עובר צפונה וחושב על 2.0

משתמשי גוגל+ שעבדכם הנאמן נמצא באחד המעגלים שלהם ראו ממני היום הודעה על כך שאני מחפש דירה בצפון וחלקם תהו מה קרה. מישהו כבר חשב שאני סוגר את העסק בקרוב ושאל מה עם השרת שלו…

אז קודם כל אני מעוניין להצהיר בזאת: העסק לא נסגר, ולא הולך להיסגר (לתשומת לב המת”ל עידן בנטויז’ן – תוריד עוד קצת מחירי כתובות IP!). המעבר לצפון לא רומז על סגירת העסק, אם כבר, זה קשור למשהו קצת אחר..

הסיפור די פשוט: בעוד חודשיים ימלאו שנתיים ל”חץ ביז” (שיט איך הזמן טס!) ועבדכם הנאמן, יחד עם רועי הפרילאנסר ועוד כמה פרילאנסרים שנותנים יעוץ מדי פעם עבדנו על “רשימת קניות”, היכן צריך לרכוש שרתים חדשים (קיבלנו בקשה להזמנה למספר שרתי VPS בסין, רק שקשה למצוא ספק Colo אמין בסין שלא יקח את השרתים), איזה פתרונות אחסון נתונים צריך, רוחב פס להוסיף (אנחנו בניצול של 2.9% ובכל זאת רוצים להוסיף, אם כי עדיין לא מוסיפים, רוצים לשמוע מ-טמרס מחירים שפויים), ועוד דברים נוספים.

אבל משהו אחד מציק לי בחודשיים האחרונים ובגינו החלטתי לנדוד צפונה ולחפש שקט.

מהו אותו משהו? קידמה.

עוד כשהקמתי את העסק, הצהרתי ש”חץ ביז” לא יהיה Me Too. אנחנו לא נהיה עוד עסק שמציע אחסון אתרים, VPS ו-COLO, אלא אנחנו נציע דברים שונים. כך לדוגמא שרות אחסון האתרים שלנו הוא גם הכי זול בארץ ומצד שני נותן הכי הרבה בארץ. צריך SSH? יש. סביבת קומפילציה? קיבלת. Ruby? פייתון? DJango? בילט אין ואם הגרסאות לא מתאימות, אתה יכול לעשות wget ולקמפל. צריך זכרון לאפליקציה? לא נתקמצן איתך על 32 או 64 או 128 מגה זכרון, קח 512 מגה (כן, באחסון משותף). צריך להריץ סקריפטים ב-crontab? דרך הפאנל או דרך פקודת crontab –e. כלומר חוץ מ-root וגישה לדברים שלא שלך –הכל פתוח ללקוח (ובגלל זה אנחנו לא מוכנים לקבל כל אחד).

גם ב-VPS נקטנו דרך שונה: תגיד לנו מה אתה רוצה להריץ ונמליץ לך על חבילות, ובמקרים רבים אנחנו מציעים ללקוחות לקחת דברים קטנים ובינוניים במקום לרוץ על חבילות כמו ה-GOLD שגם עולה לא מעט (בכל זאת, זה חצי שרת פיזי) וברוב המקרים אין צורך בו. (תמיד אפשר לשדרג כלפי מעלה, פעולה של דקות ספורות). אנחנו נותנים את המחיר הכי משתלם בארץ (גם כשמדובר על שרתי VPS בחו”ל) כשמדובר על VPS אמיתי (ולא על וירטואליזציית זבל כמו OpenVZ/Virtuozzo) ואנחנו נותנים יעוץ בחינם גם כשלא לוקחים מאיתנו חבילה כלשהי, כי אנחנו מאמינים שכשלקוח מקבל יעוץ בחינם מבלי לדחוף לו דברים, אולי ירצה בהמשך הדרך דברים שנוכל לספק לו.

אז יש VPS, יש שרותי Colo ויש אחסון משותף שעוקף את המתחרים בסיבוב. (יש גם תמיכה אנושית עד 2 בלילה, אגב)

מה הלאה? כאן המחשבות של עבדכם הנאמן מתרכזות.

תחום ה-VPS כיום נמצא בשיאו, וחברות כמו אמזון ואחרות מציעות שרות ענן די טוב עם מספר שרותים לא קטן שיכול לעבוד עצמאית או בשיתוף מכונות וירטואליות. יש היום כלים יותר חדשים להקים ענן פרטי או ענן ציבורי. דברים כמו Open Stack יחד עם Crowbar של Dell נותנים כלים לא רעים בכלל. תרכוש שרתים, Storage, ציוד תקשורת, רוחב פס (והולכה, אלוהים ישמור כמה זה עולה בארץ) – ואתה בדרך להקים מערכת לתפארת.

אבל הבעיה היא שהדברים האלו עולים כסף, הרבה כסף, ואם יש משהו אחד שאני מאוד שואף אליו – זה לקחת איזמל מנתחים ולחתוך מחירים בפראות.

כמה לחתוך? נאמר כך: כיום אתה צריך לשלם לאמזון 57.6 דולר בלי שהעברת אפילו בייט אחד של נתונים על small instance. אתה יכול לחתוך את המחיר ל-30 דולר (פלוס 69 דולר לשנה) אם תשלם שנה מראש.

תאר לך ש-VPS יעלה לך 10 דולר לחודש, וברזל יעלה לך 20 דולר לחודש! תאר לך שיהיו לך פתרונות מאוד זולים, שעל תעבורה לא תצטרך לשלם 120 דולר על טרהבייט, אלא פחות ממחצית מזה! תאר לך שבשביל שיהיה לך High Availability לא תצטרך לשלם על 2 מכונות + שרות HA אלא על המכונה שלך פלוס עוד קצת (ובכל מקרה זה אפילו לא יהיה קרוב לעלות של 2 מכונות), תאר לך שבשביל CDN שכולל את ישראל, לא תצטרך לשלם אלפי דולרים לחודש, ותאר לך שסינכרון בין מכונות יהיה הרבה יותר יעיל מאיזה rsync איטי בין ישראל לחו”ל בגלל ספקים תאוותנים בארץ. תאר לך שאם אתה רוצה להעביר הרצאה בוידאו ל-100 סטודנטים בארץ, העלות תהיה מאות בודדות של שקלים ולא אלפים, ויש בקנה עוד כמה סיטואציות עם חסכון ניכר מאוד.

כל זה ניתן לעשות כיום, אם לבעל העסק יש חשק להתאבד מבחינה פיננסית, ושום חברה רצינית לא תציע מחירים נמוכים ביותר מ-60% (לדוגמא) אם הם יפסידו פר לקוח.

יש היום המון טכנולוגיות שהן לא רעות לדברים שציינתי לעיל, אבל חברות גדולות אינן משתמשות או מכירות את הטכנולוגיות האלו. אותן טכנולוגיות חסר להן עוד פיתוח, חסר חלקים מסויימים, יש פרוטוקולים חדשים שצריכים מימוש ויכולים לחסוך משמעותית בדברים שונים ועוד ועוד.

כאן מגיע המעבר שלי לצפון. חלק מהטכנולוגיות יכול לתת פתרון זול מאוד לאירוח אתרים לדוגמא, אבל בשביל לגרום לקרנות הון סיכון לבוא ולהביא את הסכומים של ה-7 ספרות (בדולרים) ולרמוז להם
Come here, צריך להראות להם משהו. אב טיפוס, משהו שילהיב אותם בצירוף גרף יפה שמראה צניחה פראית בעלויות ובמחיר ללקוח – ואז יהיה אפשר להשקיע ולהרים חלק מהטכנולוגיות ולהתחיל למכור אותו לציבור.

אבל בשביל להקים אב טיפוס, צריך כסף. גם אם מחר אפנה לכל מיני חממות טכנולוגיות ו/או מדען ראשי, אני צריך להביא כסף שלי מהבית. רווחים של העסק הולכים אל העסק והעלויות שלו ו-”חץ ביז” זה לא חץ בן חמו. איך אפשר לחסוך כספים כדי להקים אב-טיפוס? מתחילים בחסכון בדברים הפשוטים כמו מחיה. מגורים בצפון זולים בערך ב-30-50% ממגורים במרכז, שלא לדבר על מחירי ארנונה. יש גם מקומות ודברים אחרים כדי לעשות כספים – אך העיקר הוא שיש הפרדה בין “חץ ביז” אליי (וכמובן שהעסק ממשיך לעבוד כרגיל). עסק לא צריך לסבול בגלל רעיון, ואם הרעיון נופל, העסק לא נפגע בשום צורה כי זה לא מגיע מהכסף של העסק.

ומדוע אני כותב את כל זה? כי אני מעוניין לקבל קורות חיים של פרילאנסרים. אני לא מחפש להעסיק אותם מחר, אבל אני רוצה שתהיה לי את האפשרות לפנות ולבקש ממר X לכתוב לי אפליקציה/סקריפט או לתכנן PCB אם צריך.

להלן המקצועות שאשמח לקבל את קורות החיים שלהם:

 • אנשים עם נסיון בתכנון/מעקב/יצור PCB.
 • אנשים עם הכרות “אינטימית” (כולל אסמבלר) עם מעבדים “זרים” שאינם X86 כמו Power, MIPS, ARM, ו.. הפתעה.. מעבדי בקרים! הכרות עם מערכות משובצות מאוד פשוטות – יתרון.
 • אנשים עם ידע בתכנון/מעקב/יצור מארז לשרתים בגדלים לא כל כך קונבנציונאליים.
 • מהנדס אלקטרוניקה – בכל הקשור לספקי כח, כבלים בשרתים, כבלים, פיוזים, נגדים וכו’ וכו’.
 • אנשים עם ידע ותכנון של זרימת קירור/אויר בשרתים
 • מתכנתים ברמת “מחלת נפש” ב-Perl וב-Python.
 • מהנדס ממשק משתמש שידע להכין ממשקי Web קלים לשימוש.
 • מפתחים שמכירים טוב (הווה אומר מעולה) JS ו-HTML5.

למעוניינים, אפשר לשלוח קורות חיים לכתובת: [email protected] עם ציון מחיר לשעה.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “עובר צפונה וחושב על 2.0

 1. כל הכבוד ובהצלחה מכל הלב.
  אם צפון זה כולל רמת הגולן- אני ממליץ בחום, זה המקום היפה ביותר בישראל! כאחד שגר שם שנתיים.

 2. בהצלחה!
  אני אישית חושב בדיוק הפוך ממך.
  דוקא העסק הוא זה שצריך לפתח ולחדש, ולא האדם הפרטי. ההפרדה צריכה להיות שהאדם הפרטי נשאר פרטי, ומה שהוא עושה יהיה בעסק.
  הסיבה לכך היא שלעסק יש אפשרות לנכות הוצאות ממס הכנסה ומע"מ לדוגמא. לעסק אמור להיות תזרים מזומנים ברור יחסית. וכן הלאה, כל מה שמוכר.
  אמת, פעמים רבות עסק עובד על כך שהבעלים שלו מוותר חלקית על ההטבות המגיעות לו (החל ממשכורת, וכלה בדיווידנדים וכד'). כלומר, אני מזדהה עם המעבר לצפון (גם ברמה האידיאולוגית, דוקא בתור תושב הנגב) לצורך קיצוץ עלויות, אבל עדיין הפעילות צריכה להיעשות ע"ח העסק.
  אתה יכול מן הסתם להעריך את ה"גידול הטבעי" של העסק, ומה העלויות שהוא יצריך. הרווחים מעבר לכך יכולים ללכת נטו ל R&D, ואכן אם הרעיון נופל – העסק לא ניזוק, ומאידך גם לא הבעלים. כל הרעיון נרשם כהוצאה מוכרת, וכך אתה נמנע מהוצאות מיותרות.

  בשולי הדברים אוסיף שכיום המעבר לפריפריה (צפון / דרום / יו"ש) הוא הרבה יותר קל טכנית, עקב התשתיות החדשות. כביש 6 וכבישים נוספים, ואפילו הרכבת המושמצת מקרבים מאוד את הפריפריה למרכז. זמן הנסיעה ועלותה לא שונים בהרבה ממי שתקוע בפקקי המרכז, כך שבהחלט ניתן לחסוך בעלות המגורים, גם בלי לוותר על הקרבה למרכז.
  באופן טבעי, בשלב השני גם מתפתחת התעסוקה בפריפריה בעקבות מעברים כאלו. אם מהצד הצרכני (עוד פה / פִּיות) שצריכים לאכול, ואם מצד השירותים להם נזקקים (החל מאינסטלציה וכד' וכלה בתרבות ושירותים עסקיים).

  בקיצור – נראה לי מהלך מוצלח מהרבה בחינות – שיהיה לך הרבה בהצלחה!!

  • האמן לי שהייתי שמח אם העסק היה יכול להשקיע את הסכומים שצריך, אבל "חץ ביז" עם כל השאיפות שלי, עדיין אינו עסק גדול שמגלגל עשרות מיליונים ברבעון ויכול להקדיש אחוזים כלשהם ב-R&D מהסוג הנ"ל. כולי תקווה שהעסק יגדל עוד ועוד, אבל צריך להיות גם מציאתי 🙂

   בתכל'ס, גם כשזה כסף שמגיע מהכיס שלי לגבי הדברים שציינתי בפוסט, צריך לדעת באיזה חלק להשקיע. הנה דוגמא לסיטואציה שהייתי שמח להשקיע שם כמה עשרות אלפי דולרים כדי לתת פתרון אחר וחסכני יותר:

   תאר לך סיטואציה כזו: יש לך שרת SQL שצריך לעבד מאות אלפים או מיליוני רשומות בשניה, אבל זה קורה לך רק אחת לכמה ימים, וכשזה קורה, המכונה שלך מגיבה לאט מאוד והיא כולה עמוסה, כאשר רוב הפעילות עצמה לא נחנקת בגלל המעבדים (הם עושים יופי של עבודה), אלא בדיסק.

   אתה יכול לפנות לאמזון ול-Rackspace ולחברות אחרות ולבקש SSD, אבל תלוי בצרכים שלך, SSD רגיל לא תמיד יכול לעזור לך, אולי תצטרך פתרונות SSD מהיקרים יותר, וגם את זה הספקים ישמחו לתת לך. איך כרטיס האשראי של החברה? אפשר לגרד איתו בחודש כמה עשרות אלפי דולרים לתשלום על זה? מצוין.

   ואני שואל: לשם מה צריך את כל הפרה אם אתה זקוק לכוס חלב? אפשר ליצור פתרון אחר שיחסוך לך המון כספים, אבל גם יתן לך ביצועים כמו שאתה מבקש.

 3. קודם כל בהצלחה!!

  מס' נקודות:
  1. יצא לך להסתכל על vCloud director?
  2. נשמע שאתה נכנס לתחום של הגדולים, כבר היום פייסבוק מפרסת את המפרט המלא למארזים ולDC שלהם.
  בנוסף נכנסים המון חברות (וגדולות) לתחום של ספקי הCLOUD.
  ו
  מניסיון מדובר בתחום חם מאוד מבחינת השקעות של קרנות הון סיכון, כל עוד אתה מוכר טכנולוגיה ולא שירות.
  כלומר אם אתה מפתח טכנולוגיה שכל ספקית CLOUD תרצה לקנות, ובסכומים נכבדים תוכל למצוא משקיעים.

  • הסתכלתי אבל לא הרמתי דבר כזה. זה נחמד, אבל לאחרונה הפתרונות של VMWare נהיו מאוד יקרים (כתבתי פוסט על כך בנפרד). למי שיש ענן פרטי ואולי גם כמה שרתים בחוץ, זה יכול כנראה לעניין אותו, אם יש לו את התקציב לכך.

   מה שפייסבוק הראו זה משהו שונה לחלוטין ממה שאני כתבתי עליו. הם חיפשו לתכנן מערכת שתהיה קלה לתחזוקה עם זרימת אוויר לקירור קל. אני מדבר על דברים אחרים.

   מה שאני מחפש בשלב הראשון זה להרים אב טיפוס לכל מיני דברים שאני מתכנן, ולאחר מציאת משקיע/ים לפתח את המוצר ולמכור עם זה שרות ללקוחות. אני מודע לכך שחברות הון סיכון מחפשות סטארט-אפים עם טכנולוגיה בנושאי ענן כדי להשקיע ולהגיע לאקזיט כמה שיותר מהר, אבל במקרה שלי מדובר במשהו שהוא Long Run, לא לחפש אקזיט מהיר.

 4. אני לא הבנתי איך מסתדר החיפוש אחרי מהנדסי חומרה עם האמירה שלך שאתה לא רוצה להכנס לפיתוח. אני גם לא חושב שאתה באמת רוצה להכנס לתחום של תכנון חומרה, אלא אם אתה מתכוון להחזיק 1000 מכונות ויותר. יש בוודאי לקנות מכולות DATA CENTER מוכנות בימינו, אבל גם אם תייבא אחת לארץ, מי יתן עליה אחריות?

  וכמובן שיש את שאלת הכדאיות. הרווח כאן מאוד קטן וההשקעה מאוד גדולה, וההיצע של אמאזון באירלנד הוא יפה מאוד. אליך כנראה לא יבואו לשירותי ענן, רק ל-VPS.

  (ותפסיק להשוות מחירים לאמאזון, כי מה שהם נותנים שונה לחלוטין)

  • חוששני שיש פה אי הבנה בינינו עירא. היכן כתבתי שאני לא רוצה להיכנס לפיתוח? זה כמובן לא משהו מהיום למחר, בדיוק כמו שאני מחפש מהנדסי חומרה לא מהיום למחר אלא שיהיה לי קורות חיים ושהדברים יבשילו יותר, אז כבר נחשוב מה עושים ואיך.

   אם קראת את הפוסט הלפני אחרון שלי (כותרת: "שרתים"), כן חיפשתי אנשים שמבינים בקירור, Airflow ודברים כאלו כי אני כן רוצה לבנות לעסק שרתים שיהיו יותר זולים אך עדיין איכותיים – כי בסופו של דבר אם המחיר יותר זול לעסק, אני יכול לגלגל את ההנחה ללקוחות, ואני לא מכיר לקוח אחד שיתנגד להנחה 🙂

   ההיצע של אמזון באירלנד, כבודו במקומו מונח ואני בטוח שחברות רבות קופצות על ההצעות שלהם. לגבי השוואת מחירים – אני לא מנסה להשוות את עצמי לאמזון אלא רק בנקודת ה-VPS ויש לא מעט לקוחות שרוצים רק את זה, את ה-VPS, אז אני משווה VPS מול VPS, לא את מכלול השרותים של אמזון.. לקוח שמחפש את שאר השירותים של אמזון לא יפנה ל-"חץ ביז" בכל מקרה.

סגור לתגובות.