המשך עלילות בתי המשפט

זוכרים את יצחק שחר? המיסטיקן שהחליט לתבוע אותי? אז יצחק החליט להגיש בקשת צו מניעה. על מה? על אותו פוסט שפרסמתי … לפני שנתיים.

ניחא. "צריך להגיש כתב הגנה, לא? אז אם יש לי חיבור אינטרנט, מדוע לא להשתמש בו?" כך חשבתי לתומי ולא ידעתי לאיזה בלאגן אני נכנס.

ראשית, כדאי שתכיר היטב את הקטגוריות לפני שאתה נכנס לאתר. לי היה רשום "א" על התביעה, אבל מתברר שמזכירות בית המשפט מתכוונת ל"תק". איך תנחש? שאלה טובה.

בדחילו ורחימו הצלחתי סוף סוף לגשת לתיק ואז… בעיה. אתה לא יכול לצפות בכל המסמכים, זולת המסמך האחרון שהוגש בתיק (ולא חשוב אם הצד התובע הגיש או הצד הנתבע). נסה לצפות במסמכים יותר ואז תגלה ש… המערכת שוב מציגה לך אך ורק את המסמך האחרון. מדוע? אה, זה פשוט (לקח לי "רק" שעה של המתנה לנציגת מרכז המידע [הקו אצלהם תפוס כל הזמן] ולאחר מכן המתנת אין קץ ל"נציג טכני"): המערכת של אתר בתי המשפט עובדת הכי טוב עם … אקספלורר 7. לא אקספלורר 8 ובוודאי שלא שום דפדפן אחר. שדרגת את גירסת הדפדפן? "תסיר את אקספלורר 8 והוא יתן לך את גירסה 7" היתה תשובתו של הנציג הטכני. מה עם העובדה שאקספלורר 7 איטי כמו צב, מלא בחורי אבטחה כרימון עד שאפילו מיקרוסופט בעצם מכריחה משתמשים לעלות לגירסה 8? הפרטים האלו לא מעניינים איש בתמיכה הטכנית או בחברה שמקימה את האתר.

מכיוון שיש לי עוד תביעה של מיסטיקנית (כן, אותה אריאן לב), החלטתי לראות מה קורה בתיק. הקשתי את מס' התיק ו… כמות הנתונים נראתה קמצנית להפליא: שם התובעת, שם ב"כ התובעת, שם הנתבע, סכום, סוג תביעה ו.. זהו בערך. אם נניח אני רוצה להוסיף מסמך כלשהו, אני פשוט לא יכול בגלל כרטיס חכם. פייר אינאף, לא רוצים שכל אחד יוכל לדחוף מסמכים. מה כן צריך בשביל להוסיף מסמכים דרך האתר? אה, דבר שנקרא "כרטיס חכם". אוקיי, ואיך אני כנתבע יכול להשיג כרטיס חכם? "תפנה לקומסיין" אמר לי נציג התמיכה של אתר בתי המשפט.

פניתי. מה התשובה? "תפנה ללשכת עורכי הדין". אמרה לי הפקידה בקומסיין. התקשרתי ללשכה ושם נאמר לי כי רק עוכרי דין זכאים לרכוש את הזהוב הזהוב הזה. שוב פניתי למרכז מידע (בטלפון, אין דבר כזה "אינטרנט"!), המתנתי "רק" חצי שעה ולבסוף נאמר לי שאותה פקידה טועה. יש דבר כזה "כרטיס חכם לאזרח" ואפשר לרכוש אותו…

במחיר של 752 ש"ח! וואט-דה-פאק! איך לעזאזל מחיר של כרטיס + קורא USB שעולה בשוק החופשי בין 30-50 ש"ח (קניתי בעבר למס' גורמים כרטיסים כאלו ולא בכמויות של מאות או אלפים) מכפיל את עצמו פי 15-20 במחיר? אני יכול להבין את הרעיון שעולה לשכור מישהי שתסתכל בת. זהות שלי, אבל מחיר כזה לאזרח? הרי לא מדובר כאן בעו"ד שצריך את הכרטיס יום יום כי הוא מנהל מס' תביעות במקביל. ברוב המקרים הישראלי הממוצע שצריך כרטיס כזה, צריך אותו לתיק אחד או 2, לא מעבר לכך, כך שהמחיר עצמו מוגזם בטירוף, ומחייב שימוש ב-Windows.

לעניות דעתי, הגיע הזמן לחוקק חוק (או לבצע תיקון בחוק) המחייב כל גורם ממשלתי שמוציא מכרז לגופים פרטיים לעשות עבודה כלשהי בתחום הנוגע לחיי האזרחים (כמו אתר בית המשפט לדוגמא) לבצע עבודה עם סטדנרטים מבלי "לנעול" את המשתמשים לאקספלורר, או כמו במקרה של אתר בתי המשפט: נעילה לגירסה מסויימת של אקספלורר בלבד. אם חברה לא תעמוד בכך, היא פשוט לא תקבל תקציב.

הגיע הזמן שבשנת 2010 מדינת ישראל תפסיק לתת רק "המלצות" לבוני אתרים ממשלתיים / גופים ממשלתיים אלא תחייב שימוש בסטדנרטים פתוחים, קוד תקין ופתוח ללא שימוש ב-ActiveX או דברים נעולים לפלטפורמה מסויימת. בכל העולם אתרים רבים תומכים הן באקספלורר והן בשועל (ובמקרים רבים גם בספארי), ורק כאן בישראל עדיין חברות שזוכות בונות אתרים עם טכנולוגיה ומראה שנראה כאילו נלקח מסוף שנות התשעים. אין שום סיבה שהכספים שלך ושלי שאנחנו משלמים איתם מסים יבוזבזו על חברות שלא יודעות לכתוב משהו ראוי עם תקנים פתוחים ובסטנדרטים ידועים.

Print Friendly, PDF & Email

19 תגובות בנושא “המשך עלילות בתי המשפט

 1. איזה זיון שכל. איך עם "תקנים חופשיים" אתה ניגש לחומרה שרצה על המחשב וקורא מידע מתוך התקן חיצוני? הרי JavaScript עובדת בדיוק בצורה כזאת שהיא ממסכת את היישום (ה"דף") מהחומרה שעל המחשב.
  אוקי – ג'אווה. אבל אז תבכה שוב (וגם אני כי אין תמיכה ב-Java בתוך QtWebKit וזה אומר ש-Arora או ReKonq לא יכולים להשתמש בזה ואני צריך להשתמש בפיירפוקס… ולהתקין ג'אווה על לינוקס…).

 2. האם יש לך נסיון עם כרטיסים חכמים? לי יש, ואני יכול להבטיח לך שבשוק קיימים מס' יצרני כרטיסים חכמים שמציידים את הכרטיסים בתמיכה גם במק, לינוקס ו-Windows, כאשר חלק מהם פשוט נותנים XPI שרץ ונתמך ע"י כל מערכות ההפעלה.

 3. למה לעזאזל לגשת לחומרה שנמצאת על המחשב? למה בכלל להשתמש בחומרה?
  SSL או TLS, להלן סטנדרטים פתוחים, שנתמכים בכל מערכת הפעלה ובכל פלטפורמה שמכבדת את עצמה (גם בטלפונים הסלולריים שיוצרו לפני חמש שנים). כנראה שזה מה שיש על הכרטיס החכם. משום מה, נראה לחלמאים האלו שהכרטיס החכם "מבטח" איכשהו את התעודה שנמצאת עליו.
  מה הבעיה שמערכת בתי המשפט תהיה CA לתעודות, ותנפיק תעודה לכל מי שמבקש (עלות סמלית כמובן). ניתן לבצע Revoke לתעודות האלו בלחיצת כפתור, ולשייך אותן לכרטיס אשראי/ת.ז אם ממש רוצים. את התעודה אפשר לשלוח במייל (מוצפן), או לפרנואידים באיזה DOK שלוקחים מבית המשפט.
  ומה אתה יודע, פתאום אפשר גם להעלות קבצים לתיק שלך גם מהאייפון (בלי אפליקציה מיוחדת). זה כמובן בהנחה שהם היו בונים את האתר שלהם כמו שצריך, מה שיקרה אולי עוד 20 שנה, כשלא תהיה מדינה.

 4. הרעיון של אותו כרטיס חכם שאני מניח שהכוונה היא ל "דונגל" זה שאפשר לפרוץ תוכנה אבל לא חומרה. בתי המשפט כנראה מאד חוששים מהאקרים או מאזרח תמים שגונב סיסמא לעורך דין ואז משתולל לו על המחשב. אבל מה שנכון נכון, הבנקים והרבה מקומות ריגישים עובדים עם סיסמאות בלבד ולרוב הכל בסדר, כך שאין סיבה לא לאפשר לאזרחים לעבוד עם סיסמא בלבד ללא דונגל. ולגבי המחיר, טוב הדונגל עולה 100 ש"ח אבל התוכנה יקרה חץ, התוכנה.
  נכון הגשתי צו מניעה נגד המשך פרסום הכתבה של חץ לפחות עד המשפט כיוון שהבלוג שלו עושה לי נזק ויש עוד כמעט שנה עד המשפט, ביקשתי שלפחות עד המשפט יהיה צו המניעה.
  דרך אגב, באתר שלי עכשיו יש תמונות תלת מימד על מיסטיקה, רק מה שצריך משקפי תלת מימד בשביל זה, עדשה שמאלית אדומה ועדשה ימנית תכלת, תיהנו.

 5. יצחק, למה מישהו צריך לשלם על התוכנה? אם בית המשפט החליט שזו רמת האבטחה שהוא דורש (עד כמה שזה אבסורד, חלונות ואקספלורר 7), שהוא ישלם על התוכנה ויספק אותה במחיר סמלי ולא במחיר רווחי.
  אבל כמובן, בישראל כמו בישראל, האזרח צריך לשלם על ההחלטות ההזויות של הגורמים הבירוקרטים.
   
  ועוד משהו קטן. איך אתה כל כך בטוח ש"חומרה" אי אפשר לפרוץ? כל עוד הרכיב יושב מקומית אצלך – אפשר לפרוץ אותו, או במילים הנכונות – אפשר להוציא ממנו את המידע שנמצא עליו ולהשתמש בו בכל "דונגל" אחר.
  באותה מידה, אני יכול להגיד לך שאי אפשר להחזיר אהבות (או מה שאתה לא עושה) אם ה"יעד" (ככה זה נקרא?) לא נמצא/ת באותה יבשת. אבל בעצם אני לא ממש יכול להגיד לך את זה כי, בניגוד למה שאתה עושה, זו עובדה שאפשר לקרוא את מה שיושב על הדונגל.

 6. היי אור,
  אין כספת בעולם שלא ניתן לפרוץ וכך גם לגבי תכונה ואו חומרה, אבל הרבה יותר קשה לפרוץ. גם דונגל שאצלך מאד קשה לפרוץ כמה שלא תשחק איתו, בעבר היו מוכרים פלאגים עם התוכנות שאותם היו מחברים מאחורי המחשב וללא הפלאג לא יכולת להפעיל את התוכנה, זה היה עם מעבד התמלילים Q-text 5.5 כמה שאני זוכר והאקרים הקימו את תוכנת ה unplug שהיית מפעיל לפני הפעלת Q-test. אבל למה ללכת רחוק, כך למשל בתוכנות הניווט למיניהן ל GPSים אתה לא יכול להקליט את החומר שנמצא על ה SD קארד, אתה מקליט אבל המועתק בכלל לא נקרא על ידי ה GPS.

  זה שבארץ משתמשים בטכנולוגיות ישנום במקום חדשות שיכולות לחסוך כסף רב, זה פשוט אוכל אותי כל הזמן. קחו לדוגמא את הרמזורים עם המצלמות, עדיין זה עובד עם מצלמת פילם שכוללת 250 תמונות ומדי פעם צריכים לבוא טכנאים, לרוקן את הפילם מהמצלמות ולפתח אותן במקום פשוט לשים מצלמות דיגיטליות שישלחו את המידע למשטרה בזמן אמת בלי צורך בטכנאים וכל זה, לך תבין. מה גם שמערכת דיגיטלית כזאת תוכל לשלוח רפורטים לנהגים העבריניים עם קנס של כמה מאות שקלים (כדי שלא ישתלם להם לנהגים לפנות לבית משפט) וכך הקופה הציבורית היתה מתמלאת בקלות.
  אבל תאמת חץ, אם היה אפשרי, הייתי בוחר בך בבחירות להיות שר המדע והטכנולוגיה.

 7. "הרעיון של אותו כרטיס חכם שאני מניח שהכוונה היא ל "דונגל" זה שאפשר לפרוץ תוכנה אבל לא חומרה"
  ישנם לא מעט תוכנות שמשתמשות בפלאג הגנה שכזה וכמובן שהנפוצות ביניהן נפרצו ע"י הדמייה של אותו הפלאג הגנה ככה שזה לא מבטיח כלום.

 8. אגב סתם שתדע בתביעות קטנות מספיק לרשום ת"ז של אחד הצדדים ותוכל הכנס לתיק ללא כרטיס חכם….

 9. יצחק, אין לך מושג על מה אתה מדבר. יש סטנדרט לכרטיסים חכמים כבר בערך 15 שנה והא נתמך ע"י כל הדפדפנים המובילים כבר שנים. משום מה בארץ יש נטייה לא לעבוד עם תקנים גם כשזה הדבר הכי מטומטם בעולם. קח למשל את המייל המוצפן של בנק לאומי – במקום להשתמש בs/mime או pgp הדבילים המציאו מחדש את הגלגל. ואותו דבר גם פה, במקום להשתמש בתמיכה המובנית שיש בכל דפדפן מודרני בסרטיפיקטים וכרטיסים חכמים הם היו חייבים לכתוב משהו שלא תואם לכלום בהשקעה מטורפת.
  לגבי עניין החומרה, ברור לך שאם הדפדפן יכול לקרוא את החומרה, גם אתה יכול, נכון? הסיבה היחידה שיותר מסובך לפרוץ חומרה שיושבת אצלך במחשב (להבדיל מקופסה סגורה שלא מחוברת לכלום) היא שיש עוד רכיב תוכנה בדרך – הדרייבר.

 10. OMG, חשבתי שזה עולה "רק" 300 ש"ח…
  טוב, אתה תמיד יכול להתנדב לתעודה+מאגר הביומטריים של שטרית ולקבל תעודת זהות שהיא כרטיס חכם על חשבון משלם המיסים. אבל תצטרך לחכות טיפה עד שיתחיל הפיילוט (בתאריך שקר כלשהוא).

 11. ובכן, היום הייתי במזכירות בית המשפט ומה מתברר לי? שלאזרח פשוט כמוני אין אפשרות להנפיק תעודה חכמה. רק לעורכי דין.

 12. המזכירות לא יודעת על מה היא מדברת אפשר ואפילו יש אזרחים שהוציאו.
  דבר שני בת"ק אפשר להכנס עם ת"ז אז למה אתה עדיין הולך על הקטע של הכרטיס חכם.

 13. אבי: גם החתם (קומסיין) וגם המזכירות לא יודעים על מה הם מדברים?

  אני לא דיברתי על ת"ק ששם באמת מספיק ת. זהות, אלא על התביעה השניה שהוגשה נגדי (של אריאן לב) ושם זה תיק אזרחי ולא תביעה קטנה.

 14. שלום לך.
  האם התיק שלך הוא אזרחי או תביעות קטנות- מבחינת המזכירות? לתשומת ליבך, בתביעות קטנות ניתן להכניס ת.ז. של אחד הצדדים בתיק, ולהכנס לתיק, ואז גם תוכל לצפות בכל המסמכים בתיק וגם להגיש מסמכים. ואני לא אומרת סתם, אני מכירה את המערכת.

  לגבי IE8 אתה צודק לגמרי, אבל אתה יודע מה? יש מספיק אתרים שגם לא עובדים עם IE8 כי זו פשוט גרסה גרועה! (לדוגמא, ברישום לאוניבסיטת בן גוריון או רישום לקורסים באוניברסיטה הפתוחה תיתקל במספיק תקלות, וזאת רק כי אתה משתמש ב 8) ולא, גרסה 8  לא יותר מהירה מ 7.

 15. נטלי,
  לגבי התיק, כמו שכתבתי כאן, דיברתי על תיק אזרחי ולא תביעות קטנות.

  לגבי גירסה 8 של אקספלורר אם היא גרועה או לא, זה כבר כל אחד יחליט לעצמו, אבל היא מבחינה טכנית יותר מהירה מגירסה 7, ואת זה אני יכול לאמר מנסיון.

 16. כנס ללינק למעלה ותראה שקומסיין מספקת דרייברים גם לאזרחים.
  תאמין לי שהמזכירות לא יודעת מה היא מדברת מניסיון.
  ואקספלורר 8 איטי  אני מתחרט שהורדתי אותו. גם על אקס פי וגם על ויסטה הוא עשה לי צרות אולי על ווינדוס 7 הוא יותר טוב אבל ההכירות שלי עם מיקרוסופט הם רק הולכים ומתדרדרים. בכל מקרה, סוגית התאימות לאחור של מיקרוסופט היא גם סיפור שממש לא יחודי לנט המשפט, אפילו את האופיס מיקרוסופט מצפה שתחליף עם כל שדרוג של מערכת הפעלה.

 17. אבי, 4 טלפונים לקומסיין נתנו לי בדיוק את אותה ההודעה: לא מוכרים כרטיסים חכמים ל-נט המשפט לאזרחים. אז אם הם לא מוכרים לי, מה ציפית שאעשה?

סגור לתגובות.