גוגל הורידה את התמיכה ב-H.264

למי שלא ראה את החדשות היום, גוגל הכריזה כי היא מסירה את התמיכה ב-H.264 בכרום (בשלב ראשון בכרומיום, פרוייקט הקוד הפתוח של כרום).

ה-H.264 הוא אחד המקודדים המתקדמים ביותר בשוק (אם כי הוא לא הכי מתקדם, אגב. בשוק המקצועי עדיין מעדיפים להשתמש בקודקים מבית אפל כשזה מגיע לוידאו מקצועי עם פחות איבוד מידע), אך רבים לא מודעים לעובדה פשוטה: כשאתה מקודד עם H.264 חומר למטרה מסחרית, עליך לרכוש רשיון מ-MPEG LA. אתה יכול לרכוש את המצלמה היקרה ביותר כיום ואם תעיין בתיעוד שלה, תראה שהשימוש בה (עם קידוד H.264) מותר אך ורק לא לצרכים מסחריים, גם אם המצלמה עולה 100,000 דולר. ארגון ה-MPEG-LA בהתחלה רצה תשלום גם על וידאו לא מסחרי, אולם לאחר מכן הוא דחה את התשלום ל-2016 וכגוגל התחילה לדחוף את פרוייקט ה-WebM שלה, הארגון הודיע כי וידאו לא מסחרי לא צריך לשלם. כל המניפולציה הזו גרמה לארגון מוזילה שלא לממש כלל את קידוד H.264 והם העדיפו להכניס את WebM של גוגל יחד עם Theora.

ההודעה של גוגל הכתה גלים בבלוגים הטכניים. ב-Engadget החליטו להיות ציניים כלפי גוגל, ב-CNET דיווחו דיווח די יבש על כך, ובמקומות אחרים היו כאלו שהתלהבו והיו כאלו ש"שרקו בוז" לגוגל, ורבים פספסו נקודה מסויימת…

גוגל מסירה את התמיכה בקידוד H.264, אולם בתכל'ס התמיכה שהיתה בקוד לא היתה עוזרת הרבה ממילא. בשביל לשדר וידאו באיכות טובה, קידוד זה רק חלק אחד מהדברים הנחוצים. החלק השני שנחוץ זו הדרך להעביר את הנתונים ו-HTTP (השיטה שבה HTML 5 ממומש עם תגית video) אינו דבר שנותן שליטה מלאה ואיכות טובה, ועדיף להשתמש בשיטות כמו RTMP, RTSP וכו', שHTML-5 כלל אינו מתייחס אליהם. מעבר לכך, גוגל כוללת בתוך כרום בצורה מובנת Flash ופלאש כולל בתוכו תמיכה ב-H.264 (שאגב, בגירסה 10.2 שלו יתן תמיכה מלאה בפריסת וידאו בחומרה בגירסת הלינוקס שלו, לא כמו המצב הנוכחי כיום), כך שאם מישהו ירצה לנגן משהו ב-H.264, הוא יוכל להשתמש בכל מיני נגני מדיה בקוד פתוח, והם כבר כוללים את הנגן פלאש עצמו.

כיום המצב של WebM עדיין אינו זוהר. אפשר להשוות אותו ל-H.264 בפרופיל הבסיס (base) אבל כשעולים בפרופיל (hq וכו'), H.264 מנצח, אבל זה מה שיפה בקוד פתוח: יש מספיק מפתחים חכמים שמשנים את הקוד ומשפרים אותו, כך לדוגמא כשגוגל שחררו את הקוד של VP8, מפתחי ה-FFMPEG כמעט "הקיאו" מאיכות הקוד, ולפיכך הקוד נלקח ושונה מקצה לקצה, כך שבסופו של דבר ה-WebM הפך לעוד מקודד עם ביצועים הרבה יותר גבוהים (בקידוד ובפריסה) ואני מאמין שגוגל עוד תשקיע בקוד או תרכוש חברות שיש להן פתרון טוב כמו H.264 בפרופילים המקצועיים או מעבר לכך (לתשומת לב כל מיני סטארט-אפים בארץ: אם יש לכם משהו בנידון, גם בשלב בטא, פנו למאיר ברנרד, מנכ"ל גוגל ישראל ותדגימו לו. תהיו בטוחים שאם מה שיש לכם עובד, גוגל יצרו איתכם קשר עם צ'ק שמן).

בסופו של דבר, עדיין יש H.264 אם כי הוא נמצא בתוסף של הפלאש, כך שהסיכוי שהשינוי שגוגל תעשה ישבור אתרים הוא אפסי. לעניות דעתי זהו צעד מבורך שגוגל מבצעת, וכולי תקווה שגוגל יהיו קצת יותר רציניים בקשר  ל-WebM (להכריז ש"זהו, לא יהיה יותר פיתוח של WebM" לא היה צעד חכם..)

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “גוגל הורידה את התמיכה ב-H.264

 1. הבעיה של WebM היא לא בדסקטופ אלא בניידים,
  לH.264 יש תמיכה מובנית בצ'יפסטים ובגלל זה הוא צורך כל כך הרבה פחות חשמל
  מאשר קודקים אחרים.

   • למכשירים האלה ייכך הרבה זמן כדי להגיע לאחוז חדירה רציני בשוק.
    בינתיים בעלי האתרים יוכל להמשיך להשתמש בפלאש הקנייני
    כדי להזרים h.264 לכרום ולאנדרואיד, כי הרי יש להם תמיכה מובנית בפלאש,
    אז מה בדיוק הרווחנו?

   • חשבתי קצת עוד על העניין הזה ויש שני מקרים:

    מקרה א':
    אפל אופים לכל המכשירים הניידים שלהם גם תמיכה ב-webM
    והסטנדרט צובר תאוצה.
    MPEG-LA נכנסת לתביעות פטנטים עם גוגל, וכל אתר שמשתמש
    ב-webM, הרוב משלמים תמלוגים במקום משפט, גוגל מגיע למשפט
    וכל העניין לוקח 3 שנים לברור. בינתיים אי-ודאות.

    מקרה ב':
    אפל לא נוגעים ב-webM וממשיכים לתמוך רק ב-h.264.
    כל האתרים (כולל יוטיוב) ממשיכים לתמוך ב-h.264
    כדי שהם יוכלו להזרים וידיאו למכשירים של אפל.
    כשמגיע מכשיר דפדפן כרום, פיירפוקס, אופרה או מכשיר אנדרואיד
    הם משתמשים בפלאש כדי להזרים לו h.264, חוץ מיוטיוב של גוגל
    שישתמשו ב-webM. לכן נשמרת התלות בפלגאינים קנייניים,
    ומואט משמעותית המעבר לסטנדרטים
    (אדובי מאושרים מהמהלך האחרון של גוגל).

    יכול להיות שגוגל באו עם כוונות טובות, אבל התוצאה תהיה
    האטה משמעותית במעבר להתבססות מלאה של התעשיה על סטנדרטים פתוחים.

    • בוא לא נשכח דבר פעוט אחד – בעוד גוגל לכאורה מעוניינים לקדם את אימוץ התקנים הפתוחים לווידאו, מדובר באותה חברה ממש שחתמה על הסכמים עם חברת אדובי לגבי הטמעה של תוספים קניניים של השנייה לקוד של הדפדפן. כל עוד אנחנו לא זוכים לראות את התכתובות הפרטיות בין שני הגופים ואת ההסכמים החתומים בינהם (איפה וויקיליקס כשצריכים אותם?), אנחנו צריכים לחשוד במניעים של גוגל, כי ייתכן והם בכלל נובעים מלחצים שהופעלו מצד אדובי כדי לעקב את גסיסתו של פלאש.

 2. ההכרזה שלכאורה "זהו, לא יהיה יותר פיתוח של WebM" היתה צעד מתבקש. מה שהוקפא היה התקן, לא המימוש. התקן של MPEG4 (המקודד H.264 וכל מה שמסביב) הוקפא כבר לפני שנים, וזה לא אומר שמפסיקים לפתח אותו. שאל את המפתחים של ffmpeg.

  אם לא היו מקפיאים את המפרט, כל מיני כותבי חומרה ותוכנה לא היו יודעים מה בדיוק לממש. התקן היה נשאר בגדר מטרה נעה. נכון שעדיף לתת לתקן יותר זמן להבשיל. אבל לגוגל לא היה את הזמן הזה. התוצאה היא שלאחר פחות משנה יש כבר תמיכה די רחבהף ואפילו מימושים ב"חומרה" (מעבדים יעודיים).

  מה שאין עדיין זה דף בוויקיפדיה העברית.

  • אגב "תקנים מוקפאים", גם התקן של HTML5 Video טרם גובש במלואו, ואני לא אתפלא אם בהמשך הוא ימליץ על שימוש בפרוטוקולים שמאפשרים הזרמה. לצורך העניין, כיום ניתן לטעון קובץ WebM לדפדפן גם כאשר הנגן נמצא בדף שנגיש ב־HTTP וקבצי המדיה בפרוטוקול FTP, וניתן לספק מספר אלטרנטיבות. כדי שהנגן המובנה של הדפדפן יתמוך בהזרמה, כל מה שצריך הוא מימוש טוב של שרת וספריית צד לקוח חופשיים המאפשרים הזרמה, ולהתחיל להפעיל לחץ על יצרני הדפדפנים עצמם ועל w3c כדי להפוך את המימוש לתקן פתוח.

   חץ, לא אמרת שאתה מעורב בפרוייקט שכזה? ☺

סגור לתגובות.