במזל טוב, עכשיו גם אני פרילאנסר

במזל טוב, החל מהיום גם אני פרילאנסר, עוסק מורשה, ויש לי גם אתר עסקי חדש ואפילו שם לעסק: "חץ ביז". חסר רק לוגו אך זה יהיה בימים הקרובים.

תהליך פתיחת העסק הזכיר לי מאוד בניית קבצי SPEC להכנת חבילות RPM: אם אינך מכיר את כל החלקים טוב, צפה להפתעות, והן הגיעו: חברים ואנשים שכתבו פה טוקבקים בפוסט הקודם המליצו לי ללכת על מסלול העוסק הפטור ויש בהחלט נקודה בדבריהם: כעסק חדש, יקח זמן עד שתצבור לקוחות ועד שיגיעו כספים רבים, אך שיחות שערכתי עם אנשים "מהצד השני" (הווה אומר עם אלו ששוכרים פרילאנסרים) הבהירה לי מהר מאוד נקודה מסויימת: הם רוצים חשבוניות מס. לא חשבונית עיסקה, לא קבלות. אם אין לך חשבונית מס, אני מחפש את הפרילאנסר הבא, ולכן החלטתי לפתוח עוסק מורשה. ההבדל אינו כה גדול בסופו של דבר: כאן הינך מזדכה על מע"מ ומעביר מע"מ מלקוחות אל המדינה, וכאן (עוסק פטור) אתה לא.

אז התחלתי הבוקר את התהליך: הגעתי למשרדי מע"מ (לא היה שום תור), חתמתי על הטופס הירקרק ונתתי תחזית פיננסית שנתית מאוד קטנה (בכל זאת, לך תדע..). משם עברתי קומה למס הכנסה (וגם שם לא היה תור.. מדהים), חתמתי על עוד קצת ניירת, ולאחר מכן קיבלתי "הסבר" (שלא שווה כמעט מאומה) שכלל קבלת חוברת קטנה ("כתוב שם הכל"), וזהו.. אני עוסק מורשה. נשאר לי ביטוח לאומי שיבוצע שבוע הבא.

לאחר מכן, החלטתי "לחתוך" כמה דברים כמו לרוץ לבית דפוס ולהדפיס חשבוניות וכו'. אנחנו בשנת 2010, יש אינטרנט ואולי אפשר להציל כמה עצים בדרך, אז חיפשתי במהלך הימים האחרונים שרות אינטרנט שיתן לי הכל, מהתחלה (ניהול חשבוניות, לקוחות) ועד שרותי הנהלת/ראיית חשבון ומצאתי. מסתבר כי יש שרות שנקרא ucan2 שמאפשר לך תמורת 99 ש"ח לחודש לקבל שרותי הנהלת חשבונות, ושרות "אחות" שלהם שנקרא Invoice4u המאפשרים לך להוציא חשבוניות מס מאושרות ע"י מס הכנסה כקבצי PDF, בלי כל הניירת. המחירים של Invoice4U די זולים – בסביבות 30 שקלים ל-27 מסמכים ומי שרוצה, אפשר לקבל נסיון ל-30 יום בחינם.

מכיוון שכותב שורות אלו משתמש ברוב המחשבים שלו בבית בלינוקס (Fedora 13 למתעניינים), החלטתי לבדוק שרותים על איך הם רצים על לינוקס עם דפדפן כרום. נכנסתי לאתר Invoice4U והכנסתי לקוח ומספר "פריטים" וניסיתי לכתוב חשבונית על עבודה שביצעתי אתמול. אני חייב לציין שהמערכת שלהם מאוד קלה לשימוש, ותוך מס' דקות הצלחתי להבין אותה ולהוציא חשבונית ראשונה. לאחר שאתה מאשר את החשבונית, המערכת מייצרת עבורך 2 קבצים: קובץ PDF "מקור" (שאותו אתה יכול להוריד ולשמור או לשלוח דרך התוכנה ללקוח באימייל או בפקס מהתוכנה ישירות, מבלי שיהיה לך מכשיר פקס), וקובץ PDF "העתק נאמן למקור". התוכנה מעדכנת אוטומטית את כל שאר הפרמטרים כמו תחזית שנתית וכו'. מבחינת תאימות לכרום, אני חייב לציין שלא נתקלתי בשום בעיה של רינדור לא נכון מבחינת קוד. הכל נראה מעולה על כרום.

לאחר ששלחתי בחגיגיות את החשבונית הראשונה, הלקוחה מחייגת ובפיה בשורה לא נעימה: היא צריכה לנכות משכרי 30%. מדוע? כי מס הכנסה אוהב את הדבר שנקרא "ניכוי מס במקור". משיחה עם מישהי שמכירה את הנושא, התברר שאפשר להסדיר זאת תוך מס' רגעים בשיחה עם מס הכנסה, אז אסדר זאת בשבוע הבא.

בסופו של דבר למדתי השבוע את הדברים הבאים על להיות פרילאנסר:

 • אם אתה רוצה יחס רציני ושישכרו אותך חברות גדולות, תהיה עוסק מורשה.
 • לא חייבים לשלם מאות שקלים בחודש למנהל חשבונות כדי לסדר את כל עניין הניירת.
 • רצוי מאוד שתבין בשיווק.
 • כדאי לנפות סטארט-אפים המבקשים "עבודה קטנה" תמורת אי אלו דיבידנדים בעתיד. העבודה הקטנה אף פעם לא קטנה.
 • לא צריך Windows בשביל לנהל עסק.
 • על הרבה דברים יש הוצאה מוכרת, כולל דברים שלא חשבתי (כמו חשמל). לפחות ההוצאות שפעם שולמו בלי לחזור עכשיו יהיו שווים משהו.
 • איך זה שאין אפילו Webapp אחד נורמלי לרפואה בלינוקס המאפשר להוציא הצעות מחיר דרך דפדפן ועם תמיכה לעברית?

עכשיו נשאר רק לגייס עוד לקוחות. מישהו מכיר מישהו/י שצריך פרילאנסר? 🙂

עדכון: לרגע לא ניסיתי לרמוז שאני הולך לחסוך את המנהל חשבונות ואני כמובן לא מנסה להמליץ דבר כזה. אני רק טוען שכדאי לבדוק מחירים בשוק.

Print Friendly, PDF & Email

27 תגובות בנושא “במזל טוב, עכשיו גם אני פרילאנסר

 1. שיהיה בהמון המון בהצלחה.

  אתה צריך תיק גם במסך הכנסה. חשוב מאוד שתבין על אילו הוצאות אתה יכול להזדכות. והכי הכי חשוב – אתה חייב להפריש לביטוח וכל דבר שאתה רק יכול. אל תכנס למלכודת מהיד לכיס. אתה חייב לדאוג לפנסיה שלך ולשים כמה שיותר כסף בצד.

  אגב, תופעת הלוואי המבורכת של היותך פרילנסר – אתה לא תהיה חולה יותר. אתה גם לא תצא לחופש, אבל זה סיפור אחר.

 2. המון בהצלחה !
  כמה הערות –
  – רואה חשבון לא צריך לעלות מאות שקלים בחודש. כדאי "לעשות שוק" מצד אחד, ומצד שני ללכת על מי שייתן לך שירות טוב, שיעבוד בשבילך ולא שאתה תעבוד בשבילו. ובכל מקרה – כדאי מאד לקחת רואה חשבון, כדי לנסות והימנע מטעויות, שתמיד קיימות. ובנוסף, דו"ח שנתי בכל מקרה תצטרך להגיש, וגם בטח הצהרת הון.
  – אם אתה עובד מהבית אתה אמנם זכאי לכל מיני החזרים, אבל אל תבנה על זה יותר מדי. חשמל, למשל, תקבל לפי אחוז גודל חדר העבודה שלך מתוך הבית, או משהו כזה (שוב, אין לי מושג – יש לי רואה חשבון…).
  – שירותים כגון XPlace יכולים להביא עבודות כאלו ואחרות, אבל בתחומים שאתה מדבר עליהם אין כמות גדולה של עבודה באתרים כאלו. בכל מקרה, מי שבסופו של דבר יביאו לך עבודות זה קשרים שיש לך וחברים שיש לך. אל תתבייש "לנער את העץ" – לשלוח מיילים לחברים, להרים טלפונים, לקפוץ לבקר – ולראות אם יוצאת מזה עבודה כזו או אחרת.
  – קח בחשבון שבערך על כל חודש עבודה "תבזבז"/תשקיע חודש על מציאת פרויקט. חשב את זה בהערכות המחיר שלך, ובנוסף, גם כשישי לך עבודה – תתחיל לחשוב על העבודה הבאה ולחפש אותה. בתור פרילנסר אתה הראשון ש"סוגרים לו את הברז", ולפעמים אתה יכול למצוא את עצמך לפתע בלי כלום ביד. בהתחלה זה מפחיד, אחר כך מתרגלים…
  – אמנם עבודות קטנות הן תמיד לא קטנות, אבל לפעמים לדחוף את עצמך פנימה בעזרת פרויקט קטן יכול להניב פרויקטים גדולים בעתיד.

  שוב, המון בהצלחה !

 3. בקשר למנהל חשבונות, אני ממליץ לעבוד עם אחד,
  קודם כל אתה מוריד מעצמך את כל כאב הראש,
  דבר שני יש לך מישהו שיודע מה הוא עושה מול המדינה ומס הכנסה
  דבר שלישי, מנהל חשבונות לא צריך לעלות כל כך הרבה, במיוחד למתחיל,
  אני יכול להגיד לך שאני עובד עם מנהל חשבונות מנוסה תמורת 250 שקל,
  והוא מסדר לי גם את כל הביטוח לאומי, כל המיסים וכו',
  עדיף לך להתרכז בעסק שלך ובמה שאתה עושה, מה שמעבר לזה,
  עדיף שתתן לאנשים מקצועיים לרוץ בשבילך,
  זה כמו שאני בתור מתכנת WEB לא אמציע שירותי עיצוב 🙂 מקסימום יזמינו דרכי ואני אעזר במעצב מקצועי.
  לגבי עבודות, אמנם עדיף לעבוד מול לקוחות פרטיים, כי אפשר להכניס משם יותר כסף,
  אבל אל תתבייש גם לשאול חברות אם הן צריכות עבודות פרילאנס (תמיד לפי פרוייקט, אל תכנס למלכודת של לפי שעות).

  • רם מתתיהו, למה לפי שעות זו מלכודת?

   מהנסיון שלי, דווקא עבודה לפי פרויקט היא מלכודת. הקליינט תמיד מגלה שהוא צריך שדברים ייעשו קצת אחרת ואם התשלום הוא לפי פרויקט אז לך ותקבל תשלום עבור השינויים.

   אפשרות שיכולה לעבוד זה לעבוד לפי פרויקט, אבל לכלול במחיר X שעות לביצוע שינויים, ואם יהיו שינויים מעבר לכך אז לחייב לפי שעות.

   • כי זה הסיכוי הטוב ביותר שלך לרווח,
    אם אתה מתקתק את הפרוייקט.
    אם אתה כולא את עצמך לפי שעות, לא משנה כמה מהר תסיים את הפרוייקט,
    לא תוכל להכניס יותר כסף.
    מה שנכון ואתה צודק לגביו, זה שצריך לדעת להעריך נכון עלויות פרוייקט, ובזה בכמה פעמים הראשונות אפשר ליפול, אבל לומדים מזה.
    לגבי שינויים של הפרוייקט, אני לא יודע באיזה תחום אתה בדיוק, אני מתכנת אתרים,
    ולכן לפני שמתחילה העבודה אני דואג שמבחינת המעצב אני אקבל עיצוב באישור סופי של הלקוח, וכמובן שמשם אם יידרשו שינויים הם אכן יהיו בתשלום.

 4. אני מכיר היטב את התחום הזה של להיות עצמאי.
  לא צריך לפחד מזה, זה לא עד כדי כך מסובך. אבל אני מאד ממליץ שיהיה לך רואה חשבון להגשת הדוח השנתי. למרות שאתה יכול לבד, רצוי לעשות עם רואה חשבון, למרות שהוא עולה כסף זה יחזור אליך בחסכון במס הכנסה.
  לגבי הוצאת חשבוניות וניהול חשבונות כתבתי פתרון עבור רואה חשבון שנותן את כל מה שאתה משלם עליו בחינם: http://www.ifreelance.co.il
  זה גם עובד היטב בכל דפדפן, הרי אני כתבתי את זה.

 5. מזל טוב.

  כמו שהסברתי לך גם בפרטי, כל אלו שרוצים "חשבוניות מס" בלבד, הדבר היחיד שבאמת מעניין אותם זה להזדכות מול מע"מ, והם ידרשו ממך חשבונית עכשיו, וישלמו לך עוד חצי שנה במקרה הטוב, או במקרה הרע יהיו חברים טובים שלך עד לתשלום ואז הם יתחילו ללכלך עלייך. מראש אני מציע לך לוותר על כאלו, הם לא שווים את האנרגיה (אני כמובן מדבר מניסיון).

  עבור הצד השני, כל הנושא של חשבוניות מס לא באמת משנה, היות וההוצאה שלהם כן מוכרת מול מע"מ גם ללא חשבונית מס, זה פשוט מתבטא בסוף שנה ולא "מיידית".
  אם אתה קונה ומוכר סחורה, אז אין לך ברירה ואתה חייב להיות עוסק מורשה, אחרת יש לך כאב ראש אטומי, אבל זה כבר לא משנה …

  כמו שרם כתב לך, אני גם מאוד ממליץ לך על בעל מקצוע שנמצא וזמין עבורך. האתרים נחמדים, אבל …

  בכל מקרה הרבה בהצלחה וניפגש בשיטופי פעולה 🙂

 6. מזל טוב !!
  ממ שאני זוכר משנותיי כעצמאי ההתחלה קשה, אבל עם זאת תענוג צרוף.
  אל תשכח להוסיף למשכורת שלך את כספי הפנסיה

  בהצלחה !

 7. הי חץ.

  1. בהצלחה .
  2. כמו שאמרתי לך טלפונית, לדעתי, להיות עצמאי היא ברירה של "אין ברירה" מהטעם הפשוט שבסופו של יום, מרבית העצמאים עובדים הרבה יותר קשה משכירים ומביאים הביתה פחות הכנסה (כן אני יודע שכולם מסתכלים על הסכומים, אבל תסתכל לכמה שכירים יש הסדרי פנסיה ומהצד השני לכמה עצמאיים יש פנסיה) .
  3. בנושא מנהל חשבונות, אל "תעשה שוק" ואל תחפש את הפתרון הזול .. כן מנהל חשבונות טוב יעלה לך כמה מאות שקלים בחודש (שממילא אתה מזדכה עליהם כהוצאה) – אבל הוא יחסוך לך אלפי שקלים מידי שנה מול רשויות המס (שממש הרגע קיבלו בשר טרי להתעלל בו השנה) . אל תחשוב שמס הכנסה או ביטוח לאומי הם חברים שלך .. הם ממש לא. וכדאי להיות מוכנים אליהם (שזה אומר רואה חשבון רציני שיכיר את הפעילות שלך לאורך מספר שנים ולא רק תוכנה לניהול חשבונות) .
  4. אני דווקא חושב כמוך במובן של "עוסק מורשה" .. לעסקים יש את השיקולים שלהם – ולפחת אני, למדתי לא להטריד את עצמי בשיקולים של אחרים. הם רוצים חשבונית .. שיקבלו חשבונית.
  5. תכנן לך שנה ראשונה לא קלה, שנה שבה תלמד להתמודד מול השוק, מול הלקוחות, מול אלו שלא תמיד משלמים בזמן, מול הרשויות .. (ובטח בסוף השנה תגיד לעצמך "התרוצצתי כמו חמור ולא השגתי כמעט כלום ) – ככה זה. צריך זמן ללמוד כל דבר .

  ושוב .. המון המון בהצלחה .

  דורון

  • דורון, מצד אחד אני מסכים איתך שלהיות פרילאנסר זה דבר קשה, לא קל, ולהרבה מהפרילאנסרים (לא לכולם) זה יוצא לא משתלם.
   מצד שני אתה מקבל דבר יקר ערך, חופש.
   אתה לא סגור במשרד מ9 עד 6 (במקרה הטוב) כל יום,
   ואתה יכול לעשות מה שאתה רוצה עם הזמן שלך.
   לגבי זה שרשמת שלא כדאי לו להיות עצמאי, יכול להיות שזה נכון,
   אבל בן אדם חדש שמתחיל להיות עצמאי, הכי חשוב זה לא להוציא לו את הרוח מהמפרשים עוד לפני שהוא התחיל.
   בתור עצמאי כדי כן להצליח חשוב מאוד שתהיה לו מוטיבציה רבה, ושלא יתייאש, ושאנשים עם "עצות טובות" לא יכניסו אותו לבאסה ויגידו לו שאין לו סיכוי, או שהוא לא יצליח.

 8. בתור קורא נלהב של יומנרשת שלך אני מאחל לך הצלחה בדרכך

 9. בהצלחה חץ!
  כמה הערות:
  1. לגבי הזדכות על חשבונות ביתיים: דבר שרבים לא יודעים, אבל אם אתה עובד מהבית וגר בדירה שכורה, מצד אחד אתה יכול לקבל הכרה על חלק משכר הדירה, אבל מצד שני זו מלכודת. לא תמיד רשויות המס ישימו לב לכך, ואולי לרו"ח למיניהם יש פתרונות גם לזה, אבל צריך יעוץ רציני לפני שעושים זאת. הסיבה היא שבד"כ השכרת דירה פטורה ממע"מ, כאשר היא מיועדת למגורים. ברגע שאתה עובד בבית, ומצהיר על ההוצאות הכרוכות בכך (חשמל, שכ"ד, ארנונה, טלפון, אינטרנט וכן הלאה), ניתן לראות (לפחות בחלק המוכר) בהשכרה השכרה לצרכים עסקיים, ולחייב מע"מ עליה. המשכיר יכול לגלגל בקלות את חובת המע"מ על השוכר – כך שאתה תהיה בבעיה. אינני רו"ח – כך שכדאי לבדוק זאת מול אנשי מקצוע.
  2. לא ראיתי שהתיחסת לנושא של מקדמות למס הכנסה. בד"כ הם מוותרים על המקדמות לעוסקים חדשים, אם לא צפויים יותר מדי רווחים בהתחלה (עלויות הקמה, אי הגעה לסף המס וכד').

  ושוב – העיקר: בהצלחה.

 10. בהצלחה…
  רק הערה לגבי האתר.
  לא הצלחתי לקרוא בו בגלל ניגודיות הצבעים – לבן על גבי שחור… הייתי ממליץ בכל זאת "ללכת עם העדר" להתאים עיצוב המזכיר את הבלוג היפה שלך…

 11. שלום חץ ובהצלחה בעסק החדש !
  קראתי את הפוסטים שלך לגבי פתיחת התיקים ברשויות המס ( מע"מ ומס הכנסה ) אך לאחד הדברים החשובים ביותר לא שמתי לב שציינת והוא פתיחת תיק עצמאי במוסד לביטוח לאומי.
  לידיעתך, אתה חייב להיות מבוטח בביטוח לאומי כעובד עצמאי בכדי לקבל דמי פגיעה בעבודה ( חס וחלילה וכו' ). כדאי שתסדיר את העינינים בהקדם לפני שיצטברו חובות וכו'.

 12. שמח לשמוע שהסתדרת, משום מה הגעתי דרך גוגל ולא ראיתי שקראתי פוסט יותר מוקדם :-D.

סגור לתגובות.