חברים בימין מציגים: הספינים על המחאה

כאחד שקורא הרבה חדשות באתרי האינטרנט השונים, אני רואה שוב ושוב כל מיני נסיונות הטעיה של גורמים שונים הממוקמים בצד הימני של המפה הפוליטית (או דעות פוליטיות). למרות שאנוכי ימני בדעותי, אני לחלוטין לא מסכים עם דעות אלו. בהתחלה התעלמתי, אולם אני רואה את הדברים עולים שוב ושוב מגורמים שונים (זה התחיל בדוד עמר ואיוב קרא, המשיך עם ליברמן, קופץ למרגול ועד ציפי חוטובולי אתמול), והחלטתי לענות לאותם אנשים.

גילוי נאות: תרמתי 100 שקל למחאה וכעסק תרמתי להם שרת וירטואלי (אגב, האתר עצמו אינו יושב בשרת שנתרם) משום שלדעתי מחאה זו חשובה.

לצערי אותם מתלוננים, כמו רבים אחרים שמעדיפים להתרכז בנקודות שונות שלדעתי מחטיאות את הפואנטה, להלן הנקודות:

 1. "המחאה פוליטית": ארבעת ראשי המחאה אינם בדיוק ה"דארלינג" של הצד הימני במפה הפוליטית. "צפונבונים" שלא בדיוק חובבים את הערכים הימניים, גיוס לצה"ל ועוד. נוסיף לכך שילוט הקורא להעיף את ביבי והימין מהשלטון, שילוט שמגיע מגופים כמו "השמאל הישראלי", "קדימה", "מרצ", "שלום עכשיו" וכו' שרואים באותן הפגנות ימניות ומיד קופצים בימין לצרוח "זו מחאה פוליטית ולא מחאה לגטימית"
  כשאני רואה את הטענה הזו אני תוהה לעצמי באיזו פלנטה אותם מתלוננים חיים. הרי זו תהיה התאבדות מצד אותם גופים פוליטיים לא לנסות להשתמש במחאה הזו כדי להפיל את הממשלה, זו טיבה של דמוקרטיה מתוקנת – האופזיציה צריכה להיות לוחמת ולהשתמש בכל מה שלרשותה כדי להפיל את הקואליציה, כך זה בכל מדינה דמוקרטית. רוצים תזכורת? נסו להיזכר מה הרפובליקנים עשו עד שבוע שעבר לנשיא הדמוקרטי. ככה זה בדמוקרטיה.
  אבל אם מישהו חושב שאלו רק גופים פוליטיים שמנסים להשתמש במחאה לצרכיהם, הוא מוזמן להסתכל מחדש בתמונות מהמחאה האחרונה. רואים בתמונות שלטים כחולים של "ערבות"? תהיתם מי אלו? לא, הם לא שייכים לגוף פוליטי, הם שייכים (כפי שתומר פרסיקו ידידי בדק ובירר) ל.. "קבלה לעם", אותו גוף שמנסה לשטוף את המוח של צעירים בכך שקבלה כביכול – היא הפתרון להכל, והם לא היו הגוף היחיד שמנסה לנצל את המחאה כדי לפרסם את האג'נדה שלו.
  כל זה אינו משנה את העובדה הפשוטה: המחאה הזו מגיעה מאנשים, ואינה קשורה לימין או שמאל, לדתיים או חילונים, לצעירים שגרים בשינקין או לצעירים שגרים בטבריה. זו מחאה של כולם והמחאה מדברת על הבעיות שיש לאנשים במעמד הנמוך והבינוני שנמצאים בכל הגיזרות במפה הפוליטית. ה-300,000 שהיו במוצ"ש בכל הארץ היו ימניים, שמאלנים, מובטלים ועובדים, רווקים ונשואים ועוד, כך שלהתלונן על כך שהמחאה היא פוליטית זו התנהגות המתעלמת מהמחאה עצמה ובמקום זאת מחפשת להתמקד באלו שמכניסים ידיים לצלחת ולא להתמקד בבעיות שבגינן קמה מחאה זו. אד הומינם לחלוטין!
 2. "הקניונים מלאים": עוד טיעון שגוי שמחטיא לחלוטין את המחאה. איש אינו טוען שהמדינה שלנו היא מצרים או עזה או אפריקה, סודן או כל מדינה ענייה אחרת, כולל אותם אלו שעומדים בראש המחאה ואלו המשתתפים במחאה. כן, הקניונים מלאים, רכבים נקנים ואנשים טסים לחופשות, אבל המתלוננים שוכחים דברים פשוטים:
   1. אותה חופשה בחו"ל, אותו סופ"ש בצימר – מומן ע"י משהו שלא תמיד זמין. תוכנית חסכון (שהחוסך חסך כמה מאות שקלים כדי שבעתיד יוכל לשבוע לנשום!) שנפדתה, הלוואה שהבנק נתן, בונוס שהעובד קיבל, וכו'. אחרי הכל – גם עובד שיחסוך 200 שקל בחודש ממשכורת של 5000 שקל, אחרי שנתיים ימצא סכום של 5000 ש"ח שאותו הוא יוכל לנצל לחופשה קצרה. זה הופך את אותו חוסך לעשיר ו/או מפונק? לא.
   2. אנשים קונים בקניונים עוד ועוד בגדים ומותגים ואייפונים וגלקסי ועוד מיליון דברים. מאיפה הכסף? מכך שהבנקים נותנים אשראי ומינוס. תפקיד כל חודש במשך שנה משכורת של 4000 ש"ח והבנק יסכים לתת לך עוד 4000 ש"ח מסגרת (כלומר 4000 שקל נוספים) ועוד 3000 בכרטיס אשראי והופס – יש לך 7000 שקל נוספים. כמובן שזהו רק קו אשראי שאותו צריך לשלם והבנק שוחט בריביות על כך, אבל רוב האנשים מתפתים להשתמש בזה ובמיוחד מתפתים לחגוג עם הכרטיס אשראי, אחרי הכל לא משלמים את הסכום עכשיו, משלמים את זה אי שם, חודש הבא אז עד אז "יהיה בסדר". רוצה רכב חדש? הבנק ישמח לתת לך פה ועכשיו הלוואה לרכב, אפילו ערבים לא תצטרך! רק תביא הצעת מחיר מסודרת, נבדוק שאתה מכניס משכורת כל חודש (גם אם המשכורת שנכנסת היא בסביבות ה-5000, תאמינו לי, שאלתי קצת) ובתוך יומיים יועבר הסכום למוכר (כמובן תוך כדי רישום על הרכב שהוא משועבד לבנק) והלקוח יהיה עם רכב יוקרתי חדש ונוצץ. זה אומר שאותו לקוח עשיר? לא. מה עם כל עובדי ההיי-טק שמתנייעים ברכבים חדשים? הם עשירים? לא, המעביד גובה את ה-3K (מינימום) מהברוטו שלהם כל חודש. אותם עובדים עשירים? לא, כך שההסתכלות על אנשים שממלאים קניון כאילו אין צרות היא הסתכלות מוטעית. אנשים שגם בצרות פיננסיות לפעמים מצליחים לגרד 100-200 שקל פעם בחודש לצאת לסרט / מסעדה כי הם חייבים לנשום וקצת להנות, אחרת אפשר להתחרפן מדאגות.
   3. ישנם כל מיני אנשים (שאני קורא להם הזויים) שבטוחים שאותם אנשים שמוחים ומפגינים, מחפשים בעצם שהמדינה תממן להם את האייפון/אוטו/דירה והדברים כמובן אינם נכונים. מי שאשם במחירי הדיור הגבוה לרכישה הם לא רק הקבלנים אלא במיוחד המדינה ואין זה קשור לימין או שמאל פוליטי – שניהם אשמים אם מסתכלים אחורה ואותם מפגינים לא מחפשים שהמדינה תתן להם דירה במתנה, אלא שהמדינה תעשה כל שהיא יכולה כדי להוזיל עלויות שקשורות למדינה כדי שכל זוג יוכל לרכוש דירה (על כך בהמשך). אף מפגין שפוי לא מצפה שהמדינה תהיה הספונסרית שלו כתחליף למשכורת או כמשכורת שניה.

המחאה הזו צוברת עוד ועוד תומכים בגלל שלאנשים נמאס, וגם אם קדימה או העבודה היו הקואליציה – המחאה היתה נוצרת. רצה הגורל והליכוד בשלטון וביבי הוא הפוסטר-בוי של קפיטליזם חזירי בין אם הוא ראש ממשלה או אם הוא היה באופוזציה. ביבי מאמין פנאטי בקפיטליזם וכוחות שוק ומבחינתו להפריט את הכל ולתת הנחות לעשירים – זה מה שיהיה, בדיוק כמו הרפובליקנים בארה"ב. מישהו ראה את ביבי מבטל את תוכנית ההנחות לעשירים וחברות? לא.

צריך לזכור שהמחאה הזו מוצדקת כי לאנשים בצפון, בדרום ובמרכז נמאס להיות הפראיירים. אנשים מחפשים הקלה ואותה הקלה צריכה לבוא מכל מיני כיוונים. מדוע יש 16% מס על מוצרי מזון (דבר שבארה"ב אין, אגב, ומעיק  במיוחד על המעמד התחתון וגם על הבינוני)? הרי את אותם 16% יצטרכו לשלם גם זה שמרוויח 4000 שקל בחודש וגם זה שמרוויח 30000 שקל בחודש. היכן ההגינות בזה? מדוע אין חיוב לבנות 20% דיור בר-השגה בכל רב קומות שנבנה לצרכי מגורים? יש את זה בניו-יורק ובמדינות אחרות רבות בארה"ב, במה ישראל יותר טובה מהם בקשר לזה?

כשהמפגינים מדברים על כך שהממשלה מנותקת ולא מקשיבה, הדברים לא מגיעים רק מהשמאל, אלא גם מהימין הפוליטי. שלשום האוצר אישר העלאה של 10% בתעריפי החשמל בעיתוי הכי גרוע שאפשר: בשיא החום כאשר כל העם משתמש במזגנים, והעליה הזו כמובן חלה על כל המגזר היצרני, מה שאומר שכל המוצרים המיוצרים בארץ יעלו, כי צריך לשלם יותר חשמל כדי לייצר את אותם מוצרים ומי ישלם זאת? אתה ואני והוא וכולם. האם אפשר היה למצוא פתרון אחר מאשר להעלות את המחיר? סביר להניח שכן, אבל כשמשרד האוצר מנותק ממה שקורה בחוץ וראש הממשלה לא עוצר עליה מטורפת כזו – הוא לא מרוויח גיבוי מאף מפגין.

לסיכום: המחאה הזו מגיעה מלמטה, היא לא הוקמה ע"י מאסטרים בתקשורת המומחים בספינולוגיה. היא מגיעה מצעירים שנמאס להם, ואותם מנהיגים עשו, עושים ויעשו טעויות על ימין ועל שמאל, ויש להם דרישות שחלקן מגוכחות וחלקן לגטימיות, אבל זה הדבר היפה – זו מחאה אותנטית. זו לא עוד מחאה ממומנת "מטעם" ואיש לא משלם למפגינים לבוא בהפגנות. לאנשים נמאס וסוף סוף אנשים קמים ומצביעים ברגליים והממשלה חייבת להבין שהם הממשלה של העם והחלטות צריכות להתבצע. דברים צריכים להשתנות.

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “חברים בימין מציגים: הספינים על המחאה

 1. חץ, איזה "צדק חברתי" הם רוצים ? בסגנון סטאלין או פול פוט ?
  אתה כעסק יורה לעצמך ברגל כשאתה תומך בהם. אין בישראל ( או בשום מדינה על הכוכב הזה) קפיטליזם חזירי משום שאין קפיטליזם. המחירים של כל המוצרים בשוק מפוכחים על ידי המדינה.
  דוגמא :
  כאשר אתה משכיר למישהו שרת, המכיר שהלקוח משלם לך מורכב מעלות הקרקע (מנהל מקרטעי ישראל ), עלות החשמל (חברת חשמל), מיסים ומה שמכונה ה"רווח" שלך. אבל גם ה"רווח" שלך נקבע על ידי המדינה מאחר ואתה משלם ארנונה, מיסים, חשמל, מים, אגרת טלויזיה ורדיו, אגרת רישוי לרכב ועוד מיליון אגרות והטלים שבכוונה לא נקראים מיסים. צריך גם לזכור שעלות העבודה (שכר) לא נקבעת על ידי השוק החופשי אלה על ידי הפוליטיקאים. כך שה"רווח" שלך שהוא בעצם מה שאתה צריך כדי לממן את עלות המחיה שלך, נקבע בעצם על ידי המדינה ולא על ידי השוק. גם מחיר הקוטג' נקבע על ידי המדינה :
  1) סולר למשאיות והטרקטורים
  2) שכר עובדים
  3) ארנונה
  4) עלות החלב ( מחיר מטרה = תאום מחירים בחסות החוק)
  וכו'…
  אם היה שוק חופשי אז היית יכול להיות רפתן אבל אסור לך כי זה יסכן את הציבור. (יש מכסת יצור כי זה רע שהמחירים יורדים)
  אם היה שוק חופשי אז היית יכול להיות בעלים של לול לביצים אבל אסור לך כי זה יסכן את הציבור. (יש מכסת יצור כי זה רע שהמחירים יורדים)
  אם היה שוק חופשי אז היית יכול לסים על הגג לוח סולארי וליצר חשמל אבל אסור לך כי זה יסכן את הציבור. ( יש וועד עובדי חברת חשמל )
  אם היה שוק חופשי אז היית יכול להיות קבלן ולבנות דירות של 3 חדרים אבל אסור לך כי זה יסכן את הציבור. ( יש ראשי ערים שלא מאשרים דירות קטנות מ- 100 מ"ר כי הם רוצים עוד ארנונה )
  אם היה שוק חופשי אז היית יכול להיות קבלן ולבנות בניין של 20 קומות למגורים אבל אסור לך כי זה יסכן את הציבור. ( יש גופים הנקראים "מקבלי הירוקים" שמתנגדים לכל בניה )

  אם מי שמוחה היה רוצה באמת לפתור את הבעיות אזהוא היה בעד בניה לגובה, בעד שכל אחד יוכל להתקין לוח סולארי על הגג שלו, בעד קיצוץ הבירוקרטיה, בעד סגירת מינהל מקרטעי ישראל, בעד ביטול המס על הפנסיה ( יש המכנים אותו בטעות "מס חברות" ), בעד פיטורי כל המינויים הפוליטאים, בעד פיטור המורים שלא יודעים את החומר שהם צריכים ללמד, בעד פיטור הרופאים שחותכים מוקדם מבתי החולים כדי לעבוד בקליניקה הפרטית.

  אני לא קורא להם מוחים אני קורא להם מתיוונים כי זה מה שהם, הם רוצים שנהפוך ליוון ולך כבעל עסק יש חובה להילחם בהם כי אתה הראשון שיפגע. תמיד העסקים הקטנים נדפקים מאחר הם לא יכולים לשחד פוליטיקאים כמו הוועדים או העסקים הגדולים. אם המחאה תצליח אז יהיו לנו כמה שנים שנראות טוב וזה יבוא משבר חוב כמו יוון.

 2. חץ, הטענות הללו שאתה תוקף הן פשוט ספינים של הימין בנסיון לקעקע את המחאה. ברור שאלו טענות אידיוטיות משום שאנשים הולכים לעבודה כדי שיהיו להם חיים נוחים. הם משקיעים (הרבה כסף) כדי ללמוד ולהשיג עבודה טובה יותר שלא תממן להם רק אוכל בסיסי אלא איזה סרט מדי פעם, או מסעדה טובה ונופש פעם בשנה. רק שמרוב חזירות אנחנו עובדים בשביל לממן מיסים, דיור, אוכל ומינוס (בסדר הזה).
  אלעד, אתה פתטי. חבל על המאמץ לענות לך.

 3. אבים,
  אפשר לדעת למה אלעד פתטי? יש לך אולי טענה עניינית לרשום על מה שהוא אמר? ככלכלן אני מרשה לעצמי להגיד שהתגובה שלו מראה בקליפת אגוז את הבעיות של המשק הישראלי שקשה לראות אותם במבט ראשון. רק לשם הדוגמא, פתיחת שוק החלב לתחרות יכולה להועיל מיידית לשכבות החלשות וגם לספק תעסוקה לעובדים החדשים שיעבדו בתעשייה המתפתחת.

  • יונה לא יודע מה איתך אבל אני לא רושם
   אני כותב.
   לא בא לי לענות תגובה עניינית לעילגות הזו
   זכותי.
   וכלא כלכלן אני רק יכול להגיד לך שמסתבר שכלכלה חופשית תורמת בעיקר למי שיש לו ומרחיבה פערים. במקביל היא תורמת לגירעון התקציבי עד כדי חוסר יכולת לפרוע חובות. דוגמאות? יוון, ספרד, אירלנד, איטליה, ארהב ….
   אם כל כך טוב אז למה כל כך רע?

 4. אוי אברוך.
  כלכלה חופשית תורמת למי שיש לו? איך בדיוק? בכל הארצות שציינת אין כלכלה חופשית אלא איגודי עובדים סופר חזקים שלא מאפשרים לפתח מפעלים כמו שצריך. גירעונות של הממשלה נוצרים כשהממשלה מבזבזת כספים עם או בלי קשר למבנה השוק שלה. אפילו ארה"ב שנחשבת סמן ימני של כלכלת שוק סובלת ממגזרים מסובסדים שלא לדבר על הלחצים הפוליטיים שקבעו את הכללים למתן משכנתאות (אם זה מעניין אותך תקרא על ההיסטוריה של פרדי מאק ופאני מיי).

  בצורה יותר רלונטית לישראל: המוצרים שעולים כאן יקר עולים יקר בגלל שאין שוק. נתתי את הדוגמא של שוק מוצרי החלב – הממשלה קובעת כמה חלב לייצר, מי ייצר, איפה לייצר, למי למכור, בכמה למכור. בשוק חופשי הייתי מייבא טונות של אבקת חלב ברבע מחיר ומספק לכל העניים גבינות קשות ויוגורטים בזול.

 5. הטענה שאפשר לייבא הכל בזול במקום אחר היא שקר מוחלט ורשע נפשע שראוי ורצוי להדיח מהחברה שלנו כל אדם שמעיז להפליץ אותה.
  עלויות היצור של רוב המוצרים דומות (במשאבים, לא בכסף כי כסף אי אפשר לאכול ועל חלוקת משאבים היום בזול משלים מחר ביוקר), רק שעל הדרך צריך גם לנייד את הסחורה חצי עולם.
  מלבד מוצרים תעשיתיים שהגיוני יותר לייצר במפעלים גדולים באופן מרוכז אין טעם לייבא דברים שאפשר לגדל מקומית.

  אנשי השוק החופשי לעולם לא בעד שוק חופשי, מלבד במעגלים אנרכיסטים לא פגשתי מעולם אדם שדיבר על שוק חופשי ובאמת התכוון לזה. בשוק חופשי מותר לי להכניס כדור בראש של מעסיק אם הוא נצלן, זאת המשמעות של שוק חופשי.
  אני אניח שרוב המשתתפים בדיון עד כה אינם בעד הרעיון שעובד מנוצל יהיה רשאי (על המשקל של אין איסור, המדינה לא מתערבת, זוכרים ?) להכניס כדור בראש של מעסיק נצלן ולכן הם לא בעד שוק חופשי, הם בעד שימוש במשאבים של הכלל (המדינה והטבע דרך האפשרות לרכוש משאבי טבע, בתי המשפט והמשטרה) כדי להגן על היכולת של אלו שיש להם יותר להרוויח עוד על חשבונם של אלו שיש להם פחות.

  בנוסף, קידום החברה שלנו בתחומים יקרים למחקר אפשרי אך ורק על ידי גופים גדולים, גופים גדולים יכולים להיות המדינה שחייבת לעם דין וחשבון או אנשים פרטיים חברות מסחריות שלא מחוייבים בדין וחשבון (בשוק חופשי, כן ?) לאף אחד. באופן אישי אני מעדיף שמי שמתעסק בנושא יהיה חייב בדין וחשבון מסיבות מוסריות. (אפשר להתבונן במקרה של מונסנטו (אני מקווה שכתבתי את השם נכון) כדי לראות את רוב הסיבות ללמה זה רע שחברה פרטית לכאורה מקדמת תחום מדעי ולא המדינה).

  יוחאי

  • יוחאי,
   להכניס למשהו כדור בראש אז אנרכיה לא קפיטליזם. אם אתה רוצה לדעת מה זה קפיטליזם תקרא על Ayn Rand.

   • אלעד,
    להכניס למישהו כדור בראש זה שוק חופשי, אי אפשר לבכות שהמדינה לא יודעת לנהל דברים ואז לדרוש ממנה להגן עליך.
    או שאתה סומך על העיקרון של מדינה שמספקת שירותים ומחזיקה מונופולים מסוימים או שאתה לא, אתה לא זוכה לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, לא בלי שאנשים יפתחו בקריאות בולשיטצבועוכו… מסיבה מאוד מוצדקת.

סגור לתגובות.