תפיסת מציאות מעוותת

בתקופה האחרונה יוצא לי לראות תופעה מדאיגה: בת בריתנו הגדולה ארה"ב, או ליתר דיוק: ההנהגה הדמוקרטית של ארה"ב והנשיא בראשם, נכנסו להם לאיזו אשליה כזו שלפיה הם מסתכלים על המזרח התיכון וישראל מזווית מאוד … מעניינת.

כפי שכולם יודעים, מאז שעלו הדמוקרטים לשלטון, התאפיינה ההנהגה שם בהתנהגות חסרת שוויון ותוך ליקוק מאסיבי לערבים בעולם. זה קרה עם החנופה למלך הסעודי, המשיך בליקוק במצרים, ליקוק לליגה הערבית ולשאר גופים ערביים, בכדי ליצור יחסים הדוקים בין ארה"ב לערבים, בניגוד למה שהיה בשלטון בוש והרפובליקנים. אינני חושב שלהדק יחסים זה דבר רע לכשעצמו, אולם הדמוקרטים לקחו את זה הרבה יותר קדימה, כאשר הם אימצו את דעות הערבים ואילו לבת בריתם הקטנה והמסורה (ישראל) הם החלו לנהוג בחוסר הגינות: הפלסטינים העלו דרישות חדשות בכל פעם, והאמריקאים אוטומטית מצדדים בהם ולא חשובה העובדה שהדרישות האלו מעולם לא היו על שולחן המו"מ. עד כאן את כל זה ראינו ושמענו.

לאחרונה האמריקאים החליטו לעלות מדרגה. זה התחיל בביקורו של בנימין נתניהו בארה"ב, כשנפגש עם הנשיא אובמה, או אז החליט הנשיא אובמה לבזות באופן אישי את נתניהו בכך שהוא קטע את הפגישה עימו כדי… ללכת לאכול ארוחת ערב עם אשתו, מישל (כלומר ארוחה בלי ביבי). כמובן שזו חריגה מכל פרוטוקול פגישה, אבל בבית הלבן החליטו כנראה שעדיף לבייש מישהו מאשר לדחות או לבטל את הפגישה. מה בדיוק יוצא מזה זולת נקמנות ילדותית? כלום.

זה המשיך בגישה חדשה שהצהירה עליה קלינטון: הבה נכרוך שלום וגרעין, וכך יצאה קלינטון בהצהרות שישראל חייבת לעשות שלום עם הפלסטינים, אחרת לא יהיה איום משמעותי על איראן והגרעין. כפי הנראה מעדיפה קלינטון להתעלם מהרעיון שנשק גרעינים בידיים איראניות מסוכן לא רק לישראל, אלא לכל המזרח התיכון (מבחינת איזון. ברגע שלאיראן יהיה גרעין, גם מצרים תרצה נשק גרעיני, וגם ירדן, לבנון ושאר המדינות) וגם לארה"ב, אבל קלינטון ואובמה שוב מעדיפים להאשים את ישראל בכך שבעקיפין תורמת לכך שלא יהיו סנקציות משמעותיות על איראן במקום לאמר את האמת: הרוסים והסינים צבועים בכל הקשור לסנקציות על איראן.

אתמול שוב היתה עליית מדרגה עם אובמה וענייני הגרעין: מעצמות המערב (נו, הצביעות הידועה) שוקלות לתמוך בדרישה (הצבועה כמובן) של מצרים למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני (כמה מדינות יש להן נשק גרעיני במזרח התיכון? נכון, רק אנחנו) ועכשיו ארה"ב שוקלת גם להצטרף לעניין וכאן מופגנת שיא הצביעות וההונאה: איראן שמפתחת בכל דרך לא חוקית נשק גרעיני, העולם לא עושה כמעט כלום נגד זה (קצת מזכיר מה קרה בשואה, זוכרים איך העולם הגיב?), אבל לישראל שיש נשק גרעיני כאמצעי הרתעה והיא אינה מנסה לרמוז כאילו היא תתקיף כל מדינה אחרת בנשק גרעיני – זה מבחינת ארה"ב והעולם מאוד רע ולפיכך צריך ללחוץ על ישראל לוותר על הנשק הגרעיני, גם אם איראן מאיימת להשמיד את ה"ישות הציונית". מדהים איך הצביעות של האמריקנים במיוחד עולה ועולה ועוד הם מצהירים כי ארה"ב היא בת-הברית של ישראל. אני תוהה: האם האמריקאים באמת חושבים שאנחנו נשתוק ונסמוך רק עליהם? כי לפי החדשות מיום א', לארה"ב עד ינואר לא היתה שום אסטרטגיה צבאית נגד איראן במידה ואיראן תמשיך לפתח את עניין הנשק הגרעיני, ועליהם אנחנו אמורים לסמוך???

בנימין נתניהו בישיבת הממשלה האחרונה ציטט חלק מדבריו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל והנה הציטוט: "אל תבטחו בעזרת זרים, אל תבטחו גם בנדיבים ואל תקוו לאבנים שתתרככנה, כי הנדיבים נותנים נדבות משפילות ואבנים אינן מתרככות. עם הרוצה לזקוף את קומתו צריך לשים מבטחו בעצמו בלבד". הדברים נכתבו ב-1901, לפני 110 שנים ומדהים כמה הדברים נכונים גם כיום. האם נילמד מכך משהו?

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “תפיסת מציאות מעוותת

 1. טוב.. אני יודע שהפרשנות שלך די חד-צדדית, בגלל שגם ביביהו הוא לא בדיוק "טלית שכולה תכלת", כמאמר הביטוי. הכעס הזה של אובאמה  והממשל האמריקאי לא הגיעה משום מקום. אתה חייב לזכור, שאובאמה החליט, ובצדק – להפסיק עם קריצות העין המביכות של המנהיגים בישראל ב-20-30 השנה האחרונות.
  אני לא מצדיק את מה שהוא עושה בדרך עם העולם הערבי, וגם היחס שלו אלינו לדעתי מוגזם, אבל יש לו מקור וסיבה אמיתית – וזה לא הממשל האמריקאי. אנחנו, רגילים לתת צ'אפחות, ולחיות לפי "יהיה בסדר". ואין מה לעשות – לאובאמה יש את כל הקבלות מהעם שלו, לבצע את מה שהם רצו לבצע כבר לפני הרבה זמן – לגרום לממשל הישראלי לבצע את ההבטחות שלו, בלי קריצות.
  אז נכון – היוזמה המצרית שקופה מאין כמותה, ואני לא רואה את הישראלים מצטרפים ל"יוזמה" או ה"אמנה" הזו, אבל מצד שני, אתה גם צריך להבין, שאנחנו לא כאלה תמימים. להזכירך, מדינת ישראל לא מוכנה אפילו להפיץ בין מוסדות החינוך שלה את אמנת זכויות האדם, בגלל שכתוב שם שמותר לאדם לבחור את דתו ומדינתו, כראות עיניו.
  אז אנא – הסר קורה מבין עיניך, חץ. יש תמיד שני צדדים לכל דיון. אובאמה הוא לא בדיוק האיש הרע בכל העניין הזה.

 2. לגרום לממשל הישראלי לבצע את ההבטחות שלו? להזכיר לך את מפת הדרכים? שתי הצדדים הבטיחו דברים. ישראל קיימה. הפלסטינים, מתי בפעם האחרונה הם עצרו אנשי חמאס תזכיר לי? רק שלשום הם שחררו את זה שתיכנן את הפיגוע בדימונה, מה שבישראל הוא היה חוטף כמה עשרות שנים טובות, שלא לדבר על כך שהפלסטינים מעלים עוד ועוד דרישות שכלל לא היו בעבר, והאמריקאים פשוט מתעלמים מכך ולוקחים את הצד של הפלסטינים ישירות, לעיתים עד כדי מצב מגוחך בו ישראל בונה בתוך ירושלים (כמו בגילה) והאמריקאים אפילו לא בודקים וישר "נכנסים" בנו.

  אני בהחלט תופס מאובמה כ"איש הרע" בסיפור הזה בגלל סיבה פשוטה: אם אתה רוצה לתווך בין שתי צדדים, תתייחס ברצינות לטענות שתי הצדדים ואל תהיה חד צדדי ואוטומטית תיקח את המילה של הפלסטינים, מה שעד היום לצערי אובמה ממשיך לעשות, ועוד לא הזכרתי את כל רעיון של "כפייה" של הסכם שלום. כאילו שזה ממש יעבוד…

 3. התבלבתי, זאת לא ישראל שעומלת כבר 40 שנה על בניית מיני מדינת אפרטהייד בחצר האחורית?!
   
  אובמה האיש הרע…פחחחח

 4. לקרייצ'ק
  באמת התבלבלת. אבל למה לבלבל אחרים? שמור את הבילבול לעצמך.

 5. שלום
  אהבתי את המאמר סוף סוף מאמר מעניין על ארצות הברית.
  דרך אגב בתחום בניית אתרים באינטרנט ויש לי גם בלוג בניית אתרים מקצועי.
  וראיתי שאתה מחפש איש סיסטם לינוקס אים תרצה אני יכול להמליץ לך על מישהו.
  דרור

סגור לתגובות.