שיתוף: מרגיש קצת פראייר, ואתם?

אני רוצה לשתף אתכם הפעם במשהו שאני ניצב מולו אך פרילאנסרים רבים גם ניצבים מולו ואולי לטקס עיצה.

יש לי רו”ח שאני נותן לו אחת לחודשיים את כל הניירת, ואחרי שעה הפקידה שלו מתקשרת, מוסרת לי מספרים, אני נכנס לאתרים של מע”מ ומס הכנסה, מתקתק את הסכומים, מספר כרטיס – ומשלם כך מיסים. זה כל פרילאנסר עושה.

הבעיה שלי? המחיר. אני משלם כל חודש 400 שקלים למרות שאני מגיש דו”ח דו-חודשי וכל העבודה של הפקידה מסתכמת בכך שהיא מזינה מספרים והמחשב מוציא לה מספרים שהיא שולחת אליי, כלומר על שעה עבודה אני בעצם משלם 400 שקלים ועוד 400 (בחודש השני) על … כלום.

העניין הוא שלא מדובר פה ברו”ח שאפשר לקום ולעזוב מחר ולעבור למתחרה ממול, כי המתחרה ממול יקח לי פחות או יותר את אותו מחיר וגם שם אני אצטרך לשלם כל חודש למרות שאני משתמש בשרות (למשך חצי שעה!) פעם בחודשיים.

יש כמובן דוח”ות שצריך לחשב אצל הרו”ח, כמו דו”ח שנתי ועוד דברים, אבל הם פעם בשנה מגיעים ועל כך בין כה צריך לשלם בנפרד.

אם אתם פרילאנסרים, איך אתם עושים משהו בנידון? או שגם אתם משלמים חודשי למרות שאתם מגישים דוחו”ת דו חודשיים?

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “שיתוף: מרגיש קצת פראייר, ואתם?

 1. בעצם אתה אומר שלוקחים לך 400 ש"ח רק על החישוב של כמה לשלם לרשויות מדי שני חודשים? אתה חברה בע"מ או עוסק מורשה? (אני מניח שלא "פטור"). אם אתה עוסק מורשה זה נשמע לי הרבה. ככל הידוע לי שרותי הנהלת חשבונות שכאלו עולים בערך חצי – 200 שח לחודש אבל אולי אתה מפוצץ בניירות או בחישובים שמצריכים טיפה להפעיל את הראש (למשל הוצאות בחו"ל שמצריכות הבהרות על טיבן ממך וכו').

  אני החל מהשנה הזאת משתמש ב- ifreelancer.co.il. יש שם תוכנה שעושה לך בדיוק את החישוב שאתה משלם עליו 400 ש"ח בחודש. אבל:
  – אתה חייב איזו תמיכה. התוכנה לא מאוד ידידותית, לפחות לא למתחיל. יש תמיכה בסיסית ב- 200 ש"ח לשנה (סמלי למדי).
  – תמיכה מלאה נקרא שרות מנהל חשבונות אישי עולה 100 ש"ח לחודש.
  מרגע שאתה משתמש בתוכנה אתה מזין במהלך החודשיים את ההוצאות וההכנסות ובתום החודשיים פשוט מבקש את הדו"ח. הפלט מופיע על המספרים על תמונה של שוברים לתשלום לרשויות. עוד לא עשיתי לחודשיים שעכשיו עברו (וזה הדו"ח הראשון) אבל מבדיקה של הממשק נראה מאוד נוח. רק צריך לוודא (בעזרת התמיכה) שאתה מזין נכון במהלך החודשיים את הנתונים.

  יש עוד שרותים מתחרים, כמו שאתה בטוח מכיר.

 2. חץ. רואה חשבון יקר יותר ממנהל חשבונות. אתה לא חברה בע"מ, ולכן אתה לא חייב רואה חשבון אלא מנהל חשבונות.
  דבר שני, המנהל חשבונות שאני עובד איתו, זה לא רק להעביר את החומר ולעבוד עם מע"מ. זה להתייעץ איתו בכל מני נושאים. הוא עזר לי עם הרבה נזקים שהקודמים בתפקיד עשו לי, עד שהיום המדינה מתנהגת אלי חזרה כאזרח טוב, וכחמור שאפשר לגבות ממנו הרבה כסף (כמו כולם).

  אתה יכול לעבוד עם מנהל חשבונות שרק יגיש את הדו"ח השנתי ולעשות הכל לבד, כמו שאמרתי כשרק רצית לפתוח את העסק, עדיף בעל מקצוע ביד כשאתה צריך משהו. אתה אף פעם לא יודע מתי אתה תהיה צריך אותו, ומה יקרה אז.

  בכל מקרה, המחיר שלו די טוב. אני מכיר כאלו שלוקחים קצת יותר מזה. אז כן, כישראלי טוב, כאשר אתה לא מנצל משהו שאתה רכשת במיטב כספך, אתה מרגיש פראייר ולכן חשוב לך לנצל יותר, אבל לדעתי הראיה שלך קצת בעייתית בנושא.

 3. אתה לא חייב לתת לרואה החשבון לעשות את החישובים האלה פעם בחודשיים, אתה יכול לעשות אותם לבד. זה יחסית קל, ולוקח לי בין שעה לשעתיים בעזרת גיליון אקסל. בקש מרואה החשבון שלך הדרכה.

  אגב, רואה החשבון שלי מציע את אותו השירות גם ב-400 ש"ח, נראה לי שזה הסטנדרט.

 4. חץ שלום

  יש תוכנות הנהלת חשבונות שמוכרות על ידי מס הכנסה ועולות את אותו סכום שאתה משלם לחודש – לשנה שלמה. אני גם נשאתי ונתתי עם מפתח של תוכנה כזו והגעתי להסכם buyout שבמסגרתו שילמתי יותר אבל קיבלתי רישיון למספר שנים. בעזרת תוכנה כזו תוכל לנהל את השוטף לבד לגמרי וגם תהיה בסדר אם צריך להעביר פעם משהו שמוכר פורמלית. רובן ככולן יודעות לייצא מידע לחשבשבת וכדומה.

  את הטיפול בתשלום אני מניח שאתה מבצע (כמו שאני עושה) דרך אתר התשלומים הממשלתי. זה רבע שעה בחודש כולל זמן הכנת קפה באמצע. אם הסכומים שאתה משלם הם מעל לתקרה שאפשר שם – אז תשלם לרואה החשבון…

  זה גם נותן לך קלף מיקוח מול רואה החשבון – אתה צריך ממנו רק דוח שנתי מסודר ומוכר, שמאד רצוי להגיש דרך מייצג ולא לבד, ולו רק בגלל היכולת שלו להגיש את הדוח יותר מאוחר ממה שאתה יכול כפרט. אני התמקחתי על רקע זה שהטיפול בשוטף הוא עלי ויש לו מעט מאד עבודה ממני. הוא ירד במחיר, אם כי לא בצורה דרמטית, אבל אז הוצאתי ממנו משהו ששוה לי הרבה: יעוץ טלפוני ובמייל בזמן אמת, מתי שאני צריך, בלי לכתת רגליים אליו ובלי לחפש חנייה וכדומה. זה לא נשמע הרבה אבל היו לא מעט אירועים שיעוץ כזה עזר לי ולכן הוא שווה לי הרבה.

  מלה אחת לגבי אותן תוכנות הנהלת חשבונות: ראיתי כמה והלכתי בפירוש על משהו זול. עסק שחי מעל ליכולת זה מתכון להתרסקות וצריך תמיד להיות זהיר לגבי הוצאות. קיבלתי משהו עם ממשק די פשוט, שלא לומר פרימיטיבי, אבל עושה את העבודה וזהו.

  לגבי ביצוע עצמי באקסל או גיליון אחר – אפשרי אבל כדאי שתבדוק אם אתה צריך משהו מוכר על ידי מס הכנסה. כל התוכנות האלו מטפלות בחשבוניות, קבלות, רישום הוצאות, מקדמות מס ומעמ וניהול לקוחות ברמה כזו או אחרת.

  שיהיה בהצלחה

 5. חץ,

  גם לקוחות שלך חושבים שהם פריירים. ביקשו VPS חלפו דקות והופ יש VPS כל כך פשוט קל ומהיר ועל מה שילמו לך כסף…:)

  אם כל מה שעושה רואה החשבון שלך זה חישוב כמה אתה צריך לשלם אז אתה לקוח גרוע. לכל עיסקה ולכל תקבול ולכל הוצאה יש משמעות כי המס מחושב שנתי ולא חודשי,כי יש כל מיני הטבות וכל מיני חובות ויש כל מיני מקרים שהדברים לא קורים בצורתם הפשוטה והשגרתית והרו"ח יודע את מה שאתה לא.

  נכון שאפשר לעשות את זה באקסל, ללכל ליועץ מס, לקנות תוכנה אבל גם אפשר להיות מיוצג בבית המשפט על ידי עצמך ולא ע"י עו"ד ואפשר להתרפא ממחלה בלי רופא ויש עוד המון בעלי מקצוע שאפשר בלעדיהם אבל הידע שלהם יעלה לך הרבה יותר כסף והרבה יותר נזק אם תנסה לעשות אותו לבד.

  אם אתה רוצה עיצות אחיתופל צלצל אלי יש לי המון. בעניני מיסים,התנהלות פיננסית מול רשויות המס,תיכנון המס,תמחור עיסקאות,המותר ואסור בנושא הוצאת,תגבולים וכו יעלה לך הרבה יותר מ 400 ש"ח בחודש להשקיע כדי לדעת ללמוד לבדוק ולהחליט ואם תחליט לא נכון רואה החשבון יהיה כסף קטן – עו"ד מומחה למסוי עולה הרבה יותר מעו"ד.

  תתמקח עם רו"ח שלך ותנסה להוריד את המחיר.

  לעבור רו"ח איננה בעיה בכלל. רו"ח מחוייבים,בחוק,להעביר בצורה מסודרת את כל ענינך הכספיים למי שתבחר וגם עושים את זה. אם תעבור לאחר תהייה המשכיות בשירות ובכל המשתמע מכך – אם זה השיקול אז שלא יהיה,איזה רו"ח שלא תלך אליו ינחה אותך מה לבקש מזה הקיים ותהייה המשכיות בטיפול מבלי שתצטרך לטרוח בכלל.

  לגבי הטיעון של הוצאות נילוות – חנייה זמן וכו. כבר אין רו"ח שלא עונה למייל ואי אפשר להשיג אותו בטלפון ושהוא יותר חשוב מהיושב במרומים ואי אפשר לשוחח איתו ולקבל עיצה. אם נתקלת בכזה תחליף אותו – זה לא ממש טירחה.

  HIH

  מנחם.

 6. היתרון הגדול של הגשת דו"ח שנתי ע"י רו"ח/יועץ-מס ולא על ידי הנישום עצמו הוא שאלת האחריות. ככל הידוע לי (אלעו"ד), כשרו"ח מגיש דו"ח שנתי בשבילך (שעולה בין 800 ל- 2000 ש"ח לפי מה שאני מכיר; מוכר כמובן לצורכי מס) אז האחריות על הדו"ח נופלת עליו ולא עליך. זה נותן ראש שקט ששווה להרבה במחיר הזה.

 7. הי,
  1. כמו כל בעל מקצוע – גם לרו"ח יש פערי מחירים. אתה כרגע משלם באמצע, כמו שאמרו פה לפניי, אפשר לרדת גם לחצי ממה שאתה משלם עם סקר שוק קטן. לי סקר שוק כזה חסך הרבה כסף.

  2. לגבי הצורך ברו"ח – אני לגמרי ממליץ לכל עצמאי להתמקד במה שהוא יודע לעשות הכי טוב (במקרה שלך שרתים), ולשלם לאנשים אחרים על כל השאר. כל דקה שהשקעת בחשבונות במקום לקדם את העסק שלך זה בזבוז. או בקיצור, שלם לרו"ח אמיתי ואל תסתבך עם תוכנות באינטרנט.

 8. אני גם מהממליצים על גישת DIY, בשילוב מקצועי. כלומר – את הדוחות החודשיים (או דו-חודשיים) לעשות לבד. באמת שאין עבור מה לשלם על זה, זה אפילו לא השקעת זמן נוספת מצידך. הרי את החשבוניות שלך אתה מן הסתם מוציא בתוכנה ממוחשבת, ואת חשבוניות הספק זה לא לוקח המון זמן להקליד. אז מה נשאר? להפריד בין ציוד לתשומות אחרות? נו שוין. אין לך גם עובדים, עד כמה שידוע לי, כך שגם תחשיב שכר אינך צריך, אז בשביל מקדמות ומע"מ צריך בעל מקצוע? אינני חושב.
  אחד הקודמים הזכיר עסקאות בחו"ל – אינני מכיר את התחום, אך גם בו נראה לי שביעוץ חד-פעמי (שאולי כדאי לשלם עליו) תוכל להבין מה ואיך צריך לעשות להבא.
  דוח שנתי – זה כבר סיפור אחר, ותלוי באמת במורכבות העסק. בד"כ נראה לי שכדאי ללכת לרו"ח עבור זה (ולא רק למנה"ח!), שוב – תלוי במורכבות.
  לגבי הטענה שאתה צריך להתרכז במה שאתה יודע (=שרתים) – זו טענה ממש לא נכונה לדעתי. אם תתרכז רק בזה, עדיף לך להיות שכיר ולא עצמאי. כשאתה עצמאי, אתה המנהל. ככזה, אתה צריך להכיר את ההיבטים הניהוליים של העסק. זה הדבר שבו אתה צריך להתעסק. אמת – רוב ההיבטים יהיו קשורים לתחום העיסוק (שרתים במקרה הזה), אבל עדיין היבטי מיסוי והיבטים פיננסיים הם חלק מליבת העסק, וכמנהל חובה עליך להיות מעורב אקטיבי במה שמתרחש שם. בשלב כלשהו, לכשיגדל העסק, יהיו לך מנה"ח (ולא רו"ח) שיעשו את העבודה הזו. רק כשהעסק הופך לחברה מאוד גדולה מתחילים להעסיק סמנכ"ל כספים וכד', שהם למעשה רו"ח. ושוב, זה לא נעשה מתוך ראיה של להוציא את זה החוצה, אלא מהראיה שכדי להבין מה קורה באמת מספיק לך לקבל דיווח מהסמנכ"ל / מנה"ח (בעסק הקטן יותר).

 9. כשהייתי עצמאי שילמתי סכום דומה אבל היה פנקס צ'קים חתום שלי אצל הרו"ח וכל התשלומים נעשו בשבילי.

  חשבתי על לעבור לאחת מתוכנות הניהול העצמאיות, אבל הגעתי למסקנה שאני משלם לא רק על שעת החישוב החודשית אלא על ניהול הספרים ועל "ביטוח" שקט נפשי שאם וכאשר יהיו בעיות מול אחד מהמוסדות יהיה לי מי שיטפל בזה, ובאמת היו כמה עניינים שאם הייתי צריך לטפל בהם לבד היו עולים לי בסופו של דבר הרבה יותר.

  לא יודע מה רמת ההכנסה שלך מהעסק, אבל אם אתה לא מייצר לרו"ח יותר מידי עבודה אתה יכול להשיג דיל טוב יותר במחיר הזה. אם יש לך עובדים, או שאתה מייצר הרבה ניירת לא סטנדרטית או מרוויח סכומים מאד גבוהים אז אתה לא משלם הרבה בכלל. זה הכל עניין של אחוזים.

  בסופו של יום, אני מאמין שכל אחד צריך לעשות את מה שהוא טוב בו, וכמו שלא היית בוטח ברו"ח שלך לאכסן לך אתר אצלו במשרד, אני די בטוח שאתה לא בוטח בעצמך לעשות טעויות של מתחילים עם חישובי מס הכנסה.

  חוץ מזה, תעשה חישוב – לך כל ההתעסקויות האלה יקחו שעה בחודש? קצת יותר עד שתתרגל? כמה אתה מתמחר שעה של עצמך? בנוסף צריך לקנות רישיון לתוכנת ניהול, לתייק את הניירת וכו'.
  400 השקל של הרו"ח הם הוצאה מוכרת, ככה שבסופו של דבר אם תתעסק עם דברים לבד תחסוך 100, אולי 200 ש"ח לחודש לטווח הארוך אבל תוסיף לעצמך עוד משהו שצריך לדאוג לגביו.

סגור לתגובות.