14 תגובות בנושא “היכן השטן במשוואה?

 1. אין דבר כזה 'יצר הרע' . גם בדוגמה שהבאת, אין שום הוכחה אוביקטיבית שלקום מהמיטה ליום של סידורים והתרוצצויות עדיף על פני להישאר במיטה ואולי תוך כדי כך שאשכב במיטה ולא אתן לכל טרדות היום יום להפריע לי אחשוב על איזה רעיון יצירתי שיעשה אותי מיליונר.
  יש לנו יצרים, תשוקות , דחפים ומצבי רוח. אלו שאנחנו מכנים 'טובים' הם אלו שאומרים לנו שאנחנו במקום טוב, עושים משהו נכון וכדאי לנו להמשיך עם זה ואלו שאנחנו מכנים 'רעים' אומרים לנו שאנחנו במקום לא טוב וצריכים לשנות משהו.
  אם אני מרגיש מלא אהבה, אושר וסיפוק אז כנראה שאני עושה משהו נכון, זוהי הדרך של הטבע לאותת לי שאשאר במקום שבו אני נמצא, שאמשיך לעשות מה שאני עושה וכן הלאה. אם משעמם לי, אני כועס, אני מתוסכל או מדוכא זו הדרך של הטבע להגיד לי שמשהו לא בסדר ואני צריך לשנות משהו.
  זה הכל, המושגים, 'טוב' ו'רע' הם שרירותיים לגמרי .

 2. חץ, אין נביאים, תנאים ואמוראים בימינו. אולי בגלל זה אנשים דתיים לא מאמינים במתקשרים שקיימים היום?

  • נכון, אין תנאים, אמוראים וסבוראים בימינו (הסבוראים היו עד אמצע המאה השישית לספירה), ובכל זאת לא חסרים דמויות ביהדות שרבים בטוחים לגביהם שהם בהחלט תקשרו עם ישויות עליונות. קחי לדוגמא את הרמב"ם, הרמב"ן, רש"י, ר' יוסף קארו ועוד. גם אם נתקדם לעידן של ימינו, רבים האנשים הבטוחים שהרבי מילובביץ' לדוגמא חווה באופן תדיר "גילוי אליהו" (התגלות של אליהו הנביא) כך שלא חסרות דוגמאות למתקשרים שכן היו אמונים על העם לאחר התחלת הנצרות.

   • זה לא משנה את הדברים שכתבתי. אז לקחתי לדוגמה את כל הדמויות שציינת. אכן, אנשים דגולים.
    איך זה רלוונטי למה שקיים היום בשוק?

    חץ, עקבתי אחרי הפוסטים שלך כשעוד היית עסוק במחקר המיסטיקה, וגם עכשיו קוראת מפעם לפעם. בדף ההסבר שלך ל"היכן נעלמו פוסטים" כתבת בעצמך את המשפט הבא:"האם אני ממליץ לאנשים ללכת למיסטיקנים? התשובה פשוטה: לא. " אז אם אתה, אחרי מחקר מעמיק של שנים, באופן נחרץ קובע שאין טעם לפנות למיסטיקנים, אז למה שאנשים , ועוד דתיים, יטרחו בכלל להקשיב לחצי מילה של מתקשרים שקיימים היום ועוד יתייחסו אליהם כמו לדברי הרמב"ם?

    • אני כתבתי שאני לא ממליץ ללכת למיסטיקנים כל עוד קיים המצב שאחד סותר את השני, כך שהלקוח לא יכול לדעת אם מה שנאמר לו נכון או לא ומתקשר/ת אחד/ת מבטל/ת את דברי המתקשר/ת השניה, וראיתי את זה המון במחקר שלי.

     יחד עם זאת, אני לא דיברתי באופן גורף כלפי כל העולם ואחותו. יש כאלו שרוחניות זה ה-דבר שלהם, והם מחפשים יעוץ רוחני או תובנות רוחניות, אז במקרים האלו המדע לא יכול לסייע להם, אז אם הם רוצים, שימצאו להם איזה "גורו" רוחני ושילכו אליו/אליה.

     • אז אם נצטרך לחכות עד שיגיע היום בו מיסטיקן אחד לא יסתור את השני- אז אולי כדאי שלא נלך למיסטיקנים באלף הנוכחי. הם תמיד סתרו ויסתרו אחד את השני. כמות הבולשיט שקיימת בתחום הזה היא מדהימה, אבל אני לא צריכה לספר לך. אתה הרי חקרת את התחום והגעת למסקנה הזאת בעצמך, כי אם לא כן- אתה עצמך היית נעזר במתקשרים. אבל אתה מעיד על עצמך שאתה לא נעזר. משפט כזה, ממי שחקר את התחום ובטח ראה ושמע כמה דברים -שולל לגמרי את הצורך ללכת למיסטיקנים גם אצל אלה שמחפשים "תובנות רוחניות" (כך לדעתי). במקום ללכת לאיזה מתקשר שמתקשרים אחרים יסתרו אותו או שהוא יסתור את עצמו- עדיף לחפש רוחניות בתחומים אחרים. רוחניות לא קיימת רק במיסטיקה. גם הגות פילוסופית יכולה לספק את הצורך ברוחניות.

      ועדיין, זה לא מסביר למה אנשים דתיים שמאמינים בנביאי התורה צריכים להאמין במתקשרים שקיימים היום. להם יש את התורה, זה בעינהם הדבר האמיתי. מה הם צריכים להקשיב לשטויות של כל אלה שמספרים שהם מדברים עם מלאכים, ולא מצליחים לסייע בפתרון של הבעיות שלהם עצמם, שלא לדבר על אלה שפונים אליהם בבקשה לעזרה?

     • רונית, כאן אני נעצר: אני טוען שבקשת מסרים/החלטות ממיסטיקנים יעילה כמו לבקש מהחתול שלי שיחליט עבורי (או יעזור לי להחליט) אם לרכוש שרתים לעסק עכשיו או לא, אבל יש כאלו שדווקא רוצים את זה (תסתכלי לדוגמא בפוסט הזה: http://benhamo.org/wp/?p=3191) וזה כבר עניין של בחירה חופשית ובניגוד לחבריי ואחרים שדורשים לפסול את זה או להפוך את זה ללא חוקי, אני חושב שחייבת להיות אפשרות בחירה היכן אדם יקבל מידע, גם אם הוא שטותי לחלוטין לדעתי. זה כספו וזמנו, ושיעשה כרצונו.

      לגבי נקודתך השניה, את צודקת.

     • מה זאת אומרת "בקשת מסרים ממסטיקנים יעילה כמו לבקש דברים מהחתול שלי".
      אבל ככה מיסטיקנים עובדים, לא? הם נותנים מסרים וכל מני דברים מהסוג הזה. אז אתה טוען שאם לאנשים מתחשק לדבר עם חתולים ולשמוע מהם "מיאו" ולשלם להם בתמורה זו בחירתם החופשית- אז תפד'ל. אני איתך בעניין. שכל אחד יעשה מה שטוב לו.

 3. אני זוכר שהתחלתי ללמוד יהדות והאחיות שלי הלכו לכל מני "מתקשרים". אז הרב אמר לי שיש מבחן פשוט ביותר לדעת אם האדם שעומד מולך הוא אמת או זיוף. הוא אמר "תביט בתור. אם אתה רואה הרבה חרדים אז מדובר באדם אמיתי. אם אתה רואה רק חילונים סימן שמדובר בשרלטן".
  לחרדים יש כללים נוקשים מאוד לגבי מי הוא אמיתי ומי הוא לא ו 99% מאלו שאתה מכנה מתקשרים לא עומדים בכללים האלו.
  לגבי האלוהים והשטן. יש לי רק בעיה אחת (בתור אחד שיש לו הרבה מאוד בעיות אישיות עם אלוהים וכעס רב), לא מקובל עלי שאדם יכול בכלים שניתנו לו להגיע למסקנות וודאיות (או מסקנות כלשהן שיש להן משמעות אמיתית).
  אני מתבונן על העולם (כדוה"א, מערכת השמש, הגלקסיה, הייקום…) ודבר אחד אני יודע בוודאות גמורה[!]. אני קטן מדי וטיפש מדי לחשוב על הבורא של הייקום הזה.
  אני אמנם אכן עושה את זה. ועם הרבה מאוד כעס ואכזבה. אבל זה שוב ניסוב מאותה הסיבה. היותי ייצור קטן עלוב טיפש וחסר משמעות (בהתבוננות גלובלית היסטורית כמובן. בוודאי שעבור הילדים שלי אני כל עולמם).
  אתה יכול לבחון ולשאול ולבדוק, בדיוק כפי שאני עושה כל הזמן, אבל אל תקח את עצמך ברצינות בנושאים האלו. זה לא בקנה מידה אנושי.

  • קודם כל, כל רופא יאמר לך: לא כדאי להחזיק כעסים בבטן. מצא דרך לפרוק אותם.
   אתה מעדיף להסתכל על עצמך כקטן מדי וטיפש מדי כדי להבין איך נוצר הייקום, אך מה לעשות ואם נלך לפי שיטתך, אותו אלוהים שיצר אותנו נתן לנו מוח כדי להמציא טלסקופים, לויינים ומערכות מחשב כדי להבין איך בנויים הכוכבים הנ"ל ומה קיים מעבר לכוכבים ה"שכנים" שלנו, מה קורה בגלקסיות אחרות וכו'.

   אם ניקח את אותו אלוהים, אם הוא כזה גדול ועצום ובעל כל כך הרבה כוחות, מדוע אין ממנו פידבק ישיר? אני די בטוח שכמה מיליארדי אנשים מעוניינים ב"דיבור צפוף" איתו, אולי לדעת מהי הדת האמיתית מול דתות מומצאות אחרות, אולי לקבל איזה Update בקשר לאותה תורה, בכל זאת עברו איזה 4000 שנה וכיום התורה מתגלה כשובינסטית מאין כמוה וחלקים בה פשוט לא רלוונטיים (שלום לעבדות!), אולי לדעת מי מהם נציג שאפשר לסמוך עליו ולא כמו המצב כיום שכל "רב" דופק הלכות סותרות אחד את השני, וזה – על קצה המזלג.

   אז אלוהים הוא כזה גדול עצום ורב? יופי. לא אני ולא רבים מאיתנו שומעים ממנו שום דבר, אז מבחינתנו קיומו אינו רלוונטי ואז הולכים לפי FBL (ר"ת של Fact Base Life), וזו כמובן זכותו של כל אחד לבחור איך הוא רוצה לחיות ולמי הוא רוצה להאמין.

 4. לא בטוח שאפשר לפרוק את הכעסים שלי אבל תודה : )
  לגבי אלוהים אני לא מדבר עליו כאלוהים אלא על התפיסה השכלית שלנו כבני אדם בלבד.
  לפי התפיסה הזו אנו יכולים לתפוס שיש בורא (קראתי כל מני נסיונות להפריך את התפיסה הזו, כמו ספרו של הוקינס, אבל הן ממש לא משכנעות) ומרגע שאתה תופס (שכלית אינטלקטואלית אנושית) שיש בורא ליקום אז 1 + 1 השכל האנושי מחייב שאתה לא יכול להתחקות אחרי משהו בסדר גודל כזה.
  לגבי כל מני דתות אחרות; קראתי בודהיזם נצרות איסלאם פילוסופיה ועוד כל מני מרעין בישין. כולן לטעמי קשקוש גמור ולא והיריעה קצרה מלהסביר מדוע.
  כאשר אתה עושה הפרד ומשול אז יש ליהדות בעיה כי העולם הזה הוא דפוק מהיסוד (שוב, בעיניי בני אנוש) אבל אם אתה בוחן את כלל הנתונים שעומדים לפנינו כמכלול לדעתי הענייה אין שום מילוט מלהכיר שיש ביהדות משהו, לא יודע מה.
  לגבי "המודרניות". זה לא ממש דבר חדש, הרמב"ם אומר שבמצריים נשים היו מתחתנות עם נשים וגברים עם גברים. קליאופטרה היתה המלכה שם וככל הנראה עסקה כל היום במסיבות של קוק וסקס. ובכל זאת כנראה שמשהו לא תקין עם הדרך "המודרנית" "החופשית" הזו. האם אנחנו צריכים ללכת שוב באותם נעליים כדי לגלות זאת בעוד 60 או 70 שנה מהיום? לא בטוח.
  לגבי הקשר עם הבורא, ובכן, יש גם לכך תשובה. היא מורכבת מכמה שלבים אבל היא תענה לך רק על השאלה מדוע הוא לא מתגלה אבל לא תענה לך על הרבה מאוד שאלות אחרות ובעיקר מדוע העולם כל כך דפוק ורע (מחקר ארוך מאוד הביא אותי למסקנה שזו השאלה היחידה בעולם שאין לה תשובה אמיתית).
  הרבנים היום ברובם הגדול הם בושה לאנושות. אבל אלו בעיקר רבנים שדואגים להשאיר אותם בכותרות העיתונים. את הרציניים לא תפגוש ככה.
  לגבי הרבי מילובביטש, הוא הדבר היחידי שעומד ביני לבין כפירה מוחלטת. התבוננות עמוקה באדם הזה מעלה שאלות קשות מאוד מאוד לגבי כל המסקנות "השכלתניות" שלנו.

  • ידידי, זה מספרים. לפי התורה, העולם קיים בערך 6500 שנה. יש לנו ממצאים שמראים שהאדם הראשון (בין אם תקבל את תורת האבולוציה או לא) קיים הרבה לפני כן. יש לנו מספיק הוכחות שהיו קיימים הרבה לפני 6500 ושהם לא בני אדם (דינוזאורים וחיות אחרות שכלל לא מוזכרות בתנ"ך). השכל האנושי בהחלט מסוגל לתפוס זאת, הוקינס או לא.

   לגבי החלק השני – אני בטוח שיש ביהדות יותר מ"משהו", זו דת שיש בה איזה מוסר וכל מיני הלכות חיים שחלק לא קטן מהם מאומץ ע"י העולם והאנשים.

   מה שהרמב"ם מדבר קרה בערך ב-70 לפני הספירה, ואני לא כל כך מבין מה לא תקין בחתונות של לסביות והומואים. אם לסבית אחת אוהבת את השניה ורוצה להתחתן איתה, תפאדל. אתה מנסה להסתכל על זה כדבר רע, אני לא רואה בכך שום רע. בחירה חופשית, אתה יודע…

   לגבי קשר עם הבורא: מייק איט סימפל. איפה הפידבק? איפה הקול שלו? הוא מתבייש? צריך מיקרופון? 🙂

 5. חץ, תתחדש על הבלוג! אני כבר מוסיפה למועדפים, נראה לי שהולך להיות מעניין שם!

סגור לתגובות.