סולאריס – הדעיכה?

הנה סיפור קטן: לפני בערך 15 שנה, באחת התערוכות שנערכו אז בנושאי מחשבים, יצא לי לפגוש נציגים של כל החברות היוניקס בארץ. סאן, SCO, סיליקון גרפיקס, HP-UX וכו'. פגשתי אותם במסגרת אחת ההפסקות שהיתה. ניגשתי, לחצתי ידיים, אמרתי שלום (אף אחד לא הכיר אותי), ואז זרקתי להם משפט "לינוקס יקבור את המערכות הפעלה שלכם".

אתם יכולים לנחש את הצחוק שבקע מגרונותיהם של המשתתפים ואת מבטי הבוז שהיו בעיניהם: הנה עוד אחד "חולה לינוקס" שקופץ מעל הפופיק. אחד האנשים שם, לאחר שנרגע מהצחוק, שאל אותי מדוע אני חושב כך. פירטתי:

 1. לינוקס לא "מוצנח" מלמעלה, הוא מגיע "מלמטה". הוא מגיע מאותו איש סיסטם ששמע עליו ורוצה להתקין אותו בשביל דברים פשוטים והחברה לא צריכה לשלם גרוש על כך.
 2. לינוקס יותר ויותר "מתחבב" על אנשים שמפתחים דברים, שלא אוהבים ש"כובלים" אותם מאחורי כל מיני API סגורים. אפליקציות רבות נכתבות מתוך רצון ויוזמה של המפתחים מבלי שאף אחד יאיים עליהם ובחופשיות מוחלטת.
 3. לינוקס שובר מודלים כלכליים: לא עוד תשלום פר מעבד, או תשלום על TCP/IP (למי שלא מכיר: זה היה נהוג במיוחד עם SCO Unix שהיה המתחרה הישיר ללינוקס. לא מאמינים? תסתכלו כאן)
 4. קצב ההתפתחות של לינוקס הרבה יותר מהיר מהחברות המסחריות, במיוחד בכל הקשור לדרייברים עבור חומרות ופלטפורמות.

בסופו של דבר, אף אחד לא התייחס למה שאמרתי (ומדוע שיתייחסו?). נחזור בחזרה ל-2010 ומה מערכות ההפעלה המתחרות כיום? Windows, לינוקס וסולאריס.

כיום אני מצהיר משהו אחר: גם סולאריס הולך ליפול. לא היום, לא מחר, לא עוד חודש ולא עוד שנה, אבל אני מאמין שסולאריס יחזיק פחות ופחות נתח שוק במהלך ה-2-4 שנים הקרובות ואני רוצה להסביר מדוע:

אני קודם כל רוצה להסביר את הדעה שלי על סולאריס כיום: זו מערכת הפעלה מעולה שנותנת פייט רציני הן מבחינה חומרה והן מבחינת מערכת הפעלה (במיוחד הליבה של סולאריס) בהשוואה ללינוקס על X64. המפתחים בסאן עשו עבודה מעולה בסולאריס 10 עם כל עניין ה-zones, או ה-SMF (שגומר סוף סוף עם כל ה-daemons שעולים ב-boot ויורדים), כמובן עם ה-ZFS ועוד שלל דברים שעוקפים כל לינוקס (כמעט, ל-SGI יש כמה דברים שעוקפים כמה דברים של סאן). הם פתחו את הקוד של הסולאריס (Open Solaris) כמו שסאן פתחה קוד של כמעט כל מוצר שלה, תוך הסתמכות על כך שהקוד יהיה פתוח וסאן תרוויח מחוזי שרות.

אבל כמו כל דבר בחיים, גם הבלתי נמנע קורה וסאן נרכשה ע"י אורקל, ולמי שלא יודע, אורקל הולכת בדיוק הפוך מ-סאן. אצל אורקל הכל מכירות כולל כל טריק אפשרי בשביל להרוויח עוד כמה אלפי דולרים מהלקוחות – כשר. דוגמא פשוטה: יודעים כמה עולה תוכנת דטהבייס של אורקל? זה לא כזה פשוט לחשב. זה תלוי כמה ליבות וכמה מעבדים יש לך. יותר ליבות? המחיר עולה ומי שרוצה לקבל את הכאב ראש של חישוב כזה מוזמן להציץ כאן.

לאחר שאורקל רכשה את סאן, היא עשתה כמה דברים: פיטרה אלפי עובדים (גם בחטיבת הפיתוח של סולאריס), ורק בהתחלת חודש זה פיטרה עוד כמה אלפים. בעבר היית יכול לרכוש שרתים מיצרנים כמו דל, HP, או IBM ולרכוש איתם חוזה שרות על סולאריס לשרתים שלך והקריאות היו עוברות (אם היצרן לא היה מצליח להתגבר על התקלות) לסאן. גם זה בוטל חד צדדית מהצד של אורקל, כך שאם אתה רוצה לרכוש שרת עם סולאריס היום, הכתובת היחידה היא: אורקל.

מכיוון שאורקל קיצצה חדות בכמות המפתחים של סולאריס, קצב הפיתוח של סולאריס יואט (ומי שמפנטז על כך שבגלל שסאן פתחו את הקוד אז קצב הפיתוח יואץ, מוזמן להציץ באתר של Open Solaris ולראות מתי הוא התעדכן לאחרונה) בשעה שאצל המתחרים קצב הפיתוח ישאר אותו דבר: אינטל, IBM, רד-האט, גוגל ואחרים שתורמים דברים לליבת הלינוקס ולספריות בלינוקס ממשיכים להוסיף דברים ולראייה ניתן לראות זאת בגרסאות ה-Fedora למיניהם. תכונות שהיו מובילות בעבר בסולאריס 10 ולא היו למתחרים כבר נמצאות אצל אחרים, הנה מס' דוגמאות:

 • לסולאריס יש Zones – ללינוקס יש Xen ו-KVM מובנים בליבה. הפעל והשתמש גם עם מערכות הפעלה אחרות כ"אורחים" (בניגוד ל-Zones שיכול להריץ רק סולאריס)
 • לסולאריס יש SMF, ללינוקס יש את upstart ובקרוב יהיה חלק משלים: systemd שהוא הרבה יותר דינמי ממה שסאן מציעים בסולאריס 10.
 • לסולאריס יש ZFS, ללינוקס (כמה אירוני: מי שהתחיל עם הפרוייקט ועדיין במפתחים שלו הוא בחור מ-אורקל) יש את btrfs. אמנם הוא עדיין רשמית לא מוכן עדיין לשימוש מלא בשרתי פרודקשן, אבל אני מאמין שדברים ישתנו בקרוב.
 • לסולאריס יש DTrace ולצערי אני צריך להזכיר שוב ושוב למפתחים ולמנהלי רשת שבלינוקס יש לך את SystemTap ולמעוניינים, הנה טבלת השוואה ביניהם.
 • יש עוד, אבל אני חושב שהנקודה מובנת..

ואז מגיעים לנקודה שרבים מהמנהלים מתעניינים בה: הכסף, וכאן מתחילות הבעיות..

 • סולאריס היתה פעם בחינם, זוכרים? היום כבר לא כל כך. בפעם הבאה שאתם מתקינים את סולאריס 10, תזכרו שאתם מתקינים פצצת זמן ל-90 יום ואחרי זה תשלפו ארנק כדי לרכוש חוזה שרות. למי שלא מאמין, שיציץ בלינק. כמובן ש-OpenSolaris נשאר חינמי אבל אז זה יהיה כמו להתקין Fedora על שרת.. לא רעיון הכי מוצלח.
 • מי שבונה על כך ש-OpenSolaris יכלול את כל הפוקנציות שיש בסולאריס הרשמית מוזמן להתעורר, אורקל בפירוש מצהירה כי חלק מהדברים שיהיו בסולאריס לא יהיו ב-OpenSolaris וההיפך.
 • נקודה שהזכרתי בקצרה מקודם: מעכשיו סולאריס דינה כ-דין OS X של אפל: מורשית לרוץ מבחינה חוקית אך ורק על שרתי SUN בלבד. לא HP, לא DELL, לא IBM ולא אחרים.
 • מחירי השרתים של אורקל יקרים בטירוף בהשוואה למתחרים, במיוחד עם מעבדי SPARC שלא תמיד מצדיקים את המחיר, בהתחשב באלטרנטיבות.

בהתחשב בכל הנקודות שציינתי, אני מאמין שאורקל יפסידו נתחי שוק לטובת המתחרים הן בגיזרת מכירות ברזלים והן מבחינת רשיונות ומערכות הפעלה. אצל המתחרים יש אלטרנטיבות: זה חוקי לחלוטין להתקין CentOS או כל גירסה אחרת של לינוקס בתחנות העבודה,שרתי Staging ולקנות RHEL אך ורק לשרתי פרודקשן (כדי שיהיה תמיכה רשמית, הנהלות רבות דורשות זאת) ובכך ניתן לחסוך כסף רב. מה סאן יכולה להציע במקרה כזה? לא הרבה, אתה תצטרך לרכוש ברזלים מאורקל, אבל האם שווה לרכוש את הברזלים אך ורק בשביל סולאריס? אינני בטוח.

לסיכום: עם כל ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות, בהם אינטל ו-AMD מוציאות מעבדים יותר מהירים, יותר חזקים ומרובי ליבות (AMD עם 12 ליבות לדוגמא), יתרונה של סאן הולך ונמחק. התניית רכישת חוזה תמיכה עבור הזכות להשתמש בסולאריס, כמו החיוב להתקין סולאריס אך ורק על ברזל של SUN לא יוסיף נקודות לאורקל לא בטווח הקצר ובוודאי שלא בטווח הארוך. כעת, משאורקל רכשה את סאן, המתחרים (בין אם יצרני החומר או יצרני מערכות ההפעלה) יסתערו במשנה מרץ על השוק עם הצעות מפתות להגירה מהפתרון של אורקל לפתרונות אחרים, הרבה יותר "פתוחים" עם מגוון אפשרויות יותר רחב, כך שבסופו של דבר נתח השוק של סאן/אורקל רק יצטמצם.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “סולאריס – הדעיכה?

 1. חץ, כתבה מעניינת. עוד כמה הערות ותיקונים, ברשותך,

  OpenSolaris היא אמנם תוכנה חופשית. אולם היא לא הצליחה ליצור קהילה משגשגת של תורמים חיצוניים. רוב מוחלט של הפיתוח נעשה ע"י אנשי סאן, והם לא נותנים לתורמים חיצוניים לעשות יותר מדי. יש גם את הדרישה המעצבנת ל־copyright assignment.

  המקביל האמיתי ל־zones של סולריס אינו KVM. הרעיון של zones הוא להריץ מערכת הפעלה נפרדת שמשתמשת באותה הליבה ובאותם המשאבים (ולכן מבזבזת הרבה פחות משאבים לכל מערכת). מקביל ל־OpenVZ, אבל יותר חשוב מהם: Linux Containers:‏
  http://lxc.sourceforge.net/
  להבדיל מ־OpenVZ ודומיו, כאן כבר לא נדרש שום פאטצ' חיצוני לקרנל. כלומר: יש כאן משהו שמתייחס ל־OpenVZ בערך כמו ש־KVM מתייחס ל־Xen.
  כמו שראית, מופיעים גם שימושים אחרים אחרים ב־containers. לדוגמה: systemd מניח שתהליך שרת מוגדר ע"י קבוצת תהליכים, cgroup.

 2. אני מסכים עם הרבה מההערכות בפוסט, ודאי וודאי עם האמירה שלינוקס תקבור את היוניקסים (שכחת לציין את AIX שככל שתיעלם מהר יותר כן ייטב). אבל אסור לזלזל באוראקל, שיודעת, כפי שאמרת, למכור – והרבה. לי נראה שהם מעבירים את סולאריס למעמד ולשיטת מכירות מקבילה למוצרים האחרים שלהם – חלק מפתרון כולל, בניגוד למוצר תוכנה בודד. כפי שהם לא רוצים למכור את פתרון ה-ERP שלהם כשהוא רץ על MS-SQL או DB2, כך הם יתחילו למכור שרתים שלמים: חומרה ומערכת הפעלה של סאן, דטבייס אוראקל, ואפליקציה שרצה על כל זה. המחיר של כל רכיב בנפרד לא משנה, כי הם יתנו הצעת מחיר כוללת.
  סולאריס תהפוך אולי למוצר נישה, אבל המטרה של אוראקל היא הרי לעשות כסף. אני חושב שזה יפגע בהם כי יצרני התוכנה הגדולים יפסיקו לאט לאט לפתח עבור סולאריס (לדוגמה, תוכנות הנדסה/CAD וכו'). אם פעם ל-PC לא היתה העוצמה הדרושה לתוכנות כאלה, הרי בימינו אין בעיה להעמיד תחנה עם 4-8 ליבות ו-64 גיגה זיכרון שמריצה לינוקס. יש לזה חסרונות אבל נדמה לי שברוב המקרים הם מתגמדים לעומת המחיר.
  בשוליים אני אומר – הפיצ'רים שהזכרת (וגם צפריר) לא היו שיקולים מרכזיים במקומות בהם עבדתי ב-IT. עלות, יעילות ותאימות לאפליקציות קיימות היו חשובים הרבה יותר, ובתחומים האלה היתרון של לינוקס גדל והולך. אבל, כאמור, אם אכן אוראקל הופכת את סולאריס ממוצר מדף לעוד לבנה בחומה שלה, אין לכך כמעט משמעות.

  • אני בהחלט מסכים עם מה שאתה אומר. אינני מזלזל באורקל מצד אחד, אך אינני בטוח ששיטה כמו שהם בחרו בשיטה הכי נכונה, במיוחד שיצרניות המחשבים יחששו שאורקל תחטוף להן את הלקוחות מתחת לידיים, אז היצרנים פחות ופחות ינסו למכור מוצרי אורקל ויותר ימכרו את מוצרי המתחרים שרצים טוב מאוד על לינוקס, Windows וכו'.
   לגבי החלק האחרון שכתבת – העלות לסולאריס עכשיו הרבה יותר גבוהה. אם עד כה יכלת להוריד סולאריס, להתקין ולגמור עניין, היום אתה חייב חוזה שרות גם אם יש לך מישהו In-House, ולך תצדיק את סולאריס עכשיו בהנהלה.

 3. שלום, יש לי שאלה: מי מתחרה באורקל DB בעולם הקוד הפתוח, בארגונים?
  בחלונות יש את MSSQL, אבל בלינוקס יש אולי את DB2 שגם הוא נדיר למדי.
  כל שאר בסיסי הנתונים עדיין לא באותה רמה, שלא להזכיר את הבעלות של אורקל על MySQL…

 4. קרעת אותי מצחוק לגבי תשלום על tcp/ip – אם לא היית מביא מובאה כתובה לא הייתי מאמין!

  מה קרה לשאר היוניקסים בארץ (sco, hp-ux, סיליקון ושות')?

סגור לתגובות.