בין 2 מקלדות ו-2 עכברים

בד"כ אינני הטיפוס שמתעצבן מציודי חומרה שלא פועלים כצפוי מהם. אני מעדיף במקרים רבים להסתדר עם מה שיש (הרגל מעבודה כשכיר שאתה אמור להסתדר עם מה שניתן לך), מאשר לרוץ ולהחליף.

לפני כחודש התקלקלה לי המקלדת, אז רכשתי לי את הסט של מקלדת ועכבר של לוג'יטק, ה-MK-300. קראתי עליה סקירות לא רעות ובדיוק מצאתי דיל לא רע בחנות המחשבים השכונתית. התקנתי והשתמשתי. המקלדת עבדה טוב, אבל העכבר.. הוי העכבר הארור…

מסתבר שללוג'יטק יש טכנולוגיה שנקראת "Invisible Optic". מה שקורה בתכל'ס זה שאם אתה הופך את העכבר, אתה לא רואה לד אדום מהבהב, ואתה לא רואה מאומה. לוג'יטק אומרים שהטכנולוגיה הזו חסכנית באנרגיה, מה שמאפשר שימוש ממושך בסוללות בתוך העכבר.

אז לוג'יטק אומרים. האם כך זה במציאות? לצערי התשובה היא לא. בקושי עברו 3 שבועות וה-LED על העכבר (שמציין מצב סוללות) החל להבהב, מה שאומר שצריך להחליף סוללות. זה היה מוזר לי, אבל החלפתי. שיהיה.

אבל הדבר הכי מעצבן בעכבר של לוג'יטק, זה "זמן השינה" וה"התעוררות" שלו. בעקרון העכבר מכבה את עצמו אם הוא חש שאין תזוזה, וה"התעוררות" לוקחת 2-3 שניות. הבעיה היא שהעכבר מכבה את עצמו יותר מדי מהר. כמה זה יותר מדי מהר? נסו לדמיין לעצמכם מצב שאתם עובדים על איזה טקסט מסוים שהולך להתפרסם. מטבע הדברים, אתם תכתבו חלק מהטקסט, תעצרו את ההקלדה, תקראו את הטקסט, ואז אולי תרצו לשנות אותו, וכאן מגיעה הבעיה: נניח שלוקח לכם דקה או 2 לקרוא את הטקסט, ברגע שתרצו להזיז את העכבר כדי להגיע למילה מסויימת כדי לשנות את הטקסט, תצטרכו להמתין 2-3 שניות כדי שהוד מעלתו העכבר "יתעורר" ואז תוכלו להצביע איתו על המקום בטקסט. כשזה קורה כמה וכמה פעמים בשעה, זה מתחיל לעצבן!

היום הייתי צריך לערוך חוזה עם לקוח ועם העו"ד שלו, כך שהייתי צריך להשקיע במסמך מצד אחד, ומצד שני לא היה לי זמן רב, וההתנהגות של העכבר כל כך עצבנה אותי, עד שהחלפתי שאני הולך לרכוש סט אחר, לא של לוג'יטק, אלא של מיקרוסופט.

רכשתי את הסט של מיקרוסופט, את ה-Wireless Desktop 3000 (יש למיקרוסופט דגמים יותר מתקדמים, אבל אני לא סובל את ה"עיקום" של המקלדת שהוא כביכול ארגונומי, אבל לי מהנסיון הקצר שלי רק גרם לי כאבי פרקים). בדיוק הגיע לי מייל שאני צריך לכתוב לו תגובה ארוכה ומנומקת, אז החלטתי להעביר את הסט החדש בדיקה, נראה איך הסט עובד מול ה-MK-300 של לוג'יטק.

חיברתי את הציוד, עשיתי מהדיסק התקנה של מיקרוסופט תחתית לכוס שתיה שלי (לינוקס לא צריך את הדרייברים, תודה מיקרוסופט) והתחלתי להקליד, וכבר בשניות הראשונות התחלתי לחייך: לא צריך להמתין שהעכבר יתעורר, הוא מגיב מעולה ומיידית, מקש ה-ENTER גדול, מקש ה- בגודל הנכון, מיקומי וגדלי המקשים Home, End, Insert, Delete בגדלים הנורמליים (ולא מקש Del ענק!) וההקלדה מאוד נוחה איתם, רק שמיקרוסופט, כמו מיקרוסופט, צריכים לדפוק משהו בדרך: כפתורי ה-F (כמו F1, F2 וכו') קטנים, בקושי בולטים, והכיתוב כמו F1 F2 וכו' נמצאים בצבע כחול כהה על רקע שחור, טריק מעולה להוציא את העיניים! בנוסף, מישהו כנראה התקנא במקלדות של ה-Mac והחליט להוסיף כוכבית כזו למקש ה-Ctrl. למה? כי מיקרוסופט החליטו להעתיק טריק של IBM מהמקלדות של ה-3270 (מי זוכר?) ולחרוט על הצד הקידמי של המקשים "קיצורי דרך" בעברית כמו "PC שלי" (נשבע לכם, ככה כתוב!), והסימון בצורת כוכב יחד עם קיצורים כמו "העתק", "הדבק", "מודגש", "חדש" ועוד. אני משער שזה עוזר למשתמשי מחשב חדשים, לי זה נראה קצת מוזר.

מיקרוסופט, כמנהגם בקודש הוסיפו כפתורים למכביר למקלדת (מחוץ ל-102 הסטנדרטיים), אבל משום מה כפתורים כמו Forward או Backward שיעזרו עם הדפדפן – לא קיימים, אך לעומתם קיימים כפתורי ZOOM. ישנם כפתורים נוספים שלא מציגים בלינוקס כלום עם פקודת xev, יש כפתור עם ציור אוזניות שאין לי שמץ של מושג מה זה אמור לעשות (ב-xev הוא מופיע כ-Tools). מצד שני, את המקשים הנוספים תמיד ניתן להשמיש באפליקציות שונות, הרבה יותר בקלות ב-Linux מאשר ב-Windows, אגב.

כמה מילים על העכבר: מיקרוסופט משתמשים בטכנולוגיה חדשה שלהם שנקראת Blue Track, המאפשרת לעכבר לעבוד על כל משטח כמעט (למעט זכוכית ומראות). ניסיתי על כמה משטחים ואני מודה – זה עובד מעולה.

וכמובן הסעיף האחרון, המחיר: מתברר שבארץ הקודש המחיר של הסט של מיקרוסופט יותר זול מאשר המחיר בחו"ל (המחיר של מיקרוסופט בארה"ב: 70 דולר). לי ב-Sky PC זה עלה 220 שקל כולל מע"מ.

עדכון: במהלך השימוש שלי במקלדת ובעכבר, גיליתי היכן כפתורי ה"קדימה" ו"אחורה" לשימוש בדפדפנים: הם בצידי העכבר. רעיון נחמד.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “בין 2 מקלדות ו-2 עכברים

 1. מצטרף לשאלה של טל, מעולם לא הבנתי למה לוותר על האמינות של ציוד חוטי (והמשקל הקל) לטובת ציוד כבד יותר, עם סיכוי גבוה יותר לתקלה וצריכה מתמדת של סוללות.

   • זה הכל עניין של סידור.
    החוט (עם מאריך, אז יוצא איזה 3 מטר לדעתי) של האזניות עובר דרך לולאה גבוה כך שלא משנה לאיפה אני הולך עם האזניות הן לא מסתבכות עם שום דבר אחר.
    החוט של העכבר הולך מאחורי המסך והחוט של המקלדת הולך לפי המסך.
    ככה שלושת החוטים שזזים ומוזזים הכי הרבה מופרדים אחד מהשני ואין בלאגן.

    יש שתי הזדמנויות בלבד שזה יכול להפריע לי:
    1. אם אני מזיז את המסך למחשב אחר (קורה בערך פעם עד שלוש בשנה).
    2. כשאני עושה ניקיון יסודי על השולחן, גם קורה מספר חד ספרתי של פעמים בשנה.

    בכל מקרה, לדעתי זה הכל עניין של סידור, תוכל לקבל אמינות גבוה יותר מהעכבר והמקלדת שלך אם רק תסדר את תחנת העבודה שלך נכון, דבר שיאפשר לך לוותר על ציוד אל-חוטי.

סגור לתגובות.