אדובי מול אפל בעניין Flash: מי צודק בעצם?

הנה עניין ש-אפל בהחלט לא מסתירים את דעתם לגביו: לדעת אפל, פלאש הוא דבר כבד, איטי, מלא באגים ועם חורי אבטחה וזו הסיבה שאפל החליטו לא לאפשר פלאש על מכשירי האייפוד והאייפד. עד כאן הכל ידוע. עכשיו מגיע הסיפור המעניין:

סטיב ג'ובס החליט לפני מס' ימים לפרסם את מחשבותיו על פלאש. לא בצורה הרגילה של "הדלפה" מ"מקור בכיר ב-אפל", אלא פשוט לכתוב מאמר ארוך (3500 מילה) המסביר מדוע פלאש זה דבר מחורבן הן על מק, והוא יהיה מחורבן הרבה יותר על מכשירים ניידים (אייפוד, אייפון, אייפד וגם על המכשירים המתחרים), ומדוע בכלל פלאש מחורבן.

באדובי לא ממש אהבו את מה שסטיב ג'ובס אמר, והחליטו להגיב, הוידאו הבא הוא התגובה של המנכ"ל שלהם, אתם מוזמנים לצפות:

אז השאלה בעצם מי כאן צודק ומי טועה? מי "אשם" ומי "לא אשם"?

ממעקב טכני שלי אחרי שתי החברות, אפשר לאמר שגם אפל וגם אדובי אשמים במצב במספר נקודות:

 • אתחיל בטענה של סטיב: פלאש על מק (במיוחד וידאו) הוא איטי הרבה יותר בהשוואה לפלאש על Windows. זו עובדה. מי אשם בכך? אפל מאשימים את אדובי בקוד בלתי יעיל, אבל האמת היא שמי שבאמת אשם בכך הם דווקא .. אפל. מסתבר ש-אפל לא אפשרו גישת פענוח וידאו עם קידוד H.264 דרך החומרה, שזה מצב די מוזר מצד אפל. אם נסתכל לדוגמא ב-Windows, כשיצרן מייצר דרייבר עבור צ'יפ גרפי שלו (לדוגמא nVidia), הדרייבר נותן גם ספריות מסויימות ש"נקשרות" ל-DirectX וחלקים ממנו (בעבר DirectShow וכיום DXVA), כאשר בשנה האחרונה יצרני צ'יפים הוסיפו ספריות ספציפיות הקשורות לפענוח וידאו שיעשה על המעבד הגרפי במקום על המעבד הראשי של המחשב, מה שנותן ביצועים מעולים. כל מה שיצרן התוכנה צריך לעשות הוא פשוט לשלב קריאה לספריות DXVA עם פענוח ספציפי עם הנתונים והמעבד יעשה את שלו, כך בגירסה 10.1 של נגן פלאש (שזמינה כ-BETA כיום), יש האצת חומרה מבחינת ניגון וידאו איכותי אפילו על נטבוקים (לפחות בכל מה שלא קשור ל-HD בנטבוקים, אם כי יש תמיכה למעבדי DSP שונים בנטבוקים כך שניגון HD יהיה חלק אם יש לנטבוק DSP נתמך). אצל אפל יש תמיכה מבחינת חומרה, אבל עד כה היא היתה סגורה אך ורק לשימוש של iTunes ו-Quicktime. אפל לפני מס' שבועות שחררה את OS X 10.6.3 עם תמיכת חומרה לפענוח H.264 לצד ג' ובתגובה אדובי הוציאו גירסת בטא לנגן פלאש שתומך בכך. התוצאות עד כה מאוד מעודדות עם שיפורים בין 10-30% בביצועים, כלומר מי שאשם בחלק זה היא דווקא אפל (בכל הקשור לפלאש על מק).
 • אחת הטענות של סטיב ג'ובס היא שאם ינגנו וידאו על אייפון עם פלאש, הסוללה תיגמר בחצי מהזמן. טענה זו למען האמת אינה נכונה. אם לאייפון יש רכיב לפענוח H.264 בברזל (ויש לאייפון ולאייפד תמיכה כזו ברמת הצ'יפ) ונגן הפלאש יודע לפנות אל הברזל כדי לפענח את המידע וזה לא נעשה ברמת תוכנה, לא תהיה הנחתה משמעותית (אם בכלל) מהסיבה הפשוטה שפלאש פשוט יכול להשתמש בצ'יפ בדיוק כמו ש-Quicktime משתמש.
 • טענה נוספת של ג'ובס היא שכיום יש HTML-5 ויש ג'אווה סקריפט ו-CSS ואפשר לעשות מה שפלאש נותן כיום, וזה בפירוש לא נכון. ישנם דברים רבים מאוד שפלאש יכל לעשות עוד לפני מס' שנים ש-HTML-5 עדיין לא יכול לעשות כיום מבחינת מולטימדיה. נכון HTML-5 מתקדם בכיוון הזה, אך עדיין צריך "לריב" עם כל דפדפן בהתאם למימוש HTML-5 שלו ולא כל המימושים שווים (אקספלורר מול פיירפוקס מול כרום מול ספארי מול אופרה). כל אחד מממש חלק ניכר אך עדיין יש אי אלו תאימויות. אדובי בעצמם תומכים ב-HTML-5 והם הכריזו לא פעם כי אם HTML יגיע לרמה של מה שפלאש עושה, הם ינטשו את פלאש (ולך תאמין להצהרה הזו). פלאש נותן היום משהו אחד ש-HTML-5 לא נותן ולא יתן בקרוב, והוא תאימות לדפדפנים: כתוב אפליקציית פלאש וסביר מאוד להניח שהיא תרוץ מהדקה הראשונה על כל דפדפן שתומך בפלאש (אם כי יש פה ושם בעיות בתאימויות כמו עניין העברית בפלאש. תנסו לראות וידאו עם פרסומת ביוטיוב בלינוקס, תקבלו עברית הפוכה בפרסומת או חוסר אפשרות לכתוב בעברית בפלאש בלינוקס). זה משהו שמאוד קריטי עבור חברות רבות.
 • סטיב ג'ובס מדבר על סטנדרטים, HTML-5 הוא דבר פתוח ואילו פלאש אינו דבר פתוח. זה נכון, אבל השאלה למי זה משנה. מבחינת המעצב שצריך להוציא אפליקציה ללקוח שלו, זה שזה סטנדרט פתוח לא משנה ממש. לפלאש יש מפרטים ו-API פתוחים לכל דורש, כך שאינך מחוייב לכתוב עם הכלים של אדובי או בכלל לרכוש את הכלים של אדובי לשם כך. יותר מכך, אם לדוגמא הינך מפתח ב-PHP, אתה פשוט יכול לתכנת אפליקציות פלאש עם PHP ויש לכך תיעוד מסודר למי שמעוניין בכך. כשזה מגיע לאפל מבחינת API גלוי ומתועד, כדאי שבאפל ישתקו, כי יש להם על מה להתבייש (ולמי שחושב שאני מדבר שטויות, אז שיקח אייפון, ושיסתכל על מסכי העזרה, שם רואים כל מיני דברים בצורה מאוד "חלקה" מבחינת גלילה, הזזת TABS וכו' שאפל פשוט לא מפרטים איך הם עושים זאת, לא ברמת קוד ולא ברמת API).
 • אדובי אינה טלית שכולה תכלת: אחד הפאקים הכי מעצבנים של אדובי זה האיטיות שהם מגיבים: היכן גירסאות 64 ביט של הנגנים שלהם? הם שחררו ללינוקס לדוגמא גירסה נסיונית של 64 ביט אך מאז לא הוציאו גרסאות 64 ביט לאף פלטפורמה (יכול להיות ש-10.1 תצא בגירסת 64 ביט, אלוהים יודע). אדובי היו מאוד איטיים מבחינת הוספת תמיכה לפענוח וידאו מבוסס חומרה. הטכנולוגיה קיימת ב-Windows עוד משנת 2007, בלינוקס יותר משנתיים (תלוי איזה חלק מסתכלים, בין אם זה VDPAU או XvMC) ורק עכשיו הם מתחילים להשתמש בכך! פלא שאפל ואחרים עצבניים? סטיב ג'ובס דווקא צודק בטענתו המרכזית: בקצב שאדובי תומכים בציודים ובטכנולוגיה, כל משהו שתכתוב בפלאש לא ידע להשתמש במלוא הפוטאנציאל של הברזל.

האם אפל ואדובי ישבו ביחד ויפתרו סוף סוף את הכסאח הבלתי נלאה הזה? לפי מה שרואים כרגע, התשובה היא חד משמעית: לא. סטיב ג'ובס עצבני מאדובי, ואדובי מעוניינת לדחוף את פלאש כפתרון של "כתוב פעם אחת, הרץ בכל מכשיר" והיריבות שם תופסת תאוצה מיום ליום. אדובי "נפגעה" מ-אפל בכך שהיא חסמה את האפשרות לכתוב אפליקציה בפלאש ולהמיר אותה לאייפון/אייפד, ואפל עצבנים על פלאש של אדובי.

אינני צופה תגובה "רגשית" של אדובי שתגרום לכך שפתאום חבילת CS5 תופיע ללינוקס (הלוואי!), אך מצד שני, אי אפשר לצפות את העתיד אך אין לי ספק שיהיה מעניין להמשיך לעקוב אחר הויכוח הזה.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “אדובי מול אפל בעניין Flash: מי צודק בעצם?

 1. הי חץ,

  בניגוד לרוב מה שאני קורא אצלך, אני חושש שהפעם הניתוח שלך קצת לוקה. למשל, לגבי H.264, אתה מחמיץ נקודה חשובה של ג'ובס: רוב הוידאו בפלאש ברשת לא מקודד בקידוד הזה. לכן, זמינות ה־API עבור פלאש על מכשירי אפל לא רלוונטית, וג'ובס כנראה צודק לגבי זמן הסוללה.

  אבל הנקודה החשובה ביותר — ככה גם ג'ובס אומר — היא הנקודה הששית שלו; אפל לא רוצה לראות כלי פיתוח cross-platform. כלומר, עם כל הכבוד לאדובי, המטרה העיקרית אליה מכוונת אפל כרגע היא גוגל ואנדרואיד: אפל רוצה לשמר את יתרונה בתחום האפליקציות, ומנסה להכריח את המפתחים להתחייב לפלטפורמה שלה ע"י אילוץ לבחור פלטפורמה והסתמכות על נתח השוק שלה, שהוא עדיין גדול הרבה יותר.

 2. עוד כמה דברים לא נכונים:
  אומנם וידאו זה חלק מסויים מפלאש, אבל פלאש נותן הרבה יותר, בעזרת ACTIONSCRIPT אתה יכול לעשות משחקים, שליטה על אתרים ועוד הרבה דברים שלא קשורים ישירות לוידאו. על הדברים האלו סטיב התייחס באומרו ניצול מעבד לא תקין וקיצור זמן סוללה משמעותית.

 3. אני חושב שהוחמצה פה הנקודה העיקרית, שעולה מהראיון עם ה CEO של אדובי – הטענות של אפל הן רק מסך עשן שמטרתן לכסות על הבעיה העיקרית: מי שמייצר אפליקציה או תוכן בפלאש יכול לייצר נגישות לכך דרך הדפדפן ולא דרך אפליקציה יעודית וכשזה קורה אפשר לעקוף את חנות האפליקציות של אפל והם לא גוזרים את הקופון שלהם.

 4. אורן, אני חושש שאתה טועה. אפל עבדו די קשה בשביל שהדפדפן שרץ על ה־iPhone יאפשר אפליקציות־web מתוחכמות, כולל מולטימדיה, כולל אנימציות וגרפיקה (גם SVG וגם Canvas, עד כמה שאני יודע), כולל שמירת מידע אצל הלקוח, בלי צורך בשום plug-in. כמו שחץ מציין, עדיין קשה לבנות אפליקציות כאלה כך שירוצו חלק על דפדפנים שונים, אבל מי שמעוניין לכתוב אפליקצית iPhone בלי לעבור דרך ה־AppStore, הדרך של אפליקציית־web פתוחה לפניו, ולאפל לא נורא אכפת. אגב, יש לי הרגשה שהקופון שהם גוזרים מאפליקציות חינמיות (ויש המון כאלה) הוא גם לא גדול במיוחד.

  לא, מה שהם רוצים להגן עליו זה לא ה־AppStore, אלא היתרון של הפלטפורמה שלהם במבחר ואיכות האפליקציות. הצרה עם flash, מבחינתם, הוא שבעזרתו אפשר לפתח אפליקצית iPhone בצורה כזו, שהיא תהיה גם אפליקציה לפלטפורמות אחרות, בהבדל של קומפילציה בלבד; ותוך ויתור על תכונות מתקדמות ויחודיות של הפלטפורמה. ג'ובס אומר את זה בצורה די ברורה.

 5. שי, אז מה?
  אז מה אם יהיו אפליקציות "נחותות" שיהיו זהות ולא ינצלו את כל האפשרויות של מכשירי אפל?
  מה כל כך רע שיהיו משחקים לאייפון שלא ינצלו את הג'יירו שלו? זה הופך אותם לפחות טובים? חייבים להשתמש במסך המגע כדי להשתמש באפליקציית רשימת קניות?
  תיאורטית, מה שאפל היו צריכים לעשות זה לאשר או לפסול כל אפליקציה על פי ההתאמה שלה למכשיריהם, אם הם כל כך דואגים לחוויית המשתמש של לקוחותיהם, הם צריכים לאפשר להם גישה לכל האפליקציות האלו.
  הבעיה? תוך שבוע מצעד כזה, יפלו על אפל מליוני אפליקציות פלאש קיימות שיגישו מועמדות, רובן בחינם. חלקן יפגעו במכירות אפליקציות בתשלום, חלקן סתם יעמיסו על הבודקים שלהם. זמן ההמתנה לאישור יהיה בלתי אפשרי.

 6. מאמר מעניין – תודה!
  מעניין אותי אם אחרי שהבוץ ישקע חזרה נתעורר ונמצא את עצמנו עם אדובי ואפל יותר פתוחות או יותר סגורות.
  אני נוטה להסכים עם רמי מהתגובה הראשונה ("זו נבלה וזו טרפה") ומאמין שבסופו של דבר לא אפל ולא אדובי יישרו את דרכן – אולי יוסיפו עוד תיעוד לאיזה שלוש פונקציות או ישחררו לחופשי איזו ספריה לא רלוונטית.
  מה שמעודד אותי שגוגל נושפת בעורפיהן של השתיים, ולהם נאחל בהצלחה.
  אודי
   

סגור לתגובות.