ובתפקיד הפראייר: מדינת ישראל

אתחיל ב"אני מאמין" אישי: אם בעסק שלי ארצה להוסיף נתב רציני ו"עצבני", אני אשאל כמה חברים, אולי אשלם לאיש מקצועי סכום כלשהו לשעת יעוץ (נניח 300-400 שקל) מקצועי לגבי איזה נתב לקנות. לאחר שאקנה את הנתב, אני אשכור מישהו מקצועי שיגדיר לי את הנתב תמורת X שקלים לשעת עבודה, כי אני מאמין שאנשי מקצוע טובים צריכים לקבל תשלום, ומגיע להם תשלום הגון בהתאם להתמחות והתמקצעות שלהם באותו תחום.

יחד עם זאת, אם פרילנסר מקצוען ידרוש סכום מופרז לחלוטין (נניח 1000 שקל לשעה) בשעה שעמיתיו עושים את העבודה באותה מקצועיות ב-300-400 שקל לשעה, אני לא אשכור אותו כמובן ואני די בטוח שרוב הקוראים ינהגו כך.

בתקופה האחרונה התחלתי להתכונן עם העסק שלי ל"מעבר שנה". זה שנה שהעסק שלי חי וקיים, והגיע הזמן לבעוט בחנות הוירטואלית הנוכחית (כן, ידוע לי, נראית זוועה) לטובת חנות חדשה שתשב על השרתים של העסק שלי. לשם כך צריך לשכור מתכנת, מעצב, ויש צורך לבצע שורה של החלטות לגבי עיצוב, אפליקציה וובית שעליה תיבנה החנות ועוד. מכיוון שהעסק שלי משכיר ללקוחות שרתים, עניין ההשכרה לא רלוונטי, כמו שלא רלוונטי עניין הסיסטם (שמעתי שחץ בן חמו עושה עבודת סיסטם לא רע בכלל 🙂 ), כך שמה שצריך לעשות זה לשבת עם המתכנת, עם הגרפיקאית ולאחר שהחנות מוכנה, להכניס מוצרים, להוסיף כל מיני תכנים (הסכמים, פירוט וכו'), אייקונים, לוגו, גרפיקה וכו' ולבסוף לאחר שהכל מוכן – לשנות את ה-DNS להצביע על החנות החדשה.

לפיכך בניתי מפרט די ארוך לגבי החנות ולפני שסגרתי עם מישהו, החלטתי לבקש הצעות מכל מיני חברות לבניית אתרים. המפרט עצמו די פשוט ואינו כולל דברים שיכנסו מאוחר יותר לאתר (טיקטים, בלוג עסקי וכו'). במפרט כתבתי שהאתר יבנה על אחד מהפלטפורמות שהחברה תעדיף (וורדפרס, ג'ומלה, דרופל). ישבתי טלפונית ובפגישות בחוץ עם נציגים ופירטתי לעומק.

מה המחירים שקיבלתי? לא אציין שמות חברות, אבל הם התחילו ב-30K, חלק הגיעו ל-50K, וחברה חוצפנית אחת ביקשה לא פחות מ-61,000 שקל! (להזכירכם, לא ביקשתי שיכתבו את החנות ידנית ב-PHP מאפס אלא להשתמש בפלטפורמה, את העיצוב הראשי אני קונה ואת תוכנת החנות המקורית גם ארכוש בעצמי אם יהיה צורך בכך).

בסופו של דבר מישהו שאני מכיר אותו כמומחה Joomla הציע להקים לי את החנות, ויחד עם העבודה של גרפיקאית מוכשרת אחרת – הסיפור עלה פחות מ-10,000 שקל. אותו מישהו נתן לי הנחה, אבל ההנחה לא היתה משהו כמו 50%. היא היתה בגובה כמה עשרות אחוזים, כלומר אם אותו בונה אתר יבנה למישהו זר את אותה חנות, אותו לקוח לא יגיע ל-15K מבחינת מחיר.

מהרמה האישית נעבור לרמת המדינה: מדי פעם המדינה מוציאה מכרזים לבנות אתרים כאלו ואחרים, בין אם מדובר ב"תת אתר" קטן למשרד ממשלתי כלשהו, ובין אם מדובר בשרות חדש לתושבי ישראל. חברות לוקחות את מסמכי המכרז, מפקידות ערבות ומגישות את הצעותיהן, החשכ"ל (או גופים אחרים) מאשרים את ההצעה הזולה ביותר בד"כ, וניגשים לעבודה.

וכאן מתחילות הבעיות: אתרים שנראים זוועה בדפדפנים אחרים, קוד לא סטנדרטי שלא רץ על שום דבר חוץ מאקספלורר 6/7, עיצוב תמוה שבו אתה לוחץ שעה על כל מיני "כפתורים" בדף שלא מגיבים כלל, ועוד. מילא העיצוב והאתר עצמו, אבל כמה זה עולה לנו, לציבור, מבחינת מחיר לשלם לאותה חברה? לפחות ממספרים ששמעתי, זה עולה בהערכה גסה פי 6-10 מהצעה שאתם יכלתם להשיג בשוק הפרטי הרגיל שלא דרך אותן מתמודדות במכרזים.

אבל זה לא נגמר כאן: לא רק שהמדינה משלמת פי 6-10, אלא שאף אחד גם לא אחראי לתוצאה ואף אחד לא מתקן את השגיאות והבעיות! אין שום תביעה מאותם משרדים נגד אותן חברות, אין מי שנותן את הדין.

דוגמאות? בשמחה. נסו לשלם ביטוח לאומי, מס הכנסה, מע"מ דרך האתרים היעודיים לכך ולא עם אקספלורר. לא תצליחו. נסו לבדוק תביעה משפטית או פסק דין כלשהו באתר נט-המשפט עם דפדפן שהוא אינו אקספלורר? תקבלו מיד "שגיאה כללית", ולזהכירכם, פרוייקט נט המשפט עולה למשלם המיסים הישראלי עשרות מיליוני שקלים וכבר יותר מ-3 שנים שמחלקת התמיכה של בתי המשפט מקבלת תלונות שאי אפשר להשתמש בשועל, בכרום, או אפילו באקספלורר 9 בצורה נורמלית באתר. למישהו זה מזיז משהו? לא. מדוע שיזיז? הרי אף אחד לא ישלם את המחיר על כך. אין פה דבר שנקרא "אחריות אישית".

לדעתי, יש צורך בכמה שינויים מהותיים:

 1. תחת אגף המחשוב של משרד האוצר תוקם מעין ועדה-מקצועית שתורכב מבוני אתרים מקצועיים. תפקיד אותה ועדה יהיה לבדוק קוד של מתמודדים, הן ברמה של PHP או NET. והן ברמה של HTML ו-JS. חברי הועדה לא יוכלו להגיש את עצמם כמתמודדים לזכיה במכרזי בניית אתרים למוסדות המדינה.
 2. כל מתמודד יגיש קוד בשפה איתה או מתעתד לבנות את האתר, וכמו כן "קוד Front" כמו HTML ו-JS. אותו "קוד פרונט" יהיה זמין באתר שאותו מתמודד בנה על מנת שחברי הועדה יוכלו לבדוק שאכן המתמודד בנה את האתר (אפשר גם לבקש תצהיר מהמתמודד).
 3. המדינה תוריד את סכומי הערבות הבנקאית שהיא מבקשת במכרזים, דבר שיאפשר גם לעסקים קטנים של בוני אתרים להתחרות במכרזים (בניגוד למצב כיום, בהם רק החברות הגדולות מצליחות להתמודד).
 4. המדינה תעדכן (סוף כל סוף!) את הסטנדרטים לבניית אתרי ממשלה. לדוגמא: נכון לרגע זה בקובץ PDF של הסטנדרטים, יש עדיין דרישה לתמיכה באקספלורר 6 ו-7. בשביל מה? אקסלפורר 8 קיים ל-XP, ועבודת הסבה שאתר יעבוד עם אקספלורר 6 ו-7 דורשת משאבים רבים. כל כך קשה להוסיף דרישה לבקש מהמשתמש להתקין דפדפן עדכני עם לינקים? כמו כן, מה עם "המלצה חמה" להשתמש ב-HTML5?
 5. המדינה תבקש (היכן שאפשר) להשתמש בפתרונות מבוססי קוד פתוח וקוד סטנדרטי.
 6. המדינה תוסיף סעיפים למכרזים המחייבים את בוני האתרים לתקן באגים שלא נתגלו בעבר במשך לפחות שנה ממסירת האתר למדינה.
 7. המדינה תחייב רשויות מקומיות להתאים את אתריהן לקוד מעודכן וסטנדרטי.

אלו לדעתי שינויים שיכולים לעזור לא רק לקהילת בוני האתרים, אלא גם לגולשים הישראלים שרוצים בסופו של דבר להשתמש באותם אתרים כדי לקבל שרות ובמקרים מסויימים גם לשלם למדינה (מסים לדוגמא).

מה דעתכם?

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “ובתפקיד הפראייר: מדינת ישראל

 1. שלום חץ
  קודם כל רציתי להגיד שאהבתי את הבלוג מאד בנידה ותרצה אני גם מתעסק בבניית אתרים ואשמח לשתף איתך פעולה ואים תרצה גם לעשות לך חנות וירטואלית אשמח אים תיצור קשר.
  דרור שתיוי

 2. אהלן חץ, זה ידוע, ראה את האתר cet.ac.il, אתר שמתיימר להיות המרכז האקדמאי של ישראל, מלא בשגיאות ASP במערכת חינמית שנקראית WEBSAMBA, מעניין מי אחראי לכשלון הזה.

  זה אתר שאני בכיתה ז', זו הייתה הרמה שלי, הייתי יכול לבנות להם אתר כזה 1:1 בחינם, מאמין שעלה להם 30K+.

 3. לגבי המלצה 3: משרדי הממשלה לא רשאים לדרוש ערבות מופרזת, בעיקר עקב התחשבות בספקים קטנים. ליתר דיוק, בסכומים קטנים כמו מכרזים לבניית אתר לא ניתן בכלל לדרוש ערבות אלא אם מדובר במכרז גדול המכיל רכיבים רבים. המשרדים לא תמיד מודעים למגבלה זו ואם אתה נתקל בדרישה מופרזת לערבות שכזו כדאי להסב את תשומת ליבו של המשרד לכך.

 4. הי חץ,

  כמה דיוקים קלים:
  קובץ הסטדרטים הממשלתי עודכן לאחרונה בינואר 2011. דרישת המינימום היא ie7 ולא כפי שמוזכר בכתבה בטעות.

  אני לא חושבת שהקביעה כי המדינה "פריירית" היא נכונה.
  ניתן לבנות אתרי אינטרנט זהים בטווח מחירים עצום – מהצעות זולות של מפתח בודד העומדות על אלפים בודדים ועד הצעה מחברה גדולה על תשתית רובסטית העומדת על 6 ספרות.
  ישנם הרבה משתנים שקובעים את המחיר ונכון שהמדינה דורשת איכות, מתודולוגיה, ניסיון, חוסן ואמינות מסוימים במכרזים אשר מעלים את רף המחיר.

  קוד פתוח נמצא כיום בשימוש באתרים שונים, כגון אתר הידברות, ושיתוף הציבור.
  הפתיחות לשימוש בו גוברת ואני חושבת שבעתיד נראה יותר ויותר מערכות ואתרים מבוססים על מערכות שמפותחות בתשתיות קוד פתוח. הכל לפי העניין.

  אני מאחלת לך ולקוראיך
  שנה של תקשורת פתוחה, שיח גלוי,
  ושיפור מתמיד של שירות לציבור בכלל, ובשירות המקוון בפרט.

  שנה טובה!

  • שלום מיכל, נחמד לראות שמישהו מתהילה מגיב 🙂
   לענייננו:
   1. קובץ ה-PDF שקיים להורדה עדיין מדבר על IE6. לפני שכתבתי את הפוסט הורדתי אותו וקראתי ובגלל זה כתבתי.
   2. עניין בניית אתרי האינטרנט ב-6 ספרות: ברוב מוחץ של המקרים, הכסף הולך לכיסן של אותן חברות גדולות והן מפרישות סכומים קטנים כדי לתת לבונה אתרים כלשהו (או 2-3 מתכנתים) שיבנו את האתר בעשירית המחיר ממה שהם קיבלו, והתוצאות מראות אתרים זולים שנבנו ע"י מפתחים לא מנוסים / "תקועים" בטכנולוגיות עבר, מה ששוב מחזיר אותנו לחוסר אפשרות שימוש באתרים בדפדפנים מודרנים.

   שנה טובה גם לך

   • למה שלא נגיב? אנחנו מאמינים, כאמור, בתקשורת ישירה, שקופה ודו כיוונית:)

    1. בדקתי שוב את הנושא. מדריך הסטנדרטים, כפי שהוא מופיע כאן http://www.gov.il/NR/rdonlyres/D3BC99FF-3127-4381-823D-9F945D3DF2A5/0/GovStandardsGuide2011v9.pdf

    מדבר על תאימות חובה ל ie7, עם המלצה לתמוך גם ב 6.

    2. אצלנו בממשל זמין הפיתוח נעשה ע"י אנשי היחידה ואיני יכולה להגיב בשם משרדים אחרים.
    באופן עקרוני חברות תמיד "גוזרות קופון" כיוון שהן לוקחות אחריות משפטית, חוסן, ערבויות וכו'. זה נכו ןבעבודה מול גופים עיסקיים ולא רק מול הממשלה.

    3 . איני יודעת לאיזה דרישות מופרזות אתה מנסה לרמוז. אשמח להתייחס לכך כשתכתוב את הדברים.

    אנחנו תמיד כאן, להגן על עמדתנו כשאנו צודקים, לתקן ולשפר כאשר תשומת ליבנו מופנית לטעויות.
    מי שלא עושה – לא טועה.

    ותודה שאכפת לך:)

 5. שלום חץ , האמת לא הבנתי מה הבעיה ההפרשים בין המחירים בד"כ נובעים מאיכות העבודה וההשקעה אז מה לא בסדר?

 6. כמו שאבא תמיד אומר, ידע זה כח כנראה שאנחנו צריכים להיות חצי מוסכניקים חצי גננים חצי נגרים חצי מכל דבר … גם חצי בונה אתרים כדי שלא יעבדו עליך – ואח"כ אומרים שאנחנו פרנויידים , רק בישראל!

 7. תודה על המאמר רק למה מחירי בניית האתרים בארץ ככ יקרים?

סגור לתגובות.