דעה: להקשיב או לא להקשיב לאותם מדריכים?

לפני מס’ שנים יצא לי לשוחח עם איזו מתקשרת אחת שניהלה פורום באחד האתרים הגדולים. התקשור שלה לא היה מי יודע מה, היא לא תמיד בדקה עם מי היא מתקשרת, היא לא בדקה תמיד את המסרים שהיא העבירה, והיו לנו חילוקי דעות פה ושם לגבי דיוק המסרים שלה. יום אחד התקשרה אליי אותה מתקשרת והודיעה לי בחגיגיות כי קיבלה מסר חשוב: עליה לשכור מקום לקבל אנשים, להדפיס כרטיסי ביקור ולהתחיל לקבל לקוחות מאותו מקום, והרבה הרבה לקוחות יגיעו אליה. לי אותו מסר היה נשמע מאוד מוזר, במיוחד לגביה: בשיחות קודמות היא סיפרה לי שהיא בקושי מוצאת 2 לקוחות בשבוע, מצבה הכספי אינו זוהר בלשעון המעטה (היא עברה את גיל 60) ושכירת מקום מאוד תקשה עליה מבחינה פיננסית. לא היתה לה בעיה של מקום גם לקבל בבית, כך שמשהו מאוד הסריח לי במסר. סיפרתי לה את הסייגים וניחשתי שמישהו התחזה למדריך שלה באותו קבלת מסר. בתמורה חטפתי “מקלחת קרה” של אימרות כמה אני שלילי וכו’ ולקינוח היא סיימה את השיחה באקט צורם.

חלפו מס’ חודשים ויצא לנו לשוחח שוב. הבחורה שכרה בשארית חסכונותיה מקום והדפיסה כרטיסים אך לקוחות.. אין. במשך 6 חודשים היא ישבה במשרד יום יום אך איש לא בא לבקש את שרותיה. חסכונותיה נאכלו והיא היתה צריכה לסגור את המקום.

סיפור אחר: חבר טוב סיים את חוזה השכירות שלו, והוא חיפש דירה אחרת והוא חשב באותה הזדמנות לעבור מקום (לא במרכז הארץ) ולהיות קרוב יותר לחברים ישנים וגם לקרובי משפחה. “אם כבר, אז כבר” הוא חשב לעצמו, והוא שכר דירה שמחירה הרבה יותר גבוה. לפני שהוא חתם, הוא החליט לבדוק דרך מתקשרת אם מומלץ לו לקחת את הדירה, גם במחירה הגבוה, במיוחד שהוא שומע ממקום עבודתו על קיצוצים קרבים ובאים. המסר שהתקבל היה חד משמעי: “לך על זה, הדירה הזו תביא לך מזל, רווח והצלחה”, היה המסר.

חלפו חודשיים. במקום “רווח והצלחה” הגיעו חיובים שונים ורכישות הכרחיות שהיה צריך לבצע, וכך מצא את עצמו חברי הטוב במצב לא נעים בו הוא צריך לבקש הלוואה מחברים כדי לכסות את שכר הדירה שהוא גבוה יותר משמעותית עבורו.

ישנה סיטואציה מעניינת ב-2 הסיפורים: מסרים שהתקבלו ואותם אנשים הלכו לפיהם, וב-2 המקרים אותם אנשים יצאו בהפסד. את הסיפור הראשון אפשר לפטור בקלות בכך שאותה אשה לא בדקה את המסר, אך במקרה השני המסר דווקא נבדק. האם לא כדאי כלל וכלל להקשיב למסרים?

הבה נעבור למציאות: רוב מוחץ של הלקוחות יתביישו לשאול מיסטיקן אם הוא מתקשר או מקבל את המידע מישות מצד האור, וגם אם יש להם אומץ, רוב הסיכויים שהמיסטיקן מיד ישלוף תשובות כמו: "כן", "בוודאי", "כמובן" מבלי לבדוק זאת. לי אישית זה קרה עשרות פעמים בעבר, רק שברשותי יש כלים לבדוק אם אותו מיסטיקן באמת מקבל את המידע שלו מצד האור שלרוב הלקוחות אין (אותם כלים אינם שאלונים שאפשר לפרסם ו"תשתמשו בזה לבדוק"), כלומר יש צורך לבצע משהו אחר, ואותו משהו אחר הוא פשוט: הערכת סיכונים.

אם ישנה עלות כספית קטנה או שאין עלות במימוש הפתרון שאותו מיסטיקן נתן לכם, אז אין הרבה מה להפסיד. אתם יכולים לבצע את אותו פתרון ולראות לאחר זמן קצר אם יש שינוי או אין, אך מהצד שני, כשיש סיכון די גבוה אז כדאי מאוד לבדוק בכלים יותר "ארציים" לפני שעושים את הצעד המדובר (כמו מעבר דירה, מעבר עבודה, השכרת משרד או כל דבר אחר שעלותו אלפי שקלים או כרוך בשינוי מאוד מהותי). קיבלתם תשובה ממיסטיקן על דירה שאתם רוצים לעבור אליה לדוגמא? אל תתעצלו, דברו עם השכנים באותו בניין, חפשו קצת בגוגל על הסביבה, תראו אם השכונה הופיעה בעבר בחדשות ותנסו להשיג כמה שיותר מידע. אחרי הכל, אם המיסטיקן טעה (או "טעה"), אתם תהיו אלו שמפסידים את כספכם, וסביר להניח שאף שופט לא יגזור לטובתכם אם תתבעו את המיסטיקן כי הוא יתהה מדוע לא בדקתם בעזרת כלים נוספים.

לסיכום: לא חסרים אנשים שהיו אצל מיסטיקנים שידעו לשלוף מידע מאוד אישי שאף אחד לא יודע זולת אותו אדם, שזה דבר נחמד, אבל מכאן ועד לסמוך על מילה של המיסטיקן (ויהיה המיסטיקן הטוב ביותר שיהיה) ורק בעקבות מילתו לעשות שינויים מהותיים בחיים זו תהיה לדעתי שטות גמורה מצדכם. מי ישלם על הצעד הנמהר אם ההמלצה היתה שגויה?

אתם.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “דעה: להקשיב או לא להקשיב לאותם מדריכים?

 1. אני מסכים איתך בשיטת בדיקת במדריכים, אך הייתי פעם אצל מתקשר שלא עובד עם השיטה הזו אבל הוא היה בטוח אינטואיטיבית שהוא מתקשר עם מדריכים מהאור. והוא תקשר לי מדויק וייעץ לי אחלה.
  איך אתה מסביר את זה?

  • אני כתבתי את השיטה הזו כשיטה הכי קלה וישירה לזהות. יש כאלו שמזהים לפי אנרגיות, אבל הכי חשוב זה מה שאתה מרגיש שאתה אצלו.

 2. או, רק עכשיו ראיתי את המאמר הזה.
  עצוב לראות שמיסטיקנים "מומחים" ו"בעלי נסיון" (בעיני עצמם, כמובן) נופלים בפח שהם עצמם כרו.
  חץ, שאלה לי אליך: אם הבדיקה של מדריכי האור הנה כל כך קלה, פשוטה וחותכת, כפי שאתה מתאר אותה, מדוע, אם כך, רבים הם כל כך המיסטיקנים שלא משתמשים בה, לא טורחים לבדוק את המדריכים והמסרים המגיעים אליהם ו"מפילים" בשל כך את אלו הפונים אליהם ולעיתים גם את עצמם?

  • התשובה פשוטה: רבים לא רוצים לבדוק, בין אם עניין של אגו ("בטח שהם מהאור!"), בין אם מעצלנות, ובין אם מעניין של להיות "ראש קטן". כל אחד וסיבותיו.

 3. חשוב גם להבין את הסיבה או איזה אינטרס יש לאותם מדריכים לדפוק את המתקשר שהם עובדים איתו ואת המטופלים והסיבה היא שכאשר הם דופקים את האדם והוא פשוט מה שניקרא יורד לעצבות מפתח דיכאונות, רב עם הסביבה ו"כלום לא מסתדר לו" אז מאד קל להם לשאוב ממנו אנרגיות. למעשה הם "עוזרים" לו ולמטופלים שלו להכנס למן מעגל כזה שהם מזינים את צד האופל.

סגור לתגובות.