שוב חוזר החוק לסינון אתרים?

לא צריך להאמין בתחיית המתים כדי לחזות בה. היום הופיע מאמר ב-YNET שועדת הכנסת הכנסת לזכויות הילד חזרה לדון בחוק סינון האתרים במטרה להחיל עליו דין רציפות. כמובן, מי שלא הגיעו היו נציגי ספקיות האינטרנט, ולדעתי – בצדק.

מדהים לראות איך כל מיני נציגי עמותות שחושקים להגן בכל מחיר על נפשם הרכה של הילדים שוכחים כמה דברים בסיסיים שאולי כדאי להזכיר להם אותם:

 1. קודם כל שמדובר בהפרת פרטיות מוחלטת. באיזה שהם מקום (או מקומות) יהיה בסיס נתונים שאם אני נניח צורך פורנו פה ושם, שמי יופיע אצלם, וכידוע, אצל גופים כאלו הסיכוי שהמידע יזלוג החוצה הוא סיכוי די גדול גם מבלי לנסות לפרוץ לבסיס הנתונים. צריך לדעת את מי להכיר ומה לאמר כדי לקבל את הנתונים.
 2. רוב מוחלט של המשפחות בארץ משתמשים בחשבון אינטרנט משותף אחד כדי לגלוש, מה שאומר שאם החוק עובר ורוצים להגן על הילד מפני פורנו, אחרים במשפחה יהיו מושבתים מפורנו, גם אם הם עברו גיל 18. כמה מצליחים כאן לדמיין את החייל עתיר ההורמונים שחזר מהצבא ורוצה לראות שדיים קופצים מחייג לספק האינטרנט בשביל לבקש שיפתחו לו את החסימה? לא הרבה.
 3. טכנית – זה בלתי אפשרי לחסום את כל הפורנו, אפילו לא את רובו ואני לא אומר את זה מבחינה תאורתית אלא מבחינה מקצועית שניסיתי: אחד הפרוייקטים שבהם השתתפתי באחת מעבודותיי היה כתיבת “חוקים” לשרתי ה-WEB לפי כתובות IP שמהם מגיע הגולש, ואם אותה מדינה שממנה מגיע הגולש לא מאפשרת לו לגלוש באתרי הימורים, החוקים היו נכנסים לפעולה ו”זורקים” אוטומטית את הגולש לכתובת אתר אחרת שאינה חסומה. היה צריך לעדכן את כתובות ה-IP לפעמים, אבל זה היה שווה ללקוח.
 4. פתרון ברמת ספק האינטרנט נוסה עד לאחרונה באוסטרליה. הוא נכשל כשלון חרוץ ונהפך לבדיחה בסקטור ה-IT במחשבים.

חברי ועדה יקרים, ראשי ועדות וכל אלו המעוניינים בחסימה “בשביל הילדים”: הפתרון לא יכול להתבצע ברמת ספק האינטרנט, וגם לא ברמה שספק האינטרנט יתן תוכנת חסימה בחינם (הוא רק יגלגל את המחיר לפיתחו של הלקוח). הפתרון היחיד הוא פתרון ברמת המחשב בבית, בהתקנת תוכנת סינון כמו אחת התוכנות מהדף הבא. חינוך הילדים כמובן יכול לעזור, אבל את האמת – אל תבנו על זה: ילדים רבים בגיל הטיפשעשרה עושים דברים “דווקא” ותמיד קיים חנון המחשבים בכיתה שיגיע למחשב של הילד בבית ולא רק שיעיף את תוכנת הסינון, הוא גם יכול לעשות דברים אחרים שימנעו ממכם להתקין את התוכנה הנ”ל (כולה סקריפט CMD קטן שבודק אם התוכנה מותקנת ואם כן, אז לבצע הסרה של התוכנה, ולהריץ אותו ב- Windows Task Scheduler ואפשר לראות איך לעשות זאת כאן. כמה הורים מבינים ב-WTS?).

חסימה ברמת הספק היא התחלת המדרון החלקלק לחסימות אחרות. פעם זה היה “רק פדופיליה”, היום מדברים על פורנו ומחר ידברו על חסימת הימורים, ומכיוון שאם יחסמו ברמת הספק, אז את שאר האיסורים יהיה קל לבקש מספקי האינטרנט לחסום, וחופש הביטוי – ילך לפח.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “שוב חוזר החוק לסינון אתרים?

 1. מילא זה – תמיד יש תוכנות לשיתוף קבצים, שאפשר למצוא שם מה שרוצים…

  אסף.

 2. אני! אני מבין בWTS!! .

  ברצינות, כהורה, פשוט לחשוב קדימה:
  1. המחשב הוכנס לשימוש "שוטף" של הילדים מאוחר יחסית. קניתי מחשב לשימושם רק כשהגדול שלי הגיע לגיל 6. לפני כן היו משחקים מעט מאוד על המחשב(ים) שלי.
  2. הגבלת שעות השימוש במחשב. יש לי סקריפט קטן שנועל את החשבונות שלהם ומנוהל בWTS.
  3. המחשב ממוקם כך שאנחנו יכולים לראות מה קורה. בינתיים, החיפושים  בגוגל עוסקים בספיידרמן, משחקים, בובספוג וברבי (הבת שלי יושבת פעם בחודש מול המחשב. לא כל כך מעניין אותה העסק הזה).
  4. יש לי מספר אופציות לשליטה על המחשב מכל מחשב אחר (כי אחת מהן הבן שלי כבר למד לנטרל…)
  5. חסימה ברמת ראוטר של שירותים מסוימים (ICQ)
  6. חינוך חינוך חינוך. לימדתי את הבן שלי שטופס באינטרנט תמיד ימולא בפרטים פיקטיביים (יש לו כתובת מייל בג'ימייל לצורך הפיקטיביות) ושלעולם הוא לא מוסר שום פרט מזהה, אפילו לא את השם שלו.  אם צריך למלא פרטים אמיתיים הבן שלי קורא לי ומבקש רשות. לימדתי את זה גם את הבת של אחותי (היא בת 11).

  האחריות היא על ההורים. להעביר את האחריות לגורם אחר שהוא עסקי זה לא חכם בלשון המעטה…

 3. אבים, לגבי המשפט האחרון שלך – זו מגמה מאוד ברורה בארץ ובעולם – לזרוק את האחריות על מישהו אחר – על הגננת, המורה, המדריך בחוג ועוד ועוד.

  אסף.

 4. לא אסף!!!

  הבעיה היא לא הפורנו, כמובן שאפשר למצוא פורנו ובכמויות. הבעיה היא שחוסר הדיוק של המסנן יחסום אתרים שאתה מעוניין לגלוש בהם ושאין לך דרך להשיג ברשתות שיתוף קבצים. ובכלל, היום פורנו, מחר תוכן "פוגעני" (פוגע במי?), מחרתיים תוכן שנוגד את עקרונות המפלגה השלטת ויחי הפשיזם.

  וכמובן, איך זה יעזור כנגד הפדופילים בצ'טים? מממ לא ממש יעזור.

  — אריק

 5. זאת בדיוק הנקודה שלי, שהחסימה טיפשית מלכתחילה, כי מי שרוצה – מסתדר. אז למה בכלל להכניס ראש בריא למיטה חולה?

  אסף.

סגור לתגובות.