לשם מה הבריונות, אינטל?

נניח שאני בעל חברת היי-טק כלשהי שמייצרת תוכנה ויש לי כאן את מרכז הפיתוח, פה במרכז הארץ. אני מעסיק X מאות מהנדסים, אני רוכש מחשבים וציודים נוספים עבור החברה, משלם משכורות כדין, מסים וכו'. מה הכסף שאני רואה בחזרה מהמדינה? אולי החזרים פה ושם על הוצאות שונות כמו ציודים וכו'. אני לא מקבל אותם בשביל העיניים הכחולות שלי, אני מקבל אותם כמו כל עסק שמשלם כחוק ומקבל החזרים כחוק.

הבה נסתכל על אינטל: אינטל הקימו מפעל בקרית גת (Fab 28) שמייצרים צ'יפים בטכנולוגיית 45 ננומטר, יש להם עוד כמה מקומות פה בארץ שעוסקים בפיתוח, אריזה וכו' שזה בהחלט דבר ראוי לשבח, אבל בוא לא נשכח משהו: אינטל לא הקימה את המפעלים והמקומות האחרים בגלל שאנחנו יהודים נחמדים, הם הקימו את זה כי הם יודעים שיש פה פה אנשים חכמים שכבר יצרו כמה מעבדים עבור אינטל (ושאר דברים) וגם הצילו את אינטל פעם אחת (עניין ה-MMX באינטל חיפה). בהשוואה למדינות ושלטונות אחרים באזור, פה הדברים יחסית יציבים, ולמרות הבירוקרטיה הישראלית יש לאינטל "ראש שקט" והם אינם צריכים לחשוש מחילופי שלטון, קבוצות טרור וכו'.

לאחרונה הכריזו אינטל כי הם מרחיבים את המפעל בקרית גת לצרכים פנימיים שלהם. האם החברה תרוויח מזה? אולי. האם המדינה תרוויח מזה בכך שיועסקו עובדים נוספים? לא. גם אינטל מודה בכך, אבל אינטל באה עם תנאי: אנחנו רוצים כסף, אנחנו רוצים 135 מיליון דולר החזר השקעה על ההרחבה שאנחנו עושים במפעל.

אם אחזור לדוגמא הקודמת שלי שאני בעל חברת היי-טק, ואני ארחיב את המפעל שלי, אני לא אקבל גרוש מהמדינה. אדרבא, הרשות בה אני נמצא תשמח להטיס אליי במהירות הבזק חשבונות ארנונה חדשים ומנופחים, בעל השטח/בניין ירצה עוד כספים ובוודאי שיהיו עוד גורמים שירצו עוד כספים, אבל ממדינת ישראל אני לא מקבל כלום.

אינטל לעומת זאת לא רק שרוצים 135 מיליון דולר, אלא שיש להם איום חדש: הכסף או שביי ביי מפעל ב-2013. כ-1600 עובדים יפוטרו בגלל מהלך כזה, אבל נראה שלאינטל זה לא ממש מזיז. הכסף או שנסגור!

אני פשוט תוהה: מדוע ההתנהגות הבריונית הזו? אינטל משקיעה מיליארדי דולרים במפעל, קשה כל כך לספוג 135 מיליון דולר? הרי אם הם רוצים מהמדינה זיכויים שונים, יש צינורות מקובלים שאיתם צריך לפנות, ואם שם מתקבלת תשובה שלילית, צריך לדעת לאן לפנות. לאיים בסגירת מפעל ובפיטורים המוניים שיכולים למוטט אזור שלם לא יתן לאינטל הרבה נקודות, לא מבחינה פוליטית (בשביל פוליטיקאי 4 שנים זה נצח, זה הבחירות הבאות, זה הבעיה של הבא בתור, לא שלו), ולא מבחינה ציבורית (עם ההכרזות של אינטל, היא יוצאת כאילו היא איזה "ערס" מאיים. גרוע מאוד מבחינה יחצנ"ית).

אינטל ישראל, אנחנו אוהבים אתכם, מאוד אוהבים אתכם (גרף הרכישות של מעבדי אינטל בארץ מול AMD אינו משקר), ומעריכים כל דולר שמושקע פה במפעלים, באנשים ובכל השקעה שאתם עושים, כולל בקהילה, אבל בחיאתקום: ללכת ולאיים על 1600 איש שיזרקו אותם הביתה אם המדינה לא תתן כמה דולרים בתור החזר השקעה, זהו צעד גרוע מאוד מבחינה יחצני"ת וגם מבחינות אחרות. דברו עם שר האוצר, דברו עם ביבי (שאוהב אתכם, באמת), דברו עם מי שתרצו, רק עשו טובה, בלי איומים בבקשה…

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “לשם מה הבריונות, אינטל?

 1. לחלוטין לא מסכים איתך! שוב אתה נטפל לאינטל בלי להבין לעומק את העניין. זה שיש פה יהודים חכמים זה טוב לאינטל נכון, אבל מדובר במפעל לייצור סיליקון ולא במחלקת פיתוח. זה מפעל שבו עובדים פועלי יצור ולא זקוקים שם לשום מוח יהודי. אינטל עושה טובה ענקית לישראל כשהיא הקימה את המפעל בארץ, ואני אגיד לך למה: נכון ל 2003, יצוא אינטל מישראל מהווה 13% מכלל הייצוא של תעשיית האלקטרוניקה והמידע בישראל. המדינה גובה מאינטל סכומי עתק במיסים על יצוא. למעשה זו זכות להבחר על ידי אינטל – הזכות לגבות מיסים. שלא נדבר על העסקת אלפי עובדי יצור – גם עליהם המדינה גובה מיסים. למה לתאגיד ענק לבנות מפעל פה, אם יותר זול במקום אחר? לכן הם דורשים מהמדינה פיצוי – הם לא חייבים כלום לאף אחד. אם העסק שלך היה אחראי ל 13% מהייצוא, גם אתה היית יכול לנהל מומ עם המדינה (כמו שהרבה עשירים פה בארץ מנהלים עם מס הכנסה). אל תהיה תמים לחשוב שלבייב משלם מיסים כמוך. גוף גדול וביינלאומי יכול להזיז עסקים לכל מקום שבו זול יותר לפעול.

  עוד דבר: אינטל השקיע בFAB מלייארדים. המפעל מרוחק רק כמה קילומטרים מטילי קאסם. תחשוב איזה סיכון זה מבחינתם! אם הסיכון לא משתלם להם כלכלית – הם לא יקחו אותו. ישראל מרוויחה פה לא רק בגלל הכסף אלא שאין הרבה יהודים שרוצים לגור באזורים האלה בדרום (אני בטוח שאתה לא מקריית גת) ומפעל גדול כזה אמור להיות חלק מהאסטרטגיה של מדינת ישראל.

  אז זהו, רד מאינטל, הם אמנם לא קדושים, ככה זה בעסקים אבל בגלל חצאי אמיתות כמו שלך אנשים לא מבינים את התמונה. אחר כך יסגרו את המפעל וקריית גת תהפוך לעוד יישוב בדואי בדרום.

 2. אני מסכים איתך בכל מה שאמרת..
  א ב ל
  לעשות התנהגות כזו זה דבר גרוע מבחינה יחצני"ת. אפשר גם אחרת: אינטל תמיד יכולה לפרסם כמה היא תורמת לקהילה, כמה המפעל עוזר לייצוא של המדינה, כלומר ללכת על הגישה החיובית ואז להציג את משרד האוצר כמשרד שאינו מוכן להתגמש עם מייצא גדול וכו'. זו שיטה שיכולה לתת נקודות לאינטל, כי בשיטה הנוכחית הם מפסידים נקודות וחבל, ושוב – אני מדבר רק מבחינה יחצני"ת.

 3. זה רק אני זוכר שאינטל לא הקימה את המפעל בגלל הגניוס היהודי אלא בגלל 1.6 מליארד דולר מכספי המדען הראשי?
  כבר אז הם איימו שיקחו את המפעל למקום אחר. עכשיו לדעתי עמדת המיקוח שלהם קצת פחות טובה אבל הם יודעים שלפעמים מספיק רק לאיים כי אף אחד מהעסקנים הקשורים לעניין לא ירצה להיות זה שבגללו נסגר מפעל.

 4. האמת שאני לא מכיר את אינטל כ"כ חוץ מזה שיצאתי פעם עם מהנדסת מאינטל שלא ממש הצליחה המערכת יחסים הזאת משום שהיתה עבד באינטל מה שניקרא לחיות בכלא מזהב.
  הדגש באמת על חברות הענק הללו שמי שמנהל אותם חולה במחלה קשה מאד שניקראת אגו שבשמיים לא מבינים את ההשלכות לכך שהם מנצלים ומנצלים ועוד חושבים שככה עושים עסקים.
  2013 אתה אומר? נחיה וניראה…

 5. אמת ויציב, המדיניות היא סחטנית, אך כנראה שהם עושים זאת מתוך ידיעה שהממשל פה הוא כזה שיכנע לתכתיבים הללו.
  אותי מדאיגות יותר חברות ישראליות שסוחטות כספים בדומה אך תחת השקעה התעשייה המקומית מוציאות פיתוח וייצור לסין והודו.
   
   

סגור לתגובות.