הקמתי מכרז, ונדהמתי

יש הרבה פרילנסרים בקהילה שמיואשים, שחושבים שבגלל שישנם הרבה פרילנסרים מפתחים, המצב על הפרצוף. אני רוצה להודיע בזאת, שהמצב הוא הפוך, ושיש בהחלט מקום להיות אופטימי. על מה אני מדבר? תמשיכו לקרוא…

במסגרת ה"מסע" שלי להקמת ספק שרותי VPS, הקמתי מכרז ב-XPlace. המכרז היה אמור להיות די פשוט: מערכת CRM עם Back End לניהול לקוחות, טיקטים, חשבוניות וכו', ו-Front End פשוט כדי שלקוחות יוכלו לכתוב טיקטים, לראות סטטוסים. במקביל ביקשתי שיהיה גם אתר (בין אם נפרד או כחלק מהמערכת) שבו יוצגו המוצרים לגולשים, שאפשר יהיה לעשות קאסטומיזציה להצעות וכו'. רמזתי שכתומך נלהב של קוד פתוח, אני מאוד אשמח שהדברים יהיו עם מוצרי קוד פתוח ולא כתיבה מאפס. כדי שהמתמודדים יבינו על מה אני מדבר, נתתי לינק לסקר שאני עורך (אם יש ברשותכם 2 דקות, אשמח אם תיכנסו ותמלאו אותו. מדובר כולה ב-5-6 שאלות) לגבי מה אנשים רוצים.

מי שרוצה לראות את המכרז עצמו, הוא נמצא כאן.

לתומי חשבתי שמתמודדים יצרו איתי קשר לפני שיציעו הצעה, שישאלו שאלות לגבי מה שאני מבקש, שיאמרו מה הם חושבים, משהו…

חוץ מ-2 "צדיקים בסדום" שהסתכלו באמת על הסקר (אחד מהם מתכנת בדוט.נט, לא שזה עוזר לי במשהו.. אני איש לינוקס והמערכות תמיכה יהיו לינוקסאיות), כולם עשו את אותה שגיאה: עשו העתק/הדבק של דף ה"אודות" שלהם עם מס' טלפון, זרקו מחיר וזהו. מישהו מהם חשב שאולי אם כל כך אתעניין בו, פשוט אמצא את הלינק שלו ואחקור לגביו לפני שאשכור אותו?

והמחירים? אלוהים ישמור! 10000 פה, 15,000 שם, ואחד אפילו ביקש בנונשלנטיות מחיר של שלושים אלף שקל!

על מה???? על הקמת מערכת CRM שכבר יש כאלו בקוד פתוח ושצריכות פה ושם שינויים? על בניית "חנות" של 4-5 עמודים?

שיקלול בקשות המחיר נע בסביבות ה-20K, כלומר אם נניח ניקח 150 שקל לשעת מפתח, מדובר על 133 שעות מפתח. בשביל מה צריך 133 שעות פיתוח על דבר כזה? מישהו באמת מצפה שאענה להצעה כזו?

התנהגות חכמה שאותה אני מציע לאנשים לעשות היא פשוטה:

 • בדוק את המכרז, ראה שאתה מבין מה הלקוח בכלל רוצה. אם לא, שלח שאלה.
 • רק לאחר שהבנת, הצע מחיר לשעה, אלא אם הלקוח ביקש מחיר קבוע, במקרה כזה תן הערכה מאוד גסה וציין שזו הערכה גסה.
 • המקום לטקסט בהכנסת מכרז מיועד לכך שתדבר על מה שהלקוח הציע והפתרון שאתה מסוגל לתת לו תוך התייחסות ספציפית לפרוייקט שלו. זה שאתה מדביק את דף ה"אודות" שלך לא מעניין בשלב הראשון איש. אפשר לשים לינק לתיק עבודות ופרטים, אבל בשאר תתייחס ללקוח, לא להאדרת שמך.
 • אם יש לך הערות ותובנות, זה הזמן להעלות אותם, גם אם אולי לא תקבל את הפרוייקט. מנסיון אישי, קיבלתי 2-3 פרוייקטים רק בגלל שהוספתי הערה מקצועית שעוזרת ללקוח למרות שהמחיר שהצעתי היה גבוה מהמתחרים.

את המכרז הזה אבטל בהמשך השבוע. אני לא הולך לשלם עשרות אלפי שקלים כדי שמישהו ירים לי CRM ויעשו בו כמה שינויים. לי אין עשרות אלפי שקלים שאני מת להיפטר מהם ואם היה לי, הייתי יותר משמח לתרום סכום נכבד לפרוייקטים קהילתיים מבוססי קוד פתוח (יש לי כבר כמה מחשבות בראש על הקמת כמה VPS שיארחו פרוייקטים ישראלים מבוססי קוד פתוח שלא למטרות רווח מסחרי).

אם יש כאן מישהו שיודע להרים CRM בצורה מקצועית ומכיר CRM טוב, כולל שינויים, אשמח אם יצור איתי קשר במייל ([email protected]). אני גם באותה הזדמנות מחפש מישהו שבונה אתרים (קטנים, כולה "חנות" עם 4-5 עמודים של המוצרים, אודות, כולל עיצוב גרפי) עם דגש על קוד תואם לכל הדפדפנים והסטנדרטים, והוא גובה מחיר אנושי, הוא גם מוזמן ליצור איתי קשר.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות בנושא “הקמתי מכרז, ונדהמתי

 1. הבעיה היא הצפייה שלך למחיר ובכלל איך שאתה חושב שזה עובד, אתה רק רוצה מערכת פשוטה פשוטה, שככה בסעיף קטן יש לה רק אתר שלם..חח לבנות כזה אתר ומערכת עם כל ההתאמות המיוחדות שאתה מבקש פה זה ממש לא עבודה לסוף שבוע, זה יקח חודש בכיף למתכנת יחיד, בטח עם כל התיקונים הקטנים אחרכך. ומגיע לכל אחד 10 אלף שקל בחודש. גם שימוש בקוד פתוח לא פשוט בכלל פה כי אתה לא רוצה משהו שהוא בסטנדרט, ורק להתחיל להבין איך מערכת קוד פתוח בנויה ואיך לערוך בה דברים יהיה הרבה יותר מסובך מלבנות מערכת מאפס, עד כמה שזה נשמע לא הגיוני, ככה זה. ובכלל מה זה משנה, קח את הקוד שבנו לך ותהפוך אותו לקוד פתוח… זה יועיל לקהילה יותר.

 2. קודם כל, אין מה להתפלא על המחירים,
  בניגוד למה שאתה חושב, הקמת מערכת היא לא משהו חד פעמי, ודורשת תמיכה
  לאורך כל השנה (לפחות כך אני מוכר).
  אם רוצים מערכת עם תמיכה נורמלית, 10,000 אולי זה באמת מחיר קצת גבוה,
  אבל אלו סביבות המחיר.

  לגבי, CRM, אתה יכול להשתמש בSUGAR CRM, שיש לו גירסאת קוד פתוח.

  לגבי הקמת אתר אינטרנט,
  הקמה של אתר אינטרנט היא דבר שאתה יכול לשלם עליו סכומים קטנים מאוד, והשאלה היא מה הם כוללים.
  במחיר הכי זול, יקימו לך אתר באופן חד פעמי עם איזה עיצוב זרוק שמצאו לך ברשת, ותקבל בדרך כלל תמיכה מאוד גרוע ותשובה על כל בעיה תוך שבוע במקרה הטוב.
  במחיר סביר, תוכל לקבל מערכת שעוצבה ותוכננה על ידי מעצב מקצועי, ונבנתה בצורה תפורה לצרכים שלך, וגם תקבל תמיכה מלאה במוצר.

  צריך לזכור, מוצרים טכנולוגיים זה לא משהו שאתה פשוט זורק על השרת, זה משהו שצריך לתחזק, לתת שירות, ושינוייםתיקונים לאורך השנה.

  • רם, אני הזכרתי כמה נקודות.
   קודם כל עניין היחס, עוד לפני שבכלל מדברים על כסף, ציפיתי לשמוע שאלות, התעניינות, משהו..
   בקשר למחיר – אני דיברתי על לשמוע על הצעה של להרים CRM ואולי לעשות כמה שינויים בכיוון ה-Front End. עוד לא דיברנו על תחזוקה שנתית, תמיכה וכו'

   לגבי אתר, יכול להיות, אני מבין, אבל שוב, לא דיברתי בכלל על תמיכה. קודם שידברו איתי, ישמעו מה יש לי לאמר, אחרי זה נמשיך הלאה.

  • רם, יש הבדל בין הקמה לבין תחזוקה. אלו 2 הצעות שונות.
   כשאני מפתח מערכת מבוססת אסטריסק, אני מציע תמיכה כחלק מהמערכת עד סיום האינטרגרציה ואז מציע בהצעת מחיר נפרדת בנק שעות תמיכה.

   ב99.9% מהפעמים אם אתה רציני, ימשיכו לקחת אותך לתמיכה כי דבר ראשון אתה מכיר את המערכת, ודבר שני כבר מכירים אותך.

   אבל אתה צריך להפריד בין ה"רשויות" השונות. הקמה דורשת ממך הרבה יותר אנרגיה מתחזוקה, אלא אם ההקמה מראש לא משהו…

   • טוב, אז דעתי בנושא היא שונה.
    דעתי היא שאם הקמתי ללקוח אתר, לא אמורות להיות בו תקלות,
    ואם יש, אז יש לי אחריות לטפל בהן.
    זו אחת הסיבות שאני עובד עם מערכת פרטית שלי שאני מכיר בה כל פיפס.
    כשמדובר באתרים, לא מדובר במערכות כמו אסטריסק, זה מצב שונה.
    זה אחד הדברים שכבר כלולים אצלי במחיר, כי לדעתי למכור ללקוח מערכת עם פגמים ואחר כך לדרוש על זה כסף זה לא הוגן.

    בעקבות זאת, אני כן מקווה שהלקוחות יחדשו איתי לשנה נוספת של תמיכה לאחר שאני מראה להם רצינות ושבאמת אכפת לי מהם.

    בגלל זה ציינתי את עניין התמיכה, כי זה לא מוצר שפשוט בונים בצורה חד פעמית וזהו, אלא מוצר שכן צריך לתחזק, וזה לא משנה מהמחיר שלי בגלל שאני בטוח באיכות המוצר שאני נותן (תראו בזה סוג של אחריות).

    לגבי הקמת CRM, אני לא אתן הצעת מחיר לסוג עבודה שאינני מומחה בה, ויש מספיק מומחים בשוק לתחום הספציפי הזה.

    בכל מקרה, לגבי מחירים, תבין שכמו שאתה רוצה להרוויח, גם פרילאנסרים אחרים רוצים, ואם תקנה משהו בזול ממישהו שלא מרוויח עליך, אתה תשלם את המחיר עם מערכות שלא עובדות מהיום הראשון.

 3. ההתנהלות של מרבית המציעים במכרזים אכן לא מקצועית, וכפרילנסר – מקלה מאד על העבודה.
  כאשר אני ממלא הצעה למכרז אני עושה "שיעורי בית" מסודרים, כולל מחקר על מציע הפרויקט, ובמידה ומדובר בתחזוקת אתר קיים – מחקר על האתר עצמו.
  מכוון שרוב האנשים לא עושים זאת, ההצעות שלי לרוב בולטות ומראות רצינות הרבה מעבר לאחרים. לפחות פרויקט אחד שאני כעת עובד עליו קיבלתי בדיוק בגלל זה – מצאתי על איזה אתר מדובר, ניסיתי אותו, כתבתי הערות וכן הלאה.

  בכל מקרה בהצלחה – SugarCRM אכן יכול להיות בסיס מתאים לצרכיך.

 4. מה שאני צריך *עכשיו* זה "חנות", רק בלי כל ה-SSL, סליקה וכו', אלא אני צריך משהו לשלב הראשוני. משהו שיהיה של 4-5 עמודים, עם Header וכפתורים לבחור, ולחיצה עליהם יתנו כפתורים ב-SideBar מצד ימין, Footer קבוע, ובאותם דפים יהיו:

  * 2 דפי מוצרים בתור טבלת השוואה
  * 2 דפים של טקסט
  * דף ליצור קשר
  * עדיפות שהכל יהיה ב-Joomla.

  זה הכל בשלב זה. שלב הבא של ה-CRM עם ניהול לקוחות, טיקטים, חשבוניות וכו' יהיה בחודש הבא. רצה הגורל ואני צריך להרים את העסק הזה כבר בשבוע הקרוב (אני בעצמי צריך מכונה וירטואלית לבלוג הזה ולאתרים שלי) ואני רואה מומנטום, אז איך אומרים אצלנו: מכים בברזל בעודו חם.

  על זה מישהו יכול לתת הצעת מחיר? (גרפיקה אפשר יהיה לשים משהו זמני וחודש הבא נעשה רמונט להכל).

  • אם אתה מחפש משהו "הכי זול", קח אחסון זול, דומיין זול (למשל .net), קח מערכת מוכנה כמו joomla עם עיצוב מוכן וזרוק אותו עם העיצוב ושים תכנים.
   אחר כך, כשתראה שבאמת אתה צריך משהו רציני (ואתה תצטרך), אז תקנה.
   אין טעם לקנות בהתחלה משהו זול ואחר כך משהו רציני, כי פשוט תצטרך לשלם מחדש על עבודה חדשה ותוציא עוד כסף.

   • נ.ב: אתה יכול לעשות מה שאני עשיתי.
    כשאתה רואה שיש לך תזרים של עבודות, ואתה עובד מול מישהו בתחום בניית האתרים למשל, אתה יכול לעשות איתו עסקת בארטר, תן לו שירות והוא ייתן לך אתר, וכך תוכל לחסוך עלויות.

 5. חץ שלום,

  אני באמת מרגיש שאני מכיר היטב את התחום (בעברי מנהל מוצר SAP CRM וכן ORACLE CRM) וכיום פרילנסר בתחום CRM באמצעות תוכנת ZOHO CRM ומפתח אתרים מבוססי OPEN SOURCE כגון: WordPress, Drupal, Joomla ו- Magento.

  מסכים מאוד עם התגובות שכבר נכתבו לך: מחיר של 10,000-15,000 הוא בהחלט מחיר סביר (וכנראה אף נמוך) למערכת שעושה את מה שביקשת בצורה אינטגרטיבית בין השירות, המכירות ומע' החשבוניות.

  נראה שאתה עומד בפני שתי אפשרויות: לגייס יותר כסף, או לבצע את הפרויקט על מס' מערכרות נפרדות, ללא אינטגרציה ביניהן.
  לדעתי האישית עלות של 15,000 לתשתית טובה תחזיר את עצמה. רק כנקודה למחשבה בעבר הקמת עסק פיזי היתה עולה 50,000-100,000 ש"ח מינימום – בעידן האינטרנט מצבנו טוב הרבה יותר, אך חשוב להיות ריאליים.
  בהצלחה.
  דני

 6. הכל תלוי באיכות המערכת שתקבל. מערכת שתשרת אותך ואת לקוחותיך ביעילות שווה מחיר גבוה יחסית.
  במקרה שלך איכות המערכת חשובה במיוחד מכיוון שהיא מיועדת למכירת מוצר תוכנה/חומרה. לקוחות פוטנטיאלים יכולים להסיק ממה שרואים באתר שלך על איכות המוצר שאתה מנסה למכור.
  לגבי המחיר- בדומה למה שכתבו לפני, יש הבדל גדול מאד בין התקנת מערכת מוכנה as-is לבין התאמתה לצרכים ספציפיים. לפעמים "ההתאמות הקטנות" האלה דורשות הרבה שעות עבודה.

  מסכים איתך לגבי כל השאר.
  הרבה הצלחה במיזם

 7. כמעט בכל פורום של בוני אתרים אתה תתקל בהודעות מופתעות כמו ההודעה שלך.

  משום מה אנשים שוכחים את שלב האפיון של המערכת. אתה מצפה מפרילנסר שעוד לא קיבל ממך שקל שיתחיל לשאול שאלות ולתחקר אותך בשביל שידע בדיוק מה הדרישות, לדבר הזה קוראים אפיון וזה עבודה בפני עצמה שבונה אתרים מנוסה יתמחר כחלק מהצעת מחיר.

  כל הבעיות נובעות מהחוסר באפיון, אתה אומר שאתה רוצה מערכת מוכנה, אבל זה אף פעם לא עובד ככה, תמיד יהיו שינויים למערכת המוכנה, התאמה לדרישות, ואי אפשר לדעת על סמך הדרישה הבסיסית שלך איזה שינויים יהיו לכן הצעות המחיר שקיבלת לוקחות את המצב הקיצוני שבו יהיו הרבה מאוד שינויים עד כדי אי-כדאיות של שימוש במערכת מוכנה.

  אם תיקח בונה אתרים רציני שיכתוב לך אפיון ויעשה מחקר על מערכות קיימות, אז בוא נגיד 20 שעות לכתיבה האפיון+המחקר כפול 250ש"ח כבר הגענו ל- 5000ש"ח… לאחר מכן יכול להיות באמת שתגלה שיש מערכות מוכנות שעושות בדיוק מה שאתה רוצה ודורשות באמת רק התאמות קטנות ואז בוא ניקח עוד 20 שעות להתאמת המערכות הקיימות + התקנה כבר הגענו לעוד 5000ש"ח. אז בהנחה שאכן יש מערכות קיימות שעונות לכל הצרכים הגעת כבר ל10000ש"ח.

  רוצה לחסוך כסף? תכתוב את האפיון ותבצע את המחקר לבד ואז בונה האתר צריך רק לתכנת, או שתגלה שיש מערכת קוד-פתוח מוכנה שעושה לך הכל ואז לא תצטרך אף אחד…

סגור לתגובות.