כמה מילים על תוכנות ומחירים

לפני מס' ימים גיליתי שאני צריך את תוכנת פוטושופ כדי לעשות מס' דברים הקשורים לפרוייקט מסויים שאני עושה. תוכנות אחרות מאפשרות לעשות מה שאני הייתי צריך לעשות, רק בצורה הרבה יותר מסובכת ואני צריך את הפוטושופ לשם כך אולם מעבר ל-30 יום שאפשר להוריד בגירסת הנסיון. טלפון זריז לקוויקסופט הבהיר שבכדי לרכוש את התוכנה, אני צריך ערימת מרשרשים רצינית. "כולה" 4000 ש"ח בגירסה הרגילה. ידידה טובה שעובדת כגרפיקאית שסיפרתי לה את הסיפור, עירבה את מנהל הרשת שלהם בנידון אם הוא יוכל לעזור לי בנידון ולשמחתי התגלה כי הוא יכול לארגן לי רשיון בחינם (הם רכשו מס' רשיונות, החברה עברה קיצוצים, הם הורידו מחשבים אבל הם כבר קנו רשיונות, והם רצו בתמורה שאעזור להם בתחזוקה מדי פעם של שרת לינוקס. אחלה דיל, לא?)

סיטואציה כזו, אך עם תוכנות אחרות קוראת לרבים מהאנשים. פה צריך פתאום תוכנה יקרה כזו כדי לעשות דברים מסויימים, שם צריך להגיש עבודה שנעשתה עם מוצר יקר אחר, ולא תמיד אפשרי לרכוש את התוכנה (אם בגלל עלות, אם בגלל העניין שהצורך הוא מוגבל ולזמן קצר). הבעיה נעשית יותר מהותית כאשר טכנולוגיה נכנסת לשוק וחברות שכותבות מוצרים לשוק המקצועי של אותה טכנולוגיה, מקבלות דרישה למשהו יותר זול לבית. כך אדובי קיבלו דרישה לפוטושופ אבל למשתמש הביתי או לתוכנת Premiere שאנשים רצו לערוך את קטעי הוידאו שהם צילמו במצלמה הביתית בביתם אך לא יכלו לאפשר לעצמם לרכוש את התוכנה הזו. ב-2 המקרים אדובי הוציאה גירסאות "ביתיות" מסורסות לחלוטין במחירים זולים, אבל מה לעשות, השוק לא ממש רוצה את הגירסאות המסורסות, אז אדובי הודיעו שהם מפסיקים למכור את זה ובמקום זאת הם יפנו את המשתמשים לאתר Photoshop.com שלהם בו יוכלו המשתמשים להעלות את תמונותיהם ו"לערוך" אותם באתר (הפתרון של אדובי בגירסת ה-Online גרוע בטירוף, במיוחד כשמשווים פתרון Online אחר כמו pixlr.אדובי מוכרים את מוצרי הדגל שלהם במחירים מוזלים לסטודנטים, אך בארץ כמו שזה נראה – ההסכם אינו חל.

מיקרוסופט "תוקפת" את העניין בשיטה אחרת: הם מוכרים לסטודנטים גירסאות בזיל הזול (דרך משרד החינוך ומקומות אחרים) וגם את חבילות האופיס שלהם בגרסאות "מפורקות" שכוללות חלקים שונים בלבד. תקבל וורד, אקסל ופאוארפוינט בלי אאוטלוק בחבילה אחת, ועם אאוטלוק בחבילה אחרת, וכל חבילה תעלה מחיר אחר לצרכן הרגיל, ומחיר אחר לסטודנט, ומחיר אחר אם זה OEM ומחיר אחר לאלו שרוכשים בכמויות גדולות, בקיצור אצל מיקרוסופט כרגיל – הכל סלט.

ישנם הרבה אנשים שמעוניינם להשתמש/ללמוד/לנסות תוכנות מקצועיות ואין להם את המזומנים להשקיע בתוכנות אלו. הם יכולים להשתמש בגירסאות הנסיון ל-30 יום (אם יצרן התוכנה מוציא גירסה כזו). רוב האנשים שאין אפשרות ברשותם לרכוש רשיון פשוט יגלשו לאתרי הטורנטים השונים ויורידו גירסאות פרוצות או תוכנות KeyGen למיניהן שיוצרות מפתחות כדי "לפתוח" את התוכנה הנסיונית לגירסה מלאה, וכך יצרני התוכנה מפסידים מכירות.

הבעיה המהותית ביותר אצל רבים מיצרני התוכנה ה"קלאסיים", זה שהם לא מנצלים ממש את הרשת ואת ה-Web להמיר את מוצריהן למוצרים מבוססי Web. מיקרוסופט עושים קולות עם Office Web אך מיקרוסופט כבר הודיעה שהמוצר יהיה נחות בהרבה מהתוכנה שהיא תמכור. אדובי גם הוציאה את Photoshop.com ואת Acrobat.com אך 2 השרותים נחותים לחלוטין בהשוואה למוצר המסחרי. ניתן היה לחשוב כי החברות יעוטו על הרשת עם מוצרים טובים מבוססי רשת, אך בינתיים המוצרים שהם מוציאים נחותים בכוונה, ופה הטעות הגדולה של אותן חברות.

הטכנולוגיה כיום מאפשרת להרבה יותר דברים לרוץ בסביבה וובית מאשר בעבר. אדובי או מיקרוסופט יכולות לדוגמא לשתף פעולה עם חברות כמו Gaikai ולתת שרות רשתי לתוכנות שלהם, כך שאחד כמוני המעוניין להשתמש בפוטושופ, יכול פשוט להתחבר לשרות, לשלם X דולרים (חד פעמי או מנוי) ולהשתמש בשרות כאילו התוכנה מותקנת אצלי. רוצים דוגמא? בבקשה.

כפי שאתם רואים, פוטשופ CS-4 רץ יפה מאוד בשרות הזה. אדובי יכולה להציע מחירים נוחים ללקוחות ולראות איך קופתה מתעשרת וכמות הפיראטיות יורדת, כי מי יצטרך גירסה פיראטית כאשר בתשלום מועט ותוך שניות התוכנה רצה כ-כשרות ווב מולו והוא יכול להשתמש בה כאילו היא מותקנת על מחשבו? מיקרוסופט גם יכולה להציע שרות כזה ובמחירים נוחים, ואז גם המשתמש מרוויח וגם מיקרוסופט מרוויחים.

אז כמו שראינו, אפשר לתת שרותים און ליים עם תוכנות קלאסיות כבדות, משחקים, אבל בינתיים אף יצרן תוכנה גדול לא עושה עדיין צעדים לעבור לגירסאות רשת וכל יצרן נמנע מסיבותיו, אבל הם בהחלט יודעים להתבכיין ולשלוח את ה-BSA על כל העולם ואחותו ולפברק דוחו"ת מרימי גבה. פתרון כמו בוידאו הנ"ל יכול לעזור בהחלט גם למשתמשים וגם לחברות, אך בינתיים היצרנים הותיקים לא משחררים דברים ולא משתפים פעולה עם שרותים נסיוניים כאלו.

אבל העיקר שהם יודעים לבכות…

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “כמה מילים על תוכנות ומחירים

  1. מנקודת מבטי הם מנסים לגרוף ממון רב ככל הניתן לפני שיצטרכו להשתנות (תוך כדי תקווה שלא יגיעו לזה כלל).

סגור לתגובות.