כפיית הריון

בימים אלו שרואים כל מיני דברים הקשורים לחרדים שלא בדיוק מקדשים שם-שמיים (אלא להיפך), ישנה נקודה ליברלית אחת בישראל שנמצאת גם באירופה והיא עניין הההריון: בחור ובחורה צעירים ששכבו וקרתה להם "תאונה" (קונדום נקרע או סיבות אחרות) יכולים לטפל בעניין בכך שהבחורה תיקח תוך 3 ימים (ועדיף כמה שיותר מוקדם) את כדור "היום שאחרי" או "Plan B" איך שזה נקרא בחו"ל. בארץ יש 2 סוגי כדורים כאלו: נורלבו שמשווק כבר שנה פלוס בישראל, והגלולה הותיקה "פוסטירון" של טבע. שתיהן נותנות את אותה תוצאה: 92% סיכוי של ביטול הריון אם הכדור נלקח זמן קצר מאוד מאותו "אירוע".

מכיוון שצעירים וצעירות רבים כיום שוכבים הרבה, הכדור אינו מצריך מרשם רופא וניתן להיכנס לאחת מרשתות הפארם (סופר-פארם, ניו-פארם וכו'), לרכוש את הכדור, לבלוע וזהו. קל ופשוט. כך גם באירופה.

כמובן בישראל יש לנו את "אפרת", עמותה המעודדת לידה במקרים שהצעירה (שברוב הזמן כלל אינה נשואה ואינה יודעת מה היא רוצה לעשות בעתיד) נכנסה להריון ולא יודעת איך "אוכלים" את זה. העידוד ניתן בשיטה של דיסקים, תוכן כתוב, אתר אינטרנט, פרסומות וכו' – הכל כדי לזרוק כמה טונות של רגשות אשמה על אותה צעירה מסכנה שלא תעז לחשוב על הפלה, ולעזאזל החיים האישיים שלה שברגע זה נהרסו.

גם באירופה המצב אותו מצב (פה זה "אפרת" עמותה יהודית, שם לא חסרות עמותות נוצריות ומוסלמיות שעושות את אותן עבודה) וגם בארה"ב המצב אותו מצב…

עד היום… (בארה"ב, בינתיים).

בארה"ב, מדינה עם שמרנים רבים, אותם כדורים של "Plan B" מצריכים שהבחורה תהיה לפחות בת 17 כדי לרכוש את הכדור, ואם הבחורה פחות מגיל 17, היא צריכה להביא אישור מרופא (וכולנו יודעים כמה בנות צעירות מאוד אוהבות לשתף רופאים במידע). חברת "טבע" שמשווקת את הכדור בארה"ב הגישה בקשה ל-FDA, בקשה הגיונית ופשוטה: להסיר את הגיל מינימום כדי לאפשר לצעירות שקרתה להם את אותה "תאונה" לרכוש את הכדור, כמו באירופה ובישראל וטבע הגישה גם מסמכים המוכיחים שלקיחת הכדור גם אם הבחורה בת 16 או 15 לא משפיעים מהותית על בריאות הלוקחת.

ה-FDA, גוף מקצועי ומכובד שקיבל את הבקשה והמסמכים בדק את העניין ומצא ש"טבע" צודקים ולכן הוא הוציא הודעה שמבחינתו אין שום בעיה בהסרת גיל מינימום ללקיחת הכדור, אלא שאז נכנסה לתמונה פוליטיקאית בשם קתלין סבליוס שמשמשת שרת הבריאות ומשאבי אנוש מממשל אובמה, שהיא אמנם עם "דם" דמוקרטי (אביה היה מושל והיא היתה מושלת אחריו), אבל עם דעות שהרפובליקנים יחבקו: היא החליטה לבטל את ההמלצה של ה-FDA ולהשאיר את המצב כך. בחורה שהיא פחות מגיל 17 ששכבה עם מישהו וקרתה לה "תאונה" תצטרך לעבור את המסכת הידועה: רופא נשים חמור סבר, לספר להורים, פדיחות והכל (וזה במקרה הטוב, מה יהיה אם אותה צעירה מתביישת? היא תיכנס להריון מלא ובארה"ב הפלות אינן דבר חינמי) – רק בגלל פוליטיקאית שמרנית. משום מה אני מנחש ש"סגן" שר הבריאות שלנו, ליצמן, מאוד יאהב לקרוא את החדשות האלו.

ברוכים הבאים לשנת 2012 (טוב נו, עוד פחות מחודש), העידן שבו הצעירים שטופים מכל כיוון שיסתכלו – בסקסיות. פרסומות, סרטים, תוכניות שבהם השחקנים הצעירים כבר בגיל מאוד צעיר (הרבה לפני 17) מתנשקים, מתגפפים וגם … מתנועעים נמרצות מתחת לשמיכה (בסדרות לצעירים), צעירים וצעירות שוכבים היום כבר בגיל צעיר והשיטה של מניעת כדור לא תסייע לאף אחד, אבל ככה זה שמישהי עם דעות של שנות ה-50 כופה את ההחלטה שלה על פני החלטה מקצועית מדעית נטו.

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “כפיית הריון

 1. אני צריך להבהיר שאני ממש ממש לא מסכים עם אותה רפובליקאנית מודחקת, אבל הטיעון שהבאת נגדה חלש למדי.
  שאלת גלולת הבוקר שאחרי, אינה רק שאלה מדעית. יש כאן גם שאלה ערכית, לגבי זכויותיו של הילד שלא נולד. אני מדגיש, – אני דווקא בצד שלך בנושא הזה, אבל לדו"ח של טבע אין מילה אחת להגיד, ולא יכולה להיות לו מילה להגיד, בנוגע לשאלה, האם גלולת הבוקר שאחרי, כמוה כרצח.
  בכלל הנושא הזה מערב הרבה שאלות שיש להן אופי מדעי, עם אופי מוסרי. למשל, השאלה האם נכון ללמד ילדים על אמצעי מניעה, לחנך אותם להתנזרות? השאלה הזו מערבת שאלות כמו מה הדרך היותר אפקטיבית, או האם אמצעי מניעה שונים מזיקים לבריאות, שניתן לחקור בכלים מדעיים, עם שאלה ערכית, כמו האם ראוי שילדה בת 13 16 לפני חתונה בכלל תקיים יחסי מין, או האם ראוי שקטין יקבל טיפול רפואי, מבלי שהוריו יהיו מודעים לכך. למעשה, השאלה הניחה מלכתחילה, שהריונות בגילאים מסויימים הם דבר רע. אפשר לטעון שהריון והורות, כמו הרבה חוויות, יכול להיות חוויה מספקת גם בגיל 12. בעוד שבנוגע לשאלות מדעיות, אנחנו יכולים למסור את שיקול הדעת שלנו, במידה מספקת של אמון למומחים, בשאלות מוסריות – רצוי לשקול פעמיים אמון שכזה.

 2. חץ, אתה מפספס פה בגדול.
  לקתלין סבליוס למשנה נושא ההפלות. כמו כל פוליטיקאי היא רוצה עוד כוח ולכן היא התנגדה להחלטת על מנת להראות לכולם שהיא "הבוס". זה מאבק על אגו ולא על אידאולוגי.
  הרפובליקאים ממש לא נגד הגלולה, רק מי שבעד ממשלה גדולה נגד הגלולה.
  לדוגמא רון פול ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ron_Paul ) שרוב האנשים לא יגדירו כמתון איננו מתנגד לגלולה :

  הסיבה שרפובליקאים מתנגדים לנתינת הגלולה לקטינים ללא אישור אופוטרופוס היא אידאולוגית.
  אני לא יודע עם יש לך ילדים, אבל אתה לא חושב שלהורה יש אחריות על הבריאות של הילדים שלו ולכן הוא או היא צריכים להיות מעודכנים בכל שינוי במצא הרפואי של הילד ?

  לגבי ה"עמותות" כמו אפרת שאינני מסכים עם דרכי הפעולה שלה, אבל אפרת פחות גרועה מהתשקורת שצולבת אותה ומתנקלת לה. ללא עמותות כמו אפרת היינו נמצאים באותו מצב כמו מדינת ניו ג'רזי בארה"ב שבה חוקי לבצע הפלות גם בחודש ה-9 !!!

  • מני, הנקודה פשוטה: אם זה היה נתון בידי חרדים, לא היו מבוצעות פה הפלות וכדור כזה היה בלתי ניתן להשגה אלא רק במקרי חרום (ותנחש מי היה מכתיב מה זה "מקרה חרום").

 3. אלעד, נראה לי שאתה הוא זה שמפספס.

  היתה בארה"ב תנועה (שבינתיים כנראה נחלה תבוסה במשאלי עם) למען מתן הכרה בביצית מופרית כיצור אנוש, שמי שגורם למותו בכוונה יואשם ברצח. הכרה כזו היתה גורמת לכך שכל הפלה וכל שימוש בגלולת "היום שאחרי" ייחשבו כרצח.

  לי נראה שהמצב החוקי שאתה טוען ששורר בניו ג'רזי (הפלות חוקיות ללא הגבלה) הינו הרצוי ולא המצב שאליו שואפות עמותות כמו "אפרת". כמובן שצריך לדאוג לכך שנשים יכירו את אמצעי המניעה למיניהם ויהיו מודעות לכדאיות הרפואית בביצוע הפלה מוקדם ככל האפשר. ההחלטה אם לבצע הפלה בחודש ה-9 צריכה להיות בין האשה והמצפון שלה ולא בידי המחוקק.

  יתר על כן, לדעתי צריך להוציא מחוץ לחוק כל נסיון להשפיע על אשה מלהמנע לבצע הפלה אלא אם הוא מלווה בהתחייבות בלתי חוזרת לתמיכה כספית ככל שיידרש לה כדי לגדל את הילד עד לבגרות (כולל שכר לימוד במוסד אקדמאי באם הילד מספיק מוכשר לשם כך) ולהמשיך בקריירה שלה למרות האמהות שנכפתה עליה; ואם היא תבחר במסלול של מסירת הילד לאימוץ – מימון כל ההוצאות הכרוכות בכך שהיא תמשיך בהריון עד הסוף ובקבלת טיפול פסיכולוגי שיידרש כדי להקל עליה להתמודד עם התוצאות.

 4. זה לא חשוב מה חושבים בחו"ל או בכל נקודה אחרת בכדור שלנו. שורה תחתונה כאן זה עם ישראל, וע"פ תורת ישראל ההפלה אסורה… לא משנה איך שנתון זה יוצג. ההפלה אסורה. נקודה.

  • אם אתה רוצה להאמין בזה, תהנה. זה לא אומר שאחרים חייבים להאמין בזה וזה לא אומר שאפשר ורצוי לכפות דעה כזו על אחרים.

 5. על פי היהדות, ב-40 הימים הראשונים מאז ההפריה, הביצית היא "מיא בעלמא" ואינה נחשבת עובר.
  על כן לא אמורה להיות לרבנים או לסגן השר שום בעיה עם גלולות "היום שאחרי".
  מי שמתנגד לזה זה בעיקר הנוצרים הקתולים (בזרמים אחרים הדעות כנראה חלוקות).

סגור לתגובות.