כמה מילים על חישובים לא נכונים לגבי iPhone בישראל

אמיר טייג פירסם מאמר בכלכליסט על ההכרזות של פלאפון ופרטנר (כל אחת לחוד) על כך שתוך מס’ חודשים הספקיות הנ”ל ימכרו לאזרחי ישראל את המכשיר החדש ביותר והנוצץ מבית אפל, הלוא הוא ה-iPhone 3GS. מחיאות כפיים!

אבל הכתב הנכבד הגיע בדרך לכמה מסקנות לא נכונות. אולי בגלל הטעיה של אחת החברות, אולי ממידע שגוי שקיבל או אולי מתוך סתם חישובים שלו, בכל מקרה רציתי לתת את התמונה היותר מדויקת (לפחות ממה שבדקתי בעצמי):

אמיר טוען שגם פלאפון וגם פרטנר “התחייבו לסבסד את המכשיר בשיעור של כ-450 עד 550 דולר”. לא יודע מי בדיוק המציא את זה, אבל זה ממש לא נכון. אפל מוכרת ב-700 דולר מכשיר שאינו נעול בחו”ל ללא כל תוכנית התחייבותית של דיבור/שיחה/SMS אצל ספק רט”ן מסוים. המחיר הזה הינו המחיר לצרכן בלבד, והוא אינו המחיר שספק הרט”ן קונה אותו מ-אפל, אחרת אותו ספק רט”ן לא היה רוכש את המכשיר בכלל. מדוע לו לקנות מ-אפל מכשיר ב-700 דולר ולמכור אותו ב-700 דולר? איפה הרווח שלו?

לפי דו”ח שפורסם ב-Apple Insider, העלות המוערכת של אפל ליצור מכשיר iPhone היא בסביבות ה-174 דולר. נוסיף לכך אריזה, הובלה, פרסום, אוכל לחתול של סטיב ג’ובס, מסאג’ להנהלת אפל והוצאות אחרות ונגיע נניח לעלות של 250$ פר ברזל. בל נשכח שככל שהכמות יותר גדולה ליצור, העלויות יורדות, מה שאומר שעוד מס’ חודשים אפל בעצם תשלם פחות מ-174 דולר פר מכשיר.

עכשיו נעבור לצד של ספק הרט”ן: ספק הרט”ן לא רוכש מכשיר או 2 או 1000, הוא קונה בכמות של 100,000 חתיכות ומעלה, תלוי במדינה שהוא נותן שרות שם, תלוי בפריסה שלו, גודלו וכו’, וספקים אלו אינם רוכשים את המכשירים במחירים של 500 דולר ומעלה, אלא יותר קרוב ל-350 דולר (אי אפשר לדעת במדויק עקב הסכמי סודיות דרקוניים, אבל אפשר להעריך), וכנ”ל גם במקרה שלנו: פלאפון ופרטנר פשוט לא יסכימו לרכוש מכשירים מעבר לעלות הזו, מסיבה פשוטה: כל חברות הסלולר מצמצמות מדי שנה את הסבסוד על המכשירים ורק בגלל שאפל הוציאו מכשיר חדש, לא אומר שהחברות הולכות לעשות פרסה למדיניות הזו, במיוחד שיש מיתון בשוק עכשיו. פלאפון העדיפו אפילו לחתוך את היבואן ולייבא בעצמם ולחסוך עוד כמה שקלים!

לסיכום עניין הסבסוד: אין מצב שזה יקרה. פרטנר ופלפאון לא פראייריות.

נעבור לטענה הראשונה של הכתב: “פלאפון ופרטנר התחייבו למכור כל אחת כ-100 אלף מכשירי אייפון בישראל בכל אחת משלוש השנים הבאות”. אם נתרגם את ההצהרה הזו למספרים, יצא לנו ש-2 החברות יצטרכו למכור 600,000 מכשירים, 300,000 כל אחת תוך 3 שנים. מספר יפה, רק בעייתי: אפילו יורוקום, יבואנית נוקיה שמוכרת את מכשיריה לסלקום, פרטנר ועכשיו לפלאפון ומוכרת הרבה יותר מכל יבואן טלפון סלולרי, לא מכרה כבר שנים דגם מסוים בכמויות כאלו. היו להם הצלחות מסחריות רציניות עם טלפון פשוטים (מי לא זוכר את 3510i, או 6230 האלמותי), אבל מכשירים כמו ה-E71 שהוא עד עכשיו להיט בשוק הסמארטפונים במיוחד במגזר העיסקי, לא מכר יותר מ-100,000 חתיכות, וכאן מדובר ב-2 ספקי רט”ן שיתחרו “ראש בראש” על הלקוחות, כלומר הם יצטרכו למכור יחד 200,000 מכשירים בשנה. מי בדיוק ירכוש מאסות של מכשירים בתקופה הנוכחית? צריך להזכיר אולי לקוראים שבחברות היי-טק גדולות, גם כשנותנים לעובד טלפון סלולרי על חשבון החברה, המכשיר שניתן בד”כ הוא מכשיר ללא מצלמה, מאוד פשוט, בד”כ תוצרת נוקיה עם מערכת הפעלה סידרה 40, כלומר טלפון שלא עולה יותר מכמה מאות שקלים. פתאום חברות גדולות יחליטו לזרוק את כל המכשירים בשביל לעבור ל-iPhone ולשלם סכומי עתק בגלל שפרטנר ופלאפון החליטו לייבא iPhone? לא סביר להניח שזה יקרה.

ולבסוף, כרגיל ב”טכנולוגי על הבוקר” של היום יוסי גורביץ מאוד בטוח ש-אפל תקעה סכין בגב לאיידיגיטל, יבואנית אפל בארץ. נכון, פלאפון תייבא את המכשירים בעצמה, אבל אורנג’ לא. אדרבא, יש יחסים מאוד פוריים בין פרטנר לאיידיגיטל וניתן לראות זאת בחנויות הקונספט של אורנג’ בארץ, ופרטנר לא תייבא את מכשירי ה-iPhone בעצמה כמו פלאפון, אלא תביא מכשירים מאיידיגיטל, שייבאו את המכשירים באפל בעצמם. אז איידיגיטל בהחלט הולכת להרוויח לא רע מכל העיסקה הזו.

עדכון: לפני מס' ימים סלקום גם הכריזה כי היא תשווק iPhone ללקוחותיה, כך שכבר אין צורך לתכנן לעזוב את החברה אם הינך מנוי בסלקום רק בגלל שהמתחרים מוכרים iPhone. בכל מקרה, עכשיו הקטע שאורנג' ופלאפון התחייבו למכור (שוב, לפי החדשות וללא שום הודעה רשמית של החברות) 100,000 יחידות בשנה נהיה הרבה יותר בלתי מציאותי לדעתי..

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “כמה מילים על חישובים לא נכונים לגבי iPhone בישראל

 1. ועדיין, הE71 שלי עושה יותר מהאייפון:
  1. טלפון מעולה-איכות שמע מעולה
  2. מצלמה איכותית כולל מצלמה קדמית לשיחות וידאו (מאוד שימח את הילדים שלי כשיצאתי למילואים-שיחת וידאו לטלפון של אשתי)
  3. GPS מובנה לא תלוי ברשת
  4. רדיו FM
  5. תמיכה מלאה בדואר (אני מחובר ל3 חשבונות ממנו) ובשירותי רשת שונים. מתוך המצלמה אני מצלם ומעלה ישירות לפליקר או OVI
  6. קטן יותר וקל יותר
  7. סוללה שמחזיקה מעמד בשימוש מאוד מסיבי בWIFI ובלוטות' יומיים (באייפון אולי תצליח לקבל חצי יום בשימוש זהה)
  8. ניתן להחליף סוללה לבד
  9. מקלדת מצוינת (הנסיון שלי עם המקלדת של האייפון הוא שזה נחמד אבל לא ממש זה)
  10. דפדפן תומך פלאש (לא צריך אפליקציה נפרדת ליוטיוב למשל)
  11. עשרות אלפי אפליקציות
  12. תמיכה בכל מערכות ההפעלה (כשחיברתי את המכשיר ללינוקס, אובונטו מיד זיהה ויצר חיבור אל ספק השירות שלי). אין לי בעיה לעשות מאונט לטלפון ולהעביר קבצים אליו וממנו. לאייפון צריך iTunes.
  13. נגן מדיה לא רע (למרות שהאוזניות עם תקע 2.5" ולכן כדי לחבר אוזניות איכותיות אני משתמש במתאם)
  14. יציבות
  והכי חשוב: היכולת להריץ יותר מאפליקציה אחת ברגע נתון.

  מעבר לזה, אני לא אקנה אייפון עד שאפל לא תשנה את מדיניות הDRM שלה לגבי המוצרים שלה. אותי זה מעליב כצרכן. אני לא מוכן לממן להם את המשך הדרך הזו.
  ולסיכום, הסימפסונס: http://www.dailymotion.com/video/x7kxtz_mapple_tech

  אגב, עד לפני 3 שנים, המחשבים היחידים בבית שנקנו מכספי האישי היו מקים….הפיסי היחיד היה הנייד שלי שקיבלתי מהעבודה.

 2. יש עוד גורם אחד.
  אל תשכח שהמכשיר לחברות עצמן יעלה פחות מהמחיר לצרכן מן הסתם.
  תמיד יוכלו לחלק אותו לעובדים כשי לחג וכאלה…
  בכל מקרה מכשיר מעולה, ומTHR T, XKEUO VRJE NTJUR/

 3. > אבל הכתב הנכבד הגיע בדרך לכמה מסקנות לא נכונות. אולי בגלל הטעיה של אחת החברות, אולי ממידע שגוי שקיבל או אולי מתוך סתם חישובים שלו

  ואולי מתוך קומבינה או "שימון כהלכה" של מי מהחברות הנ"ל אותו, כדי לתת הרגשה טובה לקוראיו שמתים להתחדש בג'דגט הנוצץ החדש, והנה קיבלו זריקת עידוד קלה…

סגור לתגובות.