טיפים לחסכון כספי באירוח שרת/אתר

במסגרת העסק שלי אני מוכר שרתים ומשכיר וירטואליים ופיזיים (אה, ואירוח שרתים), וכמו כל עסק, אני מקבל בשאלות שונות הקשורים לשרותים כמו DNS, דוא"ל, גיבוי חיצוני ועוד. מכיוון שהעסק שלי אינו כולל את תחום האירוח השיתופי, אני לא נתקל בבקשות כמו רכישת דומיין ללקוח או להוציא מייל מהשרתים שלו כי רוב הלקוחות מעדיפים לרכוש או לעשות בעצמם, וגם אלו שמבקשים, אני ממליץ להם על שרותים מסויימים שאותם אני רוצה להמליץ פה בחינם (או במחיר זול מאוד) לאחרים. מהשרותים האלו אני לא עושה כסף ולדעתי חבל שהלקוח ישלם עליהם סכומים נוספים.

היתרונות של השרותים שאני ממליץ כאן הם פשוטים: הם הרבה יותר שרידים מאשר שרת או 2 של הלקוח שסביר להניח שלא יעמדו בהתקפות מאסיביות או פריצות ותקלות.

להלן הטיפים:

 • רכישת דומיין: אם רוצים לרכוש דומיין, כדאי לעשות זאת עצמאית מול רשמים בארץ או בחו"ל. היתרון בדומיין מחו"ל הוא המחיר הזול מאוד. לדוגמא: Cheap Domain עם סיומת info יעלה לך 2 דולר לשנה ו-6 דולר לשנתיים. אתרים אחרים ימכרו לך דומיינים עם סיומת COM בדולרים בודדים (רק כדאי לשים לב מה המחיר לשנתיים). אפשר לקנות דומיינים עם סיומת co.il אך אם קונים את זה רק לשם הניקוד בגוגל, גוגל כבר לא מתייחסים לשם הדומיין למען ניקוד PR גבוה יותר.
  אם מעוניינים בדומיין חינמי, אפשר לפנות אל co.cc ולפתוח שם דומיין. כל עוד שם הדומיין שלך לא תפוס או שהוא מעל 8 אותיות, תוכל לקבל 2 דומיינים בחינם (בלי פרסומות).
 • לאחר שרוכשים דומיין, צריך שרת DNS שיחזיק את הרשומות. לצערי רבים עושים שגיאה מסויימת ונסמכים על שרת פיזי אחד (עם 2 מכונות וירטואליות) כדי להרים שרת DNS. חברים, יש את Zone Edit שישמחו לארח את שרות ה-DNS אצלהם ל-2 הדומיינים הראשונים שלכם בחינם. היתרון שלהם על פני כל מיני חברות שמציגות יכולות DNS "מעולות" (תחת שמות כמו "Triple DNS") של-Zone Edit יש 18 שרתי DNS פיזיים רק בשביל זה, ומנסיון שלי: לי יש אצלם 25 דומיינים עוד מ-95 ועד היום לא היתה לי שום בעיה עם השרות שלהם.
 • הולכים להקים שרת מייל? זה נחמד, אבל זה כרוך במקרים רבים בכאב ראש לא קטן: יוזרים, דואר זבל, התקפות על שרת המייל ושאר מרעין בישין. לעומת זאת, גוגל נותנים לך בחינם את Google Apps, שרות שנותן לך 50 תיבות דואר כשכל תיבה בגודל 7 ג'יגהבייט, וכבונוס אתם מקבלים יומן, בניית אתר פשוט (עם Google Sites), את Google Docs ושאר תופינים. כל מה שצריך לעשות זה להירשם, להפנות את רישומי ה-MX שלכם לכיוון גוגל, ותוך זמן קצר אתם יכולים להוציא את המייל שלכם מהשרת דרך גוגל, וגוגל הרבה יותר יציבים מבחינת מייל מול כל שרת שאתם תקימו, והם כבר בין כה מטפלים בדואר זבל, וירוסים ושאר קללות.
 • צריכים לאחסן את הגיבויים שלכם בצורה מאובטחת? יש כל מיני אתרים שמציעים גיבוי, אבל רובם גם מגיעים עם מחיר חודשי שאם השתמשת או לא השתמשת, אתה תשלם את המחיר המלא של אותו מנוי. לעומת זאת, אמזון מציעים את S3 או ה-Simple Storage Service שלהם, ושם אתם תשלמו בדיוק מה שאתם משתמשים פר ג'יגהבייט: 9 סנט לגיבוי עם שרידות או 14 סנט לגיבוי עם שרידות מטורפת (ויש עוד עלות של 10 סנט פר ג'יגה תעבורה). שוב, הגיבוי שאתה תעשה לא יחזיק כמו הגיבוי שאמזון נותנים כ-שרות. משהו שחשוב לזכור: השרות S3 של אמזון לא מתאים לשימוש כ-Storage נוסף כאילו חיברת SAN או NAS לשרת שלך (אלא אם יש לך מכונות וירטואליות באמזון AWS ואז ה-S3 נותן לך אחסון למכונה שלך שם), אלא כגיבוי ושחזור וגישה מכל מקום אליהם דרך כלים שונים.

אלו הם חלק מהשרותים החינמיים שיש ברשת ויכולים לחסוך לך גם כסף וגם כאב ראש, ולא חשוב מי הספק שאצלו תארח את השרת שלך ו/או ספק שתשכור אצלו אתר/שרת/אירוח. שרותים כאלו גם משחררים אותך מתלות בספק אם מחר אתה מחליט לעזוב אותו (ולא חסר אנשים שיכולים להעיד על מצב בו הדומיין שלך הוא "בן ערובה" לדוגמא).

מוגש כחומר למחשבה.

Print Friendly, PDF & Email

18 תגובות בנושא “טיפים לחסכון כספי באירוח שרת/אתר

 1. חץ, שאלה בקשר לגיבוי ב-S3-
  באזה כלים אתה משתמש לגיבוי שם? אני משתמש ב-JungleDisk שנותן תוכנת גיבוי ומאפשר לעשות mount לדיסק שיושב על S3, אבל אני לא 100% מרוצה.

  אודי

 2. חץ,
  לגבי קניית דומיין – אחרי שקניתי, הדומיין נשאר שלי לתמיד? נניח לצורך העניין שאני משלם בזמן את האגרה. החברות שמוכרות אותו יכולות לקחת לי אותו?

  • טכנית הדומיין ישאר שלך כל עוד אתה משלם עבורו כל שנה (או שנתיים, בהתאם למה שאתה חותם), ואינך עובר על ההסכם שאתה חותם (כמו לדוגמא: קניית דומיין המזכיר שמות מסחריים רשומים, פעילות לא חוקית, פיראטיות וכו').

 3. כמה שאלות:
  הרישום ב co.cc הוא חינמי לתמיד? באתר שלהם אני רואה שרישום הדומיין הוא חינמי לשנה, אבל אולי לא קראתי נכון.

  האם אני צריך שיהיה לי חומר כלשהו בדומיין? אתר, מסמכים אחרים כלשהם? או לחילופין, מה אני צריך ואיך אני עושה את ה set up של הדומיין?

  תודה מראש!

  • אני מסתכל כרגע ולא רואה איפה כתוב שהרישום חינם הוא רק לשנה. לינק?
   אחרי שאתה רושם את הדומיין ומאשר את כתובת המייל שלך וכו' (לא ראיתי שהם שולחים SPAM), יהיה לך מצד שמאל set up ואז אתה יכול להגדיר את כתובת ה-IP של השרת שלך וכו'.

 4. IP ושרת? אתה מתכוון של המחשב שלי ושל שרת ספק האינטרנט שלי? אין לי כרגע אתר ברשת. אחרי שהקלדתי את שם הדומיין שבחרתי לי היא כתוב שהרישום הוא חינם לשנה.

  • בינתיים לא קיבלתי שום דרישת תשלום ורשמתי בעבר מס' דומיינים עם co.cc
   לגבי כתובת IP אם היא דינמית ולא סטטית, אז עדיף לרכוש דומיין עם סיומת info שעולה כמדומני 2 דולר לשנה, ולאחר הרישום דומיין להירשם ל-zone edit ולנהל את הדומיין משם. ישנם מספיק תוכנות חינמיות שיכולות להיות מותקנות על המחשב שלך, לבדוק את כתובת ה-IP שלך ואם היא משתנה, אז התוכנה תעדכן את הרישום ב-zone edit.

 5. במקרה כתובת ה IP של המחשב האישי שלי היא סטטית. אני מניח שאם לא ענית על כל שאלותיי אינני צריך שיהיה לי אתר על השרתים של מספקי/מוכרי הדומיין?

סגור לתגובות.