אתר "פושעי מלחמה" – הטמטום

למי שלא ידע: לפני מס' ימים עלה לאינטרנט אתר של חולה נפש ומטומטם מהשמאל שהחליט (אני לא מנסה לאמר שכל שמאלני הוא חולה נפש, אלא במקרה הזה, מי שהעלה את האתר הוא בהחלט כזה, תיכף אסביר מדוע) לפרסם רשימה של 200 חיילים שהשתתפו במבצע "עופרת יצוקה" עם כל הפרטים של החיילים: שם מלא, כתובת, דרגה, ותמונה של החייל.

מי שפירסם את הדברים חשב לעצמו שאולי פרסום הרשימה באנגלית תגרום להם להישפט או להיעצר במדינות אחרות, אבל כמו שאמרתי, מי שפירסם הוא בהחלט מטומטם: אי אפשר לעצור אנשים בלי סיבה, וזה שחייל השתתף ב"עופרת יצוקה" אינו דבר שבית משפט יקבל כעילה לצו מעצר או תביעה, מה גם שהמסמך לא מפרט מה היה כל תפקיד של חייל ומה בעצם ה"אשמה", כך שמי שפירסם את המסמך הזה וחשב ליצור נזק בינלאומי לאותם חיילים – פיספס בגדול. אמרתי כבר שאותו אדם מטומטם?

אבל אותו אחד שפירסם לא שיער לעצמו כמה הוא אידיוט ומטומטם וטיפש: הוא בעצם לא ירה לעצמו ברגל, אלא הכניס לעצמו טיל לפרצוף. מדוע? די פשוט:

 • מהבחינה הטכנית, מבלי לגלות פרטים: יש מספיק "טביעות אצבע" של מי שכתב את המסמך בוורד ותרגם ל-PDF – בקובץ עצמו. גם אם האידיוט יגרוס את הדיסק הקשיח, יש מספיק מידע כדי לשייך את המסמך למחשב שלו ספציפית.
 • אם אותו מטומטם חושב שזה שבריטי פירסם את המסמך ולא הבחור הישראלי, אותו מטומטם יכול לגלות עובדה מעניינת: לישראל יש קשרים טובים עם גופי הבטחון בבריטניה. הבריטים יכולים די מהר לגלות מאיזו כתובת הורם האתר (האתר פורסם ב-Zymic וב-Scribd, ואלו 2 גופים שנותנים מאוד מהר את כתובת ה-IP של הנרשם שהרים את האתר) והרשויות שם יכולות תוך דקות לגלות למי היתה שייכת כתובת ה-IP ולעצור את אותו אדם לחקירה.
 • מכאן כל מה שצריך זה קצת לחץ על הבחור, וכשהוא יבין שהולכת להיות נגדו תביעה אזרחית של ישראליים, הוא מאוד מהר יתן את פרטיו של השותף הישראלי.
 • לשותף הישראלי מחכות צרות מ-2 כיוונים: מ"צ (משטרה צבאית) או השב"כ – פרסום חומר צבאי ללא אישור, או משטרת ישראל שתגיש המלצה לתביעה.
 • חשבתם שזה נגמר כאן? מה פתאום. יש 200 חיילים, אז סביר להניח שאו שתהיה תביעה ענקית אחת נגד אותו מטומטם או מס' תביעות נגדו. כולי תקווה שהסכומים יהיו גדולים.

לפיכך הייתי רוצה לתת מס' המלצות:

 • חיילים ששמם פורסם עם פרטיהם: תנעלו את הפייסבוק שלכם להגדרות של פרטיות כך שמשתמשים רגילים לא יראו את הפרטים שלכם!
 • כמו כן, כדאי שתרימו איזו קומונה סגורה בתפוז, תתאגדו ותמצאו עו"ד כרישים לתבוע את הבחור הישראלי ואולי גם את הבריטי, כך שאותו ישראלי ישאר בלי פרוטה ל-20 שנה הקרובות. עו"ד אילן אביב הוא טוב, עו"ד יהונתן קלינגר מעולה (אם כי אני לא יודע אם הוא עוסק בכך). אני מאמין שהיועץ המשפטי יוציא הוראה למשטרה לחקור את העניין ולאחר פרסום פרטיו של הבחור יהיה אפשר לתבוע לו את הצורה.

אותו מטומטם לא יודע לאיזה צרות הוא הכניס את עצמו.

אני החלטתי לסייע כמה שאני יכול ופניתי ל-Scribd בבקשה להעיף את החומר. בזמן כתיבת שורות אלו יצר איתי קשר בחור בשם Jason מ-Scribd והוא נענה לבקשתי והסיר את המסמך והודיע לגוגל להעיף אותו מה-Cache שלהם. ביקשתי ממנו את פרטי ה-IP של הנרשם (שנחסם כתוצאה מתלונתי) ואם מישהו מהמשטרה רוצה את התכתובת, הוא מוזמן לפנות אליי.

Print Friendly, PDF & Email

30 תגובות בנושא “אתר "פושעי מלחמה" – הטמטום

 1. אני שמח ליוזמה שלך. פגיעה באנשים אחרים בשם מטרה פוליטית היא מתועבת ואלימות לשמה.
  מצד שני, אני מקווה שתסכים שצריך לדאוג שפוסטים לא קשורים לעניני קוד פתוח לא יגיעו לפלאנט.

 2. לי אין שום בעיה שהפוסט הזה יפורסם בפלאנט. אבל אם אתה רוצה, אפשר לפרסם רק לפי קטוגריות. יש גם פלנט חדש בניסיון. (nplanet.hamakor.org.il).

  אני חושב שאתה בעיקר עצבני כלפי מי שפירסם. אתה צריך לקחת בחשבון, שפירסום או אי פירסום הדברים, לא משנה את העובדה שישראל ביצעה פשעי מלחמה. כל מי שצפה בטלויזיה יכול היה לראות איך מפגיזים אזרחים בזרחן. לדעתי זה פשע מלחמה (בעצם, לא רק לדעתי, לפי החוק הבין לאומי, אסור להשתמש בזרחן על אזרחים. מי שהיה קרבי, צריך לדעת את זה, ומי שלא קרבי – שיסתום :).

  חשבתי שתתיחס דווקא לנקודה של הצלבת המידע. שהיא הרבה יותר מענינת מבחינתו כאנשי מחשבים. אבל לא נורא, אני כתבתי על זה:)

  • כל הכבוד חץ.
   רם,לצערי החוק הבינלאומי נועד רק לאכוף את מרותם של המעצמות הגדולות כלפי החלשות. אמריקה עברה על החוק הבינלאומי ללא הרף מבלי להניד עפעף על כך שהיא מפרה זכויות אדם.

  • גם לירות טילים על אזרחים במשך 9 שנים (הם לא הפסיקו, פשוט הקטינו את הכמות) זה פשע מלחמה.
   ולא מפגיזים אזרחים בזרחן. זה פגז לתאורה. מי שבאמת קרבי יודע את זה…(-:

 3. חץ, אני מאוד בעד מה שאתה עושה, אבל לא ברור לי דבר אחד: האם Scribd נתנו לך את ה- IP של אותו מפרסםסתם ככה? זה לא משהו שדורש צו בית משפט?

 4. לעצם הפרסום אני לא רוצה להתייחס. זה עניין פוליטי ולא זו הנקודה. עד עכשיו לא שמעתי שעשו עם זה משהו. כאשר משהו מלהג משהו על הצבא בפייסוק צה"ל והמטרה רודפים אותו עד חורמה, כשמשהו מפרסם משהו שהוא רע מאוד מההיבט של שמירה על מידע אישי על ידי רשות ממלאים פיהם מים.
  למה הצבא לא א. מתלונן אצל משטרת ישראל. ב. בעצמו מאגד את החילים שלו (גם את אלה שהם כבר לשעבר) ועושה משהו. למה אתה צריך לעשות עבודה של רשות מוסמכת בישראל.
  ואולי ,בכלל, כשזה לא נוגע למשהו מיקיריה של הארץ אז מותר לפרסם תמונות ופרטים אישיים. כנראה שהחוק בארץ הוא מאוד שיוויוני היינו כולם שווים בפני החוק רק שיש כאלה ששווים יותר.
  מנחם

  • מנחם, אתה מופתע ?
   אם נקח דוגמה עכשווית, בועז הרפז חופשי לו לאחר שגנב מידע סודי מהצבא לפני 6 (?) שנים הולך לו חופשי היום.
   אני בספק אם יהיה אפשר לומר אותו הדבר על ענת קם שעומדת היום למשפט בעוד שש שנים.

 5. לשם שינוי עם עצמי, אני לא אגע פה בעניין הפוליטי, רק הטכני.

  הכותב מתגאה כי הוא הצליח להעלים מסקריבד ומגוגל קאש את הרשימה המדוברת, אך מתי מתי תבינו כי מידע שהגיע לאינטרנט, נידון להישאר? אי אפשר להעלים מידע ויראלי, חבל על המאמצים, באמת מיותר כי זה כמו לנסות לרוקן בריכת ענק עם כוס, בזמן מבול בלתי פוסק.

  חפש את המסמך בסקריבד ותגלה שהוא נמצא באינסוף עותקים נוספים שם.

  גוגל – "עידו נחושתן id number" או "israeli war criminals id number" למשל, ותראה כמה תוצאות… חבל על המאמצים, המידע נדון להישאר שם.

  בנוסף, הדליפה הזו היא לכאורה רשלנות של מדינת ישראל… מספרי ת.ז. וכתובות זה הדבר הקל ביותר להשגה.. תמונות משיגים מהפייסבוק..
  את השמות עצמם אפשר להשיג מכתבות עיתונאיות על המלחמות… ראיונות עם חיילים וכו'.. הכל חופשי.

  • נ.ב. – מאיפה אתה כל כך בטוח בעצמך שאותו "מטומטם" שהעלה את המידע, לא השתמש במחשב ציבורי באינטרנט קפה? אולי זה בכלל היה ממחשב ממדינה אויבת, אירן, עירק, לבנון או וואטאבר? האינטרנט גלובלי… הכל אפשרי.

   אם זהו המקרה, אין סיכוי של ממש לעלות עליו…

    • גם אני לא דיברתי (רק) על כתובת IP

     אם הוא יצר את הקובץ על מחשב לא שלו, והעלה אותו דרך מחשב לא שלו, אין לך שום אפשרות למצוא אותו.

     אז… לפני קופץ וקורא "מטומטם", חכה לראות את העובדות… אולי הוא לא כזה מטומטם LOL

 6. הכותב מתגאה בסתימת פיות פשיסטית ובהגנה על פשעי מלחמה, לא יותר.
  וכולם מוחאים כפיים, כמה לא מפתיע.

  • אכן, אבל כבר אין לי כח לדון בזה כי זה לא יעזור, הגענו כבר מזמן ל- P.O.N.R… רק נס יצילנו

  • הכותב תורם את חלקו בהסרת תוכן שמפר פרטיות של אנשים, חומר שאותו כותב לכשיתפס יתבע מס' תביעות לגביו, אבל כנראה אצלך יורם המטרה מקדשת את האמצעים, ולעזאזל חייהם של אותם בחורים שלחמו נגד אלו שבמשך 9 שנים דפקו לנו טילים, ככה זה אצלכם: ראייה הכי מעוותת שאפשר.

 7. פרטיות ? עכשיו שרות בצא הכיבוש הוא פרטיות ?
  אז איך תסביר את העובדה שכל חייל מכניס את שירותו הצבאי לקורות החיים, ואני זה שנחקר בראיון עבודה, תוך הפרת פרטיותי, על כך ששירות צבאי לא מופיע בקורות החיים שלי ?

  מי שמתגאה במעשי הדיכוי הרצח,הופך אותו ליתרון בקבלה לעבודה, ויוצא בקמפיינים נגד מי שלא התגייס, קצת שומט את השטיח מתחת לרגליו במה שנוגע ל"פרטיות".

  • סליחה??
   שחייל מכניס את פרטיו האישיים בקורות חיים, הוא שולח מיוזמתו ומרצונו את אותם קורות חיים לגופים שהוא מעוניין בהם. איך אתה יכול להשוות שליחת קורות חיים אינדיבידואלית למסמך עם הפרת פרטיות של 200 חיילים שמעולם לא הביעו הסכמה (ובכלל לא נשאלו)?

   אין לך טיעון קצת יותר רציני??

  • יורם,גם אני לא מבין את טיעוניך.
   א. שירות בצבא הוא על פי חוק ,ואין שום סיבה שבעולם שיפרסמו את פרטיו האישיים של חייל תוך הפרת החוק.
   ב. מתגובתך אני מבין שאתה מקיים/מכבד את החוק רק כשהוא תואם את השקפותיך האידיולוגיות והמוסריות.
   ג. לא הבנתי בכלל את האנלוגיה בין הפרת הפרטיות בראיון עבודה(אתה צודק,היא אינה חוקית)שבה יש למרואיין את הבחירה לא לענות על השאלות(וכמובן מקטין את סיכויו להתקבל לעבודה)לבין פירסום פרטים אישיים שגורמים עויינים יכולים לעשות בהם שימוש.
   ד. מי מתגאה במעשי רצח?רק שורה לפני אתה בעצמך אמרת שזו פעולה שנכפית על רצונו של המרואיין. איך הסקת מכך שבזה שהוא משתף פעולה עם הפרת פרטיותו הלא מוצדקת הוא מתגאה במעשי דיכוי ורצח,לא חושב שהגזמת?

 8. זה מאד פשוט – שהשירות הצבאי הוא בסיס לאפליה לטובה בקבלה לעבודה, אז הוא אינו "פרטיות". כשהוא עלול להוות בסיס לתשלום מחיר כלשהו על מעשי הצבא שכל חייל הוא חלק מהם, פתאום הוא "פרטיות".

  האם רשימה (שעורכים אותה כהניסטים, אגב) של "יהודים שונאי עמם", ששמי מתנוסס בה היא הפרה של פרטיותי ? האם יש סיכוי שהיא תרד ? ודאי שלא, זה חופש ביטוי ותוצר בלתי נמנע של לקיחת חלק בקונפליקט, כך גם לגבי שירות צבאי.

  • יורם,
   א. תכליתו של השירות הצבאי הוא הגנה על המדינה ותו לא. זה ששירות צבאי מהווה אינדקציה לאחריות או מצויינות של המרואיין זו לא אשמתו של אף אחד. אתה לא חושב שזה קצת קפקאי לחשוב שמכריחים אזרחים לשרת בצבא על מנת להפלות אותם בעתיד בראיונות עבודה?
   ב. כהניסט או אנרכיסט שיערוך הפגנה וינקוב בשמך ויכריז שהינך פושע מלחמה הוא עובר על החוק. מכיון שרק לבית משפט יש את הסמכות לקבוע בנושאים כאלו ,הכרזה זו תיחשב להסתה.
   ג. חופש ביטוי הינו כלי משפטי בידי המחוקק. חופש הביטוי אינו ערך מוחלט ולפעמים צריך לאזן בין ערך זה לבין ערך אחר שמתנגש.
   מפרסמי הפרטים האישיים באתר או כדבריך "לוקחים חלק בקונפליקט" רומסים את שילטון החוק בדרך שאינה חוקית ומשתמשים בערך "חופש הביטוי" בצורה הצינית ביותר שניתן להעלות את הדעת. ניתן ואף רצוי לקחת חלק בקונפליקט, אך רק בכלים החוקיים שהדמוקרטיה מעניקה לנו.

סגור לתגובות.