחיר מוערך שציינתי לעיל.

   לגבי עניין של תחזוקה, אני לא בטוח שאני מסכים איתך. כשאנחנו מציעים שרות תחזוקה, אנחנו לוקחים את אותו מחיר בין אם מדובר בשרת פיזי, שרת במחשוב ענן מתחרה או שרת VPS אצלנו או אצל המתחרים (כל עוד מדובר בוירטואליזציה נורמלית ולא OpenVZ לדוגמא).

   פספסתי משהו?

   • יותר סביר להניח שאני הוא זה שפיספס משהו.

    אבל בגדול, אני מאמין שאלה שעוסקים בבניית שרתים צברו במשך השנים ידע ונסיון ספציפיים, והמחירים שלהם משקפים גם את זה.

    אם אתה מאמין שאכן אפשר לבנות ולמכור/להשכיר שרתים במחיר יותר זול באותה רמת איכות (ז"א אמינות), זה אומר שיש קרטל (חוקי או לא חוקי, רשמי או לא רשמי) של בוני שרתים מיומנים, שמאפשר להם לגבות מחירים גבוהים יותר ממה שהיו גובים בתנאים של תחרות אמיתית.

    המסקנה מהאמונה הנ"ל היא, שצריך לשבור את הקרטל ההיפותטי הזה. אבל צריך לשבור את הקרטל תוך שימור הידע והנסיון שחברי הקרטל צברו במשך השנים.

    אולי תבדוק אם יש חברה בארה"ב שמעוניינת לפתוח פעילות בישראל ולשלוח לכאן מומחים או לקבל ישראלים להשתלמות?

 4. בהצלחה, גם אם רק בשביל שרת עם קורא SD שלא צריך להתחנן לחווה שיכניסו דיסק לשרת עכשיו ולא בעוד חצי שעה.

  אם אתה מתכוון להציע שרתים שכאלו להחזקה מקומית במשרדים, זה מה שהבנתי מהטקסט, קח בחשבון שמשרדים להבדיל מחוות לא מקוררים באופן מוצלח אבל מקום פחות יקר שם, אפשר בכיף לשים מארז גדול יותר בשביל שיפור הקירור, עדיף גם משהו מספיק שקט שלא יחריש את כל האנשים באיזור.

  בקשר לLED – קח בחשבון שיש אנשים שזה יכול להפריע ולא לעזור להם. באופן אישי אני מעדיף אור חיצוני (מנורה או פנס). LEDים זה נחמד כל עוד זה לא מוסיף יותר מכמה שקלים לכל העסק ואפשר לנתקלכבות אותם.

  • היי יוחאי,
   אני לא מתכוון להציע שרתים למשרדים. לשם כך אני הייתי ממליץ על יצרן אחר מקומי שמוכר מחשבים שקטים עם מספיק כח לשמש כשרת. אינני יכול לפרט מי הספק ומה הוא ימכור, אבל זה יתפרסם בחודשים הקרובים וכולי תקווה שהם יסכימו להשאיל לי ברזל אחד לסקירה. ממה שאני כבר יודע, המוצר שלהם בהחלט יכול להספיק לשמש כשרת משרדי או מחלקתי ואין לי כוונה להתחרות בהם.

   בקשר ל-LED, זה כמובן יופעל באופן אוטומטי בפתיחת השרת, אבל כמובן שיהיה מתג לכבות זאת (או שפשוט אפשר לא להכניס סוללות לשם, זה לא יקבל הזנה מהשרת עצמו)

 5. מאוד אהבתי את הרעיון ואת הגישה.

  אני אשמח לעוד 2 חיבורי usb מכל צד. לפעמים אתה רוצה לחבר liveusb, עכבר ומקלדת.

  גישה ל-ilo. גישה לספק הכוח עשויה לחסוך הרבה מאוד כסף עבור התקנה של kvnip. אני לא יודע אם יש את זה כמוצרים חופשיים. עם hp למשל, אתה חייב לשלם תשלום נוסף עבור הממשק הגרפי. גם בלינוקס, יש חברות שירצו את זה :).

  מערכת התראות במייל על בעיות חומרה או שידור snmp.

  ואם מדובר כבר מכונת החלומות, אז היא כוללת גם שליטה במלאה במערכת הקבצים מתוך ה- ilo המאפשרת לבצע snapshot מבלי להוריד את המכונה. (עבור אלו שאין להם אפשרות/הצדקה ל-storage )

 6. חץ, תוכנית נהדרת, אבל נראה לי שאתה מנסה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה
  גם שרת "קצר" 1U
  גם דיסקים 3.5
  גם הרבה זיכרון
  גם מעבד חזק
  גם 2 ספקי כח
  וגם איוורור שקט
  זה פנטסטי! נהדר! אבל בלתי אפשרי לחלוטין
  נתחיל בדיסקים, שכמובן תופסים המון נפח פיזי. נניח שאתה לא רוצה אותם "שליפים" אז אתה יכול לסדר אותם בטור, עדיין הנפח שהם תופסים הוא אותו נפח, ואתה לא יכול לשים שום דבר אחר באותו מקום, ועל הקירור שלהם גם צריך לחשוב.
  גם הזיכרון הוא רכיב שמתחמם, ובדרך כלל הוא ליד המעבד כדי שהקירור של המעבד ישפיע גם עליו. אם אתה שם קירור פאסיבי, אתה דופק את הזיכרון
  (קירור פאסיבי בשרת פיצה? בהצלחה עם זה!)
  בקיצור, בהצלחה רבה, אבל אולי כדאי שתתחיל עם מארז 3U, ככה הענינים יהיו קצת יותר פרופורציונליים (וגם יותר זולים).

  • ובכן, קודם כל -זה בהחלט אפשרי.
   העניין עם הדיסקים ידוע (הם דווקא לא תופסים מקום נרחב, ואין שום בעיה לקרר אותם, כמה שצריך לקרר).
   הזכרון רכיב שמתחמם, אבל קודם כל הזכרון עצמו כולל רכיבי קירור (הדגם שאני קונה לפחות) ואני לא יודע אם שמת לב, לא דיברתי על בניית מארז נטול מאווררים, יהיה גם איוורור לכל החלקים וגם למעבד עצמו עניין צלעות קירור בלבד או צלעות קירור בתוספת מאוורר – זה לא "קדוש". ההבדל הוא כולה 3 דולר לגירסה עבור 1U.

   מארז 3U הוא בעייתי בכל הקשור ל-Hosting מכיוון שכספק אני משלם על מקום. אם אשים 3U, אז אני בעצם "שורף" עוד כמה מאות שקלים לחינם, בניגוד למצב של חברה שיש לה חדר שרתים אז אין בעיה שם להשתולל חופשי מבחינת גדלים ומקומות.

 7. מאוד לא מקצועי!
  אני לא חושב שאפילו יש מה להסביר. כנראה שאתה יודע מה שIBM, Dell &HP לא גילו עדיין. כנראה שלך יש יותר משאבים לבצע בדיקות ביצועים, יציבות, ואיכות מוצר. אולי כדאי ללכת ישר על שרתים של איבורי 🙂

 8. לא רציתי להיות בוטא יותר מידי, אבל אם אתה מבקש..
  1. ההשוואה לשרתי HP זו כבר נקודת התחלה נמוכה, אני מניח שאתה רואה לבד בחווה שמרבית השרתים הם של IBM, מי שמכבד את המידע העסקי שלו משקיע קצת יותר על מערכות שרמת המוצר, ברמת האמינות והשירות גבוהים משמעותית.
  2. חברות המותג משקיעות מיליונים וIBM מיליארדים על פיתוח, בדיקות עומסים, ביצועים, יציבות והתאמות בין רכיבים כדי להבטיח מוצר עם רמת שרידות גבוהות כנדרש משרת מבצעי. אני לא חושב שאף אחד לא יכול להרשות לעצמו להגיד שהוא "בונה מוצר" שמתקרב ברמתו ואיכותו למוצר של חברת מותג.
  3. עלות השרת היא כסף קטן במרבית המקרים ביחס לתקורות הנוספות כמו עלות הטכנאים, רוחב הפס, האבטחה, היציבות והחשוב מכל יציבות שירות מבצעי. אם שרת מותג עולה לך 20K, המשמעות היא 555 ש"ח לחודש, לפי פריסה של 3 שנים. אם נחלק זאת במספר השרתים הוריטואליים שאתה מעמיס על המכונה נגיע למספרים שעלות התועלת ביחס לנזק, גם לך וגם ללקוחות היא מגוחכת וחסרת אחריות.
  4. דיסקים שליפים, זאת בכלל שאלה? מי פותח שרת אם לא חייבים? להתחיל למשוך שרת, שמושך כבלים, שמחזיק שרתים של הרבה לקוחות. אני אפילו לא יודע מהיכן להתחיל…

  לקוחות לא יודעים מה המשמעות של שרת, מה המשמעות של מימוש אחריות, מה המשמעות שגוף כמו IBM צריך לקחת אחריות על מוצר, למול אחריות של ספק קטן, שרכש מכונה לפני שנה ובנה אותה לבד ועכשיו יש תקלה ב-2 בלילה אבל הוא עם הילד שלו ואין מי שיממש אחריות במהירות הנדרשת.
  לקוחות אומנם יודעים לדרוש שרת חזק במיוחד ב100 ש"ח אבל הנזק שלהם במקרה של השבתה של שעה הנזק שלהם גדול משנת פעילות.

  אתה מנסה להמציא את הגלגל, לחשוב חכם יותר מכולם. אתה מכיר ספק רציני ששם את הציוד שלו על מערכות מאולתרות? זו "הקומבינה" הישראלית במלוא תפארתה. הנזק שאתה מייצר בהצעה גדול בעשרות מונים מרמת השרת הבודד שתקים והלקוח שמצוי בו..

  מספיק מילים? כי זה היה על קצה המזלג.

 9. ישנם הרבה סוגי שרותים שהשרידות של שרת בודד אינה קריטית(שרותים מבוזרים למיניהם, "ענן"), מה שכן חשוב זה שאם מכונה נופלת, נוכל להרים חדשה באופן יחסית זריז.
  השרותים אמזון וליינוד(מה שאנחנו מאורחים עליו) הם כאלה.
  חשובה היציבות של הראוטרים, של שרתי הNS, אבל ה VPSים שמשמשים כשרתי אפליקציה יכולים ליפול ולעלות, ומספיק שיש לך אחד פעיל והשרות ימשיך לעבוד.
  זה כמובן לא מתאים לכל אפליקציה, ודורש תכנון ברמת הקוד של המערכת, אבל זה מאוד משתלם מהרבה בחינות.

  פשוט כדאי למוכר השרות להחזיק שרתים משני הסוגים, לתמחר חבילות שונה, ולציין את זה בSLA והלקוח יעשה את החישוב שלו

סגור לתגובות.