נטבוקים ויצרנים שעדיין לא לומדים לקח

תופעת הנטבוקים בעיצומה ואינטל מרוויחה לא רע מזה, מה שכמובן מעיר את המתחרים לפתח מוצר מתחרה הן במחיר והן בפונקציונאליות נוספת. אפשר לראות זאת בהכרזות השונות שהכריזו חברות כמו FreeScale, Qualcomm ואחרות שהבטיחו להוציא מעבדים שלא רק חסכוניים יותר בחשמל, אלא שהעלות הסופית לצרכן של נטבוק עם צ’יפ שלהם יהיה הרבה יותר זול מהפתרון של אינטל.

וכאן בדיוק אותה שגיאה שאותם יצרנים הולכים לחזור עליה.. שוב..

קצת תזכורת: בשנת 2000 לערך יצאו מס’ חברות עם כל מיני “מחשבים” קטנים שהיו מכוונים לעשות משהו אחד: לתת לך אפשרות גלישה + עוד כמה ישומונים קטנים והכל במחיר די מצחיק תוך הסתמכות על כך שהפרסומות ושאר עסקאות יממנו חלק מהמחשבים.

השיטה נכשלה לחלוטין. לא זו בלבד שאנשים לא היו מרוצים מהמוצר, הוא פשוט לא נתן חוויית גלישה הדומה למחשב, מה שהביא להרבה תסכול והחזרות מחשבים ולבסוף להחלטות של חברות רבות לבטל את המוצר.

הפעם החליטו החברות שהם ישימו לינוקס או אנדרואיד עם צ’יפים שלהם, יחתמו הסכמים עם כל מיני רשתות ומפעילי רט”ן, ויתחילו לעשות כסף לא רע, בדיוק כמו ש-HP חתמו הסכם עם Verizon כדי למכור נטבוק במחיר זול מאוד ללקוחות עם התחייבות לחבילת גלישה.

וכאן הבעיה המרכזית:image

נניח ואני אדם ממוצע שמבין פה ושם בהיי-טק ורכשתי את המכשיר מימין. מהם הדברים הראשונים שאעשה בו? אנסה לחפש איך מבצעים את הפעולות ההכרחיות שלי: איך אני מחייג, מנתק, שומר שמות, שולח ומקבל SMS ו-MMS, ואולי עוד מספר דברים. התוכנה והצ’יפ שנמצאים בתוך הטלפון לא מעניינים אותי, זה שנוקיה משתמשת במערכת הפעלה של סימביאן S60 גירסה 5, זה שהם משתמשים בתוכנות אחרות, כל זה פשוט לא רלוונטי עבורי. מה שרלוונטי זה המקשים, קלות הגישה לתכונות שאני מחפש ואם אפשר שהגישה תהיה כמו המכשיר הקודם שלי – מה טוב.

איש היי-טק שמבין טוב בחומרה ובתוכנה של המכשיר יחפש בוודאי מה התואמות שיש למכשיר מבחינת תוכנות, איך מתקינים ומהיכן, הוא בוודאי גם יתקין לעצמו כל מיני תוכנות צד ג’ שיוסיפו ערך למכשיר, אבל איש ההיי-טק אינו האיש הטיפוסי.

נעבור למחשבים: במחשבים, פסיכולוגית, אנשים מחפשים לעשות את אותם פעולות שהם רגילים במחשב השולחני גם בנטבוק. הם מעדיפים להתקין לעצמם את האפליקציות, הטפטים ושאר דברים שהם מכירים ואוהבים על הנטבוק, ואם הם יכולים להריץ את רוב האפליקציות שהם מריצים בבית על הנטבוק, זה מצוין מבחינתם. מיקרוסופט יודעים את זה ובשביל זה הם הנמיכו את מחיר ה-XP HOME למחיר של 15 דולר פר יחידה (לדעתי: פאניקת יתר של מיקרוסופט).

ככל ש-ASUS יותר מכרו נטבוקים (עוד לפני שהשאר הצטרפו) יותר ויותר אנשים רצו את ה-XP במקום הממשק הגרפי הלינוקסאי ש-ASUS הכניסו. מדוע? כי זהו כוחו של הרגל, וזה מה שהם רוצים. הם לא מסתדרים במקרים רבים עם ממשק מוגבל של LINUX, והם בוודאי שאינם מסתדרים עם הרעיון של לפתוח חלון טרמינל כדי להגדיר משהו, וכך יצא ש-ASUS ומאוחר יותר חברות רבות נתקלו בדרישה הולכת וגוברת ל-EEE עם XP, מה שמיקרוסופט שמחה לספק וכתוצאה מכך רוב הנטבוקים הנמכרים היום, נמכרים עם XP.

עם צ’יפים כמו של QuallComm או FreeScale או אחרים המבוססים ARM: הבעיה יותר חמורה: אין Windows XP להתקנה, אין אפשרות לעשות הגדרות כמו ב-Windows ואין אפשרות שהלקוח יתקין את התוכנות שלו. הנטבוקים של החברות הנ”ל יהיו מאוד מוגבלים ומאוד נעולים למשתמש הביתי הפשוט. איש Linux כמוני שיקבל נטבוק כזה, יחפש איך להפעיל טרמינל ואת קבלת ה-root ולאחר מכן אבדוק על איזו הפצה הלינוקס בפנים בנוי ואז אחבר אותו לאתר עם מאגר חבילות עבור ההפצה והצ’יפ הזה כדי להתקין דברים שאני רוצה. אני אוכל “לשחות” עם הלינוקס בפנים כי אני איש לינוקס, אבל המשתמש הביתי יתלוש שערות מהראש וירוץ להחזיר את אותו נטבוק, וישמח לחזור לחיקו החם של נטבוק מבוסס אינטל.

אותן חברות גדולות אינן מצליחות להבין משהו אחד: זה לא אורך חיי הסוללה, זה לא פיצ’רים נוספים שיוסיפו שאינטל ויצרני נטבוקים המבוססי אטום אינם מוסיפים, זו התואמות ל-PC שבגינה אנשים מלכתחילה רוצים לקנות נטבוקים. בלי אותה תואמות, אנשים פשוט לא ירצו נטבוקים שהם נעולים לחלוטין.

מתי חברות אלו ילמדו את השיעור הזה שפספסו בשנות ה-2000? שאלה מצוינת.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “נטבוקים ויצרנים שעדיין לא לומדים לקח

 1. אני די מופתע לקרוא פוסט כזה מאיש לינוקס.
  אם הבנתי נכון, חלק ממה שאתה אומר הוא: אין טעם לשווק מחשבים עם לינוקס כי כולם רגילים לWindows ואף אחד לא יקנה את זה.

  אולי פשוט נוותר על המערכת וזהו?
  הממשק שAsus בחרו לשים הוא אומנם מוגבל אבל נתקלתי דווקא במקרים שאנשים מעדיפים ממשק כזה שלא מאפשר להם להסתבך ולקלקל דברים אלא רק לגשת במהירות לתוכנות שהם צריכים.
  בנוסף, הרי ללינוקס המון ממשקים ורבים הרבה יותר חזקים מזה של חלונות.
  קח לדוגמא את Ubuntu Netbook Remix או את LinMo של אינטל.

  אנשים שמחזירים נטבוק הם אנשים שלא קלטו את הרעיון ומצפים למחשב רגיל רק באריזה קטנה יותר.
  אבל הוא לא!

  עדיין מדובר בנישה חדשה יחסית ואני חושב שעם הזמן כולם יכירו את הרעיון וירכשו נטבוק רק כאשר הם באמת צריכים כזה ולא בתור חלופה למחשב שולחני נייד.
  ואז נראה הרבה פחות לקוחות לא מרוצים.

  בינתיים, הלקח שהחברות לומדות הוא אותו לקח שהן תמיד למדו: לייצר את מה שנמכר. והמחשבים האלה נמכרים יותר מאשר מוחזרים.

  זו לפחות, דעתי האישית…

 2. לב, לי אין שום בעיה שכל חברה תמכור איזה נטבוק שתרצה, עם איזה מעבד שתרצה.
  כשזה מגיע לכל דבר שהוא לא נטבוק/מחשב נייד – לשים לינוקס עליו, לדעתי זה יכול להיות אחלה רעיון.
  אבל ברגע שזה מגיע לנטבוקים או מחשבים ניידים מבוססי לינוקס, אני ריאליסט: אנשים רגילים לא עושים האקינג למערכת קולנוע ביתית מבוססת לינוקס, כמו שהם לא עושים האקינג לכל גאדג'ט מבוסס לינוקס. אנשים אחרים כן עושים האקינג, אבל כמעט ולא משתמשים רגילים.

  ממשקים זה טוב וזה מסתיר את רוב ה"עבודה שחורה" מאחורי הקלעים בעזרת ממשק יפה ובד"כ קל ומוכר, אבל הכל תלוי איך מוכרים את זה ללקוח: האם מדברים על "קופסא סגורה" שיש X אפליקציות שיכולים לעשות כך, או שמבטיחים ללקוח שאותו נטבוק גם קוצץ שום דק, ואז כגודל הציפיות, כגודל האכזבה.

  אנשים קונים נטבוקים כיום כי זה משהו קל גם בכיס (יחסית, יחסית) וגם במשקל ואפשר לדחוף את זה בתיק במקום לרכוש מחשב נייד מלא, או שהם רוכשים נטבוקים כמחשב שני או שלישית לילדים בבית. תקנה לילד שלך נטבוק מבוסס לינוקס והוא ישר יתחיל לבכות ברגע שהוא לא מצליח להריץ את הדברים האהובים עליו.

  זו דעתי, אשמח להתבדות 🙂

 3. הממשק של ASUS היה לא סתם מוגבל אלא גם לא כ"כ בשל וסובל מחוסר תמיכה של קהילה.HP ו־Dell למדו מהשגיאות הללו והולכים על הפצות מסודרות יותר (עם מאגרים יותר נורמליים) וגם משקיעים קצת יותר בתוכנה.

 4. חץ, אני חושב שגם אתה פספסת קצת את הרעיון של ה-netbook.

  לקצוץ שום הוא לא יקצוץ.
  אבל הוא גם לא יעשה כמה דברים אחרים שמצפים ממחשב נייד בגודל מלא: הוא לא ינגן HD, הוא לא יתמוך במשחקים הכי כבדים, ולעבוד עליו עם Photoshop לא נראה לי ממש חוויה.

  אם תשים עליו XP הדברים האלה לא ישתנו.

  אני בטח לא צריך לספר לך, שלפחות מבחינת משתמש ביתי ואפילו משתמש עסקי (פרט לתחומי מקצועה מאוד ספציפיים) לכל תוכנה לWindows ניתן למצוא תחליף לינוקסאי. בהחלט לא מדובר בקופסה שחורה אבל יש לזכור שבלי קשר למערכת הפעלה, למחשבים אלה יש מגבלת חומרה שמפרידה בינם לבין ניידים רגילים.

  האקינג? למה שמישהו יצטרך לעשות האקינג ל-netbook? זה באחריות היצרניות לספק הפצה נורמלית ולא מסורסת כדי שאנשים יוכלו להתקין מגוון תוכנות רחב בלחיצת כפתור. Dell עושים זאת, למעשה הם אפילו מוכרים ניידים בגודל מלא עם Ubuntu.

  לדעתי, המגבלה הכי גדולה של לינוקס היא לא "כולם רגילים ל-Windows" אלא הצורך להתקין אותה. אנשים רגילים ל-Windows כי זה מה שהם מקבלים עם המחשב ורוב המשתמשים לא הולכים להתקין מערכת הפעלה לא משנה כמה קל לעשות זאת.
  יצרניות מחשבים הן היחידות שיכולות לשנות זאת ומחשבי netbook הם מקום מצוין להתחיל היות ול-MS אין חלופה ראויה.

  כתבתה פעם, שכשאתה מריץ Windows 7 על netbook שלך הוא מתחמם יותר מידי והאשמתה בכך את השבבים של אינטל.
  אני מסכים שזה ביזיון, אבל לא של אינטל אלה של מי שכתב את הממשק של Win 7. הרי זה מגוחך: ממשק מערכת ההפעלה הוא הדבר הפשוט ביותר שהמחשב מציג ולא אמור לדרוש כרטיס מסך מתקדם כלל.
  לא משנה כמה בסיסי או עלוב כרטיס המסך שלך הוא לא אמור להתאמץ בשביל להציג את שולחן העבודה שלך. ניחה היינו מדברים על אפקטים תלת-ממד או משחק, אבל הרי ב-7 אין קוביית שולחנות עבודה (שאגב רצה מצוין עצלי על 5200 nVidia).

  הזכרתה ילדים: אובכן לי אין ילדים, אבל ברצוני להכיר לך את הבלוג הבא (אם תרם ראית אותו): http://linuxlock.blogspot.com
  מדובר בגרסה קטנה של "מחשב לכל ילד". הבחור מקים מרכזי מחשוב קהילתיים בשכונות מצוקה ומחלק מחשבים לילדים ממשפחות חסרות אמצעים. הכל בהתנדבות עם חומרה שנתרמה ותוכנה חופשית. (כרגע הוא משתמש בSuper OS).

  הוא חוזר ואומר בבלוג שלו שדווקא ילדים הם קהל היעד הכי טוב ללינוקס. הם תופסים את המערכת תוך חצי שעה ומתחילים לשחות בה. הם עוד לא נכנסו לקיבעון של "מחשב = מיקרוסופט".

  שוב, אולי אני טועה, אבל זה נשמע לי כאילו אתה אומר: אנשים רגילים לX מבחינת המחשב ולכן אין שום טעם לשווק משהו חדש.
  אולי כדאי שגם Apple ילכו הביתה ויפסיקו לשווק ניידים?

  אני לא יכול להסכים אם הליך מחשבה שכזה. הרי אם נמשיך ככה ניתן לומר: לא צריך Firefox כולם רגילים לIE ולא ירצו להשתמש בו (ותראה את אחוזי השימוש בו באירופה)
  לא צריך OpenOffice כי כולם רגילים לMS Office ולא ישתמשו בו (ושוב תראה כמה מוסדות ממשלה באירופה עכשיו עוברים לזה).

  אני חושב שזה מצוין שהחברות לא חושבות בצורה מקובעת שכזו וממשיכות לייצר ניידים עם לינוקס. וזה שכמה אנשים קונים מחשב בלי לבדוק במה מדובר – אובכן גם גרסאות עם XP מחזירים לחנות. למעשה Dell דיווחה לא מזמן (היה ב-whatsup) שאצלם מחזירים בערך אותה כמות עם XP כמו עם לינוקס מה שאומר שחוסר תיאום ציפיות נובע כנראה מדרישות חומרה ואו פרסום שגוי.

  אני מתנצל אם ההודעות שלי נשמעות תוקפניות, זו בהחלט לא הכוונה, פשוט אני מאוד מופתע לשמוע דווקא מפי חבר בקהילת הקוד הפתוח אמירה בנוסח "זו טעות לנסות דברים חדשים".

סגור לתגובות.