תכירו את Quartics QV1721

qv1721

בימים אלו, כאשר נטבוקים נמכרים במחירים זולים אך עם צ’יפים של אינטל בלבד שמאוד גרועים בוידאו HD, חברות רבות מחפשות פתרון שיאפשר למשתמשים לצפות בוידאו כזה מבלי להסתכסך עם אינטל. הפתרון של Nvidia, הלו הוא ה-9400M נותן פתרון לבעיה זו ולגרפיקה תלת מימדית לא רעה, אולם הסכמים (דרקוניים לדעתי) בין אינטל ל-nVidia אינם מאפשרים בצורה רשמית להטמיע את ה-9400M לתוך נטבוקים אלא אך ורק ל-נט-טופים (כלומר נטבוק בגירסה שולחנית).

אז אינטל לא מעוניינת, nVidia שכבר בין כה בסכסוך משפטי עם אינטל, לא יחפשו עוד סכסוך עם אינטל, הלקוחות תובעים שהנטבוקים יעשו יותר, היצרנים גם מוכנים לכך, אבל מה אפשר לעשות?

או. בשביל זה יש דבר שכבר זמן רב נשכח מהציבור, וזה כמובן ה-DSP, מעבד אותות דיגיטלי שיכול לעשות דברים מסויימים הרבה יותר טוב מכל פנטיום מסחרי, בלי שיהיה צריך עבורו קירור, או צריכת חשמל מאסיבית (כמו ה-9400M). מדובר בד”כ בצ’יפים שיש להם מעין “מעבד” בתוכם ולוגיקה לעשות דברים מסויימים בצורה מאוד יעילה, זולה וחסכונית.

במקרה הנ”ל מדובר על ה-QV1721 של חברת Quartics. זהו צ’יפ שיושב על לוח האם בנטבוק, וכשצריך לפענח וידאו עם קידוד כמו H.264, MPEG-2, VC-1 או אפילו FLASH (כן, כולל את כל האלו ב-HD), הצ’יפ נכנס לפעילות דרך דרייברים שמותקנים במערכת ההפעלה, ומה שהדרייברים עושים הם בעצם זורקים את בקשת פריסת הוידאו לצ’יפ עצמו (כולל אודיו עד 8 ערוצים, אגב), הצ’יפ פורס את הוידאו וזורק מיידית את התוצאה על גבי שטח המוגדר על המסך לקבל את הוידאו. התוצאה: וידאו חלק לחלוטין שמוצג על המסך לשביעות רצון המשתמש. (אני בכוונה מפשט את התאור, הוא הרבה יותר מסובך). היתרון הענקי: המעבד כמעט ולא עושה כלום, המשתמש מקבל חוויה מלאה (במסך של הנטבוק או במסך חיצוני), וכולם מרוויחים.

הטריק של לשלב מעין “Co processor” לפריסת וידאו אינו חדש. מי שנמצא בשוק הזה בוודאי הכיר את כרטיסי ה-Real Magic שהיו מציעים בערך אותו פתרון אך רק לוידאו בפורמט MPEG-1, וגם טושיבה בזמנו הכניסה צ’יפ כזה למחשבי ה-Tecra עוד לפני שמעבד פנטיום היה יכול לפרוס וידאו בעצמו. משתמשי לינוקס (כמחשב עבודה) ותיקים יזכרו את כרטיסי DXR של Creative שהיו עושים את אותה עבודה, רק על וידאו DVD.

מדוע אני מספר על הצ’יפ הספציפי הזה? (תחרות בשטח הזה ממש לא חסר), מכיוון שעל פי שמועות שפורסמו כאן, חברת Acer הולכת להוציא דגם חדש לשורת ה-Aspire One שיכלול את הצ’יפ הנ”ל כפתרון לוידאו  HD. המחשב יקרא כפי הנראה: Acer Aspire one 571 (כדאי לשים לב בינו ל-751 שכבר קיים כיום ואין בו את הצ’יפ הנ”ל). באותה הזדמנות החליטו ב-Acer החלטה תמוהה: אם אי אפשר להכניס כונן DVD, נכניס כונן VMedia עם דיסקים בגודל … 36 מילימטר מרובע שיכולים לאחסן בערך … 2 ג’יגה (ג’יגה לשכבה). כפי הנראה ש-ACER לא רוצים ללמוד מה ש-SONY למדו עם ה-PSP ועם הכונן שם שעשה הרבה צרות. מי צריך כוננים כאלו כיום? במיוחד שצריך לרכוש כונן נוסף אם רוצים להעביר מהמחשב השולחני או מחשב אחר, הרי לשם כך יש את כרטיסי SD שעולים מאוד זול היום. לך תבין חברות…

Print Friendly, PDF & Email