כמה מילים על … עקבים

אני מעוניין לכתוב הפעם על נושא שאני לא כותב עליו אבל הדבר קצת הטריד אותי בחג..

בחג הראשון נסעתי אל בית הוריי, פגשתי את אחיי, את הילדים שלהם ובהמשך הערב הגיעו חברי המשפחה עם הילדים. מכיוון שאני רואה את אותם אנשים וילדיהם פעם בתקופה, שמתי לב שאחת הבנות של אותם חברים שמשהו היה שונה בה.. היא נראתה לי יותר גבוהה מבעבר והרבה יותר מדי גבוהה לגילה (בת 10).

מבט זריז על רגליה הראו את מה שחשבתי שאראה.. הילדה בת 10, וכך כנראה גובה העקבים שהיא נועלת!

אישית אני לא טיפוס שיש לו העדפות אופנה מסויימות (עבדכם הנאמן תמיד מתלבש בשיטת ערבב ולבש, השיטה החביבה על גיקים רבים) ואני בהחלט אוהב לראות בחורות שמתלבשות יפה, סקסי, ספורטיבי וכו', אבל לעיתים נראה לי שאיזה שהוא קו נחצה, אותו קו של לבוש שתיכוניסטיות לובשות ולבשו בעבר, כעת הצעירות מאוד (אלו שבבי"ס יסודי ולעיתים ומטה!) לובשות. נער הייתי וגם זקנתי (חודש הבא 44!) ולא ראיתי ילדות בנות 10 עם כאלו עקבים.

כששיתפתי חברה טובה בעניין (היא אמא ל-2), היא חשבה שנפלתי מהירח: זה לא יחודי לאותה ילדה, כיום ילדות צעירות כבר שמות עקבים, אם כי רובן עדיין מעדיפות נעלי הליכה רגילות, אך יותר ויותר מגיעות עם עקבים לא נמוכים כל כך לבתי הספר (כיום ילדות רבות כבר מתאפרות עוד בגיל מאוד צעיר אבל זה נושא אחר).

לא אכפת לי עניין העקבים, אלא עניין אחר: הנזק הגופני מכך.

כשבנות צעירות מסתכלות על הסדרות האהובות עליהן, הן בוחנות כמו נץ את האופנה שהשחקניות לובשות ואם השחקנית הולכת אחרי הבי"ס/תיכון/קולג' לאיזה דיינר בצהרי היום עם עקבים גבוהים, יש סיכוי לא קטן שאותה צופה תרצה לרכוש עקבים כאלו (כמובן שעל כך חברות מסחריות בונות, וצילומי תקריב מוכנסים בסדרות לשם פרסום הביגוד/מותג), ובאותן הסדרות, כמה שיותר העקב גבוה, החולצה קצרה – יותר טוב. פעם זה היה עקב קטן וסימלי, היום גובה העקבים הוא דו ספרתי.

 

עם כל הכבוד לפרסום, חסר פרסום לנזק שגורמים עקבים כאלו לצעירות. אם תלחצו לדוגמא על האילוסטרציה כאן משמאל, תוכלו לראות מה העקבים האלו בעצם גורמים לגוף: עם נעל עקב, כל המשקל של הגוף אינו מתפזר באופן שכף הרגל סופגת את המשקל וחלקים אחרים נספגים בכף עצמה, אלא שכל כובד משקל הגוף מגיע לנקודה אחת. מעבר לכך ישנה פגיעה בברכיים וגם הסחוס בגב סובל מאותה הליכה עם עקב. נשים בוגרות שהולכות לעבודה עם עקב והולכות הרבה עם עקבים יסבלו מכך, אך הן מודעות לדברים, אך הצעירות דווקא אינן מודעות לדברים. אפשר לקרוא עוד על הסכנות כאן.

חוסר הפרסום לסכנה הוא די מוזר בעיניי. משרד הבריאות משקיע משאבים בפרסום כמה סיגריות הן דבר מסוכן, אבל כמה הליכה ממושכת על עקבים היא מסוכנת ולעיתים מאוד בעייתית לתיקון – על זה לא יצא ולו פרסומת אחת! האם מישהו שם במשרד הבריאות חשב על כך?

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “כמה מילים על … עקבים

סגור לתגובות.