סקירה: פרי טלקום

כמעט כל קורא כאן שנשוי עם ילדים מכיר את הסצינה: בערך בהתחלת החודש מגיעה חשבונית ממפעיל הסלולר אליו אותו קורא מנוי (פלאפון, סלקום, מירס, אורנג'). פתיחת החשבון והסתכלות על המספר הסופי מאיצה את קצב פעימות הלב, נותנת תחושת הלם קל, ולפעמים זה מגיע עם עצבים: התשלום החודשי עבור שרותים שוב שובר שיאים, במיוחד אם יש לך ילדים חובבי שיחות ו-SMS והם "השתוללו חופשי" כאילו אין מחר. לא נעים.

חברות הסלולר המודעות לבעיה, מציעות חבילות דקות, כך שבמחיר מסויים תקבל X דקות שיחה לכל הרשתות ו-Y כמות הודעות SMS. לפעמים חבילות כאלו גם כוללות צ'ופרים קטנים כמו הורדה (מוגבלת בכמות) של רינגטונים וטפטים לטלפון הסלולרי שלך. זה נחמד, אבל ילדים הם ילדים, ובמקרים רבים אותה חבילה תיגמר עוד לפני שהגענו לאמצע החודש.

שרות חדש (יחסית) שקם לאחרונה בארצנו במסגרת ניסוי, הוא שרות של "מפעיל וירטואלי". למפעיל אין מרכזיות ומתגים ואנטנות כמו לשאר החברות הסלולריות. הוא מציע את שרותיו דרך האינטרנט, כך שלקוחותיו צריכים להתחבר או ל-WIFI או דרך חבילת ה-Data אצל הספק הסלולרי שלהם. כך בעצם החברה יכולה להציע שרותים מוזלים יותר מחברות הסלולר. חברה כזו אסקור היום ושמה: Free Telecom.

פרי טלקום קמה לפני שנתיים (בערך) ומאז היא מציעה את שרותיה. כמפעיל וירטואלי החברה חוותה על בשרה מה קורה שהמתחרים לא כל כך רוצים לשתף פעולה, כמו סלקום שחסמו את שרותי פרי טלקום ורק לאחר התערבות משרד התקשורת השרות נפתח מחדש למנויי סלקום. לפי העיתונות, כיום יש לחברה קצת יותר מ-1000 לקוחות, רובם מורכבים ממאמצי טכנולוגיה מוקדמים (Early Adopters).

פרי טלקום נותנת שרות בזול (יחסית): כך לדוגמא, עלות שיחה מלקוח פרי טלקום לאורנג', פלאפון וסלקום הוא 35 אגורות לדקה, בהשוואה למה שחברות הסלולר נותנות (בד"כ 60 אגורות וצפונה לדקה אלא אם אתה לוקח חבילות גדולות או שאתה לקוח גדול או שאתה יודע להתמקח). לעומת זאת, בכל הקשור לחיוג לטלפונים נייחים, פרי טלקום גובה 15 אגורות לדקה, שזה כמעט פי 2 מהמחיר שסקייפ גובים (אם לא מחשיבים עלות הקמת שיחה שהיא 0.03 יורו בכל פעם שמחייגים דרך סקייפ אם זה לא מנוי חודשי) וקצת יותר יקר ממה שבזק גובים (11.29 אגורות בשעות שיא ו-4.62 אגורות בשעות שפל, אך מצד שני בזק גובים 53.82 שקלים לחודש עלות אחזקת קו).

כדי להיות מנוי של פרי טלקום, כל מה שצריך לעשות הוא להיכנס לאתר שלהם, להירשם, להכניס פרטי כרטיס אשראי ולקבל SMS אישור על היותך מנוי. שם המשתמש שלך הוא מספרך הסלולרי והסיסמא היא מה שתקבל ב-SMS. בנוסף תקבל 2 לינקים להורדה של Fring ולתוכנה של פרי-טלקום, וכאן יש כמה דברים מוזרים:

 1. התוכנה של פרי טלקום עושה פחות או יותר מה ש-Fring עושה. מדוע יש צורך בשתי תוכנות זהות? זו שאלה טובה. שתי התוכנות נותנות פחות או יותר אותו דבר: חיבור לרשתות IM, ל-SIP וחיוג החוצה וקבלת שיחות מרשת פרי טלקום (אם יש לך מס' של פרי טלקום, על כך בהמשך).
 2. האתר בנוי בצורה שקשה לנווט בה. הם מוכרים שרות SIP אבל בעקיפין כדי להשתמש בכך עם Fring ומעבר לכך הם לא תומכים. הם נותנים מס' טלפון יחודי אבל זה לא מצוין בשום מקום ואין אפילו אפשרות לברר כמה עד כה צרכתי מבחינת דקות ומבחינת תשלום. בקיצור, אם יש משהו שהאתר הזה צריך, זה שינוי מאסיבי בכל עניין של שרותים.
 3. מבחינת תמיכה, גם כאן יש מקום רב לשיפור. אין מערכת טיקטים, אין דף שבו אפשר לבקש שליחת סיסמא מחדש (לפחות לא ממה שראיתי), או דף הסבר כללי לגבי הגדרות בטלפון. בכלל, טלפונים חכמים היום (כולל הטלפונים ש-פרי טלקום מוכרת) כוללים בתוכם כבר תמיכה ל-SIP, כך שאין צורך בתוכנות צד ג', כל מה שצריך הוא את שם ה-realm, שם משתמש וסיסמא ואם יש Proxy כלשהו. את זה אפשר להגדיר תוך דקות למי שמבין או שאפשר לתת דף עם הפרמטרים ושהמשתמש יחפש איך להגדיר.

נחזור להורים המודאגים מחשבונות הטלפון המנופחים: אפשר בהחלט לקצץ בעלויות עם השרות של פרי טלקום, אך פרי טלקום צריכה לעבור שלב ולהיות מקצועית יותר ולתת שרות מקצועי יותר (עם עדיפות לאנשי תמיכה לא עצבניים). השרות שהם מוכרים טוב (למעט עניין תמיכה בסקייפ עם פרינג', שזה אסון), אבל שרות טוב צריך גם תמיכה טובה וקלות שימוש באתר.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “סקירה: פרי טלקום

 1. מסכים, אני מת לשירות כמו זה. אבל רק מאיך שהאתר נראה אני נרתע.
  תוסיפו לזה את המחירים הלא ממש אטרקטיביים (60 אגורות לדקה? אצלי זה יותר קרוב ל40 מלמטה, ואין לי שום קומבינה) ותבינו למה אני בחוץ.

 2. חץ שלום, וחג שמח:) מאמר יפה ! חשוב לי להתייחס לכמה פרטים, ולהבהיר.
  פרי טלקום מספקת שירותי שיחות ו -SMS מוזלים בטכנולוגית VOIP ע"ג מכשירים סלולרים תומכים. מטרת השירות בין היתר היא להתחרות בשירותים הסלולרים הבסיסים שניתנים ע"י חברות הסלולר – בתעריפים גבוהים,כפי שציינת בתחילת המאמר.
  לגבי סקייפ, לא ציינת שתעריף החיוג מסקייפ לנייד בישראל עומד על 0.64 א"ג. סקייפ לא נותן לך שירות SMS, או שיחות נכנסות (ואם כן אז תאלץ את מכריך לחייג למספר יעד אנגלי, יקררר…) ובאותו נושא, FRING, אפליקציה בהחלט מעולה, אך שוב, לא מדובר בשירות שמתחרה בשירות סלולרי (למשל,אין SMS..) שיחות מחוץ לקהילה ניתן להוציא באמצעות השירות שלנו, והדבר היחיד שדומה, הוא שירות ה IM .
  לגבי הרישום לשירות:בתום הרישום, הנרשם יקבל את האפליקציה למכשירו בהודעת SMS, ויוריד אותה למכשיר בכמה שלבים פשוטים. לאחר חיבור לנקודת אינטרנט, אפשר להתחיל להוציא ולקבל שיחות, הודעות SMS ולנהל צ'אטים.
  האתר שלנו בקרוב  יוסב לאתר חדש, ובין היתר תיהיה אפשרות ל'ניהול עצמי' באתר.
  והתיחסות אחרונה-אנו אכן לא נותנים תמיכה לקליינטים אחרים, גם לא למובנים במכשיר, כיוון שהשירות שלנו בא ב'חליפה אחת' עם התוכנה, וכך אנו יכולים להתחייב לספק ללקוחותינו איכות שיחה טובה, תמיכה בשירות ותפעולו, ושירות SMS, שלא נותן לך קליינט אחר.

 3. רותם, אני רוצה להעמיד כמה דברים על דיוקם:
  נכון, מחירי סקייפ לניידים הרבה יותר גבוהים מהמחירים שלכם, אך הם בהחלט נותנים שרותי SMS (לפחות לשלוח). אפשר לקבל שיחות דרך סקייפ למספר ישראלי (תסתכל כאן לדוגמא).

  פרינג היא אפליקציה נחמדה אבל גרועה מאוד בכל הקשור לסקייפ. מעבר לכך, לפרינג יש את הבעיות שלה (פרסומות באמצע טקסט לדוגמא). התוכנה שלכם לעומת זאת נחמדה, אבל משום מה כרגע היא לא מתחברת לסקייפ.

  לגבי פיסקתך האחרונה: הלקוחות שלך כרגע הם לקוחות טכנולוגיים. תן להם את הפרטים הטכניים בציון תוספת שאין תמיכה. לקח לי זמן למצוא ששם ה-realm שלכם הוא imfree.co.il 🙂

 4. כיום המחיר מסלולרי לסלולארי 15 אגורות ולנייח 8 אגורת מ-1.1.11
  ממליץ לחברת פריי טלקום ליצור הסכמים עם קבלני משנה אשר יגיעו עד לבית הלקוח יתנו תמיכה החתמה מכירת פלאפונים ושירות .

סגור לתגובות.