מחשבות על גוגל+

כמו כל העולם ואחותו בתחום הטכנולוגיה, גם אני ראיתי את הכתבות והוידאו על גוגל+ – והאמת? עוד לפני שיש לי הזמנה לשרות (יש למישהו הזמנה ספייר? אשמח לקבל במייל: [email protected]) – התלהבתי.

בעבר לא חסכתי בביקורת על פייסבוק (וגם הופעתי בטלויזיה בנושא). למארק צוקרברג יש רעיון פשוט והוא לא מתבייש להציג אותו: שכחו מפרטיות. אין יותר את זה, וכל המידע שאתם מעלים – ישומש בצורה כזו או אחרת ליצירת פרסומות ורווח לפייסבוק. אתה מגדיר הגדרות פרטיות בפייסבוק ואחרי מספר ימים יש לך הודעה בדף (כמובן שלא באימייל): מעתה התמונות שלך ישומשו לצרכי פרסום וההגדרות שלך שונו בהתאם. אם לא תשנה מיידית את ההגדרות, פייסבוק בהחלט תסמך להשתמש בתוכן/מדיה שלך לצרכי פרסום.

אחד החסרונות הכי מהותיים בפייסבוק, זה שאתה צריך לשקול היטב מה לאמר, במיוחד אם יש לך חברים רבים בחשבון שלך. אם אתה שכיר והבוס שלך החליט להיות החבר שלך, הוא לא תמיד ישמח לקרוא על מעלליו של העובד בתוך ומחוץ לעבודה. רוצים תרגיל? אם הבוס ברשימת החברים שלכם, תנסו לכתוב הודעה כמו "משעמם לי". את תגובתו של הבוס שלך תראה די מהר.

גוגל ניסתה בעבר להיכנס לתחום החברתי, בין אם ע"י החדרת Buzz (שהיה אסון מבחינת פרטיות וגרר אחריו תביעות נגד גוגל), ובין אם בהחדרת Wave (שרבים פשוט לא הבינו מה לעשות עם זה). גוגל נכוותה קשה וראתה בעיניים קלות כיצד פייסבוק מוסיף עוד ועוד משתמשים למרות שפייסבוק דורכת בחדווה על המשתמשים שלה לטובת חופן דולרים נוספים (מפרסום), והפעם נראה שגוגל הפיקו לקחים.

אחד הדברים הראשונים שממש אהבתי בגוגל+ זה עניין ה"מעגלים" (Circles. אין קשר לדן שילון, נכון? 🙂 ). כשאתה מתחיל עם גוגל+, אתה לא חבר של אף אחד, ואתה מקבל את רשימת האנשי קשר שלך מה-GMAIL ומחליט איזה איש יכנס לאיזה מעגל. חברים אישיים קרובים במעגל אחד, חברים מהעבודה במעגל שני, נודניקים/קרציות שלא ברא השטן במעגל שלישי, וכו', וכך לא רק שאף אחד לא יודע באיזה מעגל שמת אותו בחשבון שלך, אלא שאתה יכול לנתב הודעות ותוכן/מדיה ישירות למעגל ספציפי מבלי לשתף אחרים.

דבר נוסף שאהבתי הוא ה"זוּלה". סוף סוף אפשר בקלות להרים צ'אט קבוצתי וכל אחד יכול דרך כל מכשיר/מערכת הפעלה לצ'וטט בקבוצה. תמיכת הוידאו מוסיפה המון, במיוחד האפקטים שגוגל מגדיל את התמונה של מי שמשוחח ברגע זה, וגם עניין הצפיה ביוטיוב (מעלים לינק וכולם רואים את הוידאו במקביל) הוא דבר מאוד נחמד. לצעירים האופציה הזו יכולה לסייע כשיוצאים לבלות. לאלו שבוגרים יותר, פונקציונאליות כזו מקלה משמעותית כשעובדים/משוחחים על משהו משותף.

גם תחום הטלפון הסלולרי/טאבלט לא נשאר יתום. בעלי טלפון מבוסס אנדרואיד יכולים להוריד את אפליקציית הגוגל+ ולשוחח ישירות עם חברים. פונקציה נחמדה נוספת היא העלה אוטומטית של תמונות אל הגוגל+, כך שאם חס ושלום נאבד הטלפון או נמחקו התמונות, הם יחכו לכם בגוגל+, ומשם אפשר לשתף אותם (שוב, למעגלים מסויימים, ללא צורך בשיתוף לכל העולם ואחותו או רק ל"חברים", מה שקורה היום בפייסבוק).

והדבר האחרון שלי הוא חשוב: האפשרות לשתף עם יותר פירוט. לא עוד Notes צולע שקיים בפייסבוק או צמצום אכזרי להודעות שפייסבוק עושה כיום. בא לך לכתוב פוסט שלם כהודעה? תרגיש חופשי. אף אחד לא מגביל אותך.

האם כדאי לעבור מפייסבוק לגוגל+? לדעתי התשובה היא "כן". סוף סוף אתה יכול להיות מה שאתה באמת, בלי לחשוש כל רגע לפרסם משהו שאולי יפגע בך בעתיד. בא לך לפרסם דאחקות על מישהו? מעגל החברים הקרובים שלך מכיר אותך, והם יקבלו בברכה פוסטים כאלו. בא לך לדבר על דברים שלא כל כך מקובלים בקרב חברים מהעבודה? תרגיש חופשי לכתוב ולפרסם במעגל הנכון. זו גם תהיה הזדמנות שלך להתחיל מאפס, וגם כשכל מיני לא-רצויים רוצים שתוסיף אותם, תוכל לשים אותם במעגל "לא לתת יחס" – הצד השני לא ידע על כך.

לסיכום: אין ספק, גוגל למדה הרבה דברים מאז הכשלונות האחרונים. השימוש עצמו נראה פשוט גם למשתמש הדיוט, ודף הבית מאוד מזכיר את דף הבית שלך בפייסבוק עם 3 טורים, תזרים מידע, הצעות חברות חדשות וכו', כך שמי שמגיע מפייסבוק יכול להרגיש בבית. לגוגל יש בהחלט עבודה נוספת להוסיף פונקציונאליות חסרה (יבוא שמות אנשים ממקורות אחרים כמו סקייפ, מסנג'ר, וכו'). הם יצטרכו לשדרג את הצ'אט כדי לעבוד עם טכנולוגיית WebRTC שהם הוסיפו לכרום לאחרונה במקום להסתמך על תוספים של Vidyo ו-Global Solutions שצריך להתקין בכל מחשב. הם יצטרכו לפתוח את גוגל+ למפתחים כדי שהם יפתחו אפליקציות לגוגל+ והם צריכים לעשות דברים רבים, אבל ההתחלה ממה שאני ראיתי בקליפים – נראית חלקה ומעולה.

עכשיו נשאר רק להמתין שגוגל תפתח את גוגל+ לציבור הרחב, ואז נראה האם אנשים מוכנים לנטוש את פייסבוק לטובת המוצר של גוגל. זה לא יהיה קל, זה יהיה ארוך, אבל אם גוגל תמשיך להשקיע ולשפר את גוגל+, הם יוכלו לכבוש את העולם.

Print Friendly, PDF & Email

24 תגובות בנושא “מחשבות על גוגל+

 1. לא התעמקתי יותר מידי בפרטים, אבל שמתי לב שכל יישום הצ'אט בעצם מבוסס על XMPP ו־Jingle, כך שבמובן מסויים מדובר בפרוטוקולים פתוחים ואולי אפשר יהיה לתקשר משם גם מול אנשים אחרים שאינם משתמשים בשירות. מצד שני, גם פייסבוק משתמשים ב־XMPP ולא ראיתי עד כה אף־אחד שמדבר עם משתמשי פייסבוק מבחוץ.

   • ידוע שאפשר להתחבר על קליינט xmpp לפייסבוק, אבל התכוונתי לתקשורת בין רשתות. כיום יש למשתמשים בפייסבוק מזהה שהוא גם כתובת אימייל ([email protected]), ונראה לי מאד שימושי להמשיך להשתמש במזהה הקיים שלי בג'ימייל ולהתכתב דרכו עם אנשים שמחוברים לצ'אט של פייסבוק.

    אגב, קצת מסוכנן להשתמש בהגדרות ה־XMPP של פייסבוק. הם לא טרחו להפעיל שם דרישת הצפנה, כך שאם אתה מתחבר מרשתות אלחוטיות פתוחות פרטי ההתחברות שלך לפייסבוק ישלחו באופן חשוף ואפילו מבלי שיזמת בעצמך את שליחת המידע הזה.

 2. השירות נראה מעולה וקרה לי יותר מפעם אחת שפרסמתי משהו בפייסבוק וזה פגע בי אחר כך.
  הבעיה היא שאין הרבה מה לעשות עם רשת חברתית אם מספר החברים מוגבל [מנסיון עם WAVE] אבל עדיין הייתי שמח לנסות.
  אם למישהו יש הזמנה: [email protected]

 3. מעניין ונראה מעולה. אבל אתה מאוד תמים אם אתה חושב שפייסבוק משתמשים בכל פרט שאתה עושה כדי למנף רווחים, וגוגל לא יעשו את זה. להזכיר לך את המשפט מלפני מספר חודשים בלבד? "אם אתה עושה משהו שאתה לא רוצה שידעו עליו, כנראה שלא היית צריך לעשות אותו מלכתחילה".
  הא, והבעיה הכי גדולה של כל מוצר שמנסה להתחרות במשהו קיים ומצליח (מאוד במקרה של פייסבוק) היא גם הבעיה של גוגל+: לגרום לאנשים להגיע. וזה יהיה ממש לא פשוט, במיוחד עם עניין ההזמנות (אגב, האם רק בעלי חשבון גוגל יכולים להירשם? עוד מכשול).

 4. גם אני אשמח לקבל הזמנה, מסקרן אותי לדעת מה זה
  [email protected]

  בכל אופן, שלחתי בקשה לגוגל , במידה ואקבלה אשלח לכם גם הזמנה

 5. אחרי כמה נסיונות מישהו סוף סוף טרח לענות לי ומסתבר שאופציית ההזמנה עדיין לא פעילה.

 6. אני מקווה שתהיה שם אפשרות חיפוש בפרופיל, זה הכי חסר לי בפייסבוק, בלתי אפשרי לאתר מידע היום בפיד או בוול.

 7. אגב זה היה אדון שמידט מגוגל שאמר "תשכחו מפרטיות".

  אני מקווה שילך להם, אפילו רק כדי ליצור תחרות עם פייסבוק אם לא בשביל שאצא מהרגשת המחנק שאני מרגיש כל פעם שפייסבוק משמש כתחליף לווב בכלל (למשל – getjar.com הוא שוק אפליקציות אנדרואיד היחיד שאפשר להשיג בו את Cut The Rope לאנדרואיד אבל אפשר להירשם אליו רק דרך פייסבוק. למזלי אפשר להוריד אפליקציות גם בלי להרשם).

  • וואו! אם מישהו יכול לעשות את זה בבקשה להזמין אותי לפני שזה נסגר

 8. אוקיי תייגתי אתכם בתמונה. תודיעו לי אם התחברתם בהצלחה!

  ראיתי שחץ כבר איכשהו בפנים.

  — אריק

 9. תייגתי מיהשי לפני מספר דקות הוא ניסה להצטרף וקיבל הודעה שזמנית הוא לא יכול
  כנראה, שכרגע זה נסגר

סגור לתגובות.