אדוני שר התקשורת, אפשר שדברים יזוזו סוף סוף?

אתמול קראתי בטוש כתבה על כך ש”רפורמת השוק הסיטוני מתקדמת”. חברות הסלולר יוכלו לרכוש מ”בזק” ו”הוט” קווים בסיטונות במחיר הקימעונאי פחות 25%, וכך כשתרכוש מנוי אינטרנט מסמייל או נטויז’ן, תוכל לקבל גם במחיר את התשתית, כלומר במקום המצב כיום שאתה צריך לשלם לבזק או הוט ולספק האינטרנט, תשלם רק לאחד, במחיר “מוזל”.

אני מציע לא להוציא עדיין את בקבוקי השמפניה. מה לעשות, כמו שלמדנו בעבר, אותן חברות “ידחפו” לנו מחיר + 25% + רווח שלהם, בדיוק כמו שעלות SMS שעולה לחברה משהו כמו 2-4 אגורות, נמכר ב-18-30 אגורות כיום. אתם מכירים את התרגול: דוחו”ת רבעוניים, אכלו לי שתו לי, הפסדים, תספורות וכו’.

הבעיה המהותית עדיין בכל הקשור לאינטרנט ומחירים – זה רוחב הפס. כן, בזק יוצאת במבצעים ל-200 מגהביט (וכמוהן הוט תצא במבצע מתחרה תוך 30 שניות מרגע שבזק תכריז על המבצע), אבל עדיין אני כאדם פרטי, אם אני מעוניין לשוחח בוידאו בסקייפ באיכות HD (כך שאפשר לראות את החתולים שלי בבית מתחרפנים ו”טסים” בבית ב-30 פריימים לשניה) לא אוכל לעשות זאת, כי לשם כך יש צורך ב-1.5 מגהביט רוחב פס Upload, ואת זה אין לי בשום חבילה (בעצם אולי בחבילה הכי יקרה של 100 מגהביט, שם דיברו על מהירות העלאה של 2 מגהביט, אבל אני לא בטוח לגבי זה).

אדוני השר, כל עוד היחס של חברות התקשורת (בין אם בזק או הוט, או ספקי האינטרנט) לרצון של לקוח פרטי לרוחב פס של יותר מחצי מגה – כלקוח “עסקי” (או בעברית: הנה מישהו שאפשר לסחוט אותו כמו לימון), לא תהיה פה שום התקדמות רצינית מבחינת שימושיות ברשת, גם אם יעבירו מחו”ל לארץ עוד 10 סיבים אופטיים. אנחנו מפגרים מאחור בהשוואה לכל מדינה מערבית מתוקנת. באירופה כל אחד יכול לקבל 10 ו-20 מגהביט Up & Down, בארה”ב לא תהיה בעיה ללקוח פרטי לקבל קו של 30 מגהביט להורדה ו-10 מגהביט העלאה, אבל כאן בישראל אנו עדיין תקועים בדיוק כמו הזמנים שטכנולוגיית ה-ADSL חדרה לארץ, וכל זה קורה בגלל שאותן חברות תקשורת החליטו שמי שמעוניין ביותר מ-1 מגהביט (או 750 קילוביט ליתר דיוק) צריך לעבור למסלול העסקי ולשלם פי כמה וכמה למרות שמדובר באותה תשתית ואין שום עלות משמעותית נוספת לא לבזק/הוט ולא לספק האינטרנט בעליה מ-1 ל-2 מגהביט.

נקודה נוספת שחשוב להדגיש אותה, היא המגבלה המלאכותית שמשרד התקשורת כופה על בזק, היא בעניין ה-BPhone. התוכנה אינה יכולה לפעול על 3G אלא רק על Wifi (כמובן שיש לא מעט תוכנות שיודעות להפוך חיבור 3G עם הטלפון לנתב אלחוטי ובכך לאפשר לתוכנה לעבוד, אבל אז הטלפון מריץ עוד אפליקציה ששותה את הסוללה בקשית). חברות הסלולר כבר מוכרות חבילות DATA במחירים מופקעים אז מדוע אסור לי כאדם פרטי להשתמש ב-BPhone על הטלפון הסלולרי שלי בצורה פשוטה? בזק נותנת לי מחיר טוב בהוצאת שיחות לכל יעד, מחיר שווה לשליחת SMS (עם ממשק גרוע בקבלת SMS: אי אפשר לקבל SMS במכשירי נוקיה!), אז תן לחברות להתחרות על ליבו של הלקוח!

לסיכום, אדוני השר היקר: ההתקדמות הטכנולוגית בכל הקשור לחיבורי אינטרנט בארץ כיום היא מצחיקה: מצד אחד חברות מכריזות על חבילות של 50, 100 ואף 200 מגהביט, רק ש”שוכחים” לציין שספקיות האינטרנט (שכיום נמצאות בשליטת חברות הסלולר) חונקות את התקשורת מישראל ואל ישראל. קבצי מידע גדולים שאוריד מחו”ל (מבלי להשתמש בטריקים של Multi connection) ירדו לביתי בדיוק באותו קצב עם חבילה של 10,20,50 או 100 מגהביט. אם ארצה לצפות בסרט ביו-טיוב (שם לא ניתן להשתמש בטריקים של Multiple connection), החבילות האלו לא יעזרו לי כלל וכלל וזאת באשמת ספקי האינטרנט. רוחב הפס כלפי מעלה “חנוק” בצורה מלאכותית בגלל תאוותנות של חברות התקשורת ולקינוח: משרד התקשורת מונע תחרות לטובת הלקוחות בכל הקשור לטלפוניה מבוססת אינטרנט (BPhone, ופתרונות VoIP אחרים).

אלו הן הבעיות המהותיות שיש לאזרח הישראלי (בכל הקשור לחיבוריות אינטרנט), ומר ישראל ישראלי צריך פתרונות לכך אתמול. אפשר שסוף סוף יתייחסו לבעיות אלו?

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “אדוני שר התקשורת, אפשר שדברים יזוזו סוף סוף?

 1. בקשר לupload, זה אכן 2Mbit שאפילו עובדים.

  ו200 ש"ח ל100M2M זה לא כזה בשמיים, עד לפני כמה חודשים שילמת את הסכום הזה כדי לקבל 12M/1M

  ולגבי מהירות הupload, אני לא בטוח שבעולם זה כל כך שונה, אני יודע שזה קצת יותר גבוה, משהו כמו 15M/4M אבל בהחלט לא סימטרי.

  לגבי הBphone (וחבריו) אתה נובח על העץ הלא נכון, מה שצריך זה שלקוחות VoIP למינהם (0121417 וכו') יוכלו לקבל את פרטי ההתחברות בעזרת SIP ואז אנחנו כבר נדאג לעצמינו בלי הטובות של איזו אפליקציה(Bphone) כזאת או אחרת.

  • ניצן:
   1. לשלם 200 ש"ח על מה? התשתית כאן בלב ראשל"צ אפילו לא תומכת ב-50 מגה, כך שגם אם אבוא ובידי ערימת שטרות חדשים, זה לא יעזור לי, והאופציה היחידה שלי ל-2 מגה היא קו 100 שלא פועל פה. אני לא יכול לקחת 10/2 כי אין חיה כזו.
   2. בעולם – באירופה כולה, ובארה"ב יש הרבה מקומות שזה א-סימטרי, אבל ה-UPLOAD הוא 10 מגה ומעלה.
   3. בקטע של בזק ו-BPHONE – אתה צודק.

   • 1. אני מניח שאתה מדבר על התשתית של בזק שהדרישות שלה ל50 ו100 מגה הן באמת מגבילות (150 מטר מהמרכזיה?).
    לדעתי תוכל בקלות להתחבר לHOT כי התשתית שלהם כבר קיימת וה100M שלהם אפילו עובד (עד כמה שניתן, יש דברים שלא תלויים בהם כמו מהירות השרתים).

    2. ממה שאני רואה, קורא ושומע מאנשים (לא רבים, ולא עשיתי סקר מעמיק) מהירויות הupload הן כמו שציינתי, אבל שוב, לא עשיתי סקר ואין לי נתונים מדוייקים. אני בעד שיהיה סימטרי 🙂

    • 1. לא מתחבר להוט, גם אם ישלמו לי (לא כל כך אוהב את הרעיון שהילדים פה בבניין שכבר מחוברים להוט יעשו חגיגה על החיבור המרכזי ושאסבול בגללם. מעדיף את התשתית של ADSL).
     2. במקרה יצא לי לבדוק את העניין קצת יותר לעומק בזמן הקמת השרתים שלנו באירופה ובדיקות מהירות אליהן/מהן.

     • הסיכוי לא סביר שהילדודס יצליחו להעמיס על הקו השכונתי של HOT.
      אני מניח שאתה עוד אחד משונאי HOT, זאת כבר בעיה שלך. חיבור 100M/2M קיים ופועל.

 2. אני יודע שזה לא מצויין באתר שלהם, כ"כ חלק מהנציגים לא יודעים את זה, אבל אני כבר 8 חודשים על 50 של בזק עם 1.6 העלאה…
  הסיבה היחידה ששדרגתי ל-50 (לפני כן היה לי 15) זה שנציג אמר לי שב-50 יש העלאה של 1.5 ואם לא יהיה לי 1.5 אוכל לבטל…

סגור לתגובות.