מחירי הפרילאנסר

לפני מס' שנים שודרה בארץ סידרה זכתה לפרסים והערכה רבה הן אצל המבקרים והן אצל הצופים. לסידרה קראו "בטיפול", ואסי דיין שיחק את התפקיד הראשי בתור ראובן דגן, הפסיכולוג. אחד הדברים שהסידרה גרמה (ובהפתעה) לפסיכולוגים רבים הוא "ליישר קו" בנושא המחירים: ראובן דגן גבה 440 שקלים (ובאחת הסצינות רואים את המחיר הזה על הצ'ק שהמטופל נותן לראובן) וכתוצאה מכך פסיכולוגים רבים החליטו לעדכן את המחירים שהם גובים בהתאם.

אחד הדברים המפליאים שראיתי לפחות בשנים האחרונות בתחום ההיי-טק ככל שזה מגיע לענף הפרילאנסרים, הוא שאין שום טבלת מחיר מוערך מה הלקוח צריך לשלם לפרילאנסר, ולמען האמת העניין די מוזר. אני יכול לדעת מה מחיר שרת, מה מחיר ציוד, רשיונות תוכנה וכו' וכך גם כל אדם אחר, עד שזה מגיע למחיר של פרילאנסר.

לפנינו תרשים של אתר. (תסלחו לי על הגרפיקה המכוערת, אבל זה מה שיכלתי להוציא ב-4 דקות):

simple diagram

מי שמבין טוב בשרתים, בתקשורת וכו' מיד יבחין פה במס' בעיות: איפה האחסון, האם יש רפליקציה ל-DB, האם התצורה נכונה בכלל, היכן הנתב וכו' וכו'. הסיבה שלא הוספתי אותם לתרשים היא סיבה פשוטה: אצל חלק לא קטן מהחברות אין מושג ירוק לגבי הדברים הנחוצים האלו ולכן הם שוכרים פרילאנסר שיעשה את העבודה, אך כאן מגיעה בעיה שבעתיה אני כותב פוסט זה: כמה בעצם משלמים לפרילאנסר? זה לא חישוב כזה פשוט.

ניקח שתי מקרים: יכול לבוא ראובן, שהחליט לסגור מחיר חיסול עם הלקוח – 50 ש"ח לשעת עבודה. כמה שעות? בין 10 ל-20 שעות, כלומר הלקוח ישלם בסביבות ה-1,000 ש"ח עבור העבודה. הלקוח מחליט לבקש עוד הצעת מחיר ממישהו אחר, משמעון. שמעון מציץ בדיאגרמה וקובע שהוא צריך בין 5-15 שעות עבודה במחיר של 400 ש"ח פר שעת עבודה.

כפי שניתן לראות, יש פערים גדולים. בסופו של דבר הרי מדובר בשוק חופשי שכל אחד קובע את שכרו לפי חישובים משלו, אבל כאן גם נוצרת בעיה עבור הלקוחות.

הבה נסתכל מה קורה עם שכירים: כשכיר נמצא בתחום מסויים, יש משכורת התחלתית שהוא יכול לקבל, וככל שיש יותר "תוספות", כך השכר עולה: יש לך X שנים כמפתח בשפות אלו ואחרות? תוספת. למדת תואר? תוספת, וכך הלאה. מעסיק יכול להסתכל בטבלאות שכר של חברות כח אדם ואחרות ולראות לאן הרוח נושבת, כך אם לדוגמא מפתח בכיר אמור לקבל בין 20K-30K והמפתח בא בדרישה ל-40K בלי הצדקה, הוא יזרוק אותו מהמדרגות (בנימוס כמובן), כלומר אם אותו מפתח הולך להתקבל והוא מגיע לדיון שכר, שני הצדדים יודעים בהערכה גסה על מה מדובר ונשאר המו"מ על דברים כמו רכב, קרנות, ביטוחים וכו'.

ואצל הפרילאנסרים? אין כלום (לפחות לא ממה שראיתי). כמה מגיע לאיש סיסטם עם 10 שנים נסיון? עם 15 שנה? לפרילאנסר שמכיר לינוקס שנה? לאחד שלמד RHCE? כל פרילאנסר יכול לדפוק מחיר, אבל הלקוח לא יכול לדעת אם המחיר גבוה מדי ויש לחפש הצדקה לכך אצל הפרילאנסר, או נמוך מדי, מה שיכול לעורר חשד שאותו פרילאנסר "מתגלח על הזקן" של הלקוח.

מהסיבות הנ"ל אני חושב (וזו רק דעתי כמובן) שהגיע הזמן להקים איזה גוף/עמותה (או תחת עמותה מסויימת) שתבצע את הדברים הבאים (החברות תהיה בתשלום כמובן):

 • לקבוע טווח תעריפים מקובל פר מקצוע, לציין מה מעלה תעריף (שנות נסיון וכו')
 • לתת מטריה משפטית לחברים
 • לקדם מטרות הקשורות לעבודות פרילאנס תוך הדגשה על עבודה "כחול לבן"
 • תקים אתר לחבריה בלבד בו יפורסמו הצעות עבודה.

מה דעתכם?

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות בנושא “מחירי הפרילאנסר

 1. מצדיע ראיתי שעשו את זה בגרפיקה
  רק שהם לא הקימו עמותה אלא פורום שכולם החליטו לא לקחת פחות מ-….. שקלים ללוגו (לדוגמה)
  בצורה הזאת הם שולטים על השוק

 2. לא בכל המקצועות אפשר לקבוע מחיר Fix, בייחוד אם אתה הולך לעבוד לפי פרוייקט ולא לפי שעות.
  אם אתה הולך לעבוד לפי שעות (למשל 50 שקל לשעה) בתור פרילאנסר, אתה מאבד את אחד היתרונות הגדולים שיכולים להיות לך – האפשרות להוכיח שאתה מקצועי ויכול לסיים את העבודה יותר מהר.
  לא תהיה לך מוטיבציה לסיים עבודה מהר אם התשלום הוא לפי שעה – כלומר, אתה תבזבז יותר זמן
  וגם אתה תכנס עם הלקוח למערכת יחסים לא בריאה ("למה זה לקח X זמן?").
  נכון, יש דברים שאפשר לתמחר במחיר קבוע, אבל אלו בדרך כלל הדברים הקטנים יותר,
  כשמדובר בפרוייקט מורכב, אתה בתור בעל מקצוע צריך לדעת כמה כסף תוציא עליו (למשל על נסיעות, טלפונים וכו'),
  כמה זמן הוא ייקח לך, כמה אתה צריך לקחת מקדם בטחון במחיר, ואיך אתה יכול לצאת ברווח.
  זה נשמע כביכול לא הוגן כלפי הצרכן, אבל אם תיישר קו במחירים קבועים:
  א. אתה מונע תחרות בשוק
  ב. אתה גורם למישהו מאוד מקצועי לרדת במחיר שלו (המקצועיות שלו לא תבוא לידי ביטוי במחיר למרות שמגיע לו)
  ג. אתה תגרום לאנשים לא מקצועיים לגבות יותר כסף
  ד. אתה עלול להוריד את המחירים לקרשים ולחסל את המקצוע

  לדעתי אין בעיה שיש לך כמה מחירים בשוק היום, לקוחות שרוצים את ההכי זול, יכולים למצוא אותו,
  כשלקוח קונה פרוייקט במחיר הכי זול שיש, הוא צריך לדעת שאחר כך גם התמיכה והשירות לגבי המוצר יהיו באותה רמה.
  התחרות היא טובה, תחרות במחיר, תחרות בשירות
  דווקא לבוא ולהגיד – בואו נחסל את התחרות ונקבע בשביל כולם מה לעשות, זה לסגור את החופש שבעניין.

 3. אתה מתעלם מחוקי ההגבלים העסקיים. התאגדות כזאת (ביחוד עם יש לה יכולת אכיפה) היא פשוט קרטל.

  דבר נוסף, לא כל דבר צריך להראות כמו המחירון של לוי יצחק.

  ודרך אגב, המחיר בתחום של הפרילנסרים הינו לרוב באזור קידומת 2XX כך שזהו המגרש אף אחד לא מחייב לפי 50 ש"ח, לגבי ה-400 אני בטוח שיש כאלו שמנסים לא מאמין שמקבלים.

 4. תמחיר זה דבר לא פשוט לעשות, ודורש זמן מסויים להגיע אליו, עד אז או שתגבה גבוה מידי או נמוך מידי.
  העניין הוא שמחיר הוא גם סוג של אמירה. "אני שווה סכום X".

  למשל לפני שובעיים התקשר אלי מישהו שהפנו אותו אלי, והדבר הראשון שהיה לו חשוב להגיד בשיחה אחרי שאמר מי הפנה אותו אלי, זה שהוא מגיע "מהתחום" וכולם רוצים ממנו מחירים בשמים, ואפילו אנשי הווינדוז שיש לו שגובים 50 ש"ח לשעת עבודה גובים יותר מידי.

  בוא נשאל אותך ככה: יש לך נסיעה ללקוח נגיד 40 דקות (לא לוקח בחשבון פקקים) הלוך וחזור – הדלק, הטיפולים של הרכב וכו' כו' וכו' עולים לך בחודש סה"כ נגיד 3,000 ש"ח (אני זול במחירים כאן אני יודע), חנייה עולה לך נגיד 30 ש"ח ל5 שעות, השיחות טלפון שלך עולות נגיד 170 ש"ח. כל זה הוצאת עוד לפני שהתחלת בכלל לעבוד. כמה אתה צריך לקחת על התחשיב הזה (כשאתה לא יודע שיומיים אחרי זה יהיה לך עוד משהו) בנוסף לכך שאתה צריך גם לקנות אוכל, לשלם שכר דירה, מיסים, מים חשמל וכו' ? אתה מוצא שאתה לקוח רק דברים שאתה יודע בוודאות שיתנו לך מספיק כסף לקיים את עצמך, כי אתה מגלה שמאוד לא פשוט לגבות נגיד 100 ש"ח על שעת עבודה מאנשים ככה סתם, אבל אם זה היה 1,000 ש"ח אז זה כבר היה סיפור שונה.

  בשביל שתוכל לגבות מחיר נמוך מספיק, אתה צריך הרבה מאוד עבודה לאורך זמן ארוך מאוד. ככול שיש לך יותר עבודה ככה ההוצאות שלך מתחלקות שווה יותר בין כולם, ככול שיש לך פחות עבודה, ככה המחיר שלך גבוה יותר.

  לי למשל יש לקוח אחד שאי עובד איתו רק על בסיס שעות. כמעט כל חודש במשך ה3 שנים האחרונות יש לי איתו משהו שהוא צריך, וקל יותר לגבות לפי שעות. הוא מקבל שירות הכי טוב ומהיר שאני יכול לתת, עם מחיר יותר טוב משאר הלקוחות כי איתו כמעט תמיד יש לי במקרה הרע סכום נחמד כל חודש שנכנס לבנק, ובשנה יש לי בממוצע כ 2,000 שעות עבוה איתו.
  אני כן עושה עבודה טובה והכי מהירה שאני יכול, ועובדה שלמעלה מ3 שנים שאנחנו עובדים בייחד, והוא ממליץ עלי לעוד עסקים, וכשהייתי במשא ומתן עם חברה מאוד גדולה שהוא מכיר שם את הסמנכ"ל, האיש קשר שאני בקשר איתו, דיבר (גיליתי במקרה) בלי לשאול אותי עם הסמנכ"ל שם ולקחו אותי לעשות פרוייקט מסויים.

  זה הכל תלוי אישיות, ובהבנה מי הלקוח שעומד מולך. יש כאלו שאם תציע להם משהו שעולה 50,000 ש"ח ב20 ש"ח, ויגידו שזה יקר מידי, ויש כאלו שתציע להם משהו ב1,000 ש"ח ששווה 500 ש"ח והם יהיו מוכנים לשלם. זה לא פראיירים זה פשוט סוג שונה של אנשים. אני מעדיף את אלו שהכל עובד איתם חלק והם לא קטנוניים על כל דבר.

  אתה צריך לזכור גם שלא כולם יכולים להיות לקוחות שלך, אז תחשוב מי הקהל יעד שאתה רוצה בתוך קהל הלקוחות הענק שיש.

 5. מה בדיוק אתה עושה כשאתה צריך אינסטלטור, שיפוצניק, חשמלאי או מוביל?
  אתה מתקשר לכמה, מדבר עם חברים, מקבל המלצות ומחליט – אין מחירון ולא צריך – המחיר נקבע לפי השוק – יש פערים במחיר כמו שיש פערים ברמת השירות והמקצועיות ככה זה צריך להיות.

  • סיפור קטן ואמיתי: לפני שנה הייתי גר בדירה אחרת. קיץ, חום אימים. ניסיתי להפעיל מזגן שעשה רעשים שהוא פועל, אבל קירור ממש? יוק.
   הרמתי טלפונים לכמה טכנאי מזגנים והמחירים שהם הציעו נראה כי כולם פחות או יותר "יושבים" על אותה סקלה של מחירים (בין 150-200 ש"ח, למתעניינים) ותיקון יותר רציני עולה פר שעה ופר חלקים.
   כשהגיע הטכנאי, הוא ראה שהמזגן עם גז מלא, ושיש צורך לתקן במנוע. סיבוב טלפונים זריז הביא שוב לאותה מסקנה שגם בקטע כזה המחירים נעים על סקלה זהה פחות או יותר.

   מה שאני דיברתי היה על אותה סקלה, על פרסום כלשהו של אותם מחירים, שאת זה אף אחד לא מפרסם.

 6. You wanted some reaction, so here is one from overseas: I had a chance to work as a consultant, and it was in a hurry: can you fly to country X (yes) and what is your hourly rate ($$$/hour).
  Luckily, someone gave me a tip: take your last annual gross income and divide by 1,000 to get the hourly rate. Later on (much later), I found that all consultants (we were about 15) had about the same rate, so the market took care of it.

 7. אין דבר שיהיה הרסני יותר למקצוע מההצעה הזאת. היא מיותרת, טפשית ולא חוקית.
  היא מיותרת, כי גם הלקוחות וגם הפרילנסרים יודעים מה המחירים בשוק – כמו שאתה גילית מה מחירי תיקון המזגנים ב10 דקות כך גם הלקוח הפוטנציאלי יקבל 3-4 הצעות מחיר, ידבר עם קולגות ויקבל מושג על מחירי השוג. ואם אתה כפרילנסר לא יודע כמה גובים הקולגות שלך, מצבך המקצועי רע.
  היא טפשית, כי הגוף ש"יתאר" את המחירים המקובלים בשוק יקבע אותם – ואין שום דרך בעולם שהם יתאימו לכולם או יקחו בחשבון את כל הנתונים. אם הגוף הזה ישלט ע"י חברות מסחריות הם יורידו את שכר הפרילנסרים לרצפה, ואם הוא ישלט ע"י הפרילנסרים הוא יעשוק את הלקוחות ואת הפרילנסרים עצמם – כי ברור שהצעד הבא יהיה רישיון לעסוק בתחום.
  היא לא חוקית, כי זו בדיוק ההגדרה של קרטל – וזה שכבר יש קרטלים כאלה בחסות המדינה (למשל לשכת עורכי הדין) לא הופך את זה לבסדר.

  • תמהני אם באמת קראת את כל הפוסט.
   כשאני דיברתי על גוף, אני נתתי מס' סיבות לכך שאחזור לגביהם שוב:
   1. הם יתנו טווח מחירים. לדוגמא: אנשי סיסטם לינוקס גובים היום בין 150-350 ש"ח לשעה, תלוי כמה ידע ונסיון יש לפרילאנסר. אדם שמחפש פרילאנסר ויתקל בטקסט כזה, יכול להבין יותר טוב שאם מישהו מבקש ממנו 50 ש"ח לשעה, אולי כדאי לבדוק בציציותיו שאתה לא מעסיק מישהו שרוצה לשבור את השוק ולא תמיד הוא שווה את הכסף.
   2. ניסית לחפש עבודות פרילאנסר בלוחות הגדולים (ג'וב מאסטר, אול ג'ובס וכו')? אני הסתכלתי, וכמות ההצעות שיש שם אפשר לספור על 2 ידיים וישארו לך אצבעות פנויות, ולא חסר הצעות תמוהות שם. רוב הפרילאנסרים ששוחחתי איתם, מגיעים אליהם מפה-לאוזן. גוף כזה היה יכול לרכז את עניין העבודות המוצעות למקום אחד, כי במצב הנוכחי אין דבר כזה.

   לגבי העניין שאם אני לא יודע כמה גובים הקולגות שלי, זה תלוי. לי יש תחום כללי (סיסטם) ויש לי גם נישות שהם יותר ההתמחות שלי (וירטואליזציה, יצוג ועוד). אין בעיה למצוא כמה לוקח איש וירטואליזציה שיש לו איזו תעודת VCP של VMWare וזה המערכת שהוא יודע, אך יש בעיה למצוא פרילאנסרים שיש להם ידע ונסיון שלי בתחומי וירטואליזציה שהם יותר מ-VMWare (לי אישית יש ידע ונסיון בכל הכלים שיש בשוק המסחרי שרצים על X86/X64) ולהשוות אליהם מחיר, אז אני אצטרך "לסלול" דרך משלי. ככה זה עם נישות.

   • אני מסכים עם הסיומת: "ככה זה עם נישות".
    בסופו של דבר, נישות הן מקום נוח לגביית מחירים גבוהים יחסית, עקה המקצועיות הנדרשת שם. מאידך, חוקי השוק, הקובעים שמה שיש לו ביקוש קטן יהיה במחיר נמוך יחסית – קובעים מחיר נמוך.
    אם תמצא דרך ליישב בין המתחים האלו – תהיה זכאי לפרס נובל לכלכלה.
    עד אז – כנראה שלא יהיה מחיר כל כך ברור לדברים כאלו…

    • תראה, בנישת וירטואליזציה אצלי, הפואנטה אצלי היא חסכון ללקוח. אין לי בעיה להרים לו כל קונפיגורציית VMWare שירצה, אבל אני יכול להציע לו אלטרנטיבות שיחסכו לו אלפי דולרים כל שנה.

 8. A one-off job, no matter the complexity, will cost more than a reliable multi-month project.

  An activity with SLA will cost more than an activity without SLA.

  A freelancer with a name will cost more than a freelancer without a name (or reputation, or whatever).

  What you are talking about is commoditizing the IT/project/consulting industry. It does not have merit for the very simple reason that this field, these activities are simply not commodities.

 9. יש עוד הרבה דברים שקפצו לי לעין:
  1. ה-DB מחובר לשרת Apache אחד, כיצד ה-Apache השני מבצע שאילתא ל-DB ?
  2. שרת האפליקציה מחובר ישירות ל-Apache השני, כיצד מתחבר ה-Apache הראשון ?
  3. ה-load Balancer מחובר עם כבל יחיד לרשת החיצונית, רצוי להשתמש ביותר מכך (Uplink).
  4. אחסון… היכן הוא ?
  5. איפה ה-FireWall?
  6. הקווים אמורים להיות מאחורי התמונות, אבל שיהיה…
  6. הכי חשוב… היכן ה-Active Directory? האם שרתים ה-Apache נכנסים ל-DB ללא שם משתמש ?!

  אני שכיר… אולי צריך הסבת מקצוע ?!

  • עודד, אני בכוונה ציירתי זאת כך, כי במקרים רבים לקוחות חדשים מגישים דבר כזה או אחר, ולא תמיד מודעים לעוד חלקים שצריך ועוד השקעה שצריך.

 10. I live in Israel and was fortunate to find a long term (18 months) IT project management engagement for an EU based global company. Although I am from the US – since i have the privilege of living here, i am paid at an "offshore" rate – rather less than the rest of the UK or German based guys.

  It was very hard to find the right entry rate – i couldn't find the right local/IL forum to check pricing for such things.

  But, now I know!

סגור לתגובות.