נוקיה ומיקרוסופט: שידוך גרוע מאוד

כפי שכל העולם ואחותו יודעים, ביום שישי מיקרוסופט ונוקיה הודיעו חגיגית שהם הולכים יד ביד, ולשם ההכרזה הגיע סטיב באלמר עד ללונדון. במסגרת ה”שיתוף פעולה”, נוקיה תשתמש במוצרים של מיקרוסופט כמו Bing, אופיס, ומיקרוסופט תעיף את שרות המפות שלהם לטובת שרות המפות של נוקיה, ובהמשך יוכרזו עוד דברים מטעם מיקרוסופט ונוקיה.

מישהו אהב את ההכרזה הזו? לא ממש. בוול סטריט שחטו את המניה והיא צנחה ב-14% כמעט מיד. 1000 מעובדי נוקיה ששמעו את ההכרזה בשידור חי החליטו פשוט לקום מהמשרדים וללכת הביתה.

עצוב לראות את נוקיה, השחקנית הגדולה ביותר בשוק, מאמינה למיקרוסופט ולא לומדת מההיסטוריה. קחו לדוגמא את חברת SGI (סיליקון גרפיקס): החברה שהיתה במקום ראשון בעולם בכל הקשור לגרפיקה. SGI ומיקרוסופט חתמו על הסכם לכתוב API לגרפיקה תלת מימדית במסגרת פרוייקט שנקרא פרנהייט. ל-SGI היה את הנסיון והידע, למיקרוסופט לא, ולאחר שמיקרוסופט למדו את הדברים, הם נטשו את הפרויקט. דוגמא אחרת היתה שיתוף הפעולה של SGI עם מיקרוסופט בתכנון קו מחשבים ליצירת גרפיקה תלת מימדית המבוססים על X86 שנקראו Visual Workstation. מיקרוסופט הבטיחו שת”פ רציני במכירת המוצרים ואנשי SGI לקחו זאת ברצינות: יומם וליל הם עבדו על המכונות האלו כדי שיגיעו לשוק (המכונות האלו שונות כמעט בכל אספקט מ-PC רגיל: כך לדוגמא לא היה בכלל BIOS או EFI), וכשהם יצאו לשוק סוף סוף, מיקרוסופט לא ממש סייעה במכירת המוצרים האלו, וכך גם מכונות אלו נפלו עקב השת”פ עם מיקרוסופט (עבדכם הנאמן הודיע במסגרת ה-Linux Kernel Mailing List לאלן קוקס שהמכונות מתו)

SGI היא לא היחידה, ישנן חברות רבות שתלו תיקוות רבות בשת”פ עם מיקרוסופט שבעקבותיהן יגיעו מכירות רציניות, וכמעט כולן מצאו את עצמן עם הלשון בחוץ כמעט בכל קטגוריה. זוכרים את הנגני מוסיקה עם המערכת של מיקרוסופט? מתו. טאבלטים שיצאו בתחילת שנות ה-2000 בעידוד מיקרוסופט? מתו גם. שרתים ביתיים? (Windows Home Server) – גם מתו, והרשימה ארוכה…

נוקיה בזבזה 3 שנים יקרות על .. טחינת מים. הנהלה כושלת שניסתה בכח להחיות מערכת הפעלה חצי מתה (סימביאן), פתרונות חצי/שליש/רבע אפויים עם מסך רזיסטטיבי (מעולה לבעלות הציפורניים הארוכות, אגב), שימוש ב-MAEMO והוצאת N900, ומיד לאחר מכן נטישה של מערכת ההפעלה המעולה הזו לטובת MEEGO, שת”פ בין אינטל לנוקיה שלא הניב עד היום אפילו מכשיר אחד בשוק, וכל זאת בזמן שאפל מוכרת בכמויות וגוגל עם אנדרואיד ויצרני חומרה שוברים שיאי מכירות רבעון אחרי רבעון, בשעה שנוקיה מפסידה עשרות אחוזים בשוק באותה תקופה.

השידוך בין השניים הוא בעייתי, וזאת בלשון המעטה: נוקיה יכולים לפתח מה שהם רוצים, אבל יצרני חומרה אחרים לא מחזיקים צוותי פיתוח תוכנה של אלפי אנשים, ומה שנוקיה תציע עם Windows Phone 7 ב-700 דולר, המתחרים הסינים, היפנים והקוריאניים יציעו ב-400-500 דולר, כי בסופו של דבר זה אותו Windows Phone 7. לנוקיה יש הסכמים ארוכי טווח עם המפעילים הסלולריים, אבל אם למפעיל סלולרי נוקיה תמכור ברזל ב-400 דולר וטושיבה/סמסונג/דל/LG ימכרו את אותו דבר בתצורה קצת שונה ב-350, המפעיל לא יקח את מה שנוקיה מוכרת. מה יצא מכך לנוקיה? שאלה טובה.

נוקיה בעצם מכרה את נשמתה למפלצת מרדמונד, ואם מיקרוסופט תשקיע באמת בשיווק הפתרונות של נוקיה, אז השניים יכולים להרוויח מכך המון. קחו לדוגמא את ישראל, מקום שמיקרוסופט שולטים מאוד חזק בשוק הארגוני, ואם מיקרוסופט תציע לשותפים/לקוחות את נוקיה כפתרון אינטגרלי לכל ה-Back Office שלהם (VPN, דוא”ל בדחיפה מה-Exchange, תמיכה מלאה ב-Sharepoint וכו’), אז נוקיה יכולים להרוויח, אבל למיקרוסופט יש גם הסכמים עם DELL ועם היצרנים מהמזרח, כך שמיקרוסופט לא תוכל לדחוף אך ורק את נוקיה.

בסופו של יום, אף אחד מאלו שמבינים את השוק לא אהב את השידוך הזה ורבים משערים כי זהו סופה של נוקיה או תחילתו של מסע שבסופו של דבר מיקרוסופט אולי תרכוש את נוקיה ותייצר מכשירים בעצמה כמו ה-XBox וה-Zune, אבל אז שוב נחזור למצב שבו יצרנים הפיצו נגנים עם המערכת של מיקרוסופט ו-Play for sure שיצא ב-2004 ו-4 שנים אחר כך מיקרוסופט דפקה סכין בגב ליצרנים וזרקה את המערכת לטובת Zune.

דבר נוסף שקרה עקב ההכרזה של נוקיה ומיקרוסופט: אף אחד לא הודיע לאינטל על כך ואינטל עכשיו מוצאת את עצמה עם שת”פ די עקר עם נוקיה לגבי Meego, אותה מערכת שיועדה לטלפונים חכמים וטאבלטים. נראה איך אינטל תגיב לכך.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “נוקיה ומיקרוסופט: שידוך גרוע מאוד

 1. מה יש לאנשים נגד סמביאן? יש לי את ה-N8 ואני באמת מתקשה להבין מה לא טוב פה, סך הכל לא חסר פה שום דבר ובאופן כללי המערכת נוחה מאוד (במקומות מסוימים יכול היה להיות טוב).
  אשמח אם יש מומחים שכולים להסביר מדוע המערכת הזאת כל כך מושמצת…

 2. כל מילה בסלע. לא יכולתי לומר זאת טוב יותר בעצמי.

  ולא הזכרנו את המפתחים המאוכזבים שמרגישים (בצדק) שהולכו שולל ע"י נוקיה שהבטיחה כי "QT זה העתיד". זה אולי העתיד, אבל לא של נוקיה…
  ומפתחים מאוכזבים, כך הוכיחה ההיסטוריה, הם הכוח מאחורי "מסך הברזלים" שמזיז דברים. נוקיה דפקה את המסמר האחרון בארון של עצמה.

  RIP נוקיה. היה נחמד.

 3. הסיפור הזה נראה יותר מידי מוזר שהוא הגיוני ולכן חשבתי אולי הוא פשוט הפוך.
  בכל הניתוחים מניחים שנוקיה תיקח את המערכת של מיקרוסופט ותשתמש בה כמות שהיא.
  אולי שתי החברות, וביחוד מיקרוסופט הבני שה-WP7 ממש לא להיט, ונוקיה הציעה למיקרוסופט לשנות את המערכת כך שהיא תהיה מערכת מוצלחת על סמך הנסיון שלהם. כך שבמשוואה בינהם נוקיה תביא את הידע בתחום מערכות הפעלה לטלפונים חכמים ומיקרוסופט תתן את המשאבים לפיתוח.
  לדעתי זו הצורה היחידה שניתן היה להעביר זאת בדירקטוריון של נוקיה.

 4. לדעתי, הרבה מאוד החלטות עיסקיות לא מתקבלות על סמך שיקולים "הגיוניים" אלא על פי רגש ותחושה, מה שבשפת העם מתקבל כ-"גאוניות" כאשר מצליחים. נוקיה לקחה לה מנכ"ל אמריקאי, ואמריקאים, כמו אמריקאים, רואים במיקרוסופט סיפור הצלחה מבורך ומפולא. אמריקאים (ושפוטים של הקפטליזים) אוהבים להעריץ את מיקרוסופט. לא סתם, לינוקס זוכה להערכה בעיקר מהצד המזרחי של האוקינוס ואנחנו כמעט לא שומעים חדשות בתחום הזה מארה"ב.

 5. אני קורא רק ביקורות רעות על השילוב נוקיה-מיקרוסופט, לא ראיתי ביקורת אחת טובה. כולם מספידים את המיזוג. אבל מי יודע אולי דווקא בגלל שאין לזה סיכוי (ואף אחד לא מצפה שיצא מזה משהו טוב), אולי דווקא בגלל זה הם עוד יפתיעו. ולא חסרות דוגמאות כאלה בעולם הטכנולוגיה.

סגור לתגובות.