כמה מילים על משאבי אנוש בכלל, וסמייל 012 בפרט

מי שקורא את הבלוג שלי יודע  שאני מחפש עבודה, רק שרבים לא יודעים שאני מחפש עבודה בכל אספקט טכני כי בכל זאת, צריך לשלם מיסים, שכ"ד, ועד שמקבלים עבודה בסיסטם לוקח חודשים, ובאותם חודשים צריך איכשהו להתפרנס.

מישהי הציעה לי לחפש דרך חברת ORS. היא טענה שהם עזרו לאחותה ואולי הם יוכלו לעזור לי, ולכן הלכתי. עבודות בהייטק אין להם כמעט כלום, אבל.. יש להם הצעת עבודה כתומך בסמייל 012 ללקוחות עיסקיים. מכיוון שיש לי (מצטבר) כמה שנות נסיון טובות בתמיכה החל מהרמה הכי נמוכה עד הרמה הכי גבוהה, החלטתי לנסות את מזלי. ידעתי שסמייל לא משלמים מי יודע מה (22 ש"ח לשעה, למעוניינים לדעת), אבל בכל זאת, צריך לשלם ולחיות איכשהו..

הגעתי לסמייל 012, עברתי מבחן ראשוני ומבחן "תומך מתקדם" עם 2 טעויות סה"כ (לא רצו לאמר לי מה הטעויות, למרות שיש במבחן עצמו טעויות.. מעניין). לאחר מכן עברתי עוד מבחן ממוחשב שבו שאלו אותי על הכל חוץ ממחשבים, ולאחר מכן ראיין אותי המנהל של התומכים, ולאחר מכן מישהו אחר ראיין אותי ראיון מקצועי ומאוד "קשה" (הגדרת ראוטר + מודם עם PPPOE, דקה, אני מתעלף מהקושי). לאחר מכן העבירו אותי שאלון ממוחשב של אמינות/אמון (או איך שהם קוראים לזה. ריבונו של עולם, 10 שאלות שונות לבדוק אם אני צורך סמים או מהמר. אני לא אף אחד מהם, תודה ששאלתם), ואז .. "תבוא מחר".

באתי למחרת, ראיין אותי האחראי על אבטחת המידע, ולאחר מכן רכזת כח האדם קצת הסבירה לי על השכר. תשובה האם התקבלתי או לא? תמתין, ותקבל תשובה ביום ה'.

היום יום ה', שלחתי אימייל לקבל תשובה אם התקבלתי או לא ותשובתה הפתיעה אותי "אתה יכול לפנות לחברת ההשמה". זהו, זה כל האימייל.

כאן נדהמתי. האם כל כך קשה לשלוח למרואיין אימייל פשוט של התאמה או אי התאמה? האם כל כך קשה לכתוב "כן" או "לא"? מדוע אני צריך לעשות את הסבב לחייג ל-ORS כדי שרכזת כח האדם תחייג לאותה רכזת, כדי שהיא תקבל תשובה, כדי שהנציגה של ORS תענה לי מה שרכזת כח האדם בסמייל אמרה לה? היכן היעילות כאן? רק לשם השוואה: התראיינתי בחברה אחרת שהחליטה לא לקבל אותי כי אני Over Qualified והם מעוניינים אך ורק בסטודנטים. רכזת כח האדם שם חייגה אליי, הסבירה מדוע אינני מתאים, והיא ביקשה את רשותי להעביר את קורות החיים שלי לחברה אחות שלהם. הכל נגמר יפה ובחיוך.

יצא לי לא פעם לשמוע מחברות כח אדם כל מיני "רמזים" על כך שאולי כדאי שאשלם להם על "הכנה לראיונות במחלקת כח אדם". בהתחלה חשבתי שאולי יש משהו בי שצריך שיפור דחוף ומשמעותי, אך משיחה אקראית שיצא לי לשוחח עם רכזת כח אדם אחרת הבנתי את האמת: זה לא אני, הם ממליצים את זה לכל אחד כי זה כסף טוב (כמה מאות שקלים). רכזת כח אדם יושבת איתך, מוחקת לך בטוש כל מיני חלקים בקו"ח, מראיינת אותך ו"משפרת" את התשובות שלך, הכל כדי "למכור" מותג כלשהו והמותג הוא אתה, למרות שלפעמים ש"אתה" החדש שונה לחלוטין מ"אתה" המקורי. היכן התובנות שלכל אדם יש פאקים, לא תמיד יש צדק בעבודות קודמות, ולפעמים טועים? כנראה לא בפלנטה של רכזות כח האדם. חמור מכך: כיום מכניסים שאלות שאתה מתבקש לפרט את המגרעות שלך, וכאן כדאי להיזהר כי זו פשוט מלכודת: אותם מגרעות הם הם יהיו הדברים שיפסלו אותך מלעבוד במקום העבודה ומה שעוד יותר חמור מכך, זה שקשה מאוד לדעת אם לא קיבלת את העבודה, מדוע לא. האם מדובר בסיבה מקצועית? האם הפריע משהו לרכזת כח האדם בשיחה איתך, משהו שניתן לשפר? לא תדע.

אינני יודע מה הסיבה שלא לקחו אותי לסמייל ואני לא מתאבל על התשובה השלילית, אך מבחינת יח"צ ושיווק, זו ירייה קלאסית ברגל. האדם שלא שכרתם הוא האדם שלא יהיה לקוח שלכם ואם יש לו השפעה על החלטות של אחרים אם לקחת שרות מחברה זו, אז הפסדתם עוד מספר לקוחות פוטנציאליים ואותם לקוחות היו יכולים להיות מקור פרנסה לא רע עבור סמייל, אבל כנראה עדיף להתייחס בצורה גרועה למרואיין מאשר להיות כנים, פתוחים ואמיתיים עם המרואיין. אחרי הכל, לא חסרים מועמדים. מחשבה לטווח הארוך? לא צריך.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “כמה מילים על משאבי אנוש בכלל, וסמייל 012 בפרט

 1. מה שהולך בחברות האלה זה ביזיון גם כשאני עברתי את כל המבחנים בהצטיינות ובשמינית מהזמן של אחרים הבהירו לי שוב ושוב וניסו להפחיד אותי בשנת ההתחייבות ושצריך לענות לטלפונים באופן רציף ולעמוד ביעדים של מכירת אנטיוירוסים וכל מיני שקרים כאלו ואחרים ושזו בעצם עבודת שירות לקוחות שיווקית במסווה של תמיכה טכנית. להוסיף על כך כל הרצח אופי שמתבצע בתהליכי מיון האלה הוא פשוט בושה בעבור השכר הזעום שמוצע אחר כך. הם מחפשים סוג ספציפי מאוד של אנשים שבדרך כלל לא נופלים בקטגוריית הcomputer savvy/geek או אפילו אדם סקרן מאוד עם כישורי למידה. אין לזה שום משמעות בחברות בסגנון הזה ויוצא שהן הופכות לברירת המחדל כצינור השופכין של חברות ההשמה. (ראיתי אנשים איתי שלא הבנתי כלל איך חשבו בכלל לשלוח אותם לראיון וראיתי גם כאלה טובים ועם מוטיבציה שמנופים על שטויות).

  אין מה לומר גם על המבחנים ששגויים ועמומים וביחד עם הכישורי שיווק/נוכלות שנדרשים בעבודה מהווים מעין אידיאל הזוי לאופי של אדם. וראיתי גם מקומות שבודקים את הידע לפי הזיכרון שלך של תפריטים ותיבות סימון במערכת ההפעלה חלזונות… זוועה.

  בכל אופן, שיהיה בהצלחה בחיפושים !

 2. בטוח אובר קוואליפייד. הם בטח מבינים שלא תישאר יותר מהזמן שבו תמצא עבודה נורמלית.
  עבודה כזאת היא בהחלט לסטודנטים (מזוכיסטים) בלבד, תאמין לי, עברתי אותה על בשרי בגיל 35 וזו חוויה "מעניינת", בלשון המעטה… עד היום אני מתעורר בזיעה קרה מחלומות על האחמשי"ם בני ה 23 שהיו צועקים עלינו…
  בנוסף לכל, תומכים טכניים נמדדים כיום בעיקר ב- לא ייאמן- מכירות! "רומזים" לך שבעצם כל שיחה היא "הזדמנות להציע ללקוח" מוצר או שרות נוסף שעולה כמובן כסף, וכי "רק תרויח מזה". ומה עם העובדה שבחרתי לעבוד בתחום טכני דווקא בגלל שאני ל א איש מכירות? זה כמובן לא עניין אף אחד.

  זה רק על קצה המזלג, כך שבהחלט לא הפסדת הרבה, ובהצלחה במציאת העבודה.

 3. היי חץ,

  קודם כל אני מזדהה איתך באופן אישי, לא חיפשתי מעולם עבודות בחברות תקשורת כאלו, אבל בהחלט ישבתי מול מנהלי (ובעיקר מנהלות) כוח אדם שיותר עניין אותם עד כמה אני יכול להיות עבד של החברה וכמה פעמיים בשבוא אני יכול להגיע ב – 8 על השעון מאשר לתרום לחברה עצמה או ללקוחות שלה.

  הניסיון שלך, שלי, ושל אנשים רבים נוספים הוא בדיוק הסיבה לכך שהיום גם בחברות כוח אדם ואגפי משאבי אנוש מבינים שצריך חדשנות וחשיבה מקורית בתהליכי גיוס. (תוכל לקרוא על כך כאן אם זה מעניין אותך – http://tinyurl.com/2uuo5vj). בכל מקרה, מקווה שהסתדרת ושיהיה לכולנו טוב יותר בעתיד בתחום הזה (למרות שאני כרגע עצמאי וטוב לי עם זה) :-).

 4. הייתי היום במבחנים ב-012 (תמיכה תכנית) עברתי אותם בהצלחה.קבעו איתי להגיע לעוד מבחן.
  אבל אחרי מה שקראתי פה. הוצאתם לי את כל הרוח מהמפרשים. תודה לכם על המידע ולהתראות 012. אני לא מתכוון למכור כלום.רוצים תמיכה תכנית סבבה.רוצים מכירות. אני מעדיף למכור בקיוסק

סגור לתגובות.