אינטל, ATOM, וחוסר הגינות בסיסי

אינטל הכריזה בימים האחרונים (כאן, כאן שוקי כתב על זה) על הדור הבא של משפחת מעבדי ה-Atom, המעבדים הקטנים וה”פשוטים” של החברה שנמצאים בנטבוקים שנמכרים כיום כמו לחמניות חמות (בניגוד לתחזיות של אינטל). חלק מהמעבדים יכנסו תחת הכינוי PineView, ואותם מעבדים יהיו שונים בכך שמבחינת חשמל הם יצרכו בערך מחצית ממה שמעבדים כמו N280 צורך כיום, בקר הזכרון וכן הצ’יפ הגרפי יוטמעו לתוך המעבד, כך שבמקום 3 צ’יפים, יהיו רק 2.

בעקרון אלו חדשות טובות לצרכנים שמעוניינים ביותר חיי סוללה, ובשביל אינטל ה-PineView יכול להיות כרטיס הכניסה לטלפונים חכמים המבוססים על אותו מעבד שכמובן יאפשר להריץ תוכנות PC רגילות על טלפון חכם, וכך בעצם כולם מרוויחים.

כמעט.

הבעיה העיקרית לדעתי היא הבעיה של הטמעת המעבד הגרפי בתוך המעבד הראשי. כל בעל נטבוק יכול לנסות זאת: התקן חלונות 7 ותנסה לעבוד במצב AERO ומיד תתחיל לשמוע את המאוורר עובד שעות נוספות. לא, הוא לא מקרר את המעבד עצמו, הוא מקרר את הצ’יפ הגרפי ש”מזיע” עקב עבודה שחלונות 7 זורקת עליו, אך זה לא רק חלונות 7, זה כל דבר הקשור לגרפיקה מעבר לתצוגת מסך רגילה החל משימוש ב-DirectX עבור ציור על המסך וכלה בצפיה בוידאו, אלו גורמים למעבד הגרפי המסכן להתאמץ ולמאוורר לקרר אותו.

בשוק המחשבים הרגיל היום, אינטל מייצרת לוחות עבור הלקוח הסופי, ובחלק מהם היא גם מכניסה צ’יפ גרפי משלה על הלוח עצמו, משהו שאמור לתת חוויית משתמש טובה בשימוש ויסטה, XP או חלונות 7. אינטל ממזמן כבר אינה מכניסה את ה-945 שהיא מכניסה לנטבוקים בלוחות סטנדרטיים, אלא מכניסה צ’יפים מסידרת ה-GMA X שמספקת את חוויית המשתמש הטובה. הצ’יפים של אינטל לא ממש גורמים לחוסר שינה בהנהלת ATI או NVIDIA הואיל וביצועיהם גרועים ביותר בכל משהו שהוא מעבר לדו מימד בהשוואה למתחרים.

בשוק הנטבוק, אינטל החליטה להקשיח לחלוטין את התנאים בכל אספקט, הן בגודל מסך (גג 10.2 אינטש לפי המפרט של אינטל), הן במחיר (25 דולר מעבד כולל מעבד גרפי, 45 דולר מעבד לבד) ובעוד כמה פרמטרים, ועכשיו אינטל לוקחת את הצעד הבא שבעצם יגביל עוד יותר את התחרות מבחינת מעבד גרפי: הצ’יפ הגרפי יהיה כחלק מהמעבד עצמו, ואז יהיה קשה מאוד להתחרות באינטל, משהו שהצרכן יפסיד ממנו הואיל וגם בקר הזכרון וגם הגרפיקה יושבים במעבד, וצ’יפים מתחרים לא יוכלו להתחרות כמו בשוק הרגיל. כל חברה שתרצה להכניס פתרון של nVidia או חברות אחרות תצטרך לגלגל את המחיר על הלקוח, מה שכמובן ייקר את מחירי הנטבוקים בהתאם.

הכללת הצ’יפ הגרפי 945 אינה מועילה באופן ממשי ללקוח הסופי, הואיל ואם עד היום היה מספיק קירור פאסיבי למעבד ה-ATOM, מעתה יהיה צורך להכניס פתרון קירור יותר מאסיבי, ומאווררים צורכים סוללה חופשי, כך שמה שאינטל תצמצם מבחינת תצרוכת חשמל במעבד, המאוורר יקח עבור קירור. גם מבחינת חוויית משתמש אין שום יתרון, הואיל וה-945 הוא מעבד גרפי “נכה” שלא מתאים לשום ישום שמפעיל תלת מימד או וידאו מעבר לרמה בסיסית (כלומר: תשכחו מ-HD). לו אינטל היו מטמיעים צ’יפ גרפי כמו X4500 שלהם, אז בהחלט היה ניתן לברך על כך, אך אינטל, כמו אינטל, מעדיפה גישה שרירותית שלא תורמת ממש ללקוחותיה, וזהו לדעתי צעד שאינו הוגן,

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “אינטל, ATOM, וחוסר הגינות בסיסי

 1. לא שאינטל חסידי אומות עולם
  אבל  בכל זאת השאלה היא אם ה-netbooks מיועדים להריץ ישומים כבדים
  נדמה לי שיעודם הוא "פרימיטיבי" יותר.

 2. פרימיטיבי או לא, אבל כיום מי שינסה את חלונות 7 יראה שהמאוורר עובד שעות נוספות סתם בגלל שבברירת המחדל, הממשק הגרפקי AERO עובד, ועוד לא דיברתי על להריץ אפליקציות כבדות.
  הטענה המרכזית שלי: אתה לא רוצה לתת מעבד גרפיקה טיפה יותר חזק? אחלה, אל תטמיע את הצ'יפ המסכן שלך ב-ATOM, תן לכוחות השוק לעשות את שלהם.

 3. מי רוצה את Windows7 על Netbook ? <מתחלחלת>
  (אני מניחה שגם יהיו שיגידו מי רוצה בכלל את Windows ועל מה שלא יהיה  ;-))

 4. יותר נכון:
  גם אם אינטל לא היתה צריכה להטמיע את הצ'יפ (אני יכולה לחשוב על סיבות או אולי תירוצים לעשות כך)
  הדוגמה שלך פשוט מפספסת.

 5. לגבי חלונות 7, כתבתי סקירה על כך כאן בבלוג, הוא רץ דווקא לא רע בכלל על הנטבוק שלי, אבל הפואנטה שלי היא חוסר ההגינות במניעת תחרות שהצרכן יכול להרוויח ממנה ו"הענשת" המשתמשים ע"י הטמעה של מעבד גרפי מסכן שכל דבר בשוק עוקף אותו.

 6. שלום,
  שאלה קטנה ופשוטה לי אליך:
  האם atom הוא תואם מעבד אינטל x86_64?

  האם ניתן להתקין מערכת הפעלה שמיועדת
  לאינטל x86_64 על נטבוק עם atom? (כמו למשל
  פדורה 10 x86_64)

  בתודה מראש!

 7. תודה!
  אז איזה מערכת הפעלה כן ניתן להתקין על atom?

  רפי

 8. אני לא מסכים איתך לגבי החוסר ההגינות. בתור לקוח אתה תמיד יכול לבחור לקנות מעבד גרפי ייעודי, שירוץ במקביל או במקום המעבד ה"חלש" (בין אם זה מעבד על הלוח או בתוך המעבד). יש היום מחשבים (לנובו T400 לדוגמה) ששם מותקנים 2 מעבדים גרפיים (אחד על הלוח השני חיצוני) ואתה יכול לבחור לעבוד עם אחד מהם בכל רגע נתון, אם אתה רוצה לחסוך חשמל או אם אתה רוצה מקסימום ביצועים.
  לאנשים שלא צריכים עיבוד גרפי רציני, ומעדיפים משהו בסיסי שצורך מעט חשמל, זה פתרון מצויין. אין דרך אחרת שבה גורם חיצוני יכל לשלב מעבד גרפי לתוך המעבד של אינטל! אינטל מנסה לחדור לשווקים ולהיות תחרותית, אמנם באגרסיוויות מה, אבל זה מצויין ומשרת אותנו הלקוחות. הם לא יכולים להתחרות בקצה העליון של מוצרים של חברות כמו NVIDIA ו AMD. ולגבי AMD – זה טוב שלאינטל יש מתחרה שגורם לה לא לקפוא על השמרים, אבל בוא נודה על האמת – לאינטל יש מוצרים טובים יותר.

  ואגב עוד אספקט שכדאי לקחת בחשבון: אינטל טובה ליהודים. יש להם כמה מרכזי פיתוח ומפעלים בארץ שמכניסים למדינה ים כסף. לעומת זאת AMD נשלטת בחלקה הגדול על ידי ברוני נפט ערביים. אני ממשיך לקנות רק אינטל!

 9. reply to ag in my blog {seesmic_video:{"url_thumbnail":{"value":"http://t.seesmic.com/thumbnail/xNJ99Dg9tQ_th1.jpg"}"title":{"value":"reply to ag in my blog "}"videoUri":{"value":"http://www.seesmic.com/video/JOduX6s2Ql"}}}

 10. אטום סידרה N שקיימים בנטבוקים תומכת אך ורק במערכות 32 ביט (אלא אם אתה רוצה להריץ 16 ביט כמו Windows 3.11 או DOS – שגם הם נתמכים)

סגור לתגובות.