וירטואליזציה, "ענן פנימי", ושטויות במיץ עגבניות

מי לא שמע על נמרוד הראל? הבחור מומחה בקסמים, אשליות וכו' והוא כבר אדם מוכר בכל בית בישראל שראו אותו מופיע בשלל תוכניות בערוץ 10. כשמדברים על קוסמים וקסמים, הרבה דווקא יזכרו את נמרוד הראל בגלל הצורה שערוץ 10 החדיר אותו לתודעה הציבורית.

אם יש תחום שבו אני לא חושב שכדאי לסמוך בו על קסמים, הרי זהו תחום הסיסטם ובמיוחד הוירטואליזציה.

יצא לי היום לקבל את המייל היומי מ-LinkedIn ושם מצאתי את הלינק הזה של PConLine, על "תחקיר" בנושא "מחשוב ענן פנימי".

אני רוצה להתחיל ולציין משהו מסוים: אני לא סובל חברות שמוציאות דוחו"ת עמוסי Buzz words עם מספרים מומצאים על כל מיני "עתידות". אני חושב שאם מנמ"ר כלשהו סומך על דוחו"ת כאלו ומתכנן לפיהם את העתיד הטכנולוגי של החברה שהוא עובד בה, הוא שם את תקציב החברה על קרן הצבי, על כל המשתמע מכך. מישהו זוכר לדוגמא כמה חברות אלו חזו ורודות למעבדי Itanium? מה לגבי Vista? טלפונים סלולריים מבוססי Windows Mobile? בכל פעם חברות כאלו נתנו דוחו"ת עם מספרים יפים, אבל המציאות סירבה להתיישר לפי מספרים אלו. מי שהשקיע את כספו לפי תחזיות אלו – נפל.

כשהסתכלתי על תקציר הדו"ח, קלטתי כמה משפטים מעניינים. הנה ציטוטים:

"…לענן הפנימי יש השפעה של חסכון בזמן למנמ"ר ופינוי זמן לעיסוק בנושאים עסקיים. זאת, כמובן רק אחרי פרוייקט היישום עצמו, שאיננו דבר של מה בכך, מבחינת היקף וזמן. ענן גם מאפשר גמישות גדולה יותר, בהקצאת משאבים לצרכים עסקיים. "

"…הניהוליות – ענן פנימי מכניס לארגון גם אלמנטים של אוטומציה, כולל שרות עצמי (של צרכני השרותים) ובכך מוריד עומס מגף המחשוב, כאשר יישומים מותקנים אוטומטית, במהירות ובקלות רבה יותר."

קראתי את הטקסט שמופיע בלינק, והרמתי גבה… חסכון בזמן? פינוי זמן לעיסוק בנושאים פנימיים? WTF?

קודם כל נבהיר מה פרויקט וירטואליזציה כן נותן ולאחר מכן מה לא תקבל כשעושים קונסולידציה (סתם דוגמא: 10 שרתים ל-2 שרתים פיזיים גדולים):

 • חסכון בחשמל
 • חסכון בהוצאות על תחזוקת חומרה
 • חסכון בהוצאות על קירור
 • אם השרתים יושבים בספק Hosting כלשהו, אז ישנו חסכון במקום (ארונות וכו')
 • חסכון בהוצאות על UPS, כבילה, מיתוג וכו'.

מה אני לא מקבל? חסכון בעבודה למנמ"ר או האיש סיסטם (תלוי בחברה):

מדוע? מכמה סיבות:

 • כדי לעשות קונסולידציה לשרתים ולהמיר אותם פיזית לוירטואלית (P2V), יש לבדוק בכל שרת מה העומסים שלו, מה הדרישות שהוא צריך ע"מ להקים מכונה וירטואלית כזו או לדעת באיזה שרת פיזי להכניס את השרת הוירטואלי הזה. כל התהליך עצמו אינו תהליך של מס' דקות אלא תהליך שלוקח זמן: הפקת נתונים מתוכנת הניטור, לימוד הנתונים, צרכים וכו' ורק אז מכניסים זאת בחישוב לגבי השרת הפיזי שעליו תשב המכונה הוירטואלית.
 • הרמת שרת פיזי שישמש כשרת וירטואליזציה מחייב תחזוקה שוטפת, כלומר יש לנו כאן תוספת תחזוקה, ועוד לא דיברתי על קופסאות אחסון שמחוברות לשרתי וירטואליזציה, שגם הן צריכות להיות מתחזקות.
 • זה שהעברתי שרתים מפיזי לוירטואלי לא אומר שאני לא אצטרך להיכנס לשרתים ולחזק אותם, בדיוק כמו שתחזקתי מקודם. וירטואליזציה אינה מעשה קסמים המייתרת תחזוקה.

בקיצור, אפשר לאמר הרבה דברים על וירטואליזציה. חסכון ענק במשאבי אנוש וחסכון בזמנו של המנמ"ר לעומת זאת, זה לא. עדיין צריך לטפל בתקלות של המערכות הוירטואליות, בשרת וירטואליזציה, אחסון ועוד ועוד, ולדעתי כדאי לקחת זאת בחשבון לפני שמתפתים להאמין ל"תחקירים" כאלו ואחרים. הם לא ישלמו לך על הזמן שתפסיד כי האמנת לדו"ח שלהם.

אני רוצה להוסיף פה נקודה אישית: כפרילנסר שמחפש עבודה, אני בדעה כי צריך לאמר ללקוח את האמת, גם אם עלולים להפסיד כספים בטווח הקצר. קל מאוד להתעלם מהאמת, לאמר ללקוח "כן כן כן", לעשות עבודה ולקבל כמה אלפי שקלים, אולם כשהלקוח ימצא את האמת, הוא לא ירים אליך טלפוןן לפרויקט הבא, סביר להניח שאם יבקשו ממנו המלצות לגבי אותה עבודה הוא לא יתן או שיתן המלצה שלילית לגבי הפרילנסר, ולכן לדעתי כדאי לאמר את האמת ללקוח מה מצפה לו ומה לא, ולקוות כי הוא יעריך את הכנות.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “וירטואליזציה, "ענן פנימי", ושטויות במיץ עגבניות

 1. אני מסכים שאין חיסכון ענק בזמנו של המנמ"ר אבל אין ספק שיש חיסכון כלשהוא. הקלות של חזרה לסנפשוט קודם במקום לחפש פיתרון במשך שעות לבעיה שטותית, בכל זאת חוסכת זמן.

 2. לדן תורן יש שיר כזה משהו על …. אה כן "שוב השקר הזה" (http://www.youtube.com/watch?v=67MOoi7Nuvo).

  כן תמונות ווירטואליזציה יחסכו לך להתקין מערכת מחדש, ויחזירו אותך חזרה לאוויר, אבל רק אם אין בהם בעיות.

  הרבה אנשים גם אומרים ש RAID זה מספיק לגיבוי מידע. זה ממש לא מתקרב לזה. סתם שאלה: מה קורה כאשר יש לך בעיה ב buffer שנכתב ? הוא מועתק לכל שאר הדיסקים, אין לך כל כך הגנה בנושא הזה …

  הכל זה עניין של שיווק ומי שמדבר הוא לא אדם טכני אלא איזה מנהל מכירות או משהו כזה שרק מנסה למכור את השירותים של החברה שלו.

 3. ענן פנימי – שרת אחד (או מספר שרתים) שמרכזים את ה"תוכנה" והרבה think clients שהם סך הכל "חומרה".
  וירטואליזציה – הפעלת מספר שרתים וירטואלים על שרת אחד.
  אני לא מבין למה אנשים תולים אחד בשני (מגיגול קטן על "ענן פנימי" ראיתי את זה בעוד מקום).

 4. חברים, יש לי יותר מתחושב שאתם מתרכזים סביב העיניין של server virtualization .
  יש היבטים שונים ונוספים, ותחומים שונים ונוספים, כמו ווירטואליזציה של אפליקציות, או storage – כלומר התמונה רחבה יותר.

  בהיבטי החיסכון בזמן, כל אחד התחומים של ווירטואליזציה מספק חיסכון כלשהו . אבל אם אתייחס רק לעיניין של ווירטואליזציה של שרתים (וקונסולידציה) , הרי שהיום (בהנחה שאין שימוש בווירטואליזציה), אם צריך שרת נוסף לסביבת הפיתוח (או כל סביבה אחרת בארגון), עד שמבינים שצריך, ועד שמזמינים, ועד שמקבלים , ולכו תתעסקו עם חשבוניות והצעות מחיר ועוד ועוד ..
  ומצד שני אם יש ווירטואליזציה – תוך 10 דקות מפעילים שרת ווירטואלי (כלומר חיסכון של זמן וימי עבודה) , נכון , מרגע שהוא קיים , אין בו כשלעצמו (באדמיניסטרציה שלו) חיסכון זמן לעומת שרת פיסי ..
  אבל מצד שני, כל הנושא של גיבוי , החזרה, מאפשר גמישות רחבה יותר מאשר אילו יש רק שרתים פיסיים ..
  ואם אתם רוצים לחסוך עוד בזמן – תחשבו על ווירטואליזציה של דברים נוספים .

  דורון

  • דורון, אתה צודק, אבל שים לב על מה דיברתי: על המנמ"ר.
   אם אתה מסתכל על המנמ"ר, אין אצלו ספציפית כמעט חסכון. אחרים יכולים לחסוך בשימוש בוירטואליזציה כמובן, אבל אין פה עניין של להכניס פתרון וירטואליזציה והוקוס פוקוס יש חסכון.

סגור לתגובות.