כמה מילים על כרום OS

לפני מס' שעות ישבתי לי בביתי ועקבתי במקביל אחרי מס' אתרי חדשות שנתנו Live Blogging מאירוע ההכרזה של גוגל על כרום OS (שזה קצת מצחיק, בהתחשב בכך שלגוגל יש את יו-טיוב. יו-טיוב יודעים לשדר הופעה של U2 בשידור חי, אבל לא יכולים לשדר את אירוע ההכרזה בשידור חי? מה נסגר? אגב, השבוע זה שבוע PDC של מיקרוסופט, וכרגיל גוגל מעוניינים לגנוב את ההצגה מהחברים ברדמונד). ככל שקראתי יותר את הדיווחים, כך הגבה (הימנית) שלי הורמה עוד ועוד. בסוף הדיווחים, אם הייתי יכול לצעוק, הייתי צועק: לארי אליסון, צדקת! The Network is the computer!.

לפני כל האירוע, חשבתי לתומי שכרום OS הולך להיות מה ש-Splashtop הוא כיום: מערכת לינוקס מינימלית עם דפדפן כרום ועוד כמה דברים קטנים פה ושם, מוסיפים ל-BIOS עדכון כדי שיראה למשתמש את Splashtop בהפעלת המחשב והוא בוחר האם להפעיל את המערכת הקטנה הזו או את מערכת ההפעלה המלאה.

טעיתי. לחלוטין טעיתי.

גוגל החליטו לקחת את המודל של Web APP עד הסוף. מה שאומר שהם שינו את כל רעיון מערכת ההפעלה מהקצה לקצה. אין יותר BIOS, אין יותר קרנל, ערימת שרותים, Xorg ודפדפן, אלא משהו שונה לחלוטין: Firmware קטנטן (אני יכול לנחש שמדובר במימוש EFI) שמטעין ליבה שכוללת דברים מינימליים כולל X (או Tiny X) ותוך 7 שניות מקבלים בקשת שם משתמש וסיסמא, שזה לא רע (הלינוקס של אינטל, Moblin, עשו את זה ב-5 שניות). גוגל טוענים שאצלם אין שרותים (Services) שרצים, ואני מאמין שמישהו כנראה פיספס קלות, אבל בהחלט יש שרותים: אם אתה רוצה תמיכה במצלמה או דיסק און קי, או קורא כרטיסים, אתה צריך משהו כמו HAL Daemon שירוץ כ-שרות ויטען את המודולים הנכונים (אפשר לקמפל את המודולים לתוך הקרנל אבל עדיין צריך שרותים שיאפסו את הציוד, יטעינו דברים נוספים, יעשו mount אם צריך וכו'), ועוד לא דיברתי על עניינים כמו Wifi, בלוטות', חיוג ועוד שבוודאי הם משתמשים שם עם NetworkManager או נגזרת שלו, כך שבכל מקרה יש צורך באי אלו שרותים.

אחד הדברים הכי מפתיעים הוא אי התמיכה בדיסקים קשיחים. יש תמיכה אם אתה מחבר דיסק חיצוני נייד, אבל למחשבים שהם מייעדים את כרום OS לא יהיה דיסק קשיח בתוך המחשב ובמילים יותר טכניות לקהל הטכני שקורא את הפוסט הזה: ברוך הבא לעולם ה-Stateless, שבו יש צ'יפ (או צ'יפים) עם גודל קבוע וקטן של אחסון ו..זהו. אין מקום לאפליקציות, אין מקום להרחבות, כונן SSD וכו' כי אין אפשרות מבחינת מערכת ההפעלה להתקין אפליקציות. גוגל מתנגדים לאפליקציות בינאריות לינוקסאיות, כך שלא תוכל לדחוף איזה REPO ולעשות apt-get update/install בדיוק כמו שאינך יכול לעשות זאת בטרמינלים ישנים או כל Appliance.

מבחינת גוגל הכל בכרום OS זה אפליקציות ווב. אין נגן מדיה בינארי, אין לך שום אפליקציות חוץ מהדפדפן. כל מה שתעשה, הכל בדפדפן וזהו. למי שיש זכרון טוב, זוכר כי כשאפל שחררו את האייפון הראשון, גם אפל התעקשו שהאפליקציות יהיו ווביות בלבד, אבל אחרי צעקות של מפתחים שאי אפשר לפתח הכל, אפל הסכימו לשחרר SDK שמאפשר לכתוב (על מק בלבד) אפליקציות Native לאייפון. גוגל בקטע הזה הכינו את עצמם מראש: כרום הוא הדפדפן הכי מהיר, אבל פה הם לא עצרו אלא הוסיפו עוד דברים, כמו תמיכה בשימוש ב-GPU שלך עם O3D. צריך להריץ קוד ברמה של Native? אין בעיה! בשביל זה יש את NaCL (ר"ת: Google's Native Client), ואפילו הכינו שפה נוספת שנקראת GO שרצה במהירות של שד, כלומר אתה יכול לכתוב את האפליקציה שלך, אבל כל מה שקשור לתצוגה צריך להיות מוצג בתוך הדפדפן עם כמה שפחות תלות באחסון המקומי. גוגל מאפשרים רמה מסויימת של Offline (ברמה ש-HTML 5 נותן) אבל גם זה עף החוצה ברגע שהמשתמש מכבה או מפעיל מחדש את המחשב.

מבחינת אבטחה, פה גוגל נוקטים בצעדים דרסטיים: כל דף רץ בתוך "ארגז חול" נפרד, ואין קשר בין דף אחד למשנהו. מעבר לכך ה-ROOT הוא בגישה של קריאה בלבד, יש מפתחות ב-Firmware שבודקות לגבי כל חלק עם Hash אם החתימה תואמת ואם לא, המחשב עושה Reboot (וידאו על הנושא, בסוף הפוסט). אין אפשרות להתקין אפליקציות כי ברגע שהמחשב עושה Reboot, הלכה האפליקציה.

מבחינה כללית, כרום OS לא מחפש לרדוף אחרי מיקרוסופט, כי גוגל בפירוש מציינים שהם לא הולכים להפיץ אותו להורדה. הקוד פתוח וכל אחד יכול להוריד/לשנות/לקמפל וכו', אבל גוגל  מייעדים את כרום OS בראש ובראשונה לייצרני חומרה שימכרו נטבוקים עם כרום OS ומערכת אחסון קטנה, מעבד גרפי בינוני ומעבד ראשי אינטל או כל מעבד מבוסס ARM. זה לא הולך להתחרות במיקרוסופט וגוגל עצמם מייעדים את כרום OS להיות מערכת ההפעלה היחידה למחשב נטבוק שיהווה מחשב משני. כאן בעצם נוצרת הזדמנות ראויה למפתחי תוכנות להתחיל לפתח אפליקציות ווביות מהירות לנטבוקים כאלו וגם למשתמשים רגילים שמתמשים בכרום או כל דפדפן שיתן שרותים דומים, ושרותים כאלו צריך בדחיפות.

כמה בדחיפות? ליד המקלדת שלי נמצא כרטיס SD עם הסרט Terminator Salvation שאני מעוניין לראות. אני יכול לראות אותו על הנטבוק שלי עם Xine או VLC או Mplayer, אבל אני לא אוכל לראות אותו עם נטבוק שיהיה עם כרום OS, כי אין לי לא את המפענחים (Codecs) הנחוצים ולא אפליקציה לניגון. שרות וובי/אפליקציה וובית שתדע להתחבר ל-Offline Storage שלי ותנגן לי את הסרט תוך שימוש ב-O3D וב-NaCL תאפשר לי לנגן את הסרט. כלים אחרים גם חסרים כמובן (עורך קוד לדוגמא) וגם לכך יהיה ביקוש וכאן גם קיימת הזדמנות להרוויח איזה שנקל או שניים, כלומר יש כאן פוטנציאל לא רע בכלל להרוויח מאפליקציות ווביות מהירות שעד היום לא היה צורך כל כך בהם במחשבים "שמנים". פה גם אין צורך ב-DRM הואיל ואם האפליקציה היא אפליקציה וובית, אז המשתמש יצטרך לשלם מנוי כלשהו ואם הוא לא משלם, נועלים אותו בחוץ. אין לו מה לפרוץ כדי להרוויח את התוכנה בחינם.

לסיכום, כרום OS הוא נסיון בהחלט מעניין מצד גוגל לעבור לענן אבל בצורה טוטאלית! יש לכך יתרונות (נעלם/נגנב/הלך הנטבוק? קנה אחר, כנס עם שם המשתמש והסיסמא שלך והכל חוזר), ויש חסרונות (אין לך אפשרות להתחבר לאינטרנט.. הנטבוק יכול לשמש כמשקולת קצת יקרה). כרום OS גם פותח שוק אפליקציות חדש שיקבל בעיטה רצינית מבחינת חידושים ושירותים.

המחשבים עם כרום OS והגירסה הסופית יצאו לקראת החגים הנוצריים ב-2010. כיום אפשר להוריד את הקוד של כרום OS (זה נקרא כרומיום OS) ולנסות אותו, אם כי ההמלצה המרכזית של גוגל למפתחים שאם הם רוצים לפתח ברצינות, שיקנו חומרה יעודית לשם כך.

וכמובן, איך אפשר בלי כמה קליפים? אז הנה קליפ ראשון שמסביר למשתמש הפשוט מהו כרום OS:

וזה הקליפ שמסביר לגבי אבטחה וכרום OS:

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “כמה מילים על כרום OS

 1. למה סתם לקשקש?
  האירוע שודר בשעה 20:00 בערב,
  כל העיתונאים עשו לייב בלוגינג…. ורק אתה לא צפית.
  תעדכן את המקורות שלך לשידורים חיים ומסיבות עיתונאים.
  פה היה השידור:
  http://investor.shareholder.com/googpr/eventdetail.cfm?eventid=75092
  וזה הלינק הישיר לצפיה חוזרת בהשקה
  mms://a830.v167321.c16732.g.vm.akamaistream.net/7/830/16732/0/sas-qp.onstreammedia.com/origin/shareholder.com/Hosted/Google/39856GOOGPR.wmv

 2. שלא תבין לא נכון (בקשר לקשקוש)….
  שאר המאמר היה מעניין.
  נהנתי לקרוא.
  יום טוב.

סגור לתגובות.