תכירו: פרוזן יוגורט (Froyo)

לא, אינני טבח ואינני מבין גדול במאכלים. פרוזן יוגורט (או בקיצור: Froyo) זהו שם הקוד של גירסת אנדרואיד החדשה שתוכרז ב-Google I/O בימים הקרובים.

אז מה חדש באנדרואיד 2.2? גוגל עדיין לא הכריזה, אך עבדכם הנאמן קצת חיטט בכל מיני מקומות ומצא כמה שינויים מהותיים, וכמו כן נמצאו כמה תיקוני באגים מעצבנים שהיו אמורים להיות מתוקנים בעבר. הבה נתחיל ברשימה:

 1. באג מעצבן שהיה קיים עד כה באנדרואיד ותוקן, הוא באג ה"העלאה". עד היום פשוט לא היית יכול להעלות קבצים דרך הדפדפן המובנה באנדרואיד לרשת. זה נשמע הזוי שזה לא תוקן, אך הנה, הבאג העתיק הזה תוקן סוף סוף.
 2. אחד הדברים המוזרים שהיה קיים עד כה באנדרואיד, הוא שלא יכלת להתקין אפליקציה בהתקן זכרון חיצוני (Micro SD) אלא אך ורק בזכרון הפנימי. גם עניין זה סוף סוף תוקן וכך תוכל להשתמש בערימות הג'יגה בייטים שיש לך על הכרטיס גם להתקנת תוכנות בצורה רשמית ומסודרת. לקח לגוגל הרבה זמן לעשות זאת, ביחוד שאצל מתחרים כמו נוקיה זה קיים שנים רבות (אצלי זה קיים עוד בנוקה E61 לדוגמא)
 3. מי שמכיר טוב את אנדרואד, מכיר בוודאי את Dalvik, המכונה הוירטואלית שבתוך אנדרואיד שיודעת לעשות קסמים עם קבצי Class של JAVA ולהריץ אפליקציות JAVA על אנדרואיד. מה השינוי הפעם? מסתבר שהחבר'ה בגוגל הכניסו מהדר (קומפיילר) JIT טוב וקיבלו ביצועים מצויינים: 450% (בערך) שיפור בביצועים. מעולה.
 4. ליבת הלינוקס שודרגה לגירסה 2.6.32
 5. פלאש 10.1 עובד בצורה מלאה וחלקה על אנדרואיד 2.2 (אהלן סטיב ג'ובס). אדובי פיתחו Codec מיוחד לוידאו על מכשירים ניידים והנגן יתריע אם הוידאו לא מקודד כך. אחרי ההתראה הוא ינגן את הוידאו על המסך. לחיצה כפולה על המסך, והוידאו יראה במסך מלא.
 6. אינטרנט דרך USB ודרך WIFI. הנה פונקציה שסביר להניח שתבוטל (ואחרים כבר ימצאו דרכים להפעיל אותה מחדש) אך קיימת רשמית: USB tethering: פונקציה זו מאפשרת למכשיר המבוסס אנדרואיד להתחבר לאינטרנט ולתת שרותי אינטרנט למחשב בחיבור USB. כמו כן הוספה גם אפשרות שמכשיר המבוסס אנדרואיד יוכל להתחבר לרשת ולהפוך בעצם לראוטר אלחוטי קטן ובכך לאפשר למס' מחשבים להתחבר אליו ולקבל שרותי אינטרנט. לא רע, במיוחד כשצריכים עכשיו חיבור מהיר וכל הרשתות מסביבך עמוסות.
 7. עדכונים אוטומטיים: סוף סוף נפטרים מהמצב בהם משתמשים משתמשים באפליקציות בגירסאות ישנות וחשופים לחורי אבטחה. מעתה יש מנגנון עדכון אפליקציות אוטומטי.
 8. עוד פונקציה שמגיעה באיחור לאנדרואיד. רדיו FM.
 9. פונקציה ששמעתי עליה אך קשה למצוא מידע לגביה: הגירסה החדשה של אנדרואיד תאפשר הרצת מערכות הפעלה מתחרות כמערכות וירטואליות (תחשבו VMWare). פוקנציה כזו בהחלט יכולה לעניין אם רוצים לזרוק OS X של אייפון על מכשיר מבוסס אנדרואיד.
 10. הנה משהו שלא מופיע באינטרנט: אנדרואיד 2.2 יתמוך במסכים הרבה יותר גדולים (תחשבו על טאבלטים) כמו 1024X768 וכו'. מעניין איך גוגל יתאמו את המערכת כך שאפליקציות ישנות שניבנו למסך קטן ירוצו.
 11. מודודלים, מודולים, מודולים. כל מי שברשותו מערכת אנדרואיד ישנה יכול לספר לכם את זה: יש לך מכשיר עם אנדרואיד 1.5 או 1.6 נניח ואתה רוצה להריץ אפליקציה חדשה אבל היא לא תואמת לאנדרואיד שלך. אם תפנה לחברת הסלולר לחפש עדכון, לא יהיה להם כי הם כבר לא מוכרים את המכשיר הזה. הפתרון של גוגל: לבנות את הכל בצורה מודולרית, כך שיהיה אפשר לעדכן את הכל בחלקים גם אם הספר שמכר לך את המכשיר כמו לא מוכר אותו.

אין ספק שזה הולך להיות עדכון מעניין ונראה כי גוגל מתחילים להפיק לקחים מהגרסאות היותר מוקדמות. מכשירים מבוססים על אנדרואיד 2.2 לא יהיו זמנים לפחות עד סוף השנה (ככה גוגלל בעצמם הכריזו) אבל יהיה מעניין בהחלט לעקוב איך אנדרואיד מתפתח.

Print Friendly, PDF & Email