סטיב ג'ובס והעקשנות שגרמה למותו

(יש לי תחושה שמהפוסט הזה עירא ידידי ואחרים יעשו מטעמים)

סטיב איזקסון, האדם שכתב את הביוגרפיה הרשמית על סטיב ג'ובס (הספר יצא לאור בנובמבר כמדומני) התראיין לתוכנית 60 דקות. הנה חלק קטן מהתוכנית, חלק מעניין שאתייחס אליו בפוסט זה. הקליקו וצפו.

נו, מה אתם יודעים.. סטיב ג'ובס היה רוחניקי, וכשהסרטן היה בגודל קטן (5%) וסרטן מהסוג שמתפתח לאט, סטיב ג'ובס החליט שהוא לא רוצה שינתחו אותו ו"יפתחו את גופו". הוא העדיף ללכת לכל מיני מטפלים רוחניים, לטפל עם כל מיני שיטות אלטרנטיביות.

בסופו של דבר, אחרי 9 חודשים הוא עושה ניתוח, אבל אז זה כבר מאוחר מדי, הסרטן התפשט לכל מיני מקומות.

בכל אותה תקופה, אנשים רבים, כולל אשתו של סטיב ג'ובס דוחפת אותו לעשות ניתוח, אבל הוא בשלו. הוא חושב שניתוח "יזיק לרוח" שבגופו. עכשיו אין רוח ויש גוף נרקב, בן אדם מת.

אני יכול להבין אנשים שמעדיפים טיפולים אלטרנטיביים, החל מהילינג ועד דיקור סיני, הם מחפשים פתרון שיהיה פחות "אלים" (אישית אני לא מתחבר לזה בגרוש וכשיש לי כאבים אני לוקח כדורים או הולך לרופא. לא הייתי אף פעם בטיפול דיקור וגם נסיון של טיפול הילינג שעשיתי כדי להרגיש על מה מדובר – החזיק בדיוק 3 דקות עד שקמתי והלכתי באמצע), אבל אם יש פתרון קונבציונאלי, לכו על זה לפני שיהיה מאוחר מדי.

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות בנושא “סטיב ג'ובס והעקשנות שגרמה למותו

 1. לי דווקא דיקור עזר היכן שהרפואה הקונבנציונלית כשלה (פניתי לדיקור רק אחרי שלא עזרו לי הרופאים הקונבנציונליים). ולכן לא הייתי שולל זאת על הסף כי זה לא דומה לשאר טיפולי הוודו.

  • אני לא שולל בצורה גורפת דיקור. אני חושב שזו טעות לקחת בעיה רצינית שיש לה פתרון קונבציונאלי שהוא לא "חצי הריגה" – ולהחליף אותו בפתרון אלטרנטיבי. אם הבנאדם יכול להסתדר עם הכאבים והוא לא מת מהם והוא הולך לדיקור והוא רואה שיפור, מה טוב, בחירה שלו.

  • קראתי פעם על מחקר שבו לקחו מומחה לדיקור סיני ואדם שאינו יודע דיקור סיני, נתנו לאדם שאינו יודע קורס מזורז באיך להחדיר את המחטים עצמם (בלי שום תיאוריה על נקודות מסוימות, מרידיאנים, אנרגיה וכ"ו) ונתנו להם לטפל במספר אנשים. האנשים דיווחו על הקלה במצבם בלי קשר אצל איזה אדם הם טופלו.

   מסתבר שאם תוקעים מחטים בבן אדם באופן אקראי הוא מרגיש יותר טוב.

   — אריק

   • אריק – אני מניח שרק חלק חשו שיפור, לא כולם. במקרה הזה המסקנה שלך לא נכונה: קוראים לזה אפקט פלצבו (חפש בויקיפדיה).

    • תקרא שוב מה שכתבתי. זו המסקנה של הניסוי, אפקט הפלצבו מנסה להסביר את המסקנה אבל הוא לא ההסבר היחידי.

     — אריק

 2. ואני חשבתי שהילינג זה שטויות בלבן, משהו בשביל לסחוט כסף בהתבסס על התמימות של אנשים רדודים.
  אני חייב להסיק מהסיפור הזה שכנראה טעיתי, אם סטיב ניסה את זה חייב להיות שיש בזה משהו, כלומר שלפחות אחת לעשר זה מרפא, מצד שני זה נשמע הזוי "אנרגיות בידיים של אורן זריף יכולות לרפא" לאלוקים פתרונים…

 3. הסיפור הזה מסתובב בערך מאז יומיים אחרי מותו של האיש, לא סיפור חדש. פורסמו מאז חוות דעת, מסוייגות כי העובדות והתיק הרפואי אינם גלויים, אבל כולם מסכימים שההחלמה שלו, על פי מה שפורסם, אכן היתה איטית וכואבת שלא לצורך.

  לגבי היותו "רוחני", האיש עבר איזו "הסבה לבודהיזם" אי שם ב-1974 כצעיר סקרן בדור הביטניקים, אבל אני לא קראתי עליו מתנהג בהרבה חמלה לעובדיו (סגנונו הקפריזי והפוגע היה אחת הסיבות שנבעט מאפל), ומעולם לא תרם גרוש לצדקה. למעשה כשחזר לאפל פעלו בה מספר תוכניות של עזרה לקהילה ותרומות ציוד ותוכנה, את כולן הוא ביטל מיד אחרי חזרתו.

  אם מותו אכן היה קשור להמנעות מרפואה מבוססת מדע, אז הוא לא היה הגאון שחשבו שהוא, ואפשר להוסיף עוד מוות מיותר לרשימה באתר http://whatstheharm.net/, וחבל שכך.

  • ומצד שני ההסתייגות המתבקשת: מדובר על מקרה בודד, ואסור להסיק יותר מדי מסקנות מעדויות אנקדוטיאליות. צריך לזכור את זה גם כאשר עדות כזו תומכת בדעות שלנו. הוא המשיך לחיות כמה שנים טובות לאחר המקרה האמור.

סגור לתגובות.