מדוע לא כדאי להתקין Digsby

image

בימינו ישנם אמצעי התקשרות רבים באינטרנט. פעם זה היה רק ICQ, מסנג’ר, AIM, יאהו, ואנשים התקינו את התוכנות המתאימות כדי לשוחח עם חבריהם, אבל כיום כל שרות גדול שמכבד את עצמו מוסיף גם שרות שיחה מיידית בין המשתמשים, כמו פייסבוק, מייספייס ועוד, ולפיכך תוכנות התומכות בפרוטוקולים מרובים פותרות את הבעיה בכך שבתוכנה אחת אתה יכול לשוחח עם כולם מבלי להתקין תוכנות נוספות ומבלי להשאיר דף פתוח באותו אתר שנותן שרות שיחה מיידית עם משתמשיו.

אחת התוכנות שתפסה תאוצה בזמן האחרון הינה Digsby שתומכת בכל הפרוטוקולים הפופולריים ואף מאפשרת לך לקבל התראות אם יש לך דוא”ל באחד מהשרותים הפופולריים או אצל ספק האינטרנט שלך. התוכנה חביבה עם אייקונים משובבי נפש, עובדת יפה וקלה לתפעול גם אצל משתמשי מחשב חדשים.

ברוב התוכנות החופשיות ב-Windows, מוצמד להתקנה חלק שמוסיף פונקציונאליות שעוזרת יותר לחברת התוכנה מאשר למשתמש, והתוסף מוסיף לדפדפן שורה שבה נמצאים כל מיני “שרותים” שיצרן התוכנה מרוויח בכך שהמשתמש משתמש בהם. על כל משתמש נוסף שמתקין את התוכנה עם התוסף, יצרן התוכנה מקבל סכום. אמנם סכום פעוט, אך כשמחשיבים את העניין שמאות אלפים מתקינים את התוכנה, הכסף בכלל לא רע עבור יצרן התוכנה.

ב-Digsby לקחו את העניין הרבה יותר קדימה, והתוכנה מתקינה לא פחות מ-6 תוכנות זבל במחשב, שרק מעמיסות שטויות עליו עם הודעות קופצות שנותנות התראות שווא למשתמשים, מה שכמובן מעמיס על המחשב ובמקרים של מחשבים מעט ישנים, העומס די ניכר (כולל גלישה יותר איטית לעיתים). משתמש מתוחכם שקורא את תהליך ההתקנה יכול לדלג על התקנת הזבל, אבל משתמש פשוט שרק מחפש ללחוץ על Next כדי לסיים ולהשתמש בתוכנה, יתקין גם יתקין את התוכנות הזבל.

אבל האם זה מסתיים כאן? במקרה של Digsby התשובה היא בהחלט לא. בנוסף לזבל שמותקן, ישנו תוסף נסתר המותקן שבעצם הופך אותך המשתמש ואת מחשבך ל..פראיירים. התוסף ה”סודי” משתמש במשאבי המחשב שלך כדי לעשות מה שיצרן התוסף רוצה לעשות כרצונו: חישובי בורסה למיניהם, חישובי מספר Prime, ועוד ועוד. כמובן שדברים אלו משתמשים חופשי במעבד, בזכרון וברוחב הפס שלך כדי לעשות ככל העולה על רוחו של יצרן התוסף. מי צריך לרכוש שרתים ואחסון ותקשורת כשיש פראיירים?

לכן המלצתי החמה: אל תתקינו את התוכנה. יש תוכנות אחרות שעושות אותו דבר ואף יותר מכך, הנה כמה מהן:

 • Pidgin: תוכנת קוד פתוח חופשיה שתומכת בכל פרוטוקול תקשורת מיידית שקיימת, בין אם היא פופולרית או לא. התוכנה קלה לשימוש, יציבה, רצה על כל Windows (כן, אפילו על Windows 98, מנסיון) ולינוקס. התוכנה אינה לוקחת משאבים רבים, ויש לה גם גירסה עברית ותמיכה עברית מלאה מימין לשמאל. חסרונה היחיד: אין תמיכה באודיו או וידאו.
 • Adium: כמו Pidgin (משתמשת בספריות עליהם בנוי Pidgin) רק למק, כולל מערכות הפעלה ישנות יותר של המק.
 • Trillian: עוד תוכנה מצויינת התומכת בכל הפרוטוקולים. ישנם 2 גירסאות: החופשיה הכוללת תמיכה בפרוטוקולים פופולריים, וגירסא מסחרית התומכת בכל הפרוטוקולים, וגם תומכת בשיחות אודיו ו-וידאו. ישנם גם גירסאות ל-iPhone וגם גירסת Web.
 • Meebo: מיבו אינה תוכנה, אלא שרות רשת (מה שאומר שלא צריך להתקין כלום אלא פשוט לגלוש לדף, להירשם או להיכנס לאחד משרותי השיחות ישירות). תמיכה בכל הפרוטוקולים, עם שרותים מעניינים שניתנים בין המשתמשים (כולל וידאו, אודיו, משחקים ועוד). מיבו הוא גם אחלה פתרון לשוחח בעבודה אם חסומה האפשרות להתקין או להשתמש בכל תוכנת מסרים מידיים.
 • עוד שרותי רשת נוספים: מיבו אינו היחיד (אם כי הוא מאוד פופולרי). כאן תוכלו למצוא רשימה שלמה של אתרים הנותנים אפשרות לשוחח דרך הדפדפן עם חבריכם, וחלק מהשרותים גם מאפשרים שיחה עם חבריכם גם דרך הטלפון הסלולרי שלכם.

לסיכום: נדיר שאני ממליץ בכל לב לא להתקין תוכנה, אבל במקרה זה, אתם רק תדפקו את עצמכם אם תתקינו את התוכנה הזו. לא זו בלבד שיותקן הרבה זבל על מחשבכם, אלא גם ישתמשו בו לשרותים אחרים מבלי לשאול אתכם, שזו כבר שיא החוצפה. (תודה ל-Life Hacker על המאמר עליו מבוסס פוסט זה).

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “מדוע לא כדאי להתקין Digsby

 1. לפני שאתה "יורד" כך על DIGSBY, הנה כמה נקודות למחשבה:
  א. כל תוכנה – כל!!! תוכנה – שמתקינים היום מגיעה עם זבל מצורף. בתוכנות בתשלום – דווקא בהן – לעולם לא שואלים אם אתה מעוניין אפילו בזבל הזה! אז תוכנת חינם שבמהלך ההתקנה שואלת אותך על כל דבר אם אתה רוצה אותו, ואם אתה בוחר ב"לא" – לא מתקינה אותו – זה בהחלט דבר נדיר בישרתו.
  ב. התוסף ה"סודי" – שכרגע בדיגסבי שוקלים להוסיף אותו לשאלות בתהליך ההתקנה – אינו חובה! אפשר לנטרל אותו בשלוש הקלקות (עזרה->תמיכה בדיגסבי->נטרל "עזור לדיסבי לנהל מחקרים").
  ג. יותר מכך – התוסף הזה דורש מעצמו קודם לוודא שהמחשב לא בשימוש. הוא לא מנצל לא משאבי מערכת ולא רוחב פס כל עוד המחשב נמצא בשימוש, וגם אז הוא שם את עצמו בסוף סדר העדיפויות של המחשב, כדי לאפשר ליישומים שמושארים בכוונה לפעול כרגיל!
  ד. וכאן אתה כנראה ממש לא מעודכן – בפוסט מיוחד שהועלה אתמול בבלוג של דיגסבי שאלו את המשתמשים מה דעתם, ונתנו להם שתי אפשרויות – המשך המתכונת הנוכחית או פרסומות בתוכנה כמו בתוכנות המתחרות – ובנוסף אפשרות שלישית – להציע הצעות יצירתיות. רוב מוחלט (כ-80%) של הגולשים הצביע בעד המתכונת הקיימת!
  ה. וכאן אני מגיע לעניין המתחרות: אף אחת מהאלטרנטיבות שאתה מציע כאן לא כוללת את כל האפשרויות של דיגסבי. פידג'ין נראית כאילו שלפו אותה מגרסה 1 של MSN MESSENGER, טריליאן פשוט הורגת את המחשב ולא פועלת לעולם כמו שמצפים ממנה, וכל תוכנה שלא הזכרת כאן, כמו גם מיבו, לא תומכת ברשתות חברתיות ושיחות קול/וידאו. ועוד לא נגעתי בצריכת הזיכרון/מעבד המטורפת של כמה מהן.
   
  כמובן שעוד לא נגעתי בזה שמי שבזמן ההתקנה לא בודק מה קורה וסתם לוחץ על NEXT צריך לקחת ממנו את המחשב
   
  מסקנה: אני מעדיף תוכנה שאומרת לי: כדי שהשירותים כאן יהיו בחינם רצוי להקריב משהוא (להזכירך: גם טורנט דורש מהמשתמשים לתת לא מעט רוחב פס להעלאות!), מאשר תוכנות שעושות עצמן כחינמיות בזמן שהן לא נותנות לך אפילו את התמורה על זמן ההורדה!
   
  (נ.ב – סליחה על עודף ההדגשות וסימני הקריאה, אבל כתבתי את התגובה הזו בהתקף זעם. אני פשוט לא יכול לעמוד מהצד בזמן שמשמיצים אנשים שבסך הכל עושים שירות לציבור)
   

 2. 1. לא כל תוכנה מגיעה עם זבל מצורף. אני התקנתי פה Pidgin על Windows 7 ועל לינוקס. הוא לא מגיע עם זבל מצורף, בדיוק כמו שהתקנתי על Windows עוד כמה תוכנות חופשיות (אם כי קוד סגור) שהגיעו בלי תוכנות זבל מוצמדות.

  2. אני דיברתי על המשתמש שלא מבין במחשבים, אלא ששמע ממישהו שתוכנות Digsby היא אחלה של דבר או שקרא סקירה על כך בוואלה מחשבים. זה מכוון אליהם ולאנשים טכניים שאחרים שואלים אותם על המלצות לגבי תוכנות.

  3. תסלח לי, Pidgin עובדת יפה ובקלות ועושה את מה שהיא מצהירה שהיא עושה, וגם לוקחת הכי פחות משאבים. אולי אין לה 4000 אייקונים על כל חלון שלה, וגם אין לה תמיכת אודיו ווידאו, אבל מי שרוצה את התכל'ס בממשק פשוט דווקא יאהב אותה. טריליאן מנסיון שלי עובדת מצוין, ומיבו תומך בכל הרשתות החברתיות, עשה שיעורי בית לפני שאתה מצהיר.

  אתה לא יכול להשוות טורנט לדיגסבי. בתוכנות טורנט רבות המסך הראשון או השני עליך להגדיר את רוחב הפס שאתה מוכן להקצות ל-UPLOAD ו-Download. דיגסבי לעומת זאת מעדיפים שהמשתמש הפשוט ילחץ על NEXT ושיתקין את הזבל שלהם, כי ככה הם מרוויחים כסף. הם בונים על כך.

 3. אני משתמש וותיק של דיגסבי וחייב להודות שזה הפיתרון הטוב ביותר בשבילי בעבודה מול מסרים מידיים, רשתות חברתיות ומייל. דיגסבי היא תוכנה מאוד מושקעת עם חווית משתמש מצויינת ומדי כמה חודשים יוצא עדכון שמשפר אותה אף יותר והצוות המפתח מאוד קשוב למשתמשים. אבל דיגסבי היא חברה עיסקית שצריכה מתישהו להרוויח כסף והם מנסים לעשות זאת בצורה שלא תפריע למשתמשים. זו הכלכלה שלנו, הם בונים אפליקציה בשבילנו ואנחנו, המשתמשים,  צריכים לשלם להם במשהו. לדחוף פרסומות לדיגסבי זה דבר שאף אחד לא רוצה, לא המשתמשים ולא החברה המפתחת. 
  דיגסבי לא טיפלו בנושא התקשורת עם קהילת המשתמשים בצורה טובה כאשר הוציאו עידכון לתוכנה אשר הפך אותה לקודקוד של מערכת חישוב מבוזרת. הם הפנו את המשתמשים לבלוג שלהם רק לאחר שהחלו לצוץ ביקורות ברחבי הבלוגיה.
  צריך לזכור שדיגסבי הם סטארטאפ שהיה מאוד מסור בהתחלה לבנות מוצר מוצלח וליצור קהל משתמשים רחב. הם הצליחו בכך, עכשיו זה השלב להתחיל להרוויח כסף והם מתחילים לחקור אפיקי רווח שונים. מי אמר שרק המודלים הקיימים של פרסומות או גירסאות פרימיום הן הדבר הטוב למשתמש? בדיגסבי חשבו, הי, אנחנו מותקנים בכל כך הרבה מחשבים, אולי ננצל את כח המיחשוב שלהם כאשר הם לא פעילים בכדי לממן את הפעילות שלנו. זו צורת מחשבה מקורית אשר חושבת על חווית משתמש חיובית ואפקטיביות כלכלית. אגב בשום שלב לא מותקנות תוכנות על המחשב בצורה ניסתרת, יש במהלך ההתקנה "הצעה" להתקין, וכל מי שמשתמש האי סי קיו צריך להיות מסוגל להבין את המשמעות.
  אגב, חברה ישראלית מאוד ריווחית, אינקרדימייל, עושה מהלך הרבה פחות אתי. לכל מי שמתקין את תוכנת הדואר שלהם, היא מחליפה לו את דף הבית בדפדפן ללא הסכמתו כאשר היא מרוויחה מהחיפושים שהמשתמשים מבצעים (ומקליקים על פרסומות) דרך החיפוש בדף זה.

 4. אני לא יודע מה אתה רוצה.
  התקנתי היום את דיגסבי, וזה מאוד פשוט להסיר את ה-V מ"התקן סרגל חיפוש" או "השתמש במנוע החיפוש של X" או "השתמש במחשב זה עבור XYZ"…
  לא יודע אם שמת לב אבל גם ב-ICQ מגיע מלא ג'אנק עם התוכנה, בדיוק אותו דבר, מי שמדפדף בטמטום אחרי ה-Next הבא פשוט מגיע לו שיחטוף את התוכנות האלה. כמו שאתה לא קונה מוצר בלי לעיין במה אתה מקבל, ככה אתה לא מתקין תוכנה בלי לשים לב מה מגיע איתה ומה היא מנסה לעשות.

 5. הגזמה פרועה
  כמעט כל תוכנה חינמית היום מגיעה עם התקנות של ג'אנק, אז לפי המחשבה שלך אל תתקין גם deamon tools כי זה מגיע עם סרגל כלים וכנל לעוד תוכנות טובות וחינמיות !
  תוכנה שמגיעה בחינם זכותה לאפשר למשתמשים להתקין כאלה דברים, אם מישהו לא קורא מה שכתוב זו בעיה שלו , אין פה וירוסים או דברים שמופעלים בחשאי וכל אדם שמתקין משהו על המחשב שלו חייב לקרוא בעיון
  אני מאוד אוהב את התוכנה הזו ואני חושב שהיא ממש עוזרת להתסדר עם כל המידע והרשתות החברתיות שכולנו מכורים אליהם

סגור לתגובות.