פרילנסרים ו"שיטת מצליח"

מישהו פעם אמר לי "אם משהו קורה לך פעם, פעמיים מבלי שהתכוונת, זה מקריות. 3,4 פעמים ומעלה – זו מגמה". הביטוי היחיד שעולה לי לראש למה שקרה לי ביומיים האחרונים כ-4 פעמים הוא "שיטת מצליח"

הנה מה שקורה: פרילנסר X יוצר עמי קשר, מאחל לי מזל טוב על כך שהפכתי לפרילנסר, ובדיוק יש לו הצעה בשבילי, הצעה שיהיה קשה לי לסרב לה. הפרילנסר הנכבד מדבר על כך שיש לו או-טו-טו (תרגום: תוך שבועיים/שלוש/חודש/חודשיים/מחק את המיותר) פרויקט חדש אצל לקוח שלו והוא שמע עליי שאני ממש "קוסם" בכל הקשור לתחומים שאני מכיר. הפרילנסר מפליג בתיאור עבודה שנוכל לעבוד יחדיו, ושכל פרויקט חדש שיכנס הוא יוכל להעלות לי את התעריף לשעה שאקבל, ושהוא "בקרוב" (כן, שוב או-טו-טו) מקבל פרויקט גדול המדבר על יותר מ-100 שעות בחודש, וכך אוכל לקבל שכר מאוד מכובד. הרבה יותר משכיר שעובד כאיש לינוקס! הפרילנסר מבקש ממני לחשוב על הנושא ולהחזיר לו תשובה על איזה סכום אני רוצה לשעה ובאיזה תנאי תשלום. (בחלק מהמקרים הדרישה היתה לתשובה פה ועכשיו).

על פניו, השיטה נראית פנטסטית. אתה מתחיל בקטן, אבל אתה יכול להרוויח על פרויקטים אחרים שלא קשורים לאותו פרילנסר, לא? כך אם אתה מקבל פה 100 ש"ח (לדוגמא), בפרויקט אחר שלא קשור לאותו פרילנסר 200 ש"ח (לדוגמא), כך שזה .. מתקזז..

אבל מה לעשות, ועבדכם הנאמן אוהב "לצלול" לעומק העיניינים ולחשוב על השיחות ולראות בעצם כמה דברים לא בדיוק מדוייקים או בלשון מנומסת, יש כאן דיסאינפורמציה. להלן הנקודות:

 1. מה יש כרגע על השולחן? אצל חלק מאלו שהציעו לא היה שום פרויקט סגור וחתום, ואצל חלק מהם היו פרוייקטים שבמקרה הטוב יש בהם 20-30 שעות עבודה שאותם פרילנסרים מחפשים שאני (או כל מועמד אחר) יקבל עליה שכר פר שעה נמוך מאוד. שכר פר שעה נמוך מאוד זה טוב אם יש לפרוייקט "בשר" של 100+ שעות עבודה (חד פעמית או חודשית), אבל כשמדובר על עשרות שעות בודדות של עבודה, המחיר פשוט אינו משתלם, אם מנכים הוצאות. יותר גרוע: אין לאף אחד מאיתנו יכולת לנבא עתיד מדויק ואף אחד לא יכול להבטיח לי שבאותו חודש אכן יזרמו עבודות נוספות, כך שאני עלול פוטנציאלית לגמור את החודש עם משכורת שתהיה שוות ערך לשכר מינימום – בתנאי תשלום של שוטף + 60! עד כמה אפשר להידפק???
 2. כל הפונים בשיטה זו דיברו על פתיחות, אך משום מה אף אחד מהם לא היה באמת מוכן להיות פתוח ולאמר כמה הלקוח משלם לו וכמה בעצם הוא רוצה לגבות ממני באחוזים או במספרים. אני יכול רק לשער שאותם אלו שהציעו לי את ההצעות גובים בין 20-40 אחוז על כל שעה שאני עובד. אחלה שיטה! צריך מפתח JAVA ואין לך מושג מה זה JAVA_HOME? מצא פרילנסר, תחתים אותו על חוזה התקשרות המבטיח שאותו פרילנסר לא יוכל לחתום בעצמו חוזה עם הלקוח שלך, ועל כל שעה שהוא יעבוד תרוויח בממוצע שליש משכרו מבלי שתצטרך להוציא פרוטה שחוקה מכיסך!
  בנקודה זו אני רוצה להדגיש משהו: אני מאמין בהחלט שמגיע תמורה כלשהי לאדם שבזכותו אקבל עבודה כלשהי, אבל יש תמורה ויש עושק ואני יכול לתת דוגמא את חברות גיוס אנשי ההיי-טק (אני לא מדבר על אלו שעובדים אצל לקוחות תחת הכובע של חברת כ"א כזו או אחרת): חברת ABCD מחפשת לה עובד עם תכונות אלו ואחרות, אני ניגש מטעמם לראיון, אני מתקבל וקובע שכר. חברת ABCD תקבל X אלפי שקלים על המאמץ ללא קשר לשכרי. משכרי לא ינוכה אפילו שקל אחד לטובת אותה חברת כ"א. היא מקבלת על עבודתה מחברת ABCD סכום חד פעמי ופה נגמר העניין, וזה המודל שאני מוכן לאמץ אם מישהו היה פונה אליי ומבקש סכום כלשהו כ"עמלה". היינו מתמקחים על העמלה וסוגרים משהו (אם הייתי חותם על חוזה/פרויקט אצל הלקוח שהוא הפנה אותי אליו), אבל לשלם רבע/שליש משכרי פר שעה? אני בתחום היי-טק, לא במקצוע העתיק בעולם.
 3. מדהים שאותם פרילנסרים מפציצים במספרים שאקבל מבלי שיתחשבו בכך שכעצמאי אני לא פטור מניכוי תשלומים: אני אצטרך לשלם ביטוח לאומי, אצטרך לשלם מס הכנסה, מע"מ, פנסיה ושאר מרעין בישין, כך שלאחר ניכויים אלו אני נשאר עם פחות ממחצית המחיר שעה, אבל הצד שמפנה אותי ללקוח וגובה רבע/שליש ממחיר השעה שלי מקבל את אותו כסף כבונוס, פחות או יותר.

אבל הדבר הכי מרגיז שקורה בראיונות כאלו הם פיזורי השקרים: "יש לנו לקוח XYZ שהוא לא יסתכל עליך כפרילנסר כי אין לך עובדים אחרים/משרד רשמי/מזכירה" וכו' ואז מוזכרים כרגיל שמות של לקוחות גדולים כמו בזק, בנקים, נס, נייס, אמדוקס ושאר חברות גדולות. חברים, אני לא מכיר את תיקי העבודות של חלק מהפרילנסרים שקוראים פוסט זה, אך יש לי תחושת בטן שיש פה כמה פרילנסרים שעבדו בחברות מאוד גדולות גם מבלי שתהיה להם מזכירה/משרד בבניין משרדים/עובדים נוספים ושאר ירקות. לא יפה לזרות חול בעיניו של מרואיין.

אני רעב לעבודה, אבל אינני אוהב שמשקרים לי או מפזרים סביבי דיסאינפורמציה. אני מאמין שמגיעה תמורה מסויימת לאלו שמפנים אליך לקוחות שאפשר לסגור איתם עיסקה, אך אינני מאמין בשיטה שפרילנסר מסויים גובה ממני יותר ממה שמס הכנסה גובה.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “פרילנסרים ו"שיטת מצליח"

 1. קודם כל, כמובן שתמיד טוב להגיע אל הלקוחות באופן ישיר, ככה אף אחד לא גוזר עליך קופון.
  דבר שני, אם יש לך חשש מבחינה עסקית, אתה תמיד יכול "לבטח" את עצמך מבחינה מכירתית.
  למשל, את הבעיה שתיארת כאן אפשר לפתור בקלות יחסית על ידי מכירה לפי "בנק שעות".
  במקום למכור כל שעה בנפרד (שזה אמור לעלות הכי הרבה מבחינת תשלום אליך), תמכור בנקים של שעות לחודש, וכמובן שכמה שהבנק של השעות יותר גדול הוא יעלה פחות לשעה.
  אם הלקוח קנה את חבילת בנק שעות X ולא ניצל אותה, זה לא בעיה שלך, זו בעיה שלו.
  כמובן בהסכם מול הלקוח תרשום שמעבר לשעות שהוקצו יש תשלום עבור כל שעה נוספת בתעריף רגיל (גבוה, בגלל שמדובר בשעות בודדות), אלא אם הלקוח קנה עוד בנק שעות לאותו חודש.

  לדעתי זה טוב שאתה חושב על כל הדברים האלו, תכנון נכון של העסק יכול תמיד להביא לתוצאות טובות יותר.
  לגבי "עבודות זולות", תצטרך להחליט בעצמך אם שווה לך לקחת כמה כאלו בהתחלה, כמובן בלי התחייבות לזמן ארוך, לפעמים שווה לקחת כאלו בהתחלה, כי לפעמים עד שמתחילות לזרום העבודות הרציניות יכול לקחת זמן.

  בנוסף, תמיד כשאתה מציע מחיר לעסק אל תכלול את המע"מ, המע"מ במילא מתקזז מהוצאות העסק במס הכנסה, לכן תן מחיר לא כולל מע"מ.

 2. חץ יקירי, לא ציפיתי לשמוע את זה ממך..
  לכל אחד יש את הזכות משלו לבחור איך הוא הולך להרוויח את כספו. אם מישהו רוצה להרוויח על גבו של אחר ואותו אחר מודע לכך, מה הבעיה בכך? כל מה שאתה צריך לעשות הוא לבקש את שכרך. אם אתה רוצה 300 שקל (לדוגמא) ואותו פרילנסר מוכן לשלם לך 300 שקל, מה זה משנה לך אם הוא לוקח 800 שקל לשעה מהלקוח? קיבלת מה שרצית? קח, עבוד ושתוק!

 3. קארין, אני לא חושב שאת צודקת.
  לא כל דבר ששתיים מסכימים עליו, נהפך להגון.
  יש סטנדרטים בעולם, ואם מישהו מנצל מצוקה של אדם אחר, הוא לא הוגן, בלשון המעטה.
  זה לגבי מחיר נמוך.
  לגבי "אם אתה רוצה 300 ש"ח מה אכפת לך אם הוא מקבל 800 ש"ח?", כאן זה כבר שונה. למרות שזה עדיין לא מריח טוב…

 4. לקארין זה רחוק מלהיות מדויק.
  מי שמוכן לשלם 800 ש"ח לשעה מעוניין לקבל שרות של 800 ש"ח לשעה.
  בדרך כלל הלקוח לא יהיה מרוצה כי הוא לא יקבל את השרות שהוא מעוניין בו.
  הפרילנסר יהיה מתוסקל כי הוא ירגיש שמנצלים אותו ודורשים ממנו יותר ממה שמשלמים לו.
  והנצלן יעלם מהתמונה כי הוא לא ירצה להיות בין הפטיש והסדן.

 5. בוקר טוב, מכיר את מטריקס? נס? אלעד?

  כולן עובדות בשיטה הזו.

סגור לתגובות.