ושוב קיבלנו הוכחה לגבי הסוכנות לאנרגיה אטומית

עד היום, האיש שעמד בראש סוכנות הגרעין היה מוחמד אל-בראדעי, אחד שאיך לאמר בעדינות.. לא ממש חיבב את ישראל ולא פיספס הזדמנויות לעקוץ את ישראל מצד אחד, ולשקר לה ולשאר העולם מצד שני. רבים וטובים חשבו שככה זה הבחור: חולירע שקץ שונא ישראל ונקווה שהמחליף אותו אולי יהיה קצת יותר רציני בקשר ללעצור את ההתגרענות האיראנית..

קיוונו, היינו באמת אופטימיים, ואז הגיעו תוצאות הבחירות לראשות הסוכנות ומי שיעמוד בה הפעם הוא היפני יוקיה אמנו שכבר הערב הצהיר כי אין הוכחה כי איראן מעוניינת בנשק גרעיני.

אז די, עזבו את האיראנים בשקט, תודיעו לביבי שאיראן בכלל לא מחפשים שיהיה להם נשק גרעיני. העובדות הבאות הן סתם נסיבתיות:

  1. איראן היא היצואנית הרביעית בגודלה של נפט. בהתחשב בעובדה זו, סביר להניח שאם איראן היו מחפשים אך ורק לעבור לפתרונות אזרחיים גרעיניים (כמו חשמל מגרעין ולא מנפט), הם היו משתפים בשמחה את הארגונים השונים במידע ובוודאי שלא היו מערימים קושי אחרי קושי אחרי קושי לנסות לפקח אחרי המתקנים.
  2. איראן ביטלה את האפשרות לתת לנהגים לנסוע כרצונם והונהג קיצוב נפט בתלושים, ושוב – מדובר במדינה עם מרבצי נפט ענק (לא מזוקקים אך בכל זאת). באותה ההזדמנות גם ההנהגה "הסבירה" לציבור מה העדיפות הלאומית: חובות אחר כך, "פיתוח גרעיני" עכשיו, גם במחיר של היפר אינפלציה, אי תשלום חובות לספקים וכו', ושוב -אם היה מדובר רק באיזה משהו אזרחי, האם איראן היתה מתייחסת אליו ככזה גם כשנדפקים האזרחים חופשי?
  3. איראן לא מתביישת לרמוז שהם מוכנים לקנות כל טכנולוגיה גרעינית לשם פיתוח פצצה. האם אלו שרוצים "רק לפתח" משהו אזרחי צריכים דבר זה?

יש עוד מספיק נקודות אולם הנקודה חוזרת: העולם ממשיך בצביעות שלו בכל הנוגע לאיראן, גם כאשר מתחלף מנהיג בסוכנות, מה שאומר שאנחנו כמדינה – נצטרך שוב לסמוך אך ורק על עצמנו…

Print Friendly, PDF & Email