סקירה: לינט, הנהלת חשבונות בקוד פתוח

שוק תוכנות הנהלת החשבונות בארץ הוא שוק לא גדול, ומי ששולט בשוק הזה הן תוכנות גדולות ומסובכות שבמקרים רבים רצות על … DOS, או על Windows. דוגמא לתוכנה שולטת: חשבשבת.

ידידי היקר אורי עידן לקח על עצמו לפתח תוכנת הנהלת חשבונות דו-צדדית בעברית ובקוד פתוח בשם דרורית, ואדם בן חור לקח את העבודה ויחד עם אחרים הם שינו את הקוד ויצרו את לינט ששוחררה לאחרונה בגירסה 2 בקוד פתוח להורדה ולהתקנה על Linux או על Windows.

תודות לעבודה של אדם, אורי ועוד מספר קטן של אנשים ובחסות איגוד האינטרנט הישראלי, סוף סוף יש תוכנה בקוד פתוח ומאושרת על ידי רשויות המס לביצוע הנהלת חשבונות דו צדדית.

אנשים רבים אינם מודעים מדוע דבר כזה הוא מאוד חשוב: בתחרות שיש היום בשוק, ישנם הרבה פתרונות ישנים מאוד (מבוססים על אופיס 2000, 2003 עם Access) שקשה מאוד להתממשק אליהם (במיוחד אם אתה עצמאי ומפעיל שרות SaaS כלשהו ומעוניין להוציא אוטומטית חשבוניות לתשלום ללקוחות שלך. עד היום – התהליך היה ידני, היית צריך להוציא פלט משרות ה-SaaS שלך (לדוגמא – Asterix) ולהזין את המידע איכשהו לתוכנת הנהלת החשבונות, ובמקרים מסויימים היית צריך לשלם על הפריבילגיה להשתמש ב-API.

עם לינט הדברים הרבה יותר קלים, יש מסמך API פשוט שאתה יכול איתו להתממשק אפילו עם PHP או בכל שפה אחרת שיודעת לשלוח פקודות GET דרך הרשת ולהוסיף/לשנות/למחוק לקוחות, להוציא חשבוניות וכו'. דבר מעולה!

האם אני ממליץ להשתמש בתוכנה לכל עצמאי שמנפיק חשבוניות במקום הפתרונות מבוססי רשת כמו Invoice4u, icount ואחרים? כן, אבל לאט לאט..

ראשית, הייתי ממליץ להתקין את התוכנה על מחשב שלך. בין אם אתה משתמש ב-Linux או Windows יש לך חיים קלים והתקנה די פשוטה (ב-Windows זה 5 קליקים), "להקים" עסק, ולהכיר את המסכים בתפריטים. בשלב זה עדיין אין קבצי וידאו שמדריכים את המשתמשים מה לעשות ואיך, אבל מכיוון שזו גירסה המותקנת לנסיון, אפשר לשחק, למחוק ולעשות מה שרוצים. לינט גם מציעים באתר שלהם אפשרות להיכנס ל-DEMO.

מרוצה מהמשחק? כעת אני ממליץ להתקין דבר כזה על שרת VPS, בין אם אצל הספק המועדף עליך בארץ ובעולם או אצלנו ב"חץ ביז". אני ממליץ לא להתקין את זה על אחסון משותף כי בכל זאת .. מדובר בנתונים מאוד אישיים לעסק שלך ולא כל ספק מגן בצורה טובה על אחסון משותף. מספיק שהוא לא מעדכן גירסת PHP או Apache או MySQL שמתגלים בה חורי אבטחה – כדי לגנוב לך את כל המידע והדבר האחרון שתרצה זה שהמתחרים שלך יקבלו את רשימת הלקוחות והמחירים שנתת להם.

לאחר ששיחקתי עם התוכנה, הנה ההערות שלי לדברים שמומלץ לשפר על מנת שהיא תהיה בשימוש כמה שיותר רחב:

 1. יש צורך בלפשט את התוכנה. רבים מהעצמאים לא יודעים מה ההבדל בין הנח"ש דו צדדית לחד צדדית – ובהתאם "לקצץ" בתפריטים. כך לדוגמא עצמאי שמנהל החשבונות שלו עושה הכל בשבילו והעצמאי רק מוציא חשבוניות/קבלות ומנהל את רשימת הלקוחות שלו ורוצה מדי פעם דו"ח על הכנסות – בשבילו יותר ממחצית מהתפריטים מיותרים.
 2. שאפו על התמיכה בטרנזילה וב-Easycard, אבל מה עם הכי פופולרי – Paypal?
 3. יבוא נתונים מתוכנות/שרותים מתחרים: קשה יהיה לשכנע מישהו שמשתמש בתוכנה/שרות אחר בלי יבוא מסודר של הרשומות שלו מהשרות/תוכנה אחרת. כאן דווקא המתכנתים יכולים להציע שרות כזה בתשלום, ולהחליט אם לשחרר את הקוד המייבא.
 4. חישוב שורות – מומלץ להציע גם אופציה של הוספת שורות כשהמחיר כולל מע"מ והמערכת עושה חישוב אוטומטי בקיזוז המע"מ ומוסיפה אותו בשורה התחתונה (זה עוזר כשמסכמים עם לקוח מחיר כולל מע"מ ורק אז כותבים את החשבונית).
 5. אפשרויות עיצוב: אפשר לפתח שוק שלם של עיצובים (כמו שנעשה בג'ומלה, וורדפרס, דרופל ואחרים), אם מאפשרים שינוי עיצוב בצורה מסודרת. אינטגרטור שירצה להטמיע את המוצר ולקבל תשלום על האינטגרציה לדוגמא – עיצוב יכול להטות את הכף אם לקחת את המוצר או לא.

שוב, אינני מנסה "לקטול" את התוכנה, אני חושב שהיא דבר בהחלט מעולה (וזה קצת מוריד את הביקורת מ-ISOC לאן הולך הכסף על הדומיינים) וכולי תקווה שכולם ישתמשו בה. אישית אני הולך להרים אותה פה אצלי בבית לנסיון, ואני ממליץ גם לעצמאים ופרילנסרים אחרים לנסות אותה.

כל הכבוד על היוזמה!

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “סקירה: לינט, הנהלת חשבונות בקוד פתוח

 1. תודה!

  עכשיו אני רק צריך לחשוב אם אני עושה מיגרציה עכשיו או מחכה עד לתחילת שנת הכספים של 2013, כיוון שמבאס להחליף תוכנת הנהלת חשבונות באמצע השנה.

  אגב, מה קורה עם מפתחות הצפנה להנפקת חשבוניות? צריך לרכוש מפתח או שלתוכנה יש אחד?

  • יהונתן, אני ממליץ לך קודם לנסות אותה אצלך על המחשב בבית, לראות אם היא עונה על הצרכים שלך, אם אתה לא מוצא באגים וכו'.
   לגבי מפתח – היא לא מגיעה עם אחד, אתה יכול לקנות מפתח SSL במחירים זולים מאוד (דולרים בודדים).

 2. חץ תודה רבה על הפרגון.
  אנחנו באמת זקוקים לעידוד וסיוע של הקהילה בכל דרך אפשרית. בין אם זה בניסוי התוכנה ופידבקים ובין אם זה בלעורר באזז ועניין ברשת בתוכנה. מובן מאליו שפיתוח והוספת שורות קוד ותוספת מתיחת פנים עיצובית לא יזיקו…
  לעניין ההערות:
  א. בלינט, כבר כיום, כשאתה בוחר בפרטי העסק שהעסק ינהל הנה"ח חד צידית, כל תפריט ההתאמות נעלם כי באמת התאמת כרטסת חשבון והתאמת בנקים הן פונקציות מיותרות להנה"ח חד צידית. אני מסכים שאפשר להשמיט דברים נוספים כגון רישום תשלומים ורישום הפקדות בנק שהם לא חלק הכרחי מהנה"ח חד צידית, אבל יהיו משתמשים שיאהבו את העובדה שהתוכנה שלהם מזכירה להם שצריך להפקיד צ'קים ורושמת מתי הם הופקדו ויהיו משתמשים שיאהבו את העובדה שהתוכנה מסוגלת לרשום שחתמת על צ'ק לספק או לרשויות לתאריך מסוים ולתזכר אותך על כך ביום הפרעון ביומן האירועים שבעמוד הראשי.
  ב. דרך tranzila אפשר לסלוק גם paypal.
  ג. בנוגע לחוסר יכולת של לינט לייבא חומר מתוכנות אחרות ולבצע הגירה יש לך טעות: ללינט יש ממשק ייבוא קובץ אחיד. וכאן נחוץ הסבר מהו קובץ אחיד: כל תוכנת הנה"ח מחויבת היום על ידי רשות המסים ועל פי חוק להיות מסוגלת לייצא קובץ במבנה אחיד שנקבע בתקנות רשות המסים. קובץ במבנה אחיד מכיל את כל רשימת החשבונות (לקוחות, ספקים וכו'), את כל הפריטים (מוצרים ושירותים ומחיריהם), את כל המסמכים (חשבוניות, קבלות וכו') ואת כל תנועות הנה"ח (מכירות הוצאות וכו'). באמצעות ממשק ייבוא קובץ אחיד הקיים בלינט, ניתן לייבא את רוב החומר מתוכנות הנה"ח אחרות ללינט בקלות רבה תוך דקות. החיסרון היחיד בממשק הייבוא של לינט הוא בכך שמכיוון שהקובץ האחיד אינו מכיל פרטי קשר של חשבונות (למשל: כתובות וטלפונים של לקוחות וספקים) החשבונות מיובאים ללא פרטים אלה. ניתן לבחור בממשק הייבוא לייבא חשבונות בלבד או לייבא חשבונות+פריטים בלבד או לייבא חשבונות+פריטים+מסמכים+תנועות וכל זה בחתך תאריכים נבחר.
  ד. חישוב מחיר פריט לאחור כאשר המשתמש מזין סכום לסה"כ כולל מע"מ בחשבונית היא אכן פונקציה רצויה שמקלה על המשתמש ונשקול צירופה לגרסה הקרובה. אולי מישהו שרואה את הפוסט ירים את הכפפה ויוסיף כמה שורות קוד?
  ה. אפשרויות עיצוב: נחמד שיהיה. אבל לא חושבים שזה יהיה במחזור הפיתוח הקרוב.
  ו. יהונתן: "מפתח הצפנה" כמו שאתה קורא לזה, נקרא בלשון מקצועית "חתימה דיגיטאלית מאושרת". אכן התקנות מחייבות אותך לחתום בחתימתך האישית (או של החברה בע"מ) באמצעות כרטיס הצפנה, על מסמכי הנה"ח שהינך מעוניין לשלוח במייל על מנת להוכיח את האוטנטיות של המסמך. הנפקת כרטיס ההצפנה מותנית בבדיקת זהות קפדנית על ידי הרשות המאשרת המוסמכת מטעם המדינה ובתשלום של כ-400 ש"ח לכל חידוש דו שנתי. לכן, גם עם נצרף מודול "מפתח הצפנה" לתוכנה זה לא יגרום לזה שמשלוח החשבוניות בדוא"ל ע"י לינט יהיה חוקי. דרוש לכך מודול שמסוגל לקרוא את כרטיס ההצפנה האישי או של החברה בע"מ ומסוגל להטמיע את ההצפנה באופן שעונה על דרישות החוק בצורת חתימה דיגיטאלית במסמך המופק בתוכנה. פיתוח מודול כזה הוא חלק בלתי נפרד ממפת הדרכים המוצהרת של לינט גרסה 3.0 . אנא עיין בו כאן באתר לינט http://www.linet.org.il/index.php/11-2011-04-13-18-03-55

 3. הפוסט הזה קצת ישן, אבל אני מקווה שמשהו קורא אותו.

  התקנתי את לינט, נראת לא רע.
  הבעיה שנכנסתי לפורום של לינט ונראה שלא ניתן להוסיף בו הודעות, יכול להיות, או שהתקלה רק אצלי?

 4. שלום,
  בשורה התחתונה, האם ככלי להוצאת חשבוניות וקבלות ממחושבות לינט מספקת פתרון עסקי שאפשר לסמוך עליו? כלומר האם אפשר לוותר על פתרונות כמו רווחית / חיש קל וללכת על לינט?
  תודה מראש
  צחי

 5. לא מצליח להרשם באתר ולכן לא מצליח להוריד את התוכנה לחלונות.
  התקנתי ללינוקס מ sourceforge, אבל בהרצה מקבל שגיאה
  Fatal error: Call to a member function setFetchMode() on a non-object in /var/www/linet2.1/library/model.class.php on line 129
  אשמח לנסות את גרסת חלונות. מה צריך לעשות כדי להרשם?
  תודה
  ליאור

  • הצלחתי להרשם וההתקנה לווינדוס עובדת כמו שצריך. ממליץ לכולם לנסות.
   אני צריך למצוא זמן כדי לפתור את הבעיה עם ההתקנה ללינוקס.
   תודה
   ליאור

 6. האם התוכנה עובדת באינטרנט או שמורידים אותה למחשב האישי?

 7. העת החיפוש שלי על תוכנות להנהלת חשבונות, נתקלתי בפוסט הזה ובתוכנה שלא ידעתי על קיומו.

  תודה רבה על הפוסט ועל ההסברים. התגובה של ארי הייתה גם כן מועילה שכן הם עונים על כמה תהיות שהיו לי.

  העברתי את התוכנה לאשתי שזה עתה סיימה קורס הנהלת חשבונות 1+2 שתראה ותבחן בשביל החברה בה היא עובדת, אולי הם ירצו להחליף אליה בעתיד.

  בהצלחה,

  סטו

 8. אני מעונימת התחבר לAPI של לינט מתוכנת PMS .

  איפה אפשר למצא הסבר יותא מפורט על ההתחברות מאשר באתר.

   

  תודה

  מרינה

סגור לתגובות.