מיקרוסופט קנו את Skype

אני כותב את הפוסט הזה ביום העצמאות. אנשים רבים שמחים, עושים "על האש" ודי מאושרים. גם חברת סקייפ יכולה לפתוח שמפניה: מיקרוסופט רכשו את סקייפ מקבוצת משקיעים בראשות Silver Lake תמורת סכום מדהים: 8.5 מיליארד דולר.

אין ספק שמקימי החברה, המשקיעים, וההנהלה של סקייפ מאושרים בהחלט מהסכום. מיקרוסופט אולי מאושרים שהם הצליחו "לחטוף" את סקייפ מתחת לידיים של גוגל ופייסבוק (שלפי השמועות ניהלו מגעים לרכוש את סקייפ), אבל הסכום מצליח להראות משהו מסויים אחד לגבי מיקרוסופט…

מיקרוסופט בפאניקה!

מדוע? הסיבה פשוטה: מיקרוסופט פספסה את האפשרות לרכוש את החברה בעבר בסכום הרבה יותר זול: eBay שרכשו את סקייפ, מכרו אותה לקבוצת משקיעים בזמנו תמורת 2.75 מיליארד דולר, כלומר אם מיקרוסופט היתה רוכשת את Skype ישירות מ-eBay דאז, הם היו יכולים לסגור את רכישת החברה תמורת אותו סכום או משהו קרוב לכך.

יבואו אנשים ויאמרו "אבל מיקרוסופט לא היתה במצב כמו שהיא נמצאת היום", וזה נכון, אבל אותה פאניקה קיימת אצל מיקרוסופט גם כיום: לפי פוסט ב-Tech Crunch, גוגל היתה מוכנה לשלם 4 מיליארד על סקייפ, ומיקרוסופט הכפילה בהצעתה כל הצעה של גוגל (כמובן מבלי לדעת מה המחיר שגוגל מציעה. אם מיקרוסופט היתה יודעת, היא לא היתה רוכשת במחיר הנוכחי שהיא רכשה, שאפו למי שניהל את המו"מ).

העניין הוא שאיש לא יודע מה יש למיקרוסופט בדיוק לעשות עם Skype. למיקרוסופט יש מספר מוצרים שכבר עושים את מה שסקייפ עושה, למעט עניין ה-P2P שהיום הוא כבר לא כל כך עניין בעייתי כבעבר. מה הם בדיוק יעשו? ישלבו אותו עם Windows Live Messenger? זה לא יתן ממש למיקרוסופט רווח. אריק סקונפלד חושב שמיקרוסופט יכניסו את סקייפ לתחום ה-Enterprise, אבל למיקרוסופט כבר יש מוצר בתחום (Lync), ולדעתי הכנסת סקייפ תצטרך שינויים מאסיביים מאוד בקוד הואיל ו-2 הטכנולוגיות עובדות בצורה שונה לחלוטין. האם מיקרוסופט חושבים לבנות על רווחים משיחות Skypeout? סקייפ הרוויחה אמנם 859 מיליון דולר בשנת 2010 (בשנה, לא ברבעון!), אבל רוב הכסף הולך כמובן לחברות התקשורת השונות, וסקייפ בתכל'ס הרוויחה ב-2010 סכום של כ-20.6 מיליון דולר בשנת 2010 (שוב, לא ברבעון). לא בדיוק סכום שמיקרוסופט מתרגשת ממנו.

מיקרוסופט, עם כל השקעות העתק, עדיין נמצאת בבעיה בכל מה שקשור ל-On Line. מנוע החיפוש בינג עושה למיקרוסופט בכל רבעון "בינג" של חור ברווחי חטיבת ה-On Line והוא פשוט גרוע ורבים לא רוצים אותו (הנה עדות אישית: בבלוג העסקי שלי בינג ביקר כמה פעמים וסך הדפים שיש לבינג מהבלוג שלי הוא … 10. גוגל מאותו בלוג "משכה" 681 עמודים! תנחשו למי יש את המידע הכי מדוייק מהבלוג שלי? תנחשו מי יתן תוצאות חיפוש יותר מדוייקות?). אז מה מיקרוסופט עושה? באקספלורר 9, שינוי המנוע חיפוש אינו משהו קליל למשתמשים שאינם טכנולוגיים, אז אם הם יחפשו משהו, הם אולי ימצאו אותו דרך בינג, אלא אם המשתמש יכנס ספציפית לגוגל ויחפש את מה שהוא רוצה למצוא.

כעת מפת ה-IM/VOIP תשתנה מעט. פייסבוק יצטרכו לחפש חברה אחרת לרכוש (אולי מיקרוסופט תשתף פעולה בנושא, אם כי גם כאן יש צורך בהשקעה די רצינית כדי לבנות Client וובי לחלוטין). גוגל נמצאת כרגע עם כל עניין ה-IM/VOIP במצב לא רע: התוכנה שלהם נמצאת מבחינת IM בכל מכשיר אנדרואיד וגם בכל תיבת GMAIL, אולם הם צריכים לשפר את עניין התקשורת (מנסיון, רבים המקרים בהם אנשים זמינים Online ואינני רואה את אותם אנשים כזמינים, דבר שלא קורה בסקייפ). מבחינת VOIP גם בזה יש לגוגל מה לשפר, בכך שיוסיפו תמיכה ביותר מקודדי אודיו (Celt יכול לשמש כפתרון מצויין לתקשורת אודיו החל מטלפונים סלולריים ועד Desktop) וגם לשפר בדחיפות קידוד וידאו (WebM הוא פתרון לא רע, השאלה כמה הוא לוקח מבחינת מעבד בשביל לקודד תמונה ב-15 או 30 פריימים לשניה ואם הוא יכול לתמוך ב-HD).

לסטיב באלמר יש עכשיו עבודה לא קלה: להשתמש בסקייפ כפלטפורמה להציג יותר נוכחות Online אחרי שורה של כשלונות (זוכרים את הבלוגים של מיקרוסופט? הם עברו לוורדפרס. מסנג'ר נעקף בקלילות ע"י פייסבוק וסקייפ ויש הרבה דוגמאות נוספות). האם הוא יצליח? רוב הכתבים מאמינים שלא. נראה.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “מיקרוסופט קנו את Skype

 1. שלום חץ,

  הניתוח, כרגיל, מעניין ומשכיל. יחד עם זאת, כדאי לדייק בנתונים: בשנת 2010 Skype אמנם הציגה רווח תפעולי של 20 מיליון דולר, אבל בשורה התחתונה עדיין הפסידה 6.9 מיליון. המספר 859 מיליון הוא הכנסות, כמובן, ולא רווח.

 2. מיקרוסופט ניסתה לעבוד עם Communicator שזו מרכזיית תוכנה מבוססת SIP עם תוספות של מיקרוסופט (אלא מה) ונכשלה כישלון חרוץ כי היא נכנסה מאוחר מידי, אחרי שאסטריסק ועוד מספר מרכזיות הצליחו לכבוש את השווקים, ולא היה לה משהו רציתי באמת להציע.
  אני הייתי בהשקה של מיקרוסופט של Communicator בארץ, ולמעט פיהוק לא הצלחתי להיות עם פה פתוח ולהגיד "וואוו את זה אין לי" בכל מה שקשור כיום לטלפוניה.
  יותר מזה, המוצר שלהם היה לא יציב בעליל וזכה בעיקר להתעלמות מבעלי מקצוע כי הוא נתפס כלא רציני.

  העניין הוא שמיקרוסופט לא מבינה מזמן כבר את השוק. הם רגילים להתעלם ממערכות הפעלה שהם לא שלהם ולסגור כל דבר (למרות שסקייפ דווקא הלכה יותר לכיוון קוד פתוח עם שחרור ה codec שלה שבימים אלא מתאחד עם עוד כמה קודקים פתוחים). אומנם סקייפ ללינוקס לא מתעדכנת, אבל היא קיימת. יש לי ב N900 גרסה לסקייפ. יש גרסה לסקייפ למאק, לאיפון, לאנדרואיד וסימביאן. מיקרוסופט לא אוהבת לתת מוצרים למשהו שהוא לא שלה (זו הסיבה היא גוססת כיום).
  אולי תזכירו את Moonlight, אבל הוא לא קרוב ל Silverlight. אפילו פלטפורמת ה .NET שלה לא באמת עובדת במערכת שהיא לא של מיקרוסופט, וזו הסיבה שלמעט במקומות כמו ישראל, אנחנו לא רואים פריצת דרך אמיתית של הטכנולוגיה. להפך, הטכנולוגיה היא העתק מושלם של דלפי, רק בצורה כבדה ומגושמת, וכל בר דעת שראה כבר את דלפי ודברים מעולם לא ממהר להיכנס לפלטפורמה, ואם כבר מעדיפים שהפלטורמות יהיו יותר cross platform או תומכות בלינוקס/יוניקס.

  ככה שרוב הסיכויים שהמותג "סקייפ" פשוט ימות או יהיה רק למשתמשי מיקרוסופט (שזה פחות או יותר אותו הדבר), וזה יתן לחברות כמו גוגל ופייסבוק הזדמנות לתת משהו אחר וטוב יותר (למרות ששתיהן תומכות ב XMPP).

 3. "רבים המקרים בהם אנשים זמינים Online ואינני רואה את אותם אנשים כזמינים"
  תוודא שהם לא הגדירו את זה ככה, ולא הגדירו אותך כחסום.

 4. לא ממש ברור מה מיקרוסופט קנו ועוד פחות ברור למה. להבנתי הון המניות של Skype מוחזק בידי כמה וכמה גופים ביניהם ebay אחד מהמיסדים וקבוצת Silver Lake. כמדומני רק 80% של הון המניות הוא בבעלות הקבוצות השונות ו 20% הנותרים נשארו בידי המייסדים. באתר של סקייפ הפרטים האלה לא מבוארים. מכל מקום ייתכן מייקרוסופט קנתה את המניות כולן כולל של המייסדים זה לא פורסם לרבות לא באתר של סקייפ.

  כך או כך העניין מצריך אישור הרגולטור של השוק האירופאי המשותף. הרגולטור הזה עשה למיקרוסופט ,בעבר, את החיים קשים ואפילו גרם להם לשלם קנס עצום כך שהעיסקה עדיין לא סגורה ולא נסגר עליה הגולל.

  זו שאלה טובה מה מיקרוסופט מתכוונת לעשות עם סקייפ שכן יש לסקייפ רק 13% נתח שוק ובהרבה מדינות וחברות היא חסומה לגמרי. אחת המדינות שבהם סקייפ חסומה זו סין שם מיקרוסופט לא אהובת הקהל בלשון המעטה.

  אם ללכת על סמך העבר מייקרוסופט אלופה ברכישת טכנולוגיות על מנת להרוג אותן סופית. כל עשתה עם דפדפן האינטרנט שלה וכך עשתה עם לא מעט טכנולוגיות אחרות. אני תמהה אם כדי להרוג טכנולוגיה צריך לשלם 8.5 מליארד דולר אבל למיקרוסופט הפיתרונים.

  אגב: החלק במניות של סקייפ שנרכש ע"י אי-ביי עלה 3.1 מליארד דולר ולא כפי שנכתב. בגלל בעיות רגולציה שובי שוק וכו שילמה אי-ביי את הסכום המתוקן הנ"ל.

  מצד שני: סקייפ איננה תוכנה חופשית היא בחינם אבל איננה חופשית ויתכן שמיקרוסופט ימכרו אותה בתשלום למשל ,למשתמשי הגועל נפש שהם עושים ביחד עם נוקיה. גם שם מיקרוסופט שילמה סכום עתק כדי להכניס דריסת רגל לגועל נפש הסלולרי שלה.

  מנחם

 5. רכישה הזויה כזו היא לא פחות מהצהרה של נואשות מצד מיקרוסופט. מיקרוסופט עסוקה רק בלשכלל את המוצרים הקיימים שלה ולא להמציא דברים חדשניים.
  למנחם – מחיקת טכנולוגיות לא מצדיקה הוצאה של מליארדים. בנוסף הטכנולוגיה של הVOIP לא תיעלם גם אם סקייפ תיעלם.

סגור לתגובות.